Jump to content

ΚΟΡΑΛΙΝΗ


STESS

Recommended Posts

Αγαπητοί Θαλασινοί, :rasp:

Μπορείτε παρακαλώ να μου δώσετε τα φώτα σας, για το πως θα μπορούσα

να διατηρήσω την κοραλίνη στο ενυδρείο μου ή ακόμα καλύτερα πως θα

μπορούσα να την αυξήσω σε όλους του βράχους ?

Οι προσθήκες που βάζω κατόπιν υπόδειξης από το κατάστημα με το οποίο

στήσαμε το ενυδρείο μου, είναι να βάζω δύο φορές την εβδομάδα Ιωδίνη

και Μαγνήσιο, αντίστοιχα για τα λίτρα μου, με την Ιωδίνη ίσως και λίγο

λιγότερη από τα λίτρα μου διότι είναι τοξική σε υπερδοσολογία.

Βλέπω όμως ότι η κοραλίνη μειώνετε - εκτός αν είναι ιδέα μου - οπότε λέω

μήπως υπάρχει ίσως και κάποιος άλλος παράγοντας που πρέπει να ελέγξω.

Το μυαλό μου πηγαίνει στο φωτισμό με το σκεπτικό ότι αφού η κοραλίνη είναι

μορφή άλγης, μπορεί να θέλει περισσότερο φως από αυτό που έχω

( Ενυδρείο 220μ χ 45πλ χ 60υψ /

με λάμπες 2 χ 54w λευκές 14000Κ & 2 χ 54w μπλέ )

Πείτε μου σας παρακαλώ απόψεις και εμπειρίες σας καθώς το ενυδρείο μου

θέλω να κοκκινίσει ........ !!!!!!!

Ευχαριστώ πολύ,

Στέλιος :P

Link to comment
Share on other sites

  • Η κοραλίνη θέλει φως, ανταποκρινεται καλύτερα στο φωτισμό actinics. Αν υπολόγισα σωστά έχεις ενυδρείο +500λ, τα ~200watt που έχεις τώρα είναι σχετικά λίγα. Απο εκει και πέρα δεν γνωρίζω ποιές ακριβώς είναι οι απαιτήσεις της κοραλίνης στο θέμα φωτισμού.
  • Το νερό σου να είναι καθαρό (PO και NO3 όσο γίνεται μηδέν). Αν υπάρχει μικροάλγη στο βράχο δεν θα "κολλήσει" κοραλίνη επάνω.
  • Τώρα όσο για τους παραμέτρους νερού τα κυριότερα για την ανάπτυξη της κοραλίνης είναι το Ασβέστιο (Ca), Μαγνήσιο (Mg) και Αλκαλότητα (dKH). Το Ca να είναι 400-450ppm, Mg 1200-1350ppm (και παραπάνω να είναι δεν πειράζει αρκεί να είναι τουλάχιστον x3 του Ca) και dKH 8-12.

Καλό είναι να μη συμπληρώνεις με φάρμακα χωρίς να ξέρεις αν υπάρχει έλλειψει του στοιχείου που ρίχνεις. Μπορεί να έχεις για παράδειγμα 1500ppm Μαγνήσιο αυτή την στιγμή και να ρίχνεις κιάλλο, με πιάνεις?

Στο ότι μειώνεται μπορεί να φταίει απο το φωτισμό μέχρι και την αλατότητα και το αλάτι που έχεις στο ενυδρείο. Μπορεί το αλάτι για παράδειγμα να είναι φτωχό σε στοιχεία ασβεστίου και έχοντας το σύστημα με αλατότητα 1.020 το ασβέστιο να πέφτει ακόμα πιο χαμηλά (αναλογικά όση περισσότερη αλατότητα τόσο αυξημένα είναι τα στοιχεία του αλατιού).

Link to comment
Share on other sites

  • Η κοραλίνη θέλει φως, ανταποκρινεται καλύτερα στο φωτισμό actinics. Αν υπολόγισα σωστά έχεις ενυδρείο +500λ, τα ~200watt που έχεις τώρα είναι σχετικά λίγα. Απο εκει και πέρα δεν γνωρίζω ποιές ακριβώς είναι οι απαιτήσεις της κοραλίνης στο θέμα φωτισμού.
  • Το νερό σου να είναι καθαρό (PO και NO3 όσο γίνεται μηδέν). Αν υπάρχει μικροάλγη στο βράχο δεν θα "κολλήσει" κοραλίνη επάνω.
  • Τώρα όσο για τους παραμέτρους νερού τα κυριότερα για την ανάπτυξη της κοραλίνης είναι το Ασβέστιο (Ca), Μαγνήσιο (Mg) και Αλκαλότητα (dKH). Το Ca να είναι 400-450ppm, Mg 1200-1350ppm (και παραπάνω να είναι δεν πειράζει αρκεί να είναι τουλάχιστον x3 του Ca) και dKH 8-12.

Καλό είναι να μη συμπληρώνεις με φάρμακα χωρίς να ξέρεις αν υπάρχει έλλειψει του στοιχείου που ρίχνεις. Μπορεί να έχεις για παράδειγμα 1500ppm Μαγνήσιο αυτή την στιγμή και να ρίχνεις κιάλλο, με πιάνεις?

Στο ότι μειώνεται μπορεί να φταίει απο το φωτισμό μέχρι και την αλατότητα και το αλάτι που έχεις στο ενυδρείο. Μπορεί το αλάτι για παράδειγμα να είναι φτωχό σε στοιχεία ασβεστίου και έχοντας το σύστημα με αλατότητα 1.020 το ασβέστιο να πέφτει ακόμα πιο χαμηλά (αναλογικά όση περισσότερη αλατότητα τόσο αυξημένα είναι τα στοιχεία του αλατιού).

Ευχαριστώ για την απάντηση ..... :P

Η αλήθεια είναι ότι δεν κάνω μετρήσεις για Ιωδίνη και Μαγνήσιο που βάζω, γι'αυτό και τα προσθέτω δύο

φορές την εβδομάδα, ενώ λένε για τρεις φορές την εβδομάδα ( οπότε θεωρώ ότι έτσι δεν θα υπερβώ

το ανώτα όριο δοσολογίας ).

Επίσης η αλατότητά μου είναι όντως στα 1020 .....

Οπότε αν καταλαβαίνω καλά προχωρώ σε μετρήσεις ανεβάζω λίγο αλατότητα και ανεβάω και φωτισμό ?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ρίχνεις πρόσθετα έτσι τυφλοσούρτη (άσχετα αν βάζεις λιγότερη ποσότητα) δεν σημαίνει ότι κάνεις και το σωστό.

Το όριο μπορείς να το υπερβείς εάν έστω και σε αυτή τη μειωμένη δόση που ρίχνεις δεν υπάρχει κατανάλωση αυτών των στοιχείων ή και το αντίθετο μάλιστα.

Ένα θαλασσινό κλειστό σύστημα μεταξύ των άλλων βασίζεται και στις σωστές παραμέτρους νερού που μπορούν να ελεγχθούν μόνο με τεστ.

Όσο για τα αυξητικά κοράλλινης, οι περισσότερες εταιρείες κυκλοφορούν αντίστοιχα προϊόντα, αλλά έχε υπ όψιν ότι και αυτά τα σκευάσματα ενεργούν αυξητικά και στο ασβέστιο και στην αλκαλικότητα.

Σε τέτοιες περιπτώσεις λοιπόν τα τεστ θεωρούνται απαραίτητα στον εξοπλισμό μας.

Link to comment
Share on other sites

Ένας πρακτικός τρόπος "διασποράς" της κοραλλίνης είναι να ξύσεις από κάποιο βράχο που ήδη έχει και να ρίξεις αυτά τα ψήγματα σαν.... αλατοπίπερο στους "γυμνούς" βράχους.

Για καλό και για κακό σταμάτησε προσωρινά κυκλοφορία και φίλτρα.

Αν συνδυαστούν και με τις σωστές συνθήκες, τα βράχια σου θα γίνουν μωβ !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Αίολε,

Αυτή μου ακούγεται και πιο "φυσική" μέθοδος διασποράς της κοραλίνης !!!

Ιωδίνη και Μαγνήσιο να συνεχίσω να δίνω αφού κάνω τίς αντίστοιχες μετρήσεις ?

( υπάρχουν tests - και ποιά - όπως πχ για την αμμωνία ? ) ή να σταματήσω.

Φίλτρα και κυκλοφορία για πόσο να τα κλείσω .... μέχρι ας πούμε να "κάτσουν"

τα ξύσματα στους γύρω βράχους ?

Σε ότι αφορά τον φωτισμό μου χρειάζετε αύξηση ?

Ευχαριστώ για τις οδηγίες :P

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις μετρίσεις και δεις ότι είναι χαμηλό το Μαγνήσιο ή Ιωδίνη βάζεις την ποσότητα που σου προτείνει ο κατασκευαστείς του συμπληρώματος. Ναι μεν δίνουν μια ποσότητα/δοσολογία αλλα σχεδόν πάντα αναγράφουν "until target levels are reached". Δηλαδή να βάζεις αυτό που σου προτείνει μέχρι να φτάσει εκει που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...