Jump to content

Aλλαγή φωτισμού-Από ΜΗ σε Τ5


gregog7

Recommended Posts

Λέω να αλλάξω τη μέθοδο του φωτισμού και να πάω σε φουλ Τ5.

Αυτή τη στιγμή έχω 4 Τ5 στην εξής διάταξη:

front

24w blue plus

24w Aquablue Special

24w blue plus

24w blue plus

+ 150w mh 14000k

(είναι σε ξεχωριστά φωτιστικά)

σκέφτομαι να προσθέσω ένα φωτιστικό με 4Χ39w και θα ήθελα κάποια πρόταση σε διάταξη

των λαμπών.

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 80Χ60Χ50(αν αυτό βοηθάει)

μια σκέψη είναι αυτή,(από κατω βρίσκεται ο κύριως όγκος του βράχου και των ζωντανών

που θέλω να φιλοξενίσω,sps)

Aquablue Special

Aquablue Special

Blue Plus

Aquablue Special

Tί λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον θα προστεθεί φωτιστικό με 4Χ24w και θα ήθελα τη γνώμη σας για την

επιλογή των λαμπτήρων.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να αλλάξω τη μέθοδο του φωτισμού και να πάω σε φουλ Τ5.

Αυτή τη στιγμή έχω 4 Τ5 στην εξής διάταξη:

front

24w blue plus

24w Aquablue Special

24w blue plus

24w blue plus

+ 150w mh 14000k

(είναι σε ξεχωριστά φωτιστικά)

σκέφτομαι να προσθέσω ένα φωτιστικό με 4Χ39w και θα ήθελα κάποια πρόταση σε διάταξη

των λαμπών.

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 80Χ60Χ50(αν αυτό βοηθάει)

μια σκέψη είναι αυτή,(από κατω βρίσκεται ο κύριως όγκος του βράχου και των ζωντανών

που θέλω να φιλοξενίσω,sps)

Aquablue Special

Aquablue Special

Blue Plus

Aquablue Special

Tί λέτε;

Αν πας μόνο για το φωτιστικό 4χ39 θα σου πρότεινα να παίξεις ως εξής

front

39w purble plus

39w Aquablue Special

39w Blue Plus

39w Aquablue Special

Αν θα βάλεις και άλλες λάμπες αλλάζουν τα πράγματα άπλα πες μου για να σου πω την αναλογία..

Link to comment
Share on other sites

Αν πας μόνο για το φωτιστικό 4χ39 θα σου πρότεινα να παίξεις ως εξής

front

39w purble plus

39w Aquablue Special

39w Blue Plus

39w Aquablue Special

Αν θα βάλεις και άλλες λάμπες αλλάζουν τα πράγματα άπλα πες μου για να σου πω την αναλογία..

Και εγώ σε κάτι τέτοιο θα έπαιζα.Πάρε και μια blue plus έξτρα και δοκίμασε να αντικαταστήσεις κάποια AS.

Σε 80cm πως θα βάλεις 39w ρε? :)

Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη με τα 2 φωτιστικά 4χ24 το compo που σου προτείνω εγώ είναι το εξής:

frond

ATI Blue plus

ATI Aqua blue special

ATI purple plus

ATI Blue plus

ATI Blue plus

ATI purple plus

ATI Aqua blue special

ATI Blue plus

Στην φωτοπερίοδο θα πας ως εξής, με κόκκινο θα ανάβουν από 10:00 και θα σβήνουν 12:00 και με πράσινο θα ανάβουν 11:00 και θα σβήνουν 23:00, θεωρώ ότι γίνεται με χρονοδιακόπτες γιατί λογικά βγάζουν από 2 πρίζες το κάθε φωτιστικό, εκτός και αν ανάβουν σε συνδυασμό 1-3 και 2-4, όπου και εκεί θα πας στην πρώτη φωτοπερίοδο το compo 1-3 και για τα δυο φωτιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη με τα 2 φωτιστικά 4χ24 το compo που σου προτείνω εγώ είναι το εξής:

frond

ATI Blue plus

ATI Aqua blue special

ATI purple plus

ATI Blue plus

ATI Blue plus

ATI purple plus

ATI Aqua blue special

ATI Blue plus

Στην φωτοπερίοδο θα πας ως εξής, με κόκκινο θα ανάβουν από 10:00 και θα σβήνουν 12:00 και με πράσινο θα ανάβουν 11:00 και θα σβήνουν 23:00, θεωρώ ότι γίνεται με χρονοδιακόπτες γιατί λογικά βγάζουν από 2 πρίζες το κάθε φωτιστικό, εκτός και αν ανάβουν σε συνδυασμό 1-3 και 2-4, όπου και εκεί θα πας στην πρώτη φωτοπερίοδο το compo 1-3 και για τα δυο φωτιστικά.

Tόσες ώρες;Στο 1ο 14 ώρες και στο 2ο 12 ώρες.Σίγουρα;Εγώ έλεγα το πρώτο φωτιστικό 12 ωρες και το

2ο φωτιστικό 10 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη πρόταση σου κάνω, ότι θεωρείς ότι ξέρεις κάνεις μόνος σου, δεν σου είπα ότι δεν μπορούν να παίξουν και άλλοι φωτοπερίοδοι,άποψη μου είναι και εμπειρικά δοκιμασμένο, τεκμηριωμένο και πολύ καλά μελετημένο αυτό που σου προτείνω.

επειδή αλλάζει η ισημερία και μπαίνει καλοκαίρι σου προτείνω την συγκεκριμένη φωτοπερίοδο, επίσης για να αντισταθμίσεις την αλλαγή της ΜΗ θα πρέπει να πας σε υψηλή φωτοπερίοδο ώστε να κατεβάσεις πιο μετά αν θες που φυσικά μπορείς να πας στις ώρες που λες και να παραμείνει για όλο το έτος αναλλοίωτη, το χειμώνα παίζεις με αυτήν που λες και λίγο πιο χαμηλά ακόμη αν θες για να γίνεται πιο αισθητή από τα ζωντανά σου, τώρα μάλλον δεν κατάλαβες πως είπα να ανάβεις τα φωτιστικά, αν θέλεις να ανάβεις μόνο το ένα φωτιστικό και μετά το άλλο δεν έχει νόημα, μπορείς να βάλεις ότι λάμπες νομίζεις γιατί ο συνδυασμός λαμπών είναι συγκεκριμένος που σου προτείνω και λειτουργεί σωστά με την φωτοπερίοδο που σου είπα, προφανώς δεν κατάλαβες τι κάνει η κάθε λάμπα και γιατί στις ξεχώρισα με αυτόν τον συνδυασμό, μην θεωρείς ότι βάζω λάμπες Τ5 και έρχονται τα χρώματα στα κοράλλια ως δια μαγείας, ακόμη και η μια ώρα πάνω ή κάτω φωτισμού παίζει σημαντικό λόγο στον χρωματισμό και στην υγεία των κοραλλιών.

Τώρα αν τίθεται θέμα κόστους, τι να σου πω, η άποψη μου είναι πως όσο προσπαθείς να γλυτώσεις κόστος λειτουργίας εις βάρος των ζωντανών σου γυρίζει μπούμερανγκ και πληρώνεις παραπάνω σε νεκρά κοράλλια, ποιότητα χρωμάτων, άλγες, κ.α., ο φωτισμός θέλει προσοχή και να δοθεί μεγάλη βαρύτητα στην ποιότητα και την σωστή χρήση του, ένας από τους λόγους που τουλάχιστον εσύ προσωπικά είδες ότι δεν έχω κυάνο και έξαρση αλγών :)

Πράττει κατά το δοκούν :)

Αλλιώς περιμένεις την μηνιαία συνάντηση την άλλη εβδομάδα και το συζητάμε από κοντά :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα κάτι τέτοιο,στην φωτοπερίοδο συμφωνοι,αλλά το φωτιστικό βγάζει μια μπρίζα και για τις

4 λάμπες,δεν το έχω αναφέρει,εδώ πως ανάβουμε;

Το ξέρω σε ζάλισα πρωι-πρωι :)

Και δεν τίθεται θέμα κόστους από τις 2 ή τις 4 ώρες παραπάνω φωτοπερίοδο,εντάξει είναι.

Ωραία αν ανάβει το 1ο από τις 10:00 εως 24:00

και το 2ο από τις 11:00 εως 23:00,τι συνδιασμό προτείνεις;Αν χρειάζεται κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά,έβγαλα ενα συνδιασμό και με βάση τη φωτοπερίοδο,πιστεύω να ανταποκρινεται στις απαιτησεις

των κοραλιών.

1ο φωτιστικό με φωτοπερίοδο 10:00 εως 24:00

ATI Blue plus

ATI purple plus

ATI purple plus

ATI Blue plus

και 2ο φωτιστικό με φωτοπερίοδο 23:00 εως 11:00

ATI Blue plus

ATI Aqua blue special

ATI Aqua blue special

ATI Blue plus

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου

Την μια purple plus βάλε την μπροστά και πάνε πίσω την AS.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...