Jump to content

Snow Flake Eel τι χρειάζεται?


piranhas2

Recommended Posts

1 σμέρνα μόνη της με live rock.πόσα λίτρα,φίλτρο,σκιμερ, φωτισμό,κυκλοφορία,διατροφή?

Link to comment
Share on other sites

1 σμέρνα μόνη της με live rock.πόσα λίτρα,φίλτρο,σκιμερ, φωτισμό,κυκλοφορία,διατροφή?

Xρειαζεσαι 150 λιτρα το ελαχιστο,ψιλοκοκκη αμμο,ενα καλο σκιμμερ,ο φωτισμος δεν παιζει ρολο,ουτε η κυκλοφορια παιζει ρολο(αρκει να εχεις αρκετη για να αναπνεει ο βραχος σου),τωρα για τη διατροφη θα χρειαστεις κατεψυγμενη γαριδα/σαρδελα(γι'αυτο χρειαζεσαι κ καλο σκιμμερ).Ειναι ενα φοβερο ζωντανο κ θα το χαρεις πολυ αν το επιχειρησεις....

Link to comment
Share on other sites

Xρειαζεσαι 150 λιτρα το ελαχιστο,ψιλοκοκκη αμμο,ενα καλο σκιμμερ,ο φωτισμος δεν παιζει ρολο,ουτε η κυκλοφορια παιζει ρολο(αρκει να εχεις αρκετη για να αναπνεει ο βραχος σου),τωρα για τη διατροφη θα χρειαστεις κατεψυγμενη γαριδα/σαρδελα(γι'αυτο χρειαζεσαι κ καλο σκιμμερ).Ειναι ενα φοβερο ζωντανο κ θα το χαρεις πολυ αν το επιχειρησεις....

τελικά το nano reef μου φαίνεται πιο δύσκολο μετά απο σκέψη οπότε θα προχωρήσω σε ένα fish only species tank

έχουμε και λέμε λοιπόν ένα ενυδρείο 200λ με 1λαμπα λευκή 1 μπλε

ένα σκιμερ, ένα εξωτερικό με σφουγγάρια π.χ eheim 2213 και ένα κρεμαστό φίλτρο με άνθρακα και αντιφωσφορο η μπορώ να τα βάλω όλα μαζί μέσα στο φίλτρο το εξωτερικό?και ένα κυκλοφοριτη για τον βράχο, άμμο βράχο όσμωση ρεφεκτομετρο αλάτι τεστακια αμωνια νιτρικά νιτρώδη αν ξέχασα κάτι συμπληρώστε με

για να δω πόσο θα μ κοστίσει περίπου...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως την εχω σε 60 λτ με 2 nano κοραλια σκιμμερ berlin 90 και 8 κιλα βραχο 2 led λαμπες και ειναι μια χαρα μελλοντικα θα μπει σε μεγαλυτερο παντως αλλα για κανα 8 μηνο (πιστευω οτι σε κανα 100 λιτρο με μηκος τη κρατας μια χαρα για παντα) δε νομιζω να εχει αναγκη εδω που την εχω !!! Το ενυδρειο ειναι της γυναικας βεβαια και μεσα εχει και ενα picasso αλλα πανε μια χαρα και τα δυο!!!

Link to comment
Share on other sites

Επισης χρειαζεται το ενυδρειο να ειναι κλειστο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

από συμπεριφορά πώς τα πάει έχω διαβάσει ότι άμα αισθάνεται καλά κόβει βόλτες και ότι είναι πολύ σκληροτράχηλο ψάρι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

έχουμε και λέμε λοιπόν ένα ενυδρείο 200λ με 1λαμπα λευκή 1 μπλε

ένα σκιμερ, ένα εξωτερικό με σφουγγάρια π.χ eheim 2213 και ένα κρεμαστό φίλτρο με άνθρακα και αντιφωσφορο η μπορώ να τα βάλω όλα μαζί μέσα στο φίλτρο το εξωτερικό?και ένα κυκλοφοριτη για τον βράχο, άμμο βράχο όσμωση ρεφεκτομετρο αλάτι τεστακια αμωνια νιτρικά νιτρώδη αν ξέχασα κάτι συμπληρώστε με

για να δω πόσο θα μ κοστίσει περίπου...

είναι φοβερό ψάρι από την αρχή ήθελα μια σμέρνα.Από εξοπλισμό είμαι καλυμενος??

Link to comment
Share on other sites

Για να διατηρησεις αποκλειστικα ενα Eel δε χρειαζεσαι skimmer απλα αραιες αλλαγες νερου.Τα 200λτ ειναι υπερβολικα πολλα για ενα μονο του και καλο θα ηταν να κανεις ενα ομορφο τοπιο με ψηλο υψος αραγωνιτη και ελαχιστο βραχο για να μην την χανεις εφοσον πας να καταλαξεις ετσι.Καλο θα ηταν στα 200 λτ να προσθεσεις αλγοφαγα ψαρακια για να μην καταληξεις λειβαδι κατι που οπτικα ειναι ασχημο στο ματι.

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμενο ζωντανο εχω κανει πολυ μεγαλη ερευνα κ εχω βρει πολλες πληροφοριες.Θα προσπαθησω να τις αναρτησω το απογευμα.Παντως ολα τα αρθρα που εχω διαβασει λενε πως το ζωντανο αυτο θελει τουλαχιστον 280 λιτρα!!!Εγω φιλε μου σου ειπα 150 γιατι καταλαβαινω πως θα ειναι low bugdet το στησιμο σου οποτε καλυτερα 150 κ καλα παρα 300 κ μισα :D ....Παντως λογικο ειναι πως το ζωντανο θελει πολλα λιτρα γιατι ας μην ξεχναμε οτι γινεται 95 cm σε μηκος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να διατηρησεις αποκλειστικα ενα Eel δε χρειαζεσαι skimmer απλα αραιες αλλαγες νερου.Τα 200λτ ειναι υπερβολικα πολλα για ενα μονο του και καλο θα ηταν να κανεις ενα ομορφο τοπιο με ψηλο υψος αραγωνιτη και ελαχιστο βραχο για να μην την χανεις εφοσον πας να καταλαξεις ετσι.Καλο θα ηταν στα 200 λτ να προσθεσεις αλγοφαγα ψαρακια για να μην καταληξεις λειβαδι κατι που οπτικα ειναι ασχημο στο ματι.

Oπωσδηποτε ΚΑΛΟ/ΔΥΝΑΤΟ σκιμμερ!Ολες οι σμερνες λογο του μεγαλο ογκου τους παραγουν πολυ μεγαλες ποσοτητες οργανικων που ο βραχος/αραγωνιτης δεν θα σηκωσει,επισης μη ξεχνας οτι θα ταιζεις ζωντανη τροφη(κατεψυγμενη)που ειναι αλλη μια μεγαλη πηγη οργανικων στο ενυδρειο.Αλλαγες μια φορα τον μηνα 20-30%...

Link to comment
Share on other sites

Oπωσδηποτε ΚΑΛΟ/ΔΥΝΑΤΟ σκιμμερ!Ολες οι σμερνες λογο του μεγαλο ογκου τους παραγουν πολυ μεγαλες ποσοτητες οργανικων που ο βραχος/αραγωνιτης δεν θα σηκωσει,επισης μη ξεχνας οτι θα ταιζεις ζωντανη τροφη(κατεψυγμενη)που ειναι αλλη μια μεγαλη πηγη οργανικων στο ενυδρειο.Αλλαγες μια φορα τον μηνα 20-30%...

Επειδη ημουν κατοχος (δες παρουσιαση Aggresive Fish Only) και διατηρουσα Eel κοντα στο 1 μετρο να σου πω οτι η τροφη του ειναι 4-5 μυδια ή 2-3 γαριδες μια φορα την εβδομαδα.Επισης τα Εel δεν ειναι σμερνες με δοντια,απλα καταπινουν γι αυτο πρεπει η τροφη να χωραει στο στομα της για να την καταπιει.Εγω την δικη μου πριν την δωσω την αφησα στο μπαλκονι σε ενα Lido 120lt μονο με νερο (ουτε κυκλοφορια ουτε θερμαντηρα με αλατοτητα κοντα στο 1016) για περισσοτερο απο ενα μηνα.Με θερμοκρασια κοντα στους 16 oC και χωρις αλλαγη νερου απλα με προσθηκη με το λαστιχο στο περιπου το εξατμισμενο αντεξε μια χαρα και δεν την ειδα να παθαινει τιποτα.

ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.Το μονο που θελει ειναι ηρεμια και σκοταδι για να μπορεις να την χαρεις να κολυμπαει....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ημουν κατοχος (δες παρουσιαση Aggresive Fish Only) και διατηρουσα Eel κοντα στο 1 μετρο να σου πω οτι η τροφη του ειναι 4-5 μυδια ή 2-3 γαριδες μια φορα την εβδομαδα.Επισης τα Εel δεν ειναι σμερνες με δοντια,απλα καταπινουν γι αυτο πρεπει η τροφη να χωραει στο στομα της για να την καταπιει.Εγω την δικη μου πριν την δωσω την αφησα στο μπαλκονι σε ενα Lido 120lt μονο με νερο (ουτε κυκλοφορια ουτε θερμαντηρα με αλατοτητα κοντα στο 1016) για περισσοτερο απο ενα μηνα.Με θερμοκρασια κοντα στους 16 oC και χωρις αλλαγη νερου απλα με προσθηκη με το λαστιχο στο περιπου το εξατμισμενο αντεξε μια χαρα και δεν την ειδα να παθαινει τιποτα.

ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.Το μονο που θελει ειναι ηρεμια και σκοταδι για να μπορεις να την χαρεις να κολυμπαει....

Mπραβο σου φιλε μου!!! :( Την επομενη σμερνα που θα παρεις βαλτην μαζι με χρυσοψαρα να δεις κ εκει αμα θα αντεξει.Πιστευω πως θα ηταν ενα πολυ καλο πειραμα για την βιολογικη συμπεριφορα κ τις φυσικες αναγκες του ζωντανου.Οσον αφορα τα δοντια που λες η συγκεκριμενη σμερνα στην φυση τρεφεται με ΟΣΤΡΑΚΟΔΕΡΜΑ(καβουρια,γαριδες,εριμητες.....)που σημαινει οτι τα σπαει με τα δοντια τις για να τα φαει.Επισης ολα τα μαγαζια/site που σεβονται τον εαυτο τους κ πουλανε το συγκεκριμενο ζωντανο το πουλανε με την προηδοποιηση οτι δαγκανει....τυχαιο??????

Link to comment
Share on other sites

άνθρακα και αντιφωσφορο θα χρειαστώ?μπορώ να τα βάλω όλα αυτά στο εξωτερικό η εσωτερικό φίλτρο πάντα μιλάμε μόνο μια snow flake με live rock....

Link to comment
Share on other sites

και ενα φοβερο video με μια γαριδα που απο οτι καταλαβα καθαριζει το στομα της σμερνας....και κατι αλο υπαρχει καποιο ειδος που γινεται μικροτερο?
Link to comment
Share on other sites

Mπραβο σου φιλε μου!!! :( Την επομενη σμερνα που θα παρεις βαλτην μαζι με χρυσοψαρα να δεις κ εκει αμα θα αντεξει.Πιστευω πως θα ηταν ενα πολυ καλο πειραμα για την βιολογικη συμπεριφορα κ τις φυσικες αναγκες του ζωντανου.Οσον αφορα τα δοντια που λες η συγκεκριμενη σμερνα στην φυση τρεφεται με ΟΣΤΡΑΚΟΔΕΡΜΑ(καβουρια,γαριδες,εριμητες.....)που σημαινει οτι τα σπαει με τα δοντια τις για να τα φαει.Επισης ολα τα μαγαζια/site που σεβονται τον εαυτο τους κ πουλανε το συγκεκριμενο ζωντανο το πουλανε με την προηδοποιηση οτι δαγκανει....τυχαιο??????

4 χρονια που την ειχα την ταιζα με τα χερια μου.Μπορω να σου πω οτι οταν εβαζα χερι μεσα στο ενυδρειο εκανε στην ακρη ηρεμα και ωραια για να μην με ενοχλει αν εκανα κατι στην περιοχη που βρισκοταν.Δοντια το συγκεκριμενο ειδος δεν εχει εκτος αν η δικια μ ηταν φαφουτα.Τωρα για το αν κανω πειραματα με τα ζωντανα αυτο δε το λαμβανω καν υποψη οτι ειπωθηκε και το παραβλεπω.Το aggresive μου ειχε παραμετρους reef ενυδρειου γι αυτο μια κυριακη βγηκαν τα επιθετικα και αμεσως μπηκαν κοραλια.Τωρα το τι λεει το καθε site με το τι πραγματικα ισχυει σε καθε ζωντανο προσωπικα ειναι μια αλλη συζητηση που εμενα με βρισκει αντιθετο σε πολλα ειδη.Το Eel που μεγαλωσα εγω προσωπικα και το εφτασα σε 90+cm μεγεθος πιστεψε με κατι ηξερα για τις αντοχες τοκαι το ειχα σε τετοιες συνθηκες.Υπαρχει αναλυτικη παρουσιαση του ενυδρειου οταν ηταν F.O που μπορεις να διαβασεις μερικες παρατηρησεις του ΤΑΝ πχ που το γνωριζε προσωπικα.Φιλικα παντα Νικολας

Link to comment
Share on other sites

4 χρονια που την ειχα την ταιζα με τα χερια μου.Μπορω να σου πω οτι οταν εβαζα χερι μεσα στο ενυδρειο εκανε στην ακρη ηρεμα και ωραια για να μην με ενοχλει αν εκανα κατι στην περιοχη που βρισκοταν.Δοντια το συγκεκριμενο ειδος δεν εχει εκτος αν η δικια μ ηταν φαφουτα.Τωρα για το αν κανω πειραματα με τα ζωντανα αυτο δε το λαμβανω καν υποψη οτι ειπωθηκε και το παραβλεπω.Το aggresive μου ειχε παραμετρους reef ενυδρειου γι αυτο μια κυριακη βγηκαν τα επιθετικα και αμεσως μπηκαν κοραλια.Τωρα το τι λεει το καθε site με το τι πραγματικα ισχυει σε καθε ζωντανο προσωπικα ειναι μια αλλη συζητηση που εμενα με βρισκει αντιθετο σε πολλα ειδη.Το Eel που μεγαλωσα εγω προσωπικα και το εφτασα σε 90+cm μεγεθος πιστεψε με κατι ηξερα για τις αντοχες τοκαι το ειχα σε τετοιες συνθηκες.Υπαρχει αναλυτικη παρουσιαση του ενυδρειου οταν ηταν F.O που μπορεις να διαβασεις μερικες παρατηρησεις του ΤΑΝ πχ που το γνωριζε προσωπικα.Φιλικα παντα Νικολας

Φιλε μου η σμερνα σου σε καμια περιπτωση δεν ηταν φαφουτα.Ενα αποσπασμα απο ενα προχειρο αρθρο:

Feeding Snowflake Moray Eel

The Snowflake moray eel is an active nocturnal predator. Its preferred prey is different types of crustaceans but it will occasionally eat fish as well. It will accept most meaty food types in the aquarium and should be fed a variety of different meaty foods such as fish chunks, shrimps, clam meat, mussels, crab meat and other sea foods. The Snowflake moray eel appreciates being fed live food every now and then. Feed your snowflake moray eel when it is hungry, which usually means 2-3 times a week. Don't try to get them to eat more often as that can hurt the health of your morays. They can sometimes go a couple of weeks without eating and this is nothing to worry about if your moray seems otherwise healthy. They are often less active during periods when they don’t eat so this is not a sign of failing health.

You can train your Snowflake moray eel to eat out of your hand. This is however not recommended as they have poor eye sight and will bite you sooner or later. They have sharp teeth and bites from small morays can be painful while bites from adult specimens can cause large bleeding wounds. Hand feeding them can also make them associate your hand with food which can cause them to attack your hand when you work in the aquarium.

Δεν αντιλεγω φιλε μου στο οτι μπορεσες κ κρατησες την snowflake σου 4 χρονια σε ενα ενυδρειο το οποιο ξαφνικα εγινε reef απο την μια μερα στην αλλη η ακομα ακομα κ σε εναν κουβα στο μπαλκονι σου η ακομα ακομα κ σε ενα μπολ στην ταρατσα.Το οτι καθησαν τοσοι πολλοι εμπειροι χομπιστες κ γραψανε ακριβως τα ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ κατι λεει πιστευω.....Σκεψου αυτο που γραφεις να το κανει ενας απειρος χομπιστας,μιας κ εσυ εισαι εμπειρος κ δεν μετρας,κ να βαλει το χερι του στο ενυδρειο να την ταισει...Πες οτι αυτοι που εχουν γραψει αυτα τα αρθρα,που υπερβαλουν,εχουν δικιο κ ο χομπιστας καταληξει με μια καλη δαγκανια....

Εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως ολοι αυτοι που προηδοποιουν εχουν αδικο?Οσο αναφορα την αντοχη του ζωντανου λογικο ειναι να αντεξει στην κακουχια που το εβαλες.Αν ηταν στο τελικο της μεγεθος σημαινει οτι ειχε κ πολυ πιο ανθεκτικο ανοσοποιητικο συστημα...γι'αυτο κ αντεξε το σχεδον υφαλμηρο lagoon σου στο μπαλκονι.Το οτι ειναι ανθεκτικο ενα ζωντανο δεν σημαινει οτι πρεπει να το ταλαιπωρουμε(για να μη πω τυρανναμε).Αν θελεις μπορω να στο μεταφρασω το αρθρο,μπορω επισης να σου scanαρω κ μερικα αρθρα που εχω βρει που λενε ακριβως τα ιδια πραγματα...Μερικα απο αυτα ειναι κ γραμμενα απο Θαλασσιους βιολογους με ντοκτορα...αλλα που να ξερουν αυτοι!Υπερβολες....

Φιλικα παντα Αντρεας.

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Παρε κ ενα ακομα αρθρακι προχειρο...

Foods/Feeding/Nutrition:

I have yet to come across a Snowflake Eel that would not quickly take to feeding in captivity. Quite the contrary, all types of frozen/defrosted, fresh meaty foods (including chunks of fish) are eagerly accepted. A note re hand-feeding your Morays; don't. In fact, it is a good idea to keep an observant eye on your hands if/when in the Morays tank, while feeding any of your charges... as they can become very excited smelling food, sensing their tankmates behavior... and render very nasty (and easily infected) bites.

Του Bob Fenner...αλλα που να ξερει αυτος....Ολη του την ζωη δυτης/βιολογος/συγγραφεας βιβλιων για θαλασσινο ενυδρειο.

Να κ το link http://www.wetwebmedia.com/snowflakemoray.htm

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό χρειάζεται για να φτάσει το τελικό μέγεθος;

Ίσως ένα πρόχειρο προφίλ να βοηθούσε,καθώς είναι ένα ιδιαίτερο ζωντανό.

Link to comment
Share on other sites

Μια παράκληση σας παρακαλώ τα αγγλικά κείμενα να μεταφράζονται για να μπορούν και φίλοι που δεν έχουν τις κατάλληλες γνώσεις αγγλικών να είναι σε θέση να τα διαβάζουν και να ενημερώνονται.

Ευχαριστώ :(

Link to comment
Share on other sites

Mπορω να κατσω να τα μεταφρασω αν θελεται κ υπαρχει ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

Mπορω να κατσω να τα μεταφρασω αν θελεται κ υπαρχει ενδιαφερον.

Μιλώ μόνο για τα απόσπασματα που παραθέτεις πιο πάνω ,η μετάφραση θα βοηθήσει πολύ :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα αναφέρω το εξής...

Μπορεί το συγκεκριμένο ψάρι να μην έχει δόντια...

Μπορεί να μην επιχειρήσει ποτέ να δαγκάσει...

και πολλά μπορεί, αλλά έστω και κατά λάθος να "αγγίξει" το χέρι μας, ενστικτωδώς οι αντιδράσεις μας είναι τέτοιες που θα το τραβήξουμε απότομα με αποτέλεσμα να κάνουμε κάποια πολύ σοβαρή ζημιά στο ενυδρείο.

Το αθώο κλόουν με τσίμπησε κάποτε και από την αντίδραση που είχα κόντεψα να γκρεμίσω όλα τα βράχια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...