Jump to content

Μία αντλία για επιστροφή από Sump και Skimmer


dimkasta

Recommended Posts

Αυτή τη στιγμή, έχω μια Eheim 3000 τέρμα στραγγαλισμένη για επιστροφή από το sump, και μια RIO του TMC v2 400 η οποία λειτουργεί επίσης αρκετά στραγγαλισμένη.

Σκεφτόμουν να καταργήσω τη RIO (για την οποία διαβάζω σε αρκετές μεριές ότι είναι μαντάρα) και να χρησιμοποιήσω ένα Τ με βάνες ώστε να χρησιμοποιώ την Eheim και για την επιστροφή του sump και για το skimmer.

Το θέμα θα είναι να βρεθεί το σημείο ισορροπίας, αλλά φαντάζομαι θα είναι μόνο θέμα χρόνου.

Το κέρδος θα είναι αρκετό. Σε χώρο, κατανάλωση ρεύματος, θερμοκρασία στο νερό, θόρυβο, αλλά και αξιοπιστία, μιας και για τη RIO έχω διαβάσει σημεία και τέρατα.

Σκέψεις?

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η σκέψη σου μιας και οι rio όντως δεν είναι και φοβερά αξιόλογες αντλίες.Ένα Τ με βάνες όπως λες και θα είσαι κομπλε.Άσε που νομίζω ότι μπορεί να βρεις και καλύτερη ισορροπία σε λίγο καιρό από αυτή που σου δίνει η συγκεκριμένη αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι θα κάνεις δουλειά με το ταφ. Το TMC v2 400 θέλει καλή ροή (2400l/hr). Εγώ θα δοκίμαζα πρώτα χωρίς ταφ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι θα κάνεις δουλειά με το ταφ. Το TMC v2 400 θέλει καλή ροή (2400l/hr). Εγώ θα δοκίμαζα πρώτα χωρίς ταφ.

κ. Δήμήτρη τόση ροή λέει ότι θέλει από την εταιρία, στραγγαλισμένο βλέπω αρκετούς να λένε ότι λειτουργεί καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Είναι στραγγαλισμένη σχεδόν 50% αλλιώς πλημμυρίζει

Link to comment
Share on other sites

H compact+ 3000 ανεβάζει 1500 λίτρα στο 1.5 μέτρα. (Αν δεχτούμε τα στοιχεία της εταιρείας)

Εγώ το TMC το λειτουργούσα με την αντλία στο φουλ και ρύθμιζα την εισαγωγή του αέρα. Δεν είχα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχες μακρύ σωλήνα? Το 400άρι έχει ρύθμιση ροής από την αντλία και ρύθμιση ύψους του νερού μέσα στο skimmer. Ο αέρας είναι χύμα δεν ρυθμίζεται. Με τέρμα ανοιχτή τη ροή και την αντλία 20cm από την είσοδο του skimmer (όπως λέει το εγχειρίδιο) ξεχειλίζει πολύ εύκολα.

Όπως είναι τώρα, ανεβάζω περίπου 600 στο 1μιση μέτρο με τέρμα στραγγαλισμένη την 3000 (1500 θεωρητικά στο επίπεδο της αντλίας). Οπότε λογικά αν την τσιτάρω στα 3000, πρέπει να μένει αρκετή ισχύς να δουλέψει και το skimmer 20-30 εκατοστά πάνω από την αντλία.

Το δύσκολο θα είναι να ρυθμιστεί η ροή με το Τ σωστά.

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Ο αέρας είναι χύμα δεν ρυθμίζεται.

Με ένα βανάκι gardena όπως τα Deltec.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα βανάκι gardena όπως τα Deltec.

Σωστός. Απλά στο δικό μου πάντα ήταν πρόβλημα το πολύ νερό και όχι ο αέρας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από το απόγευμα λειτουργεί το skimmer με την 3000 να τρέχει στα 1500 και μέχρι στιγμής φαίνεται να δουλεύει μια χαρά.

Αύριο θα πάω να βρω Τ και βάνες

Παρεμπιπτόντως, ο θόρυβος είναι και αυτός αισθητά λιγότερος.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και περίπου 12 ώρες, το ενυδρείο μου λειτουργεί με την Eheim 3000 να τροφοδοτεί το skimmer και να παίζει και σαν επιστροφή από το sump.

Το χώρισμα έγινε με απλά βανάκια και Τ από υδραυλικά είδη.

Εντυπώσεις μέχρι στιγμής άριστες. Το TMC V2 βγάζει σχεδόν 2πλάσια ποσότητα αφρού αν και δουλεύει λίγο Wet προς το παρόν, αν και δεν με χαλάει.

Και το σημαντικότερο, ο θόρυβος έπεσε πάρα πάρα πολύ.

Θα ποστάρω ξανά σε μερικές ημέρες όταν φανεί πραγματικά το πως δουλεύει όντως το σκίμμερ.

Link to comment
Share on other sites

Με τα βανάκια τέρμα ανοιχτά, το ποτήρι ξεχείλιζε σε μερικές ώρες. Προφανώς λόγο και της υψομετρικής διαφοράς της επιστροφής, έπαιρνε πάνω από 1500.

Τώαρα περιμένω να δώ τι θα γίνει με ελαφρώς κλειστό το βανάκι του σκίμμερ. Περισσότερα θα έχω το βράδυ που θα φανεί όντως τι γίνεται.

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

5 μέρες μετά, το σκίμμερ φαίνεται να δουλεύει μια χαρά. Αρκετά στεγνό για τα γούστα μου και αρκετά περισσότερη βρώμα από πρίν.

γενικά δούλεψε καλά το όλο σκηνικό :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να ποστάρει ένα σχεδιάγραμμα για το πως μπορεί να γίνει η συνδεσμολογία?

Με ενδιαφέρει και εμένα να το προσπαθήσω αν και χρησιμοποιώ ως αντλία επιστροφής μια tunze.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να ποστάρει ένα σχεδιάγραμμα για το πως μπορεί να γίνει η συνδεσμολογία?

Με ενδιαφέρει και εμένα να το προσπαθήσω αν και χρησιμοποιώ ως αντλία επιστροφής μια tunze.

....ααα...ξέχασα να σας πω ότι και το skimmer που έχω είναι TMC V2 800.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη δουλειά τώρα και θα γίνω ρόμπα να ζωγραφίζω :thumbup:

Χοντρικά, πάει ως εξής:

Αντλία -> 10cm λάστιχο -> πλαστικό τάφ.

και σε κάθε άκρο του ταφ ->10cm λάστιχο -> βανάκι -> λάστιχο επιστροφής ή λάστιχο προς είσοδο skimmer.

Απλά έχε στο νού σου ότι λόγω υψομετρικής διαφοράς, μικρές αλλαγές στα βανάκια μπορεί να έχουν μεγάλο αντίκτυπο στις στάθμες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...