Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ Echinodorus ΚΑΙ Cryptocorine


Recommended Posts

Γεια σας.Μολις εχω ξεκινησει να φυτευω το ενυδρειο μου.Για αρχη εχω φυτεψει 1 cryptocoryne και 1 echinodorus.Eνω στην αρχη εδειχναν καλα και να αναπτυσοντε στη συνεχεια εχουν αρχισει να καφετιζουν σαν ξεραινοντε.Εχω τις ταμπλετες της sera και σιδηρο σε υγρο, αλλα μπορω να βαλω με μονο 2 φυτα και σε τι δοσολογια.Εχω χαλικι μεσαιο και μικρο.Τια αλλα ευκολα φυτα μπορω να βαλω.CO2 δεν εχω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Μολις εχω ξεκινησει να φυτευω το ενυδρειο μου.Για αρχη εχω φυτεψει 1 cryptocoryne και 1 echinodorus.Eνω στην αρχη εδειχναν καλα και να αναπτυσοντε στη συνεχεια εχουν αρχισει να καφετιζουν σαν ξεραινοντε.Εχω τις ταμπλετες της sera και σιδηρο σε υγρο, αλλα μπορω να βαλω με μονο 2 φυτα και σε τι δοσολογια.Εχω χαλικι μεσαιο και μικρο.Τια αλλα ευκολα φυτα μπορω να βαλω.CO2 δεν εχω.

Καμιά φωτογραφία θα ήταν πολύ χρήσιμη πάντως.

Τα φυτά παθαίνουν και σοκ από τη μεταφύτευση. Πόσο καιρό είναι στο ενυδρείο ?

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φωτογραφία θα ήταν πολύ χρήσιμη πάντως.

Τα φυτά παθαίνουν και σοκ από τη μεταφύτευση. Πόσο καιρό είναι στο ενυδρείο ?

Τα εχω 5-6 μερες.Το θεμα ειναι οτι στην αρχη εδειχναν να αναπτυσοντε.Μηπως φταιει ο σιδηρος που εβαλα

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω 5-6 μερες.Το θεμα ειναι οτι στην αρχη εδειχναν να αναπτυσοντε.Μηπως φταιει ο σιδηρος που εβαλα

Από φως πως τα πας;

Link to comment
Share on other sites

Σε 5-6 μέρες δεν είναι δυνατόν να φανεί ότι αναπτύσσονται. Απλά φαίνεται αν έχουν σταθεροποιηθεί στο περιβάλλον και αν το παλεύουν. Γράψε μας τι δοσολογίες έριξες, δείξε καμιά φωτογραφία και όπως έγραψε και ο Πάνος θύμησε μας λίγο για τι φωτισμό μιλάμε, θερμοκρασία κλπ

Καμιά φωτογραφία ίσως ?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μου εμφανιστηκε και spot αλγη σε ελαφρια μορφη ακομα.Λετε να σχετιζοντε αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μου εμφανιστηκε και spot αλγη σε ελαφρια μορφη ακομα.Λετε να σχετιζοντε αυτα.

Άμα είναι καφέ η άλγη τότε μάλλον έχεις ελειπή φωτισμό!Βάλε οποσδήποτε φωτογραφία των φυτών και του ενυδρείου!

Έγινε επεξεργασία - puffer
Link to comment
Share on other sites

1. διαστάσεις - λίτρα;

2. φωτισμός;

3. υπόστρωμα - βυθός (ύψος χαλικιού πόσο είναι:wub:

4. ψάρια;

5. σε ποια σημεία γίνονται καφέ;

6. είναι καφέ γλίτσα που αν τη τρίψεις φεύγει ή το φύλο πήρε καφέ χρώμα;

αν κατάλαβα τι εννοείς έχεις αναμίξει 2 χαλίκια με διαφορετική κοκομετρία, σωστά; Μεσαίο και μικρό λες. Αυτά τα έχεις αναμίξει ή έβαλες πχ το ένα από κάτω και το άλλο από πάνω; Νομίζω αν έκανες το πρώτο μπορεί να έχεις πρόβλημα στο μέλλον και καλό έιναι όσο είναι νωρίς να το διορθώσεις. Δώσε πληροφορίες για να σου απαντήσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

1. διαστάσεις - λίτρα;

2. φωτισμός;

3. υπόστρωμα - βυθός (ύψος χαλικιού πόσο είναι:wub:

4. ψάρια;

5. σε ποια σημεία γίνονται καφέ;

6. είναι καφέ γλίτσα που αν τη τρίψεις φεύγει ή το φύλο πήρε καφέ χρώμα;

αν κατάλαβα τι εννοείς έχεις αναμίξει 2 χαλίκια με διαφορετική κοκομετρία, σωστά; Μεσαίο και μικρό λες. Αυτά τα έχεις αναμίξει ή έβαλες πχ το ένα από κάτω και το άλλο από πάνω; Νομίζω αν έκανες το πρώτο μπορεί να έχεις πρόβλημα στο μέλλον και καλό έιναι όσο είναι νωρίς να το διορθώσεις. Δώσε πληροφορίες για να σου απαντήσουμε :)

1.ΕΙΝΑΙ ΤΟ RIO 180. 180ΛΤΡ.ΚΑΘΑΡΑ 160ΛΤΡ

2.1 ΛΑΜΠΑ DAYLIGHT KAI 1 COLOR 45W Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΝΟΜΙΖΩ

3. 4 cm χαλικι

4. 2 molly , 1 γκουραμι, 1 μελανοταινια

5. Ειναι διασπαρτα στα περιγραμματα των φυλλων ακομη και στον κορμο

6. οχι δεν ειναι γλιτσα.το φυλλο πηρε καφε χρωμα

Το χαλικι το εχω αναμειξει

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα έχω και εγω. Ενυδρείο 120Λ και εβαλα 2 echinodorus και 1 cryptocoryne. Εβαλα υπόστρωμα 3 κουτια της sera αυτα τα κίτρινα κυλινδρικά. Χαλικι απο πάνω μέτριου πάχους 20 κιλά περιπου. Οι διαστάσεις του πάτου είναι 100 χ 30 και το ύψος του βυθού βγήκε 5-7 εκατοστά.

Φωτισμό έχω μία λάμπα μόνο Philips aqua tdκατι... 30 watt την οποία ανάβω για 8 ώρες κάθε μέρα.

δεν έχω βάλει κάποιο λίπασμα επειδή σκέφτηκα ότι δεν χρειάζεται ακόμα λόγω υποστρώματος.

το cryptokoryne άρχισε να καφετιάζει από την πρώτη μέρα τα echinodorus λίγο αργότερα. Συνολικά το ενυδρείο τρέχει μία εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά οι εταιρίες τα καλλιεργούν εκτός νερού, όταν εμείς τα φυτεύουμε θέλουν το χρόνο τους για να εγκλιματιστούν κάτω από νερό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα φυτά οι εταιρίες τα καλλιεργούν εκτός νερού, όταν εμείς τα φυτεύουμε θέλουν το χρόνο τους για να εγκλιματιστούν κάτω από νερό.

δηλαδη ενω εχουν καφετιασει μπορουν να επανελθουν ξανα??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...