Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα

οπως φανταστηκατε εχω απορια με το co2 εχει καποιοσ καμια προταση (εταιρια ) για σετακι πληρες? που να το εχει χρησιμοποιησει και να ηταν ικανοποιημενοσ με την διαχυση και με την τιμη?? ξερω θα χρειαστει να τα σκασω χοντρα αλλα αλλου βλεπω 300 αλλου 500 και μπλεχτηκα ..

Μιας και ειναι η επομενη αγορα για το 300 που σιγα σιγα ξεκινησα να στρωνω και θα ειναι φυτεμενο

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που βρήκες είναι εξοφρενικές!

για καινούριο σύστημα ξεκινάνε στα 150 ευρό.

Εγώ είχα αγωράσει απο γερμανία απο το σίτε www.aquaristic.net

Ριξε μια ματιά και εκεί αλλά δωσε προτεραιότητα στην ελληνική αγορά

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που βρήκες είναι εξοφρενικές!

για καινούριο σύστημα ξεκινάνε στα 150 ευρό.

Εγώ είχα αγωράσει απο γερμανία απο το σίτε www.aquaristic.net

Ριξε μια ματιά και εκεί αλλά δωσε προτεραιότητα στην ελληνική αγορά

σορρυ δεν εγινα κατανοητος εννοουσα με ph controller .

εκει ειδα και ηταν αυτες οι τιμες αναλογα την εταιρια βεβαια αν και εγω δεν καταλαβαινα διαφορες .. απο εταιρια σε εταιρια περαν του difusor

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια κανω ενα update στο ψαξιμο μου ελπιζοντας στις γνωσεις σας και την βοηθεια σας...

ειμαι μεταξυ 2 controller

εδω

και εδω

λογω τιμης /

και τελος ενα καλο διαχυτη γιατι με τοσες εταιρειεσ μπερδευτηκα κατα τη γνωμη σας γιατι καποιοι εχουν με εντλια καποιοι ετσι χυμα

Υ.Γ. το ενυδρειο μου ειναι 1.20μ και κοντα 300 λιτ

Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν εχει προταση για διαχυτηηρα εχω μπλεχτει με τοσους κλασικους με ιδια τιμη με ηλεκτρικους

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις εξωτερικο φιλτρο, μπορεις να οδηγησεις το σωληνακι του co2, στην εισαγωγη του.

Πολυ καλη διαχυση, αλλα με αντιτιμο τον θορυβο του φιλτρου λογω της υπαρξης αερα, και μακροπροθεσμα καποια φθορα στο impeller του φιλτρου.

Εγω παντως το ειχα ετσι για 6 χρονια περιπου, και δεν μου παρουσιασε καποιο προβλημα.

Επισης αν εχεις καποιο εσωτερικο φιλτρακι, μπορεις να συνδεσεις το σωληνακι του co2, στην εισοδο του αερα που εχουν τα περισσοτερα.

Επισης πολυ καλη διαχυση.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις εξωτερικο φιλτρο, μπορεις να οδηγησεις το σωληνακι του co2, στην εισαγωγη του.

Πολυ καλη διαχυση, αλλα με αντιτιμο τον θορυβο του φιλτρου λογω της υπαρξης αερα, και μακροπροθεσμα καποια φθορα στο impeller του φιλτρου.

Εγω παντως το ειχα ετσι για 6 χρονια περιπου, και δεν μου παρουσιασε καποιο προβλημα.

Επισης αν εχεις καποιο εσωτερικο φιλτρακι, μπορεις να συνδεσεις το σωληνακι του co2, στην εισοδο του αερα που εχουν τα περισσοτερα.

Επισης πολυ καλη διαχυση.

δεν εχω εσωτερικο φιλτρο μονο 2 εξωτερικα και το θεμα θορυβου ειναι σημαντικο για εμενα. για αυτο ψαχνω κατι ποιο εξηδικευμενο .. το να βαλω και αλλο μηχανημα νομιζο ειναι εκτος αν σκεφτεις τα δυο φιλτρα ειναι με 1300λ/ω το καθενα και δεν με παιρνει για κατι παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι η καλυτερη διαχυση γινεται μονο με καποιου ειδους κυκλοφορια-αναμειξη νερου-co2.

Nα σπαει η φυσσαλιδα σε πολλες μικρες που κυκλοφορουν κιολας.

Αν οπωσδηποτε θελεις να πας σε "παθητικο" διαχυτηρα, τουλαχιστον προσεξε να βγαινουν οι φυσσαλιδες σε πολλες και μικρες, και να το βαλεις χαμηλα στο ενυδρειο, αν γινεται κατω απο την εξοδο του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι η καλυτερη διαχυση γινεται μονο με καποιου ειδους κυκλοφορια-αναμειξη νερου-co2.

Nα σπαει η φυσσαλιδα σε πολλες μικρες που κυκλοφορουν κιολας.

Αν οπωσδηποτε θελεις να πας σε "παθητικο" διαχυτηρα, τουλαχιστον προσεξε να βγαινουν οι φυσσαλιδες σε πολλες και μικρες, και να το βαλεις χαμηλα στο ενυδρειο, αν γινεται κατω απο την εξοδο του φιλτρου.

δεν θελω οποσδηποτε παθητικο διαχυτηρα απλα δεν ξερω κατα ποσο χρειαζεται ενα φιλτρο ακομα(αν σκεφτεις οτι ηδη εχω 2600λιτ/ωρα με τα δυο φιλτρα ) ..... εκτος αν εννοεισ διαχυτηρα με αντλια που καπου διαβασα οτιυπαρχουν αλλα δεν ξερω αν ειναι αποτελεσματικα μιας και σε οσες παρουσιασεις εχω διαβασεικανεις δεν χρησημοποιει . .... για αυτο ρωτησα εδω εσας να παρω γνωμη με ποιο μεγαλη εμπειρια απο την δικη μου μηδενικη εμπειρια

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω οποσδηποτε παθητικο διαχυτηρα απλα δεν ξερω κατα ποσο χρειαζεται ενα φιλτρο ακομα(αν σκεφτεις οτι ηδη εχω 2600λιτ/ωρα με τα δυο φιλτρα ) ..... εκτος αν εννοεισ διαχυτηρα με αντλια που καπου διαβασα οτιυπαρχουν αλλα δεν ξερω αν ειναι αποτελεσματικα μιας και σε οσες παρουσιασεις εχω διαβασεικανεις δεν χρησημοποιει . .... για αυτο ρωτησα εδω εσας να παρω γνωμη με ποιο μεγαλη εμπειρια απο την δικη μου μηδενικη εμπειρια

Δεν στο ειπα για να το χρησιμοποιησεισ σαν φιλτρο, αλλα για να εκμεταλλευτεις τον κυκλοφορητη του.

Η οπως πολυ σωστα ειπες, να παρεις ενα ετοιμο με κυκλοφορητη.

Φαντασου οτι εμενα το μικρο που εχω, το εχω ρυθμισει κατα τετοιο τροπο που κυκλοφορει την διασπασμενη φυσσαλιδα υπο μορφη νεφους, σε ολο το ενυδρειο.

Αυτο κατα την γνωμη μου ειναι οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν στο ειπα για να το χρησιμοποιησεισ σαν φιλτρο, αλλα για να εκμεταλλευτεις τον κυκλοφορητη του.

Η οπως πολυ σωστα ειπες, να παρεις ενα ετοιμο με κυκλοφορητη.

Φαντασου οτι εμενα το μικρο που εχω, το εχω ρυθμισει κατα τετοιο τροπο που κυκλοφορει την διασπασμενη φυσσαλιδα υπο μορφη νεφους, σε ολο το ενυδρειο.

Αυτο κατα την γνωμη μου ειναι οτι καλυτερο.

ποιο χρησημοποιειεσ εσυ ???? αν μπορεισ να μου πεις

Link to comment
Share on other sites

ποιο χρησημοποιειεσ εσυ ???? αν μπορεισ να μου πεις

Γιατι να μην μπορω βρε;;;

Σε φορουμ ειμαστε! :P

Aν ψαξεις στο ebay υπαρχουν ετοιμα συστηματα με κυκλοφορητη.

Επισης μια ιδεα μπορεις να παρεις και εδω:http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/co2c.htm

Πως μπορεις να το φτιαξεις μονος σου... τοοοσο απλα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην μπορω βρε;;;

Σε φορουμ ειμαστε! :P

Aν ψαξεις στο ebay υπαρχουν ετοιμα συστηματα με κυκλοφορητη.

Π.χ. εδω:http://viewitem.eim.ebay.gr/Aquarium-Plants-Mr-Aqua-CO2-Turbo-Diffuser-600/330530741619/itemMA-0213.jpg

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω :P:rasp::helpsmilie:

Δες και αυτο:

http://www.sera.de/gr/produkte/aquarientec...iv-reaktor.html

Link to comment
Share on other sites

καλο εχω δει παρομοιο αλλα δεν ξερω ποσο πρακτικα εφικτο μιας και το fluval που εχω ειναι με σπιραλ σωληνες και δεν ξερω αν πιανουν ..

ΑΛΛΑ μου προεκυψε απορια κοιτα Εδω στην εικονα δειχνει spray bar (θα μου πεις δεν εχουν ολοι τετοια εξοδο φιλτρου αλλα μου προκαλει την εξης απορια αν υπο νορμαλ συνθηκες το spray bar προκαλει αναταραξη στην επιφανεια και συνεπως οξυγονο ... πως γινεται απο τη μια να παραγουμε οξυγονο και απο την αλλη να διοχετευουμε στο ενυδρειο μας μεσω του διοξειδιο ....

δεν αναιρει το ενα το αλλο κανονικα ?????????????????????

Link to comment
Share on other sites

καλο εχω δει παρομοιο αλλα δεν ξερω ποσο πρακτικα εφικτο μιας και το fluval που εχω ειναι με σπιραλ σωληνες και δεν ξερω αν πιανουν ..

ΑΛΛΑ μου προεκυψε απορια κοιτα Εδω στην εικονα δειχνει spray bar (θα μου πεις δεν εχουν ολοι τετοια εξοδο φιλτρου αλλα μου προκαλει την εξης απορια αν υπο νορμαλ συνθηκες το spray bar προκαλει αναταραξη στην επιφανεια και συνεπως οξυγονο ... πως γινεται απο τη μια να παραγουμε οξυγονο και απο την αλλη να διοχετευουμε στο ενυδρειο μας μεσω του διοξειδιο ....

δεν αναιρει το ενα το αλλο κανονικα ?????????????????????

Δεν ειναι spray bar, ειναι η εξοδος του διαχυτηρα.

Μπορει να μπει ειτε μεσα, ειτε εξω απο το ενυδρειο.

Και η εξοδος του να ειναι οσο γινεται χαμηλοτερα απο την επιφανεια του νερου, για να μην χανεται το co2 με την αναταραξη.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κανεις λαθος στο τελευταιο ο διαχυτηρας ειναι μεσω του φιλτρου και το φιλτρο το δειχνει με spray bar δες το καλα (σελιδ 7 στο pdf file

Έγινε επεξεργασία - blue
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κανεις λαθος στο τελευταιο ο διαχυτηρας ειναι μεσω του φιλτρου και το φιλτρο το δειχνει με spray bar δες το καλα (σελιδ 7 στο pdf file

Υποθεση εργασιας:

Aυτο που δειχνει ειναι η εξοδος του φιλτρου ετσι;

Κατα την γνωμη σου τι θα συμβει αν την βαλεις να κοιταει λιγο προς τα κατω απο την επιφανεια;

Link to comment
Share on other sites

Υποθεση εργασιας:

Aυτο που δειχνει ειναι η εξοδος του φιλτρου ετσι;

Κατα την γνωμη σου τι θα συμβει αν την βαλεις να κοιταει λιγο προς τα κατω απο την επιφανεια;

νομιζω οτι απο τη μια θα γινεται μια ελαφρια αναταραξη =παραγωγη οξυγονου και απο την αλλη το co2 θα περναει μεσα στο νερο ..

ειδες πως με μπερδευετααι νομιζα οτι το ενα ειναι αλυσιδα του αλλου και οχι οτι μπορουν να γινουν ταυτοχρονα ... αχ θα τον καψω τον εγκεφαλο

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι απο τη μια θα γινεται μια ελαφρια αναταραξη =παραγωγη οξυγονου και απο την αλλη το co2 θα περναει μεσα στο νερο ..

ειδες πως με μπερδευετααι νομιζα οτι το ενα ειναι αλυσιδα του αλλου και οχι οτι μπορουν να γινουν ταυτοχρονα ... αχ θα τον καψω τον εγκεφαλο

Μην μπερδευεσαι.

Στο ενυδρειο μας χρειαζομαστε και το co2 για τα φυτα, αλλα και το οξυγονο για τα ψαρια μας.

Δεν μπορουμε να αποκλεισουμε το οξυγονο.

Εκεινο που μπορουμε ειναι να ρυθμισουμε την περιεκτικοτητα του διοξειδιου στο νερο.

Αν το παρακανουμε, θα δουμε τα ψαρια στην επιφανεια να προσπαθουν να παρουν οξυγονο.

Για αυτο ειναι χρησιμη μια ελεγχομενη αναταραξη της επιφανειας. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...