Jump to content

Πρόβλημα με Staurogyne Spec


Recommended Posts

Πριν από περίπου 4 μέρες, ένα φυντανάκι από τα staurogyne άρχησε να κιτρινίζει και να ρίχνει τα φύλλα του. Το καθάρισα ευελπιστώντας να είναι ένα τυχαίο γεγονός και πως θα ξανά πετούσε φυλαράκια. Το φαινόμενο εξαπλώθηκε και σε άλλα τριγύρω. Δεν μπορώ να καταλάβω τι τα επιρέασε! :(

Κι έρχομαι να ερωτήσω τους μποστανάδες της κοινότητας! Έχετε δει ξανά παρόμοιο φαινόμενο, δηλαδή σε ένα βράδυ να κιτρινίζουν και να πέφτουν τα μισά φύλα από staurogyne. Δίπλα τους υπήρχε ένα μικρό κλωναράκι από λευκοκάφαλα, που προσπαθούσα να το μεγαλώσω πως και πως, :D το οποίο είχε την ίδια τύχη ( ή καλύτερα, την ατυχία).

dsc03835p.jpg

dsc03837y.jpg

dsc03836vm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κιτρινισμα=ελειψη σιδηρου.

Ψαξε βρες ενα καταλογο που εχουν ανεβασει με τις αρρωστιες των φυτων.Ειναι κατατοπιστικοτατος.

Παντως για να μπορεσουν οι πιο εμπειροι να βοηθησουν πρεπει να μας δωσεις και αλλα στοιχεια για το ενυδρειο,οπως φωτισμος,λιπανση,αλλαγες νερου,υποστρωμα κτλ.

Και αν μπορεις ανεβασε καποια φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άλλα 4 είδη φυτών στο ενυδρείο και δεν έχει δείξει κανένα απ΄αυτά παρ΄όμοια σημάδια, δεν θα είχανε και τα υπόλοιπα έλλειψη σιδήρου?!

Τα συμπτώματα παρουσιάστηκαν απότομα, μέσα σε δύο βράδια ¨τελείωσε¨ ο σίδηρος στο ενυδρείο?!

Στο ενυδρείο έχω περίπου 0,5W/lt, με δύο Osram Fluora των 15W, χωρίς να υπολογίσω τους ανακλαστήρες. Μέχρι πριν μια εβδομάδα λίπαινα με Flourish Excel της Seachem, στην άμμο έχω βάλει Flourish Tabs της Seachem για τις ρίζες και αλλαγές γίνονται, τώρα, μικρές και κάθε 2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Στην εικονα φαινεται σαν τα φυτα να "καηκαν" και μαλιστα απο το κεντρο προς την περιφερεια.

Μια υποθεση απο μενα.. μηπως τα εκαψε η λιπανση; την ταμπλετα την εβαλες βαθια; excel χρησιμοποιεις;

Link to comment
Share on other sites

Στην εικονα φαινεται σαν τα φυτα να "καηκαν" και μαλιστα απο το κεντρο προς την περιφερεια.

Μια υποθεση απο μενα.. μηπως τα εκαψε η λιπανση; την ταμπλετα την εβαλες βαθια; excel χρησιμοποιεις;

Πράγματι, κάτι τέτοιο νομίζω κι εγώ πως γίνεται. Οι ταμπλέτες είναι οι Flourish Tabs της seachem αυτές. Ναι, υγρό χρησιμοποιούσα το Flourish Excel. Οι ταμπλέτες, βέβαια, είχαν τοποθετηθεί σχετικά μακριά από ΄κει που είχα φυτέψει. Αν τελικά είναι οι ταμπλέτες, τι κάνουμε? Έχουν πιθανότητες να επανέλθουν?

Υ.Γ. έβγαλα προσεκτικά ένα και είδα τις ρίζες, δεν δείχνουν να έχουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Aφου το κοτσανι ειναι πρασινο θα ξαναπεταξει φυλλα. Μονο τα φυλλα καηκαν σαν να περασε φλογα απο μια μερια.

Υποψιαζομαι οτι εριξες συγκεντρωμενο το εξελ ή το παρεσυρε η ροη πανω στα φυτα που καηκαν. Προληπτικα, να ριχνεις το εξελ λιγο λιγο και οχι ολο μαζι. Εχω παρατηρησει οτι ακομα και σε κανονικες δοσολογιες , ενοχλει εντονα μερικα ψαρια οπως τα botia και τα sae,καθως και ολα τα ειδη γαριδων αν πεσει αποτομα και ιδιαιτερα αν συνδυαστει την ιδια στιγμη με καλιο.

Η ταμπλετες της seachem ειναι καλες και δοκιμασμενες, χλωμο να εκαναν αυτες τη ζημια.

Τσεκαρισε την ποσοτητα του excel που ριχνεις αν ειναι συμφωνα με την δοσολογια ή αν το παρακανες απο λαθος υπολογισμο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως έγιναν έτσι αφού είχα σταματήσει να ρίχνω το excel, και παρά τις αλλαγές που κάνω συνεχίζουν κι άλλα φύλλα να χαλάνε τα οποία ήταν μια χαρά. Δεν ξέρω, τι να πω, έχω μπερδευτεί πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...