Jump to content

Παρουσίαση Nano 10 λίτρων


raeziel

Recommended Posts

Ήρθε πιστεύω η στιγμή να παρουσιάσω κι εγώ, το 2ο μικρό ενυδρείο που υπάρχει στο σπίτι, ένα Nano Cube 10lt της Dennerle. Το ενυδρείο είναι φυτεμένο και φιλοξενεί 1 χαρέμι guppies. Tρέχει 2 μήνες τώρα, και μάλιστα πριν από 7-8 μέρες, είχα και την πρώτη γέννα από τα συγκεκριμένα ψαράκια, και πρώτη γενικότερα (ελπίζω να δω γέννες και από τις αφρικάνες που φιλοξενούνται στο μεγάλο).

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Νάνο φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 0,20 x 0,20 x 0,25

Συνολικά Λίτρα: 10

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά: Cabomba caroliniana, Cryptocoryne, Egeria densa

Ψάρια: 4 guppy (1 αρσενικό , 3 θηλυκά) και πλέον και 6 μικρά (σε κάποια φάση θα δοθούν)

Άλλα είδη: 1 γαρίδα red cherry

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: -

Πέτρες: 3 μικρές μπεζ ασβεστολιθικές

Ξύλα: 1 κομμάτι

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα: χώμα που περιείχε η συσκευασία

Βυθός: 0,7-1,2mm

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 λάμπα 9W

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Nano EckFilter της Dennerle : 2W, 150lt/h(θεωρητικά)

Θέρμανση/ Ψύξη: Nano heater 25 W

Λίπανση: Daily Fertilizer της Dennerle

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: Super Color Flakes της Omega One, Vital substances της Dennerke (για τις γαρίδες)

Παράμετροι

pH: 8,0

Γενική σκληρότητα (GH): 14

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10

Αμμωνία (ΝΗ3): 0-0,25

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 5 mg/L

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26-27

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 50% κάθε εβδομάδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: ph buffer, μαγειρική σόδα

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

Τις πρώτες μέρες ...

post-40569-1300632601_thumb.jpg post-40569-1300632613_thumb.jpg post-40569-1300632621_thumb.jpg post-40569-1300632635_thumb.jpg

και μερικές όπως είναι σήμερα (μαζί με τα μικρά :D )...

post-40569-1300632649_thumb.jpg post-40569-1300632672_thumb.jpg post-40569-1300632697_thumb.jpg post-40569-1300632709_thumb.jpg

Βίντεο:

(με το που μπορέσω να τραβήξω κάτι καλό... :( )

Έγινε επεξεργασία - raeziel
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι παραδειγμα προς μιμηση :( το μονο που δεν μου πολυαρεσει ειναι οτι οι ασβεστολιθικες σου ανεβαζουν αρκετα το ph :D

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι παραδειγμα προς μιμηση :( το μονο που δεν μου πολυαρεσει ειναι οτι οι ασβεστολιθικες σου ανεβαζουν αρκετα το ph :D

φίλε john12345 ευχαριστώ. :D

Οι πέτρες πάντως στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ανεβάζουν πολύ το pH. Απλά βοηθάνε στο να κρατηθεί γύρω στο 7,8-8,0.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το ενυδρειακι σου....και μπραβο!!

με βρισκεις καπος αντιθετο για τα γκαπυ.......

στη θεση σου θα εβαζα να μονομαχο :(

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο! λογω λιγων λιτρων ισως προτιμουσα μονο αρσενικα γκαπι... μην εχουμε τιποτα γεννες!! :(

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το ενυδρειακι σου....και μπραβο!!

με βρισκεις καπος αντιθετο για τα γκαπυ.......

στη θεση σου θα εβαζα να μονομαχο :D

συμφωνώ κι εγώ μαζί σου αναφορικά με τα γκάπυ. Πιστεύω πως ένα χαρέμι θα ήταν πολύ καλύτερα σε 30-40 λίτρα. Υπάρχει μια σκέψη να αποκτήσω και ένα 3ο ενυδρείο (γύρω στα 40-60 λίτρα), και να τα μεταφέρω εκεί, και στο nano να μπει όντως ένας μονομάχος (ο οποίος υπάρχει ήδη σε μια μεγάλη γυάλα λίγο πιο δίπλα :( ).

Το θέμα είναι, να περάσει λίγος χρόνος, γιατί αν πάρω 3ο ενυδρείο μέσα σε 1 χρόνο, θα τα δει όλα η γυναίκα μου.. :D

οπότε λέω να τις το φέρω σιγά-σιγά..

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ κι εγώ μαζί σου αναφορικά με τα γκάπυ. Πιστεύω πως ένα χαρέμι θα ήταν πολύ καλύτερα σε 30-40 λίτρα. Υπάρχει μια σκέψη να αποκτήσω και ένα 3ο ενυδρείο (γύρω στα 40-60 λίτρα), και να τα μεταφέρω εκεί, και στο nano να μπει όντως ένας μονομάχος (ο οποίος υπάρχει ήδη σε μια μεγάλη γυάλα λίγο πιο δίπλα :( ).

Το θέμα είναι, να περάσει λίγος χρόνος, γιατί αν πάρω 3ο ενυδρείο μέσα σε 1 χρόνο, θα τα δει όλα η γυναίκα μου.. :D

οπότε λέω να τις το φέρω σιγά-σιγά..

ε!οπος το λες σιγα σιγα.....μην φας και κυνηγι............η αλιος ξερεις αντρικα κανω οτι θελω!! :D

αλλα αν το αργισεις σε βλεπω να τα βαζεις και στη τσεπη τα μωρα .....γενανε σαν κουνελια!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο! λογω λιγων λιτρων ισως προτιμουσα μονο αρσενικα γκαπι... μην εχουμε τιποτα γεννες!! :D

τι να μην έχουμε γέννες, που έχουμε ήδη ! :D

αν δεις τις τελευταίες φώτο, θα δεις ότι έχει μέσα και 6 νέα μικρά. Αυτά αναγκαστικά θα τα δώσω. Οπότε αν κάποιος φίλος θέλει guppy, με το που μεγαλώσουν λίγο ακόμα, θα τον έχω στα υπ' όψην.

Και όταν μπούνε και τα ενήλικα στο επόμενο, λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο, τότε θα είμαστε όλοι καλύτερα. :(

Έγινε επεξεργασία - raeziel
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το μικρουλι.

Το εχω πει και το ξαναλαω οτι και τα μικρα ενυδρεία γινονται στολιδια.μπόρει να μην εχεις τις επιλογες του μεγαλου.αλλα και αυτα ειναι κορυφή :(:D:D

Link to comment
Share on other sites

ίσα ίσα που οι ασβεστολιθικές πέτρες κάνουν καλό στην περίπτωσή μας που έχουμε guppy και προτιμούν σκληρό νερό.

Λάου λάου με τη κοπέλα πήγαινε, απλά εξήγησέ της ότι τα ενυδρεία ενισχύουν τη σχέση σας, ΧΑΧΑΧΑ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το μικρουλι.

Το εχω πει και το ξαναλαω οτι και τα μικρα ενυδρεία γινονται στολιδια.μπόρει να μην εχεις τις επιλογες του μεγαλου.αλλα και αυτα ειναι κορυφή :(:D:D

όντως υπάρχουν μικρά ενυδρεία μέσα στα οποία μπορείς να φτιάξεις απίστευτα πράγματα! :D

έχω δει ενυδρεία 10-50 λίτρων σε διαγωνισμούς aquascaping και πραγματικά πολλά από αυτά ήταν καλλιτεχνήματα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...