Jump to content

Πρασινη και Τριχοειδης Αλγη


Recommended Posts

Καλησπερα μετα απο καιρο σε ολη την παρεα . Εχω ενα 120αρι φυτεμενο και με ξυλα ενυδρειο .. εχω γεμισει αλγη στο τζαμι πρασινη ακομα και πανω στα φυτα εχει βουλιτσες.. ο πλεκο τρωει αλλα δν βλεπω καποια διαφορα επισης τα ξυλα αλλα και τα φυτα εχουν τριχιδια ... θεωρησα τον πλεκο τεμπελη-επιλεκτικο καθως εδω και 6 μηνες ειναι στο ιδιο μεγεθος διχως να εχει μεγαλωσει σε αντιθεση με τα αλλα ... Τελος θεωρησα σωστο να παρω και εναν δευτερο μηπως και δω διαφορα μεσα στο ενυδρειο. οι μετρησεις στο ενυδρειο ειναι ολες φυσιολογικες. Τι λετε να φταιει και πως μπορω να αντιμετοπισω το θεμα της αλγης?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μήπως έχεις σε κάποιο σημείο το ενυδρείο όπου το χτυπάει ο ήλιος ? Μπορεί επίσης να μην είναι αρκετές οι λάμπες (watt) που έχεις.. Από ότι ξέρω αυτα τα 2 παίζουν ρόλο στην υπερβολική αλγη..

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμός, ήλιος, υπερβολικό τάισμα ?

Τι φυτά έχεις μέσα ?

Κάποια γρήγορης ανάπτυξης θα κάνουν καλό..

Μείωση φωτοπεριόδου (πόσο έχεις τώρα?)

Πόσο ταΐζεις ?

Από νιτρικά πώς πας ?

Καμιά φωτογραφία θα ήταν χρήσιμη

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμός, ήλιος, υπερβολικό τάισμα ?

Τι φυτά έχεις μέσα ?

Κάποια γρήγορης ανάπτυξης θα κάνουν καλό..

Μείωση φωτοπεριόδου (πόσο έχεις τώρα?)

Πόσο ταΐζεις ?

Από νιτρικά πώς πας ?

Καμιά φωτογραφία θα ήταν χρήσιμη

το ενυδρειο ειναι στην κουζινα αλλα δεν το βαραει ο ηλιος ... ταισμα ειναι δυο φορες την ημερα ... κοκοι το πρωι 9-10 και το απογεθμα προσ βραδθ 7-8 γαριδεσ κατεπσιγμενες ή ταμπλετες φυτικες.

Μονο anubies εχω μεσα...

Το γρηγορης αναπτυξης δν το καταλαβα ..

Φωτισμος ειναι 5 ωρες τη μερα

Νιτρικα και αμμωνεια 0

θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο αυριο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ταΐζεις ενώ τα φώτα είναι κλειστά ? φαντάζομαι ότι δεν έχεις μόνο pleco (αν έχεις...)

Φυτά γρήγορης ανάπτυξης είναι egeria densda, capomba, κερατόφυλλο, microsorium pteropus και άλλα.

Οι ανούμπιες είναι πολύ αργής ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

το οποιο τι σημαινει οτι ειναι αργης αναπτυξης? εχω severum x2 bichir x1 synodontis x1 pleco x2 . το πρωι ειναι σβηστα ναι το απογευμα αναμμενα

Link to comment
Share on other sites

το οποιο τι σημαινει οτι ειναι αργης αναπτυξης? εχω severum x2 bichir x1 synodontis x1 pleco x2 . το πρωι ειναι σβηστα ναι το απογευμα αναμμενα

τα γρηγορης αναπτυξης τραβουν περισσοτερα νιτρικα ετσι δεν αφηνουν τις αλγες να αναπτυχθουν εμενα το κερατοφυλλο με βοηθησε στην προκειμενη περιπτωση

επισης αμα εχεις πρασινη τριχοειδη αλγη μια καλη επιλογη ειναι τα sae την τρωνε εμενα με απαλαξαν τελειως

και τα πρασινα στιγματα στο τζαμι ειναι και απο την αντηλια οχι μονο αμα βαραει ο ηλιος κατευθειαν...

εγω εδω χρησιμοποιησα zebra narrite στα λεω αυτα που χρησιμοποιησα γιατι μηχανικα και με τριψιμο στα τζαμια για 2 μηνες δε καταφερα τιποτα εμενα δημιουργηθηκαν απο το υψηλο φωτισμο και μια χαζομαρα που εκανα και ταρακουνισα ολο το χαλικι

θα σου πουν και πιο εμπειροι εγω παντως με αυτα που αναφερω τερμα οι αλγες 2 sae kai 4 zebra naritte στο 60λιτρο αλλα επειδη ειναι μικρο τα sae θα πανε στο 120 μολις μεγαλωσουν λιγακι

Link to comment
Share on other sites

τα γρηγορης αναπτυξης τραβουν περισσοτερα νιτρικα ετσι δεν αφηνουν τις αλγες να αναπτυχθουν εμενα το κερατοφυλλο με βοηθησε στην προκειμενη περιπτωση

επισης αμα εχεις πρασινη τριχοειδη αλγη μια καλη επιλογη ειναι τα sae την τρωνε εμενα με απαλαξαν τελειως

και τα πρασινα στιγματα στο τζαμι ειναι και απο την αντηλια οχι μονο αμα βαραει ο ηλιος κατευθειαν...

εγω εδω χρησιμοποιησα zebra narrite στα λεω αυτα που χρησιμοποιησα γιατι μηχανικα και με τριψιμο στα τζαμια για 2 μηνες δε καταφερα τιποτα εμενα δημιουργηθηκαν απο το υψηλο φωτισμο και μια χαζομαρα που εκανα και ταρακουνισα ολο το χαλικι

θα σου πουν και πιο εμπειροι εγω παντως με αυτα που αναφερω τερμα οι αλγες 2 sae kai 4 zebra naritte στο 60λιτρο αλλα επειδη ειναι μικρο τα sae θα πανε στο 120 μολις μεγαλωσουν λιγακι

αν τα βαλω αυτα τα δυο μεσα ειναι λουκουμια για τα ψαρια μου .... :( δεν προκειται να αντεξουν ωρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...