Jump to content

Φυτά που μαυρίζουν


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

Μία βοήθεια θέλω σε ένα πρόβλημα που έχω με τα φυτά μου. Ενώ όλα πάνε μία χαρά, μεγαλώνουν, βγάζουν άνθη, συνέχεια κλαδεύω (μάλιστα έχω δώσει και πολλά κλαδέματα), φουντώνουν κλπ, πολλά από τα φυτά μου μαυρίζουν όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες. Τί μπορεί να φταίει; Δεν είναι το υπόστρωμα γιατί και οι ανούμπιες που είναι δεμένες έξω, και αυτές μαυρίζουν όπως και το μικροσορουμ. Έχετε καμμία ιδέα;

Ευχαριστώ

post-23292-1300805434_thumb.jpg

post-23292-1300805446_thumb.jpg

post-23292-1300805462_thumb.jpg

post-23292-1300805474_thumb.jpg

post-23292-1300805489_thumb.jpg

post-23292-1300805496_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Yiazoo καλο ειναι να δωσεις γενικες μετρησεις του νερου, τυπος και χαρακτηρηστικα λαμπτηρων, χρηση λιπασματων και γενικες ρουτινες γιατι το προβλημα απο οτι καταλαβαινω ειναι γενικο και οχι σε μια ελειψη συγκεκριμενη! Επισης διακρινω μια μεγαλη θολουρα στο ενυδρειο σου, δωσε οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορεις!

Link to comment
Share on other sites

Η θολούρα είναι από το κινητό και τα τζάμια που δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση...ήταν δώρο το ενυδρείο από εδώ μέσα. Τώρα για μετρήσεις...όταν κάνω θα τις γράψω γιατί δεν τις θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά δώστε μου τα φώτα σας, please!!! Το πρόβλημα δεν λέει να λυθεί...

Τα φυτά μου παραμένουν μαύρα και αδύναμα, από την άλλη όμως αναπτύσονται κανονικά, κλαδεύω συνέχεια...Έβαλα και βαλισνέριες και έχουν φτάσει στον Θεό, βγάζουν νέα φυτά παντού... Όλα πάνε καλά στο ενυδρείο μου εκτός από το χρώμα των φυτών, είναι συνέχεια μαυρισμένα. Και μάλιστα ακόμα και τα σαλιγκάρια μου μαυρίζουν...Πήρα σίδηρο, έριξα, τίποτα, την προηγούμενη εβδομάδα πήρα και ένα γενικό λίπασμα, ένα καπάκι την εβδομάδα, έριξα μία φορά...

Το περίεργο είναι ότι έχω κόψει φυτά από εδώ και τα πήγα στο ενυδρείο στο σπίτι και εκεί είναι σούπερ! Ακόμα και τα 2 σαλιγκάρια που πήγα εκεί μικρά, έχουν μεγαλώσει τώρα και το χρώμα τους είναι σαν πορτοκάλι...εδώ μαυρισμένα από το κακό τους.

Στο σπίτι έχω ένα 100άρι με χρυσόψαρα και κάτι άλλα μικρά, η διαφορά με αυτό είναι ότι η θερμοκρασία εκεί είναι 22, εδώ είναι 27. Οι άλλες μου μετρήσεις:

NO3: 25

NO2: 0

GH: 7

KH: 3 (χαμηλό; )

PH: 7,2, με στικάκια ολα

Αλλαγές κάνω κάθε 2 εβδομάδες περίπου 50-60 λίτρα (είναι 240)

Για φως μην με ρωτήσετε, δεν ξέρω τί είναι και πόσα watt, είναι πάντως 9 ώρες ανοικτό. Πάντως κάτι φυτά που όταν έχουν καλό φως κοκκινίζουν στις άκρες, όντως κοκκινίζουν άρα είναι εντάξει (μάλλον)...

Ααα και η egeria densa, είναι συνέχεια βρώμικη, σαν να τραβάει όλες τις βρωμιές και να κολλάνε πάνω της, γιατί αυτό;

Τα ψάρια μου είναι: Σκαλάρια, neon, white tetra, μελανοταινίες, 1 pleco, 2 κλόoυν, και 5 μικρά κορυ.

Sorry για το μέγεθος του παραπάνω αλλά μου την δίνει να το προσέχω τόσο πολύ, να το γουστάρω τόσο, και να μου τα χαλάνε τα φυτά! Αν μπορείτε βοηθήστε

post-23292-1305026243_thumb.jpgpost-23292-1305026235_thumb.jpgpost-23292-1305026224_thumb.jpgpost-23292-1305026216_thumb.jpgpost-23292-1305026205_thumb.jpgpost-23292-1305026252_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

edit: οι λάμπες είναι Τ5, η μία είναι philips 46w και η άλλη δεν φαίνονται τα watt αλλά βγάζει πιο ροζ χρώμα. Επίσης έχω βάλει επιπλέον 2 σειρές λευκά led. Τις λάμπες τις πήρα από φίλο εδώ μαζί με το ενυδρείο γι'αυτό δεν ξέρω ακριβώς τί είναι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...