Jump to content

Tecatlantis Nano Biobox Sw


vales_red

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! Μετα απο εναμιση χρονο με το 30λιτρο ειπα να κανω την υπερβαση και να παω στα 90λιτρα...Εχω ηδη ενα στην κατοχη μου οποτε και ξεκινησα τηην μετατροπη του...Εχω κολλησει ομως στο θεμα σκιμερ-φιλτρο.. Εχω δει παρα πολλα στην αγορα, αλλα το ματι μου κολλησε στο συγκεκριμενο Tecatlantis Nano Biobox SW. Το βρηκα στη Θεσσαλονικη στα 130 ευρω (μηπως ειναι πολλα?)... εχει τα εξης μεσα...

Μια κασετινα που παιρνει 1x fiber XS, 1x Carbon XS, 1x Coarse foam XS, 1Χ Aquaclay XS

1X Skimmer SW 55 (εχω ηδη ενα νανο σκιμερ της Octopus για μεχρι 80 λιτρα το οποιο χωραει εκει μεσα...)

2X κυκλοφορητες Easyflux 300 (η καθε μια εχει κυκλοφορια 300 λιτρα την ωρα)

1X θερμοστατη 75W

Απο θερμοστατη να χρησιμοποιησω τον ηδη υπαρχον 150W? Η να βαλω αυτον του Biobox?

Επισης, εχει κανεις χρησιμοποιησει η ξερει το συγκεκριμενο "πολυ-εργαλειο"? Ειναι το μονο που βρηκα "νοικοκυρεμενο" και δεν θελω να φαινονται καλωδια, δοχεια skimmer, φιλτρα κτλ...ειναι ολα εκει μεσα! Αν και θα χρησιμοποιησω και τις 2 τουρμπελες που ηδη εχω στο νανο μου, για κυκλοφορια σε ολο το ενυδρειο. Το Biobox αυτο θελω να το βαλω στο δεξι τζαμι του ενυδρειου ωστε να "φυσαει" οριζοντια ολο το ενυδρειο...

Περιμενω νεα σας η ακομα καλυτερα...καμια καλυτερη προταση αν υπαρχει σε τετοιο στυλ...

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

Μηπως τα 300l/h ειναι πολυ λιγααα?! Εχω και μια νανο κοραλια 900l/h και μια wave 730 l/h

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τα 300l/h ειναι πολυ λιγααα?! Εχω και μια νανο κοραλια 900l/h και μια wave 730 l/h

Τα 300L είναι λίγα ανεξάρτητα του τι θα αποφασίσεις να βάλεις μέσα. Sump γιατί δεν κάνεις?Λόγο χώρου?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως...Ειναι στο σαλονι και το επιπλο δεν μου δινει τη δυνατοτητα...Τελικα αποφασισα να βαλω στην ηδη υπαρχουσα πλατη, που τωρα εχει μεσα βιολογικο υλικο για γλυκο νερο, ενα σκιμερ μικρο που εχω, και να αγορασω ακομα ενα για 100λιτρα (αυτο που ζηταω στην αγγελια) της wave το nano skimmer skum 100. και απο κυκλοφορια θα αγορασω ακομα μια koralia 1 ή 2...οποτε θα εχω συνολο 3 κυκλοφορητες + το φιλτρο Eheim 2008 στο οποιο εχω μεσα αντιφωσφορο και ανθρακα...το κοστος βγαινει πολυ μικροτερο απο το να αγορασω το biobox.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...