Jump to content

Κατασκευή Ενυδρείου 45 λίτρων


panstelios22

Recommended Posts

Απλά μου φαίνεται δύσκολο να βράσεις-πλύνεις το χώμα.Μου ακούγεται κάπως,λάσπη θα γίνει.

Η χρήση της άμμου είναι πιο λογική.......

Πλεξιγλας καφέ δεν ξέρω αν υπάρχει,αν βρεις τότε κάν'το έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη πλύνει το χώμα και το έχω στον ήλιο να στεγνώσει από εχθές. Σαν σκόνη θα είναι. Αφού δεν υπάρχει πρόβλημα θα το δοκιμάσω. Άμα δεν τα καταφέρω θα δοκιμάσω να βρω πλεξιγλας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς οτι δεν υπάρχει πρόβλημα,τι χώμα είναι και τι μπορεί να περιέχει;

Γιατί δε δοκιμάζεις με άμμο; Δες λίγο εδώ την 8η και 10η φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Λες να χρησιμοποιήσω καφέ άμμο. Που να βρω όμως? Χώμα έχω έξω στην αυλή :thumbup: Εδώ κυκλοφορεί πολύ η μάυρη άμμος. Εκτός αν βρω σε κανένα ανθοπωλείο για διακοσμιτικά. Όπως και να χει το έχω δοκιμάσει ήδη. Και να έχει κάτι το χώμα, αφού θα βάλω και από πάνω μια στρώση σιλικόνη δεν θα έχει επαφή με το νερό. Αν υπάρχει πρόβλημα το ξαναφτιάχνω με άμμο άμα βρω.

Είχα δει την κατσκευή σου Φώτη καθώς και αυτή του Rik. Όσο έψαξα να βρω χθες το πρωί εποξική ρητήνη κατάλληλη για τρόφιμα δεν κατάφερα να βρω κάτι. Κάποιοι νόμιζαν ότι τους έλεγα κινέζικα :P

Τελικά βρήκα κάτι που μάλλον :ninja: έκανε για ενυδρείο στοίχιζε 45 ευρώ + ΦΠΑ το τρίκιλο αν θυμάμαι καλά. Θα δυσκολευτώ πολύ να βρώ εδώ αυτό το υλικό για να φτιάξω κι εγώ ένα backround. Πόλλες ιδέες που μου κατέβηκαν μπορούσαν να υλοποιηθούν αν είχα στα χέρια μου αυτή την εποξική ρητήνη.

Έγινε επεξεργασία - panstelios22
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.neotex.gr/frontoffice/portal.as...60&cnode=61

Ίσως μπορούν να σου στείλουν.

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, από δω και πέρα θα σας τρελλάνω στις ερωτήσεις :P

Έχω πάρει ήδη

κεραμικά: 290 γραμμάρια SERA Siporax

αντλία: SERA P 400

θέρμανση: JBL ProTemp s25

βαμβάκι

Αύριο θα πάρω και μπλέ σφουγγάρι. Άνθρακα έχω.

Αυτό το ενυδρείο θέλω να το κάνω φυτεμένο. Δεν με ενδιαφέρει και τόσο τι ψαράκια θα βάλω μέσα. Φτάνει να είναι μικρά, να παραμένουν μικρά και πάνω από ολα να μην μασουλάνε τα φύτα. Θα βάλω σίγουρα μέσα 2-3 apple snails. Ακούω προτάσεις. Ελπίζω να τα βρλισκω εδώ αυτά που θα προτίνετε. :ninja:

Τώρα όσο αφορα τον βυθό και τα φυτά. Σίγουρα θα λεκινήσω με εύκολα φυτά και σιγα σιγα βλέπουμε. Άρα δεν θα χρειαστώ άμμο αλλά χαλικάκι. Να κάνω κάποια μίξη ή να βάλω ένα είδος. Από φυτά σίγουρα θα βάλω Anubias barteri var. nana που βρίσκω και παντού εδώ. Και σε φυτά περιμένω προτάσεις :D

Όσο αφορά το ενυδρείο τώρα, το τεσταρα απόψε μετά το μπάλωμα και όλα οκ. Δούλεψα και την αντλια, χωρίς τα υλικά όμως, και επίσης όλα οκ. Μένει και χώρος στο τρίτο χώρισμα και για την θέρμάστρα οπότε δεν θα φαίνεται τίποτα μέσα στο ενυδρείο.

Αν κατασκευάσω καπάκι από πλεξιγκλας και εφαρμόζει τέλεια επάνω στο ενυδρείο υπάρχει πρόβλημα? Ή μήπως χρειάζεται κάποια τρύπα για εξαερισμό? Αν βάλω την λάμπες μέσα στο καπάκι από πλεξιγκλας υπάρχει πρόβλημα υπερθέρμανσης? Με μερικές τρύπες από πάνω για εξαερισμό είμαστε οκ?

Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις :P

Ευχαριστώ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο. Ποιο είναι το μικρότερο μήκος λάμπας Τ5 που βρίσκω? Μην εξέχει από το ενυδρείο.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λάμπες που κοίταξα σήμερα Τ5 οι πιο μικρές είναι 43,8 cm άρα είμαι οκ. Για φυτεμένο ποιες πρέπει να πιάσω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ενυδρείο θέλω να το κάνω φυτεμένο. Δεν με ενδιαφέρει και τόσο τι ψαράκια θα βάλω μέσα. Φτάνει να είναι μικρά, να παραμένουν μικρά και πάνω από ολα να μην μασουλάνε τα φύτα. Θα βάλω σίγουρα μέσα 2-3 apple snails. Ακούω προτάσεις.

Στο pet shop σήμερα μου είπαν ότι τα apple snails πειράζουν τα φυτά. Όντως είναι αλήθεια? Αν δεν κάνω λάθος είχα διβάσει σε κάποιο τοπικ για φυτεμένο με apple snails.

Έγινε επεξεργασία - panstelios22
Link to comment
Share on other sites

Τις απορίες που δεν έχουν σχέση με την κατασκευή θα πρότεινα να τις εξέφραζες στις αντίστοιχες θεματικές ενότητες.Υπάρχουν ήδη έτοιμα θέματα και άρθρα αν κάνεις αναζήτηση,όπως αυτό: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1880

Αν ήξεραν στα περισσότερα pet shop τι είναι τα apple snail και τις ποικιλίες τους θα μπορούσαν να σου απαντήσουν με ακρίβεια.Εκεί μπορείς να ενημερώνεσαι για ζωντανά,μόνο όσων αφορά τα χρώματα και την τιμή.Για τα υπόλοιπα στο Aquazone! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Oκ Φώτη, απλώς σκέφτηκα πως θα υπάρχει ένα τόπικ για κατασκευή ενυδρείου από την αρχή μέχρι το τέλος. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αφού τελείωσε η σχολική χρονιά βρήκα επιτέλους χρόνο να τελειώσω το μικρό ενυδρείο.

Τόσο καιρό παρατήρησα αρκετά ενυδρεία και η στρώση της σιλικόνης που είχα κάνει δεν με ικανοποιήσε. Έτσι για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να είμαι σίγουρος το ξήλωσα και το ξανακόλλησα όπως έπρεπε. Γι αύτο η τόση καθυστέρηση.

Τελικά βρήκα πλεξικλας καφέ και έτσι δεν χρειαστηκέ να κάνω κατασκευή για να κρύψω το φίλτρο. Αντί το ενδιάμεσο γυαλλί κόλλησα το πλέξικλας (αφού το είχα ενισχύσει λίγο), του είχα ανοίξει τις κατάλληλες τρύπες. Άνοιξα ακόμα μία τρύπα για να τραβάει και από τον βυθό νερό κάτω από την παρότρυνση του NickTheFish.

Enydreio45L4.jpg

Ξανακολλήθηκε το ενυδρείο.

Enydreio45L5.jpg

Από κάτι κομμάτια ξύλου Ιρόκο που περίσσεψαν από άλλη κατασκευή έφτιαξα ένα κουτί για να μπει το ενυδρείο μέσα. Κόλλησα τα κομμάτια πάνω στην βάση.

Enydreio45L6.jpg

Enydreio45L7.jpg

Αφού περάστηκε δύο χέρια φάρμακο για το σκουλίκι του ξύλου και 2 χέρια λαδάκι για προστασία του ξύλου, το κουτί ήταν έτοιμο. Μπήκε στην βάση πυκνή πολυστερίνη ενός πόντου.

Enydreio45L8.jpg

Σήμερα ξεκίνησα το στήσιμο του. Μπήκε βαμβάκι, μπλε σφουγγάρι, άνθρακάς, Siporax και 2 σακουλλάκια Siporax Mini, η αντλία και η θερμάστρα. Μπήκε στο πάτο υπόστρωμα 2,8 kg CompleteSubstrate της Tetra και χαλικάκι 1-3 mm. Μπήκαν 2 ανούπιες πάνω σε ξύλο, ένα Hygrophila polysperma και αρκετό γρασιδάκι Lillaeopsis Brasiliensis.

Enydreio45L9.jpg

Enydreio45L10.jpg

Το τελικό αποτέλεσμα προς το παρόν. Προσωρινός φωτισμός μια λάμπα 15W με μια γλάστρα για καπέλο :thumbup: .

Enydreio45L11.jpg

Enydreio45L12.jpg

Ακολουθεί το καπάκι μαζί με τον φωτισμό και τα ανεμιστηράκια, ελπίζω να το φτιάξω σύντομα. Προς το παρόν θα φιλοξενηθούν μερικά Guppies από το άλλο ενυδρείο ώστε να διατηρηθεί η βιολογία μέχρι (θεού θέλοντος) να βρω μερικές γαρίδες εδώ στην Κύπρο να βάλω μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει την κατσκευή σου Φώτη καθώς και αυτή του Rik. Όσο έψαξα να βρω χθες το πρωί εποξική ρητήνη κατάλληλη για τρόφιμα δεν κατάφερα να βρω κάτι. Κάποιοι νόμιζαν ότι τους έλεγα κινέζικα :thumbup:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!! Καλή συνέχεια φιλαράκι!!

ΥΣ.. Ωραίο Αποτέλεσμα!!!

Έγινε επεξεργασία - christos k
Link to comment
Share on other sites

Κουκλί έγινε.Μπράβο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!! Καλή συνέχεια φιλαράκι!!

ΥΣ.. Ωραίο Αποτέλεσμα!!!

Όταν ξαναέρθει ο Nikoloutso κυνήγα τον να σου φέρει. :bye2:

Με συγχωρείτε για το off topic αλλά έχω μέρες να τον δώσω... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελείωσε επιτέλους απόψε και το καπάκι. ΄Εβαλα πάνω από το ενυδρείο πλέξικλας 2 mm για να αποφύγω την υγρασία και την εξάτμιση. Τοποθετήθηκαν στο καπάκι δύο φωτηστικά με λάμπες Τ5 8W. Επίσης μπήκαν και 2 ανεμιστηράκια για ψύξη, ένα 70x70 mm (βάζει αέρα)και ένα 45x45 mm (βγάζει αέρα). Το 45άρι κάνει αρκετή φασαρία και δεν ξέρω προς το παρόν τι θα κάνω. :):( Στο καπάκι κολλήθηκε αλουμινένια ταινία για αντανάκλαση.

Enydreio45L13.jpg

Enydreio45L14.jpg

Enydreio45L15.jpg

Enydreio45L16.jpg

Enydreio45L17.jpg

Link to comment
Share on other sites

+1 :bowdown:

πολύ μερακλίδικη δουλειά , μπράβο....

Link to comment
Share on other sites

Αντιπροσωπεία! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη δουλεια φιλε,μπραβο!Τελειως εργοστασιακο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια.

Το 45άρι το ανεμιστηράκι μας έχει τρελλάνει. Το είχα σπίτι και είπα να το χρησιμοποιήσω. Αν το βγάλω τελέιως και μείνω μόνο με το 70άρι να φυσάει μέσα θα 'μαι εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...