Jump to content

ανεμώνες απο αιγαίο....


abou

Recommended Posts

γεια σας παιδιά,

επειδή δεν ήξερα που να το βάλω αυτό το θέμα ελπίζω να μην έκανα λάθος.....

σήμερα πήγα και ψώνισα 2 ανεμώνες από την θάλασσα μας....καθώς γέμιζα τα μπουκάλια μου με νερό από την θάλασσα μιας και είχα βουτήξει μέσα πήγα κοντά σε κάτι βράχια και είχε αυτές τις υπέροχες ανεμώνες....

σας παραθέτω και φωτογραφία ολόκληρου του ενυδρείου μου (οι φώτο είναι από κινητό)

είναι περίπου 25 λίτρα και κάνω αλλαγές απο θάλασσα δεν έχουν παρουσιαστεί προβλήματα μέχρι στιγμής...

η θάλασσα πιστεύω πως ειναι καθαρή επειδή μένω και σπουδάζω μυτιληνη...

post-36223-1301079569_thumb.jpg

post-36223-1301079634_thumb.jpg

post-36223-1301079664_thumb.jpg

post-36223-1301079693_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετρησες καθολου το νερο να μας πεις, ετσι απο περιεργεια, τι μετρησεις έχει??

Παντως, αν εχεις ζωντανα μονο απο μεσογειο.... κανε κατευθειαν αλλαγη απο τη θαλασσα χωρις δευτερη σκεψη! :)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο το εχω στήσει εξολοκλήρου απο θάλασσα ποτε δεν έφτιαξα νερό....κάνω το μπάνιο μου μαζεύω και νερό... :) τρέχει απο τα μεσα του ιανουαριου....

μετρήσεις που είχα κανει είναι

αλλατοτητα 1028

νο2 0

νο3 0

ph 7,8

φωσφορικά δεν μέτρησα γιατί δεν είχα να αγοράσω τεστακια....

μέσα στο φίλτρο μου πάντως εχω και άνθρακα και αντιφοσφορο

σε λιγο καιρό θα εχω και skimmer και θα βγάλω τον υαλοβάμβακα απο το φίλτρο....

Link to comment
Share on other sites

Η κόκκινη είναι σχετικά ανθεκτικό είδος χωρίς απαιτήσεις σε φωτισμό.. αλλά πρόσεχε μη το παραγεμίσεις λόγω ότι τρώνε κατεψυγμένη τροφή οι παράμετροι του νερού σου θέλουν προσοχή

Link to comment
Share on other sites

Καθε ποτε κανεις αλλαγη?

Απο ψαρακια τι εχεις μεσα? Τι προκειται να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε φιλε πολυ καλο και σιγουρα αρκετα οικονομικο.......

κανε τα κουμαντα σου για κανα πιο μεγαλο :):wub:

απο ψαρακια εχεις κατι?φενετε κατι στην 3φοτο αλλα οχι καλα........

και παλη μπραβο πολυ ενδιαφερων...........

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα αυτο το κοκκινο και αυτο απο τη θαλασσα το μαζεψες?

και τι θερμοκρασια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Επι προσθέτως πες μας σε παρακαλω και τι φωτισμο έχεις στο ενυδρειο σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό θα μπορούσες να μας πεις μερικές πληροφορίες για το ενυδρείο σου

Φωτισμό φιλτρανση και ρουτίνες αλλαγών? :)

Link to comment
Share on other sites

λοπον εχουμε και λεμε....

Καθε ποτε κανεις αλλαγη?

Απο ψαρακια τι εχεις μεσα? Τι προκειται να βαλεις?

αλλαγές κανω καθε εβδομαδα 10λιτρα συνήθως σαββατο η κυριακη αν βέβαια μου το επιτρέπει ο καιρός αν δεν μπορέσω λογο κακοκαιρίας μετατίθεται για το αλλο σαββατοκύριακο βεβαια το βλεπω αν θα χαλάσει ο καιρός και πάω πέμπτη που εχω κενό δεν το αφήνω να περάσει πανω απο 2 εβδομάδες με τίποτα....

συμβουλεύομε αυτο

μέσα εχω ενα ψαράκι αυτο και μια γαρίδα πάλι δικιά μας

και κατι ακομα αυτο το κοκκινο και αυτο απο τη θαλασσα το μαζεψες?

και τι θερμοκρασια εχεις?

ναι :wub: ολα απο την δικιά μας θάλασσα... δεν εiχε ανοίξει γιατι μολις τις ειχα βάλει έβγαλα φώτο. παντως μεσα στα βραχια που την βρικα ηταν τέλεια.... η θερμοκρασία ειναι στους 26 C

Επι προσθέτως πες μας σε παρακαλω και τι φωτισμο έχεις στο ενυδρειο σου. smile.gif

το ενυδρείο οταν το πήρα είχε μια λάμπα μισή ασπρη μισή μπλε δεν ξέρω αν κάνει η όχι

αυτο που εχω να προσθέσω ειναι οτι το νερο το παίρνω απο την θαλασσα και προσθέτω εμφιαλωμένο νερο για να το φέρω στα 1025 και αφου το φέρω στην θερμοκρασία που πρέπει απευθείας μέσα ούτε uv ουτε φιλτράρισμα ποιο μπροστά ουτε τίποτα... αλλα να τονισω πως με αυτον τον τροπο κινδυνεύω να βαλω ανεπιθύμητους μικροοργανισμούς η οτιδήποτε αλλο...

αλλα πιστευω πως για να υπαρχουν στην φυση και να διατηρείται σωστό όλο το οικοσύστημα κάποιο ρολο θα παίζουν...ενοοιτε οταν ειναι σε συγκεκριμένες ποσότητες και σε συγκεκριμένες συνθήκες και οχι απο ανθρωπογενείς αίτια...

απο φιλτρανση οπως φαίνεται και στην εικόνα εχω ενα φίλτρο μικρο αυτο που ειχε μεσα και το εχω με υαλοβάμβακα αντιφοσφορο και ανθρακα...

ΥΓ σας ευχαριστω ολους για τα καλασας λογια...μακαρι να ήμουν κάπου σταθερά για να εκανα ενα μεγάλο ενυδρείο.... άτιμη φοιτητική ζωή :):)

Έγινε επεξεργασία - abou
Link to comment
Share on other sites

άτιμη φοιτητική ζωή :wub::)

Ε μη το λες αυτο..μια χαρα ειναι η φοιτιτικη ζωη στη gkasmaland.. και εγω εκει περασα τα πιο ωραια μου χρονια ως φοιτιτης.. πολυ ομορφα τα ζωντανα..δε στελνεις και καμια κοκκινη ανεμωνη προς Αθηνα, σε 9 ωρες με hellenic, υα ειναι Πειραια..

Οσο για το νερο , ελπιζω να ειναι προς τα εξω και οχι κανα τσαμακια η Ξενία( μερη της μυτιληνης / παραλιες) που τα νερα δεν ειναι και τα πιο καθαρα :)

Link to comment
Share on other sites

το ατημη το αναφέρω γιατι πρέπει καθε καλοκαίρι να το κουβαλάω θεσσαλονικη...ευτυχώς εχω εναν μυτιληνιό φίλο και μου τα κρατάει για πασχα και χριστουγεννα... νερο παίρνω μετα το αεροδρόμιο πριν αρχισει η ανηφόρα για άγιο ερημογενη

οσο για να σε στείλω πολυ ευχαρίστως μολις βρω τιν επόμενη κόκκινη ανεμώνη θα σε στύλο πμ

ΥΓ τι σπουδαζες; εγω ειμαι στην γεωγραφία στο δεύτερο ετος...:)

Link to comment
Share on other sites

το ατημη το αναφέρω γιατι πρέπει καθε καλοκαίρι να το κουβαλάω θεσσαλονικη...ευτυχώς εχω εναν μυτιληνιό φίλο και μου τα κρατάει για πασχα και χριστουγεννα... νερο παίρνω μετα το αεροδρόμιο πριν αρχισει η ανηφόρα για άγιο ερημογενη

οσο για να σε στείλω πολυ ευχαρίστως μολις βρω τιν επόμενη κόκκινη ανεμώνη θα σε στύλο πμ

ΥΓ τι σπουδαζες; εγω ειμαι στην γεωγραφία στο δεύτερο ετος...:)

Ενταξει εκει ειναι καλο το νερο (καθαρο), μια χαρα εισαι..αρε φοιτιτικη ζωη..εγω περιβαλλοντολογος και εχω τελιωσει καμια 4 αρια χρονια.. :wub:

Ενημερωσε για ανεμονη αν βρεις..

Link to comment
Share on other sites

Την κόκκινη ανεμώνη τοποθέτησε την σε κάποιο σημείο που να μην την χτυπάει άμεσα ο φωτισμός, θα είναι έτσι περισσότερες ώρες ανοιχτή.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωσε για ανεμονη αν βρεις..

οκ! :)

Την κόκκινη ανεμώνη τοποθέτησε την σε κάποιο σημείο που να μην την χτυπάει άμεσα ο φωτισμός, θα είναι έτσι περισσότερες ώρες ανοιχτή.

πήγε μόνη της σε ένα βραχάκι μπροστά μπροστά και την χτυπάει αρκετό φως τώρα... το θέμα ειναι πως αντί να είναι ανοικτή όταν την βλέπει το φως αυτη ανοίγει οταν το έχω κλειστό...τι λέτε να φταίει???

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό σου είπα να τη βάλεις σε σκιά..... είναι σκοτεινός τύπος !!!

Link to comment
Share on other sites

πρέπει κάπως να την βολέψω....θα δείξει ..... ευχαριστώ πολυ για της οδηγίες. διάβασα αυτο που γράφεις χωρίς το μην...πως το έκανα αυτο δεν κατάλαβα

και κατι ακόμα υπάρχει καποιο πρόβλημα που εχω 4 ανεμώνες σε 25 λιτρα περίπου και μέσα είναι ενα ψαράκι???

βγάζουν ''δηλητήριο" και ενδέχεται να μου πειράξουν το ψαράκι???

Link to comment
Share on other sites

Να το πειράξουν από μόνες τους δεν μπορούν... αν αυτό όμως πάει κατά λάθος κοντά τους το πιθανότερο είναι ότι θα του κάνουν ζημιά.

Αν συνεχίσουν να είναι σε καλή κατάσταση δεν θα υπάρξει πρόβλημα, αλλά αν δεις ότι κάποια δεν "αισθάνεται καλά" πρέπει να αφαιρεθεί αμέσως, ειδάλλως θα σου κάνει το ενυδρείο Χιροσίμα !!!

Λέγεται ότι οι ανεμώνες κάνουν μεταξύ τους χημικό πόλεμο εάν βρίσκονται σε κοντινή απόσταση, τουλάχιστον αυτό συμβαίνει με κάποια τροπικά είδη.

Σ αυτές δεν γνωρίζω αν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

οταν λες δεν αισθάνονται καλα τι εννοείς??? πχ να ειναι μαζεμένες να μην ανοίγουν κτλ...

Link to comment
Share on other sites

οταν λες δεν αισθάνονται καλα τι εννοείς??? πχ να ειναι μαζεμένες να μην ανοίγουν κτλ...

Αυτο για μεγάλο διαστημα, επισης να αρχίζουν να βγαζουν απο το στόμα τα σωθικά τους, ειτε να να μην μπορουν να κρατιουνται βεντουζαρισμένες και να πεφτουν..το να βγαζουν τα σωθικά τους ειναι το τελευταιο σταδιο, οποτε γρηγορα εξω απο το ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...