Jump to content

Help Pleaseeeee!


stellucci

Recommended Posts

έχω ένα μονομάχο 2 βδομάδες τώρα! τον έχω σε 25λιτρο ενυδρείο με 4 φυτά κ ένα ξύλο (όλα από μαγαζία ενυδρείων), φίλτρων,φως και θερμαντήρα.

ο καταστηματάρχης μου είχε πει να ρίχνω μισό δάχτυλο λίπασμα Kent Marine 2 φορές την εβδομάδα, αλλά αυτό προκαλεί άλγη.΄το ψαράκι μου σήμερα έχει ένα ματάκι θολό, έκανα μέτρηση κ βρήκα ότι έχω ΄πρόβλημα με το NO3, κ στις οδηγίες του τεστ, έλεγε ότι μάλλον φταίει η άλγη.

άλλαξα το ένα τρίτο του νερού,πέταξα τα φυτά με την πολλή άλγη, κράτησα 2 αφού τα καθάρισα, ανανέωσα το νερό του ενυδρείου, έβαλα αντιχλωρικό κ άλατα αλλά η μέτρηση μου βγαίνει ίδια!θα του πετάξω όλα τα φυτά κ αύριο θα πάρω καινούργια.

τι άλλο μπορώ να κάνω σήμερα που ανησυχώ? είμαι εντελώς άσχετη κ δε θέλω να είναι αυτό η αιτία να πάθει κάτι το ψαράκι.

παρακαλώ βοηθήστε με!

ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα δεν ειναι το προβλημα,πες μας τι μετριση εχεις,το ενυδρειο ποσο καιρο το εχεις και εαν ειναι στρωμενο πεστο μσς.Τι αλατα βαζεις :)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα δεν ειναι το προβλημα,πες μας τι μετριση εχεις,το ενυδρειο ποσο καιρο το εχεις και εαν ειναι στρωμενο πεστο μσς.Τι αλατα βαζεις :)

λοιπόν:

ΝΟ3: 25

ΝΟ2: 1

GH: 10

KH: 6

PH: 6.8

ρίχνω άλατα ΕΚΤΟΖΟΝ της HOBBY, το έχω 12 μέρες κ το έχω στρώσει με κόκκινο χαλίκι από την smulders.nl.

ελπίζω να κατάλαβες κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Φιλτράκι τι έχεις?

εμμμμ δεν ξέρω το έδινε το ενυδρείο, είναι σαν το FA300-B http://www.custom-product.com/upload/2098/...0--v-01-196.jpg

πήγα σε μαγαζί ενυδρείων κ πήρα φάρμακο για βακτήρια, μου είπε ένα μιλιγκράμ σήμερα κ ένα σε 3 μέρες κ θα γίνει καλα.΄άφησα 2 φυτά μέσα κ θα δω ΄πως πάει!!!!σε ευχαριστώ τόσο για το ενδιαφέρον, είχα αγχωθεί γιατί είμαι εντελώς άπειρη από ψαράκια κ δεν ήθελα να πάθει κάτι..... να σαι καλά φίλε μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν:

ΝΟ3: 25

ΝΟ2: 1

GH: 10

KH: 6

PH: 6.8

ρίχνω άλατα ΕΚΤΟΖΟΝ της HOBBY, το έχω 12 μέρες κ το έχω στρώσει με κόκκινο χαλίκι από την smulders.nl.

ελπίζω να κατάλαβες κάτι...

το προβλημα ειναι ΝΟ2: που πρει να ειναι μηδεν εστρωσες το ενυδρειο καλα μηπως οφειλετε σε αυτο το ματι;

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

1ον Δεν φταίνε τα φυτα για τα Νο3 ! Αστα εκεί που είναι μονο καλό κάνουν

2ον Σταματα τα λιπάσματα! Αυτά φταίνε για τις αλγεις

3ον Το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο!

4ον Πως κατεβασες το Ph στα 6.8 ;

5ον Η θερμοκρασία στο ενυδρείο πια είναι;

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα δεν ειναι το προβλημα,πες μας τι μετριση εχεις,το ενυδρειο ποσο καιρο το εχεις και εαν ειναι στρωμενο πεστο μσς.Τι αλατα βαζεις :)

Έχω μια απορία: τα άλατα που μας ωφελούν;;

Επίσης θέλω να ρωτήσω την stellucci αν χρησιμοποιεί απιονισμένο νερό.

Link to comment
Share on other sites

To EKTOZON που αναφέρει ο φίλος δεν είναι αλάτι όπως το ακούμε. Δεν επηρεάζει τις σκληρότητες και δεν προκαλεί καμία αρνητική περίπτωση. Αντίθετα βοηθάει όλο το ενυδρείο (ψάρι, νερό, φίλτρο) να έχουν πιο υγιές περιβάλλον. Είναι ένα πολύ χρήσιμο σκεύασμα το οποίο όμως δεν είναι ανάγκη να το χρησιμοποιούμε σε εβδομαδιαία βάση. Μία φορά τον μήνα αρκεί.

Επί της ουσίας...

Κόβεις εντελώς τα λιπάσματα. Κάνεις μία μεγάλη αλλαγή νερού (όση κρίνεις εσύ πως μπορείς να κάνεις μεγαλύτερη) πάντα με προετοιμασμένο νερό από θέμα θερμοκρασίας και αποχλωρίωσης.

Η συγκέντρωση των ΝΟ2 είναι ανησυχητική, αλλά μπορούμε να τη ρίξουμε. Καταρχήν θα κάνεις μία μεγάλη αλλαγή νερού (όση κρίνεις εσύ ότι μπορείς να κάνεις μεγαλύτερη) και δεν θα ταΐσεις καθόλου για 3 μέρες. Τα ΝΟ3 δεν είναι σε υψηλό επίπεδο και δεν δικαιολογούν πρόβλημα στο ψαράκι σου. Και τα συγκεκριμένα ψάρια αντέχουν και σε αρκετά υψηλότερες συγκεντρώσεις ΝΟ3.

Μία φωτογραφία του ψαριού θα βοηθούσε αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...