Jump to content

20 Lit η αρχη


Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):35*25*23

Συνολικά Λίτρα:20

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά:anubia nana,polisperma

Ψάρια:καρδιναλιοι, νεον.

Άλλα είδη:γαριδες cherry,amano,red nose

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:μπλε χαρτονι

Πέτρες:

Ξύλα:καρυδα

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:

Βυθός:

Φωτισμός9w μαμα

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):

Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:200lit εσωτερικο μαμα μονο siporax μεσα.

Θέρμανση/ Ψύξη:25w θερμοστατης jbl

Λίπανση:οχι

Παροχή CO2:οχι

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:φυλαρακια

Παράμετροι

pH:7,2

Γενική σκληρότητα (GH):11

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0,05

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:30% καθε βδομαδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:αντιχλωριο

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

Βίντεο: post-39926-1300397805_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πολυ καλη προσπαθεια! εγω λιγο το βυθο ισως τον ειχα με πιο φυσικα χρωματα. το ph σου ειναι λιγο ψηλο και τα ψαρακια σου καλυτερα πανε σε ομαδες αρκετων ατομων οποτε τα λιτρα ειναι πολυ λιγα.

καλη συνεχεια!! το βιντεο δεν παιζει, απλα ανεβηκε σαν φωτογραφια :(

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πολυ καλη προσπαθεια! εγω λιγο το βυθο ισως τον ειχα με πιο φυσικα χρωματα. το ph σου ειναι λιγο ψηλο και τα ψαρακια σου καλυτερα πανε σε ομαδες αρκετων ατομων οποτε τα λιτρα ειναι πολυ λιγα.

καλη συνεχεια!! το βιντεο δεν παιζει, απλα ανεβηκε σαν φωτογραφια :D

το γνωριζω για τα ψαρια οτι ειναι λιγα τα λιτρα.σκοπος αργοτερα ειναι η αποκτηση ενος ποιο μεγαλου ενυδρειου να μετακομοισουν τα ψαρια σ αυτο και το μικρο να γινει γαριδαδικο.νομιζω πως για το ph που ειναι ψηλα φταιει το χαλικι απο κατω που ειναι απο παραλια.το θεμα ειναι οτι οταν αρχησα να το φτιαχνω δεν ειχα ιδεα και δεν ηξερα για το aquazone.με αποτελεσμα να εχουν γινει πολλα λαθη.διαβαζοντας και ψαχνοντας εγιναν και πολλες διωρθωσεις αλλα μερικα πραγματα δεν γινετε να διωρθωθουν αν δεν γινουν απο την αρχη.

μαθαινοντας στο μικρο καποια πραγματα ελπιζω να μην κανω στο μεγαλο πολλες αλχυμειες.

ευχαριστω πολυ :(:D:D

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μπορεις να το κατεβασεις με φυσικα ξυλα αλλα θα φορτςσεις το ενυδρειο σου η αλλιως να βαλεις τυρφη στο φιλτρο σου (δεν ξερς αν μπορεις στο συγκεκριμενο φιλτρο) η με blackwater... αυτα γνωριζω εγω σαν αρχαριος... ελπιζω καποιος αλλος να σε βοηθησει περισσοτερο :(

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λίγα λίτρα αλλά και αμελητέο μήκος δυστυχώς για neon ή καρδινάλιους (για πόσα ψαράκια μιλάμε ?)

Για να κατεβάσεις το ph μπορείς να κάνεις αλλαγή νερού με ανάμεικτο βρύσης και απιονισμένο (για παράδειγμα 2 προς 1).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λίγα λίτρα αλλά και αμελητέο μήκος δυστυχώς για neon ή καρδινάλιους (για πόσα ψαράκια μιλάμε ?)

Για να κατεβάσεις το ph μπορείς να κάνεις αλλαγή νερού με ανάμεικτο βρύσης και απιονισμένο (για παράδειγμα 2 προς 1).

ανδρεα το ξερω οτι ειναι πολλα τα ψαρακια γι αυτα τα λιτρα ( 6 καρδιναλιοι και 2 neon ) αλλα μεχρι στιγμης δειχνουν πολυ καλα .τελος παντων σε κανα δυο μηνες θα αλλαξω σπιτι και εκει θα παρω ενα πολυ ποιο μεγαλο ενυδρειο ωστε να τους δωσω τον χωρο που θελουν.θα το επαιρνα τωρα αλλα δεν θελω να μπλεξω με την μετακομηση.

αληθεια πως γινετε να μεταφερθει ενα μεγαλο ενυδρειο στρωμενο και με ψαρια μεσα?πληροφοριακα ρωταω.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

αληθεια πως γινετε να μεταφερθει ενα μεγαλο ενυδρειο στρωμενο και με ψαρια μεσα?πληροφοριακα ρωταω.ευχαριστω.

Άδειο :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απαντηση σ αυτο?

Αν το φιλτρο μπει σε λειτουργια ξανα σε 2-3 ωρες δεν εχει θεμα η βιολογια

Link to comment
Share on other sites

Απαντηση σ αυτο?

Αν το φιλτρο μπει σε λειτουργια ξανα σε 2-3 ωρες δεν εχει θεμα η βιολογια

Link to comment
Share on other sites

Αν το φιλτρο μπει σε λειτουργια ξανα σε 2-3 ωρες δεν εχει θεμα η βιολογια

και με τα φυτα τι γινετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...