Jump to content

Νεο ενυδρείο


geozar

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω στήσει ένα ενυδρείο 54lt

έχω βάλει 2 albino 6 Neon Tetra (οπου τα εδωσα και τωρα εχω 2 που φαντάζομαι πως πρέπει να τα βγάλω λόγο αγγελοψαρων) και μόλις πήρα 3 αγγελοψαρα. Θα παραθέσω εικόνες...

Θέλω να ρωτήσω για τo ενυδρείο αυτό ποσα ψαράκια μπορώ να βάλω ωστε να μην έχουν πρόβλημα με το χώρο και ποια θα μου προτείνατε είχα σκεφτεί να βάλω 2 μονομαχινες (που στο μαγαζί ήταν μαζί με τα αγγελοψαρα που πήρα) και ένα Rainbow Shark λέτε να γίνει σφαγή ? :o:o

Επισης επειδη ειμαι φοιτητής και λυπω 2-3 μέρες πήρα μια αυτόματη ταΐστρα και ένα χρονοδιακόπτη για το φως.

εξοπλισμός:

Θερμοστάτης

Θερμόμετρο

ταΐστρα EHEIM 3581

Εσωτερικό φίλτρο ΕΗΕΙΜ

και αντλία αέρα

το περιβάλλον είναι κάπως στεγνό τι θα μπορούσα να βάλω? κάποιο κοράλλι ή πέτρα ??

Ψαράκια προτειμο τα τροπικά βασικά με τα πολλά χρώματα..... κλόουν....

Κάθε πρόταση δεκτή :):wub::):o

imag0447a.jpg

imag0448h.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο μπορείς να προσθεσεις ζωντανά φυτά για να "δειξει" πιο φυσικο το σύστημα. Απέφυγε καλύτερα τις πετρες και τα ψευτικα διακοσμητικά. Μπορείς όμως να προσθεσεις ξύλα, αν θες, μέσα.

Τα αγγελόψαρα δυστυχώς μεγαλώνουν πολύ και τα 54 λίτρα δεν είναι αρκετά γι αυτά. Μπορείς να τα κρατήσεις για μερικούς μήνες ακόμα, πρεπει ομως αναγκαστικά κάποια στιγμή να τα δώσεις.

Τα λίτρα σου μπορείς να βάλεις κάποιο μικρό κοπαδόψαψο (μια ομάδα 7-8 ψαριών).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω στήσει ένα ενυδρείο 54lt

έχω βάλει 2 albino 6 Neon Tetra (οπου τα εδωσα και τωρα εχω 2 που φαντάζομαι πως πρέπει να τα βγάλω λόγο αγγελοψαρων) και μόλις πήρα 3 αγγελοψαρα. Θα παραθέσω εικόνες...

Θέλω να ρωτήσω για τo ενυδρείο αυτό ποσα ψαράκια μπορώ να βάλω ωστε να μην έχουν πρόβλημα με το χώρο και ποια θα μου προτείνατε είχα σκεφτεί να βάλω 2 μονομαχινες (που στο μαγαζί ήταν μαζί με τα αγγελοψαρα που πήρα) και ένα Rainbow Shark λέτε να γίνει σφαγή ? :wub::)

Επισης επειδη ειμαι φοιτητής και λυπω 2-3 μέρες πήρα μια αυτόματη ταΐστρα και ένα χρονοδιακόπτη για το φως.

εξοπλισμός:

Θερμοστάτης

Θερμόμετρο

ταΐστρα EHEIM 3581

Εσωτερικό φίλτρο ΕΗΕΙΜ

και αντλία αέρα

το περιβάλλον είναι κάπως στεγνό τι θα μπορούσα να βάλω? κάποιο κοράλλι ή πέτρα ??

Ψαράκια προτειμο τα τροπικά βασικά με τα πολλά χρώματα..... κλόουν....

καλώς ήρθες στο aquazone

αρχικά όπως σωστά είπες αγγελόψαρα και neon δεν πάνε μαζί και ειδικά στα λίτρα σου

τα νέον τα βάζουμε από 8 άτομα και πάνω

αγγελόψαρα δεν τα βάζουμε σε ενυδρείο 60λ καθώς μεγαλώνουν

μονομαχίνες με αγγελόψαρα κακώς τα είχαν μαζί

επίσης καλό θα ήταν να βάλεις αληθινά φυτά μέσα και όχι πλαστικά

η αεραντλία δεν είναι απαραίτητη εφόσον έχεις καλή αναταραχή της επιφάνειες με το φίλτρο

επίσης κοράλια έχουμε στα θαλασσινά ενυδρεία και με τα ψάρια που έχεις αντί για πέτρα καλό θα ήταν να βάλεις ξύλο

επίσης τα ψάρια που έχεις δεν μπορείς να τα έχεις με νερό βρύσης (ενημερωτικά στο λέω μιας και δεν αναφέρεις τπτ τέτοιο)

Τέλος έχεις ρίξει βακτήρια στο ενυδρείο?

φιλικά πάντα

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στο aquazone

αρχικά όπως σωστά είπες αγγελόψαρα και neon δεν πάνε μαζί και ειδικά στα λίτρα σου

τα νέον τα βάζουμε από 8 άτομα και πάνω

αγγελόψαρα δεν τα βάζουμε σε ενυδρείο 60λ καθώς μεγαλώνουν

μονομαχίνες με αγγελόψαρα κακώς τα είχαν μαζί

επίσης καλό θα ήταν να βάλεις αληθινά φυτά μέσα και όχι πλαστικά

η αεραντλία δεν είναι απαραίτητη εφόσον έχεις καλή αναταραχή της επιφάνειες με το φίλτρο

επίσης κοράλια έχουμε στα θαλασσινά ενυδρεία και με τα ψάρια που έχεις αντί για πέτρα καλό θα ήταν να βάλεις ξύλο

επίσης τα ψάρια που έχεις δεν μπορείς να τα έχεις με νερό βρύσης (ενημερωτικά στο λέω μιας και δεν αναφέρεις τπτ τέτοιο)

Τέλος έχεις ρίξει βακτήρια στο ενυδρείο?

φιλικά πάντα

Έχω ρίξει βακτήρια και aqua safe (αντιχλωριο λέγεται νομίζω)

αργότερα ίσως να πάρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο

για τα φυτά που λέτε η αλήθεια είναι πως τα φοβάμαι λίγο για το λόγο ότι (νομίζω) θέλουν κάποια ιδιαίτερη φροντίδα!!?

ενημερωτικά εδώ Σέρρες είναι λίγο ανοργάνωτα και τσουχτερά τα pet-shop υπάρχει τρόπος να μου έστελναν φυτά από θεσσαλονικη (παραγγελιά μέσο ίντερνετ)?

κάτι ακομα τα ψαράκια τα ταΐζω 1 φορά την ημέρα και την λάμπα την έχω 8-10 ώρες αναμενη καλά δεν ειναι??

και κατι τελευταίο στις αλλαγές του νερού να αλλάζω το 70% και στο καινούργιο που θα βάζω να προσθέτω aqua Safe βακτήρια (δεν θα έχουν πρόβλημα τα ψάρια)

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

1)Έχω ρίξει βακτήρια και aqua safe (αντιχλωριο λέγεται νομίζω)

2)αργότερα ίσως να πάρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο

για τα φυτά που λέτε η αλήθεια είναι πως τα φοβάμαι λίγο για το λόγο ότι (νομίζω) θέλουν κάποια ιδιαίτερη φροντίδα!!?

3)ενημερωτικά εδώ Σέρρες είναι λίγο ανοργάνωτα και τσουχτερά τα pet-shop υπάρχει τρόπος να μου έστελναν φυτά από θεσσαλονικη (παραγγελιά μέσο ίντερνετ)?

4)κάτι ακομα τα ψαράκια τα ταΐζω 1 φορά την ημέρα και την λάμπα την έχω 8-10 ώρες αναμενη καλά δεν ειναι??

5)και κατι τελευταίο στις αλλαγές του νερού να αλλάζω το 70% και στο καινούργιο που θα βάζω να προσθέτω aqua Safe βακτήρια (δεν θα έχουν πρόβλημα τα ψάρια)

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!!

1)το aquasafe της τετρα ναι είναι αντιχλόριο αλλά δεν έχει καμία σχέση με τα βακτήρια. Πριν πόσες μέρες τα έβαλες τα βακτήρια για να δούμε άμα έχει στρώσει το ενυδρείο αν και θα πρέπει να κάνεις τεστ nh3

2)άμα θες να κρατήσεις τα αγγελόψαρα θα πρέπει να πάρεις 100% μεγαλύτερο ενυδρείο και μάλιστα να αυξήσεις τον πληθυσμό τους όταν πάρεις το νέο ενυδρείο.'Οσο για τα φυτά το πόσο φροντίδα θέλουν εξαρτάται από το πόσο δύσκολα φυτά είναι....εφόσον δεν θέλεις να ασχοληθείς πολύ με τα φυτά βάλε εύκολα όπως anubia,rotala που θα πρέπει μία στης τόσες να κλαδεύεις .Αλλά γενικά καλό είναι να βάλεις αληθινά φυτά μιας και καλό κάνουν γιατί τραβάνε τα νιτρικά

3)μπορείς να πάρεις τηλ. για να δεις άμα κάνουν αποστολές θα βρεις στο forum πολλά μαγαζιά επίσης μπορείς να βάλεις καμιά αγγελία και να σου δώσει κανένα παιδί είτε δωρεάν είτε κάποιου αντιτίμου από Θεσσαλονίκη ή από Σέρρες

4)Ταΐσματα καλό είναι να γίνονται πολλά και από λίγο κάθε φορά πχ 2 φορές την ημέρα από την μισή ποσότητα που θα έβαζες άμα έβαζες μαι φορά(χωρίς φυσικά ακόμα και αυτή τη μία φορά με υπερβολή).8 ώρες είναι οκ ακόμα και όταν βάλεις φυτά μέσα.Πάρε ένα χρονοδιακόπτη για να μην έχεις το άγχος να ανοιγοκλείνεις το φως του ενυδρείου

5)εφόσον έχει στρώσει το ενυδρείο(όπως έγραψα πιο πάνω πρέπει να μετρήσεις Nh3) κάνε μια φορά την εβδομάδα από 20%-30%.Βακτήρια δεν πρέπει να βάζεις.Και κάθε φορά που θα βάζεις νερό θα πρέπει να βάζει αντιχλόριο.

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

επίσης άμα μπορείς πες μας τι έχεις βάλει μέσα στο φίλτρο.....δλδ βιολογικό υλικό έχεις βάλει πέρα από σφουγγαράκι ?

όπως σου έγραψα πιο πάνω τα ψάρια σου δεν μπορείς να τα έχεις σε νερό βρύσης :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εκει που το εχεις το ενυδρειο δεν το βλεπω και πολυ καλα.

Καλως ηρθες στην παρεα μας!

Link to comment
Share on other sites

επισης για φυτα μπορεις να αναφερεις το φωτιστικο του ενυδρειου

watt και το ειδος της λαμπας σου

anubia ειναι ευκολα φυτα

κερατοφυλλο

vallisneria

μπορεις να τα δεις τα φυτα και στο προφιλ πανω δεξια του site στην αναγνωριση ωστε να δεις τις απαιτησεις το ιδιο μπορεις να κανεις και μετα ψαρια

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εκει που το εχεις το ενυδρειο δεν το βλεπω και πολυ καλα.

Καλως ηρθες στην παρεα μας!

μπράβο παρατηρητικότητα :)

πάντως ναι πρόσεξε το δεν είναι καλά εκεί πρέπει να καλύπτεται όλη η κάτω επιφάνεια

Link to comment
Share on other sites

1)το aquasafe της τετρα ναι είναι αντιχλόριο αλλά δεν έχει καμία σχέση με τα βακτήρια. Πριν πόσες μέρες τα έβαλες τα βακτήρια για να δούμε άμα έχει στρώσει το ενυδρείο αν και θα πρέπει να κάνεις τεστ nh3

2)άμα θες να κρατήσεις τα αγγελόψαρα θα πρέπει να πάρεις 100% μεγαλύτερο ενυδρείο και μάλιστα να αυξήσεις τον πληθυσμό τους όταν πάρεις το νέο ενυδρείο.'Οσο για τα φυτά το πόσο φροντίδα θέλουν εξαρτάται από το πόσο δύσκολα φυτά είναι....εφόσον δεν θέλεις να ασχοληθείς πολύ με τα φυτά βάλε εύκολα όπως anubia,rotala που θα πρέπει μία στης τόσες να κλαδεύεις .Αλλά γενικά καλό είναι να βάλεις αληθινά φυτά μιας και καλό κάνουν γιατί τραβάνε τα νιτρικά

3)μπορείς να πάρεις τηλ. για να δεις άμα κάνουν αποστολές θα βρεις στο forum πολλά μαγαζιά επίσης μπορείς να βάλεις καμιά αγγελία και να σου δώσει κανένα παιδί είτε δωρεάν είτε κάποιου αντιτίμου από Θεσσαλονίκη ή από Σέρρες

4)Ταΐσματα καλό είναι να γίνονται πολλά και από λίγο κάθε φορά πχ 2 φορές την ημέρα από την μισή ποσότητα που θα έβαζες άμα έβαζες μαι φορά(χωρίς φυσικά ακόμα και αυτή τη μία φορά με υπερβολή).8 ώρες είναι οκ ακόμα και όταν βάλεις φυτά μέσα.Πάρε ένα χρονοδιακόπτη για να μην έχεις το άγχος να ανοιγοκλείνεις το φως του ενυδρείου

5)εφόσον έχει στρώσει το ενυδρείο(όπως έγραψα πιο πάνω πρέπει να μετρήσεις Nh3) κάνε μια φορά την εβδομάδα από 20%-30%.Βακτήρια δεν πρέπει να βάζεις.Και κάθε φορά που θα βάζεις νερό θα πρέπει να βάζει αντιχλόριο.

εδω και 2 βδομαδες εχω βαλει βακτηρια οσο για τα φυτα το πετσοπ μου ειπε οτι θα φερει οποτε θα κοιταξω απο βδομαδα.

Για το ενυδρείο τωρα σκεφτομαι να ζητησω απο ενα τζαμά να μου φτιαξει ενα στα μετρα μου απο τη στιγμη που εχω τον εξοπλησμο δεν θα βγει πιο φθινα??

Link to comment
Share on other sites

επίσης άμα μπορείς πες μας τι έχεις βάλει μέσα στο φίλτρο.....δλδ βιολογικό υλικό έχεις βάλει πέρα από σφουγγαράκι ?

όπως σου έγραψα πιο πάνω τα ψάρια σου δεν μπορείς να τα έχεις σε νερό βρύσης :)

εεε :wub::):o δεν εχω βαλει τπτ μεσα στο φιλτρο αυτο που ξερω ειναι να το καθαριζω το σφουγγαρακι τι πρεπει να βαζω!!??

Link to comment
Share on other sites

επισης για φυτα μπορεις να αναφερεις το φωτιστικο του ενυδρειου

watt και το ειδος της λαμπας σου

anubia ειναι ευκολα φυτα

κερατοφυλλο

vallisneria

μπορεις να τα δεις τα φυτα και στο προφιλ πανω δεξια του site στην αναγνωριση ωστε να δεις τις απαιτησεις το ιδιο μπορεις να κανεις και μετα ψαρια

Η λάμπα ειναι 15 Watt τώρα τύπο νομίζω είναι η κλασσική φθορισμού

όσο για τη βάση ήταν προσωρινή θέση :)

Ευχαριστω πολυ ολους για τα σχολια σας!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - geozar
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι το ενυδρειο που παταει αν δεν παταει ολοκληρη η βαση υπαρχει κινδυνος να γινει μεγαλη ζημια :):wub::):o:o:o

Link to comment
Share on other sites

εδω και 2 βδομαδες εχω βαλει βακτηρια οσο για τα φυτα το πετσοπ μου ειπε οτι θα φερει οποτε θα κοιταξω απο βδομαδα.

Για το ενυδρείο τωρα σκεφτομαι να ζητησω απο ενα τζαμά να μου φτιαξει ενα στα μετρα μου απο τη στιγμη που εχω τον εξοπλησμο δεν θα βγει πιο φθινα??

Οταν λες έχεις τον εξοπλισμό, ποιον εξοπλισμό εννοείς? Αυτόν από το 54 λιτρο?

Αν φτιάξεις μεγαλύτερο ενυδρείο για τα σκαλάρια αν κατάλαβα σωστά, το ενυδρείο πρεπει να είναι γύρω στα 300 λίτρα και πάνω και να είναι επίσης αρκετά ψηλό 55-60εκ> αφού είναι ψάρια που ψηλώνουν αρκετά σε τελικό μέγεθος. Μεγαλύτερο ενυδρείο σημαίνει και δυνατότερος εξοπλισμός για να μπορέσει να στηρίξει τα λίτρα σου. Με λίγα λόγια άλλος θερμοστάτης, φίλτρο, λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

εεε :):wub::) δεν εχω βαλει τπτ μεσα στο φιλτρο αυτο που ξερω ειναι να το καθαριζω το σφουγγαρακι τι πρεπει να βαζω!!??

Στο φίλτρο πρέπει να έχουμε και υλικά τα οποία θα στηρίζουν βιολογικά το ενυδρείο μας όπως sera siporax, eheim substrat pro αυτά είναι από τα πιο δημοφιλή, αξιόπιστα και τα χρησιμοποιούνε πολλοί. Υπάρχουν κι άλλες μάρκες εξίσου καλές. Εσύ μπορείς να βάλεις sera siporax mini που είναι μικρό σε μέγεθος και χωράει κάποια ποσότητα σε μικρά εσωτερικά φίλτρα. Επίσης τα υλικά του φίλτρου πρέπει να ξεπλένονται μόνο με νερό του ενυδρείου.

Ρίξε μια ματιά εδώ για να ενημερωθείς περί στρωσίματος, κύκλου αζώτου κλπ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30299

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54770

Link to comment
Share on other sites

Στο φίλτρο πρέπει να έχουμε και υλικά τα οποία θα στηρίζουν βιολογικά το ενυδρείο μας όπως sera siporax, eheim substrat pro αυτά είναι από τα πιο δημοφιλή, αξιόπιστα και τα χρησιμοποιούνε πολλοί. Υπάρχουν κι άλλες μάρκες εξίσου καλές. Εσύ μπορείς να βάλεις sera siporax mini που είναι μικρό σε μέγεθος και χωράει κάποια ποσότητα σε μικρά εσωτερικά φίλτρα. Επίσης τα υλικά του φίλτρου πρέπει να ξεπλένονται μόνο με νερό του ενυδρείου.

Ρίξε μια ματιά εδώ για να ενημερωθείς περί στρωσίματος, κύκλου αζώτου κλπ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30299

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54770

+1

Έχω ακριβώς το ίδιο φιλτράκι

Κόψε με ψαλίδι το σφουγγαράκι στη μέση και γέμισε το κενό με ένα δυχτάκι γεμάτο με siporax mini.

Οσο για την ψαροσύνθεση συμφωνώ με τους προλαλίσαντες...

Καλή αρχή, πάντως!

Να είσαι σίγουρος ότι με αυτά που σου προτείνουν τα παιδιά θα γίνει σωστό :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...