Jump to content

Χτυπημενος μονομαχος


sofia2008

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούρια στη παρέα και θα ήθελα την βοήθειά σας!

Έχω ένα ενυδρείο 20λιτρο με φίλτρο HL-BT200 και ένα φυτό microsorum pteropus. Το ενυδρείο είναι άστρωτο. Αυτό το διάβασα κατόπιν εορτής ότι πρέπει να είναι στρωμένο :) Χθες λοιπόν το ψαράκι ήταν μια χαρά. Σήμερα βρήκα το φίλτρο πεσμένο και το ψάρι να μην κολυμπά και ύστερα από λίγο ανακάλυψα ότι κολυμπάει μονόπατα. Δηλαδή να μην μπορεί να κρατήσει ισορροπία. Θα τρελαθώ. ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καμια φωτο.

Πες μας τις μςτρησεις του ενυδρειου σου.

Καθε ποτε αλλαζεις νερο?

Εχεις αλλα ψαρια μεσα μαζι με τον μονομαχο.?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούρια στη παρέα και θα ήθελα την βοήθειά σας!

Έχω ένα ενυδρείο 20λιτρο με φίλτρο HL-BT200 και ένα φυτό microsorum pteropus. Το ενυδρείο είναι άστρωτο. Αυτό το διάβασα κατόπιν εορτής ότι πρέπει να είναι στρωμένο :) Χθες λοιπόν το ψαράκι ήταν μια χαρά. Σήμερα βρήκα το φίλτρο πεσμένο και το ψάρι να μην κολυμπά και ύστερα από λίγο ανακάλυψα ότι κολυμπάει μονόπατα. Δηλαδή να μην μπορεί να κρατήσει ισορροπία. Θα τρελαθώ. ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

καλησπερα,το φιλτρο σου γιατι ηταν πεσμενο?

θερμοκρασια?πρεπει να παρεις τεστ κ να μετρησεις ph,kh,gh,no2,no3,nh3/nh4(αμμωνια) πες μας τα αποτελεσματα να σου δωσουμε βοηθεια...ελπιζω να εχεις ριξει αντιχλωριο κ βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Θερμοστάτη δεν έχω και ούτε πήρα τεστ νερού για pH κ.α. ΕΧΩ ρίξει αντιχλωριο και μύκητες. Το flow του φίλτρου είναι 200L/h. To ψαράκι μου είναι ξαπλωμένο στα πλάγια και κάθεται. Αυτό τι σημαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Θερμοστάτη δεν έχω και ούτε πήρα τεστ νερού για pH κ.α. ΕΧΩ ρίξει αντιχλωριο και μύκητες. Το flow του φίλτρου είναι 200L/h. To ψαράκι μου είναι ξαπλωμένο στα πλάγια και κάθεται. Αυτό τι σημαίνει?

υπαρχει περιπτωση να ταϊσες πολυ εχθες ας πουμε?ισως εχει ανεβασει αμμωνια λογω του οτι δεν ηταν στρωμενο κ αν επεσε κ λιγο παραπανω τροφη επιβαρυνθηκε το συστημα επισεις μια ερωτηση το ενυδρειο ποσο καιρο λειτουργει?ισωσ χρειαζεται αλλαγη νερου κ προσθηκη παλι αντιχλωριου κ βακτηριων.επισεις αν πχ το εβαλες εχθες πρωτη φορα σε λειτουργεια κ το ψαρι μεσα ισως δεν εχει προσαρμοστει ακομα αν εχεις φως σβηστο οστοσο καλο ειναι να κανεις τεστ να τσεκαρεις τις παραμετρους του νερου να βαλεις θερμοστατη γυρω στους 25 βαθμους να εχει το νερο κ αν δεις οτι συνεχιζει ισως εχει καποια ασθενεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.Καταρχας πρεπει να κανειςμετρησεις να δουμε που βρισκομαστε.

Πρεπει να παρεις θερμοστατη καθος ο μονομαχος θελει 26 βαθμους.

Βαλε μας κανα 2 φωτογραφιες με το χτιπημα του μονομαχου να σου πουμε μηπος χρειαστεις καποιο φαρμακο.

Οταν λες μηκητες τη εβαλες??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...