Jump to content

Το Juvel Vision 180 φυτεμένο κοινωνικό μου!!


Konstantinx

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 92x41x55

Συνολικά Λίτρα: 180λτ

Οργανισμοί

Φυτά: Cabomba Caroliniana, Taxiphyllum Barbieri, Echinodorus Rose, Hygrophylla Polysperma, Anubia nana, Vallisneria nana

Ψάρια: 10 Glowlight danio

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Μαυρο πλαστικό φόντο

Ξύλα: Μια μεγάλη ρίζα μοπάνι με παρακλάδια

Υπόστρωμα: 5kg θρεπτικό υπόστρωμα Jbl aquabasis plus

Βυθός: 25kg ψιλόκοκκο χαλίκι Jbl Madano

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Daylight 35w & Tropic 25w με ανακλαστήρες

Διάρκεια φωτισμού: 7 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Jbl eprofi crystal 900

Θέρμανση/ Ψύξη: Juwel 200w

Διατροφή: Jbl NovoFil, Jbl Spirulina, Tetra FreshDelica

Παράμετροι

pH: 7,2

Γενική σκληρότητα (GH): 14

Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 30lt/εβδομαδα

Βίντεο: http://www.youtube.com/watch?v=93A4fi_wgp0

post-21906-1300626835_thumb.jpgpost-21906-1300626876_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Konstantinx
Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ωραιο ενυδρειο :( και πολυ λιτο αν θες να παραμεινει τοσο λιτο και ομορφο ταυτοχρονα θα σου προτεινα μονο δυο πραγματα 1ο να δεσεις μος στα ξυλα και 2ο να βαλεις και κανενα χαμηλο φυτο στο μπροστα μερος.

ΥΓτην ανουμπια δεστη καλητερα σε κανα ξυλο

Link to comment
Share on other sites

πιστευω αν βαλεις περισσοτερα φυτα και λιγοτεψεις την αμμο (γιατι μου φενετε πολυ),και ανακατεψε την να κανει κυματισμους γιατι ειναι πολυ strait!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο φίλε μου, ωραία ξύλα :(

Το χαλίκι νομίζω κι εγώ πως είναι υπερβολικό.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει το ενυδρείο σου. Νομίζω ότι χρειάζεται όντως κάποια φυτά μπροστά ενώ η ρίζα δένει καλά. Αυτό το πράμα που έχεις πανω της αν είναι πέτρα σε παρακαλώ πάρτο από κει.

Τέλος τα φυτά σου θα ήταν καλύτερα σε πιο πολλές συστάδες αλλά ας τα ξαναπούμε σε μερικούς μήνες αφού αναπτυχθούν πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Με περισσότερα φυτά πιστεύω κι εγω θα γίνει πολύ πιό όμορφο... Καλή συνέχεια! :(

Αυτό το πράμα που έχεις πανω της αν είναι πέτρα σε παρακαλώ πάρτο από κει.

Ανδρέα, πιστεύω πως η πέτρα κρατάει την ρίζα κάτω μέχρι να "μουλιάσει" και να καθίσει μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

Με περισσότερα φυτά πιστεύω κι εγω θα γίνει πολύ πιό όμορφο... Καλή συνέχεια! :D

Ανδρέα, πιστεύω πως η πέτρα κρατάει την ρίζα κάτω μέχρι να "μουλιάσει" και να καθίσει μόνη της.

Ακριβως! :(

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο φίλε μου, ωραία ξύλα :(

Το χαλίκι νομίζω κι εγώ πως είναι υπερβολικό.

Δε θελησα να βαλω λιγοτερο παιδια γιατι απο κατω εχω 5κιλα υποστρωμα κ δε θελω με το παραμικρο να ερχεται στην επιφανεια. Αλλωστε θα χρειαστω βαθος για τις ριζες των φυτων ωστε να επεκτεινονται ανετα!

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ωραιο ενυδρειο :( και πολυ λιτο αν θες να παραμεινει τοσο λιτο και ομορφο ταυτοχρονα θα σου προτεινα μονο δυο πραγματα 1ο να δεσεις μος στα ξυλα και 2ο να βαλεις και κανενα χαμηλο φυτο στο μπροστα μερος.

ΥΓτην ανουμπια δεστη καλητερα σε κανα ξυλο

Η μοσ ειναι στο προγραμμα της εβδομαδας με το καλο φιλε μου! Οσον αφορα την ανουμπια, ηταν τοσο περιπλοκα πυκνη η ριζα κ τα παρακλαδια της που δεν εδενε πουθενα. Θα κανει καλη κρυψωνα για τα μικρα ομως! :D

Link to comment
Share on other sites

Με περισσότερα φυτά πιστεύω κι εγω θα γίνει πολύ πιό όμορφο... Καλή συνέχεια! :thumbup:

Ανδρέα, πιστεύω πως η πέτρα κρατάει την ρίζα κάτω μέχρι να "μουλιάσει" και να καθίσει μόνη της.

Ε ρε κλουβιάναμε πια εντελώς !!! Έχετε δίκιο παιδιά ! :D:D:P

Εμένα πάντως ο βυθός και το υπόστρωμα δεν με χαλάνε. Εντάξει είναι λιγάκι ψηλότερο αλλά ΟΚ.

Η πέτρα με χάλασε :(:D:D:D:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ενυδρείο και πολλά υποσχόμενο ! Αλλά όπως είπε και ο Αντρέας, θα μπορούμε να κρίνουμε το αποτέλεσμα όταν τα φυτά σου έχουν αναπτυχθεί αρκετά.

Ωστόσο τρία πράγματα μου άρεσαν ιδιαίτερα στο ενυδρείο σου. Το χρώμα του χαλικιού σου, η ρίζα (που παρεπιπτώντος δεν είναι mopani) και το ότι διάλεξες να βάλεις, τουλάχιστον προς το παρόν, μόνο μικρά ψαράκια.

Να πω και κάτι δυσάρεστό; :( Ένα από τα φυτά σου, και συγκεκριμένα το Syngonium δεν είναι υδρόβιο φυτό και σύντομα θα χαλάσει! Δες εδώ

post-9106-1300663863_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ενυδρείο και πολλά υποσχόμενο ! Αλλά όπως είπε και ο Αντρέας, θα μπορούμε να κρίνουμε το αποτέλεσμα όταν τα φυτά σου έχουν αναπτυχθεί αρκετά.

Ωστόσο τρία πράγματα μου άρεσαν ιδιαίτερα στο ενυδρείο σου. Το χρώμα του χαλικιού σου, η ρίζα (που παρεπιπτώντος δεν είναι mopani) και το ότι διάλεξες να βάλεις, τουλάχιστον προς το παρόν, μόνο μικρά ψαράκια.

Να πω και κάτι δυσάρεστό; :( Ένα από τα φυτά σου, και συγκεκριμένα το Syngonium δεν είναι υδρόβιο φυτό και σύντομα θα χαλάσει! Δες εδώ

post-9106-1300663863_thumb.jpg

Το ανακαλυψα καθυστερημενα φιλε μου! Δεν το ηξερα κ μου το προτειναν στο πετσοπ, μου αρεσε κ χωρις να το πολυψαξω το πηρα. ΜΕτα απο μιαμιση εβδομαδα ενω αναπτυχθηκε πολυ η ριξα, ο κορμος κ τα φυλλα τα επιανες κ ελιωναν στα χερια σου! :D

Link to comment
Share on other sites

Δε θελησα να βαλω λιγοτερο παιδια γιατι απο κατω εχω 5κιλα υποστρωμα κ δε θελω με το παραμικρο να ερχεται στην επιφανεια. Αλλωστε θα χρειαστω βαθος για τις ριζες των φυτων ωστε να επεκτεινονται ανετα!

:):wub::):o:o:o

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...