Jump to content

αισθητήρας Eliwell


Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος αν ο πλαστικός αισθητήρας του eliwell μετράει μόνο τη

θερμοκρασία του νερού ή και του αέρα;Δηλαδή αν ο αισθητήρας είναι έξω

απο το νερό μετράει τη σωστή θερμοκρασία του αέρα; ή η χρήση του είναι

μόνο για μέσα στο νερό;(ο πλαστικός αισθητήρας)

Link to comment
Share on other sites

Τα μηχανάκια χρησιμοποιούνται πολλές φορές (και μάλλον είναι φτιαγμένα για τέτοια χρήση) και σε ψυγεία, οπότε θα έλεγα ότι είσαι οκ και στον αέρα

Link to comment
Share on other sites

Mετραει και στον αερα, γι αυτο εχε το νου σου μη βγει απ το νερο γιατι ο θερμαντηρας θα δουλευει μεχρι να φτασει τη θερμοκρασια που εχεις επιλεξει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω λόγο στο να μη μπορεί να μετράει οποιαδήποτε θερμοκρασία... είτε είναι νερό είτε είναι αέρας.

Αφού θα προσαρμοστεί στην θερμοκρασία του όποιου περιβάλλοντος, θα δείξει και τις ανάλογες θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1ον.Θερμοκρασία ενυδρείου 26,8

2ον. -//- σπιτιού 19,0 με θερμοστάτη καλοριφέρ

Βγάζω τον αισθητήρα απο το ενυδρείο και τον αφήνω στον αέρα για να δω τι ένδειξη θα μου δείξει.

Πραγματικά μετά απο λίγο μου δείχνει 18,7 και σταθεροποιήτε εκεί, με 8 μ. περίπου απόσταση απο τον θερμοστάτη του καλοριφέρ.Αρα λεω είναι οκ.Μετά απο 7-10 λεπτά όμως άρχισε να ανεβαίνει μόνο του ξαφνικά όσπου έφτασε τους 26,4 χωρις να το πειράξω καθόλου.Τι να πιστέψω λοιπόν,μετράει σωστά στον αέρα ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1ον.Θερμοκρασία ενυδρείου 26,8

2ον. -//- σπιτιού 19,0 με θερμοστάτη καλοριφέρ

Βγάζω τον αισθητήρα απο το ενυδρείο και τον αφήνω στον αέρα για να δω τι ένδειξη θα μου δείξει.

Πραγματικά μετά απο λίγο μου δείχνει 18,7 και σταθεροποιήτε εκεί, με 8 μ. περίπου απόσταση απο τον θερμοστάτη του καλοριφέρ.Αρα λεω είναι οκ.Μετά απο 7-10 λεπτά όμως άρχισε να ανεβαίνει μόνο του ξαφνικά όσπου έφτασε τους 26,4 χωρις να το πειράξω καθόλου.Τι να πιστέψω λοιπόν,μετράει σωστά στον αέρα ή όχι;

Εγω απο όσο γνωριζω ΔΕ με τραει ο συγκεκριμενος αισθητηρας τον αερα. Ειναι ο αδιαβροχος για τοποθετηση εντος νερου.

Ο Eliwel ναι τοποθετειται σε ψυγεία, αλλα νομιζω οχι με τον ιδο αισθητηρα.

Βαγγελη.... κανε υπομονη. Εχω τον καταλληλο να απαντησει. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1ον.Θερμοκρασία ενυδρείου 26,8

2ον. -//- σπιτιού 19,0 με θερμοστάτη καλοριφέρ

Βγάζω τον αισθητήρα απο το ενυδρείο και τον αφήνω στον αέρα για να δω τι ένδειξη θα μου δείξει.

Πραγματικά μετά απο λίγο μου δείχνει 18,7 και σταθεροποιήτε εκεί, με 8 μ. περίπου απόσταση απο τον θερμοστάτη του καλοριφέρ.Αρα λεω είναι οκ.Μετά απο 7-10 πιθανων γιατι τοσο εκανε να στεγνωσει απο το νερο οι elliwel στα ψυγεια εχουν μεταλικους αισθητηρες λεπτά όμως άρχισε να ανεβαίνει μόνο του ξαφνικά όσπου έφτασε τους 26,4 χωρις να το πειράξω καθόλου.Τι να πιστέψω λοιπόν,μετράει σωστά στον αέρα ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο αισθητήρας μετράει εξίσου και στο νερό και στον αέρα δεν έχει να κάνει με το αν είναι μεταλλικός ή πλαστικός για αυτό προσοχή να βρίσκετε πάντα μέσα στο νερό του ενυδρείου για να μην δείχνει λάθος θερμοκρασία άλλωστε στα ψυγεία που μπαίνει μετρά θερμοκρασία αέρα θαλάμου για αυτό και στο φίλο το VAGGELI έδειξε όταν τον είχε στον αέρα τη θερμοκρασία του χώρου του.........

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο αισθητήρας μετράει εξίσου και στο νερό και στον αέρα δεν έχει να κάνει με το αν είναι μεταλλικός ή πλαστικός για αυτό προσοχή να βρίσκετε πάντα μέσα στο νερό του ενυδρείου για να μην δείχνει λάθος θερμοκρασία άλλωστε στα ψυγεία που μπαίνει μετρά θερμοκρασία αέρα θαλάμου για αυτό και στο φίλο το VAGGELI έδειξε όταν τον είχε στον αέρα τη θερμοκρασία του χώρου του.........

Σταμο Ευχαριστουμε!!

Βαγγελη... ο Σταμος ειναι ο ΠΙΟ ειδικος να απαντησει σε αυτο. Οποτε απλα χωρις σκεψη συμφωνω σε αυτο που λεει. :)

Link to comment
Share on other sites

Ο μεταλλικός στην άκρη είναι ανοξείδωτος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...