Jump to content

Προταση για 300 αρι κοινωνικο φυτεμενο


blue

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια σε συνεχεια των ερωτησεων μου με σκοπο να μαθω εφω και να πρηξω εσας εφτασα και στο φωτισμο ..

Αυριο ερχεται το ενυδρειο εμαθα οτι εχει 2 λαμπες 54 watt (με τα λεγομενα του μαγαζιου ικανοποιητικεσ για αρχη )

Βαση του aquatool θελω 0,5 watt εχω 0,35 τα ωσ τωρα φυτα που εχω διαλεξει-κλεισει (και τα μονα που ειχε ) ειναι για απλο φωτισμο απο οτι ειπανε ..αλλα μετα δεν ξερω δεδομενου οτι ειναι μεγαλο ενυδρειο οποτε μαλλον θα χρειαστον και αλλα..

η ερωτηση μου ειναι περιπλοκη . να αλλαξω τις υπαρχουσες ( με καποιες περισοτερα lumen που απο οσα διαβασα εδω εινια ενας τροποσ να αυξησεις τον φωτισμο και ποιες???? ή μηπωσ να βαλω μια 3 λαμπα με τα εξτρα που πουλανε για να βαζεισ μονος λαμπες ???????????

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

ενα update για των φωτισμο . οι 2 λαμπες τελικα ειναι μια 45 watt ασπρη που λεει πανω 10000 kelvin anubia και η δευτερη μια που ροζιζει 45 watt και αυτη anubia δεν εχει αλλες πληροφοριες ...

τα φωτα σας παιδια θελει αλλαγη στις λαμπες ?? επιπλεον λαμπες ???? ειναι 300 φυτεμενο 1,20 μηκος

Link to comment
Share on other sites

Πηγενε σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό και αγόρασε ανακλαστήρες για τις λαμπες σου. Ξεκίνα με αυτή την φθηνή αναβαθμιση που σου διπλασιάζει σχεδον τον φωτισμό.

Θελει προσοχή το τι φυτα θα βάλεις με τόσο λιγο φωτισμό.

Απλά μην βιαζεσε!

Link to comment
Share on other sites

εριναι οντωσ λιγος? δηλαμη που πρεπει να φτασω ??? μιας και εχω παρει αποφαση οτι θελω να κανω ενα φουλ φυτεμενο και ηδη ψαχνω τροπους μιασ και περιμενα οτι ειμαι λιγος για εναλακτικη ενισχυση φωτισμου

Link to comment
Share on other sites

Το να γίνει φουλ φυτεμενο δεν σε περιορίζει ο φωτισμός που έχεις. Καντο!

Απλά τα φυτά που θα βάλεις μέσα να είναι χαμηλών απαιτήσεων!

Ετσι δεν θα μπλεξεις και με λιπάσματα, υποστρώματα,φωτισμούς,μετρήσεις,αλγες κ.α.

Εισαι διατεθημένος να πας σε υψηλών απαιτήσεων φυτα και να ανεβάσεις το κόστος και τον τροπο συντηρησης του ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

σορρυ για την καθυστερημενη απαντηση . εχω βαλει 2+ ποντουυς υποστρωμα και χαλικακι οσο ποιο ψηλα ειχα βρει . απο διαθεση εχω σκοπο να προσπαθησω να κανω μια μικρη ζουγκλα ειδη σε επι μερουσ ερωτησεις ρωταω για CO2.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ενα update εχω παρει ενυδρειο anubia λεει τυποθ rio 240 αλλα απο οτι συγκρινα διαστασεισ στα γραφομενα του διαδικτυου μαλλον εχουν διαφορα στο μηκος ενα εκατοστο οποτε δεν μποροω να αλλαξω τις 45 αρεσ με 54 watt 1,05 μ .. ιδεα για επιπλεον φωτισμο ??? το να το φτιαξω μονοσ δεν το εχω .. ελεγα να βαλω της arkadia το 2χ 54 αλλα δεν ειναι πολλα τα 135 για κατι τοσο απλο-φορητο .. το μονο καλο ειναι οτι πιανεται στο πλαι γιατι τα καπακια ειναι ψευτικα για να βααλω κατι με βιδες πανω του ......καμια αλλη προταση ???????????? θελω κοντα στα 150+ watt απο οτι υπολογισα με τα απαιτητικα φυτα που εχω δει

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ξαναανοιγω θεμα και μην βρισκοντας λυση moy δωσαν ιδεα για overtank φωτισμο . αλλα φοβαμαι τις καποανες και σκεφτηκα να βαλω φειμπερ γκλασ(αναμεσα σε φωτιστικο και νερο ) μονο που δεν εχω δει καν πως εινια .. ξερεις κανεισ αν ειναι ακαμπτο η λυγιζει σαν το πλαστικο ???? και κυριως ο φωτισμος περναει ?????

σκεφτηκα να κανω 2 φυλλα κατω απο της λαμπες για ταιστρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...