Jump to content

ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΥ


giannisk

Recommended Posts

post-42188-1301764193_thumb.jpgΓενική κατηγορία ενυδρείου Κοινωνικό,Φυτεμένο

(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 80Χ35Χ60(χωρίς τη βάση)

Συνολικά Λίτρα: 110

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά: Εχινόδοροι (μεγάλοι πίσω-μικροί μπροστά),Ανούβια,Κρίνο

Ψάρια:Δίσκος 12cm(1),Αλμπίνο(3),Μελανοταινίες(2),Καρδινάλιοι(8),Rammy nose(6),Algae eater(2),Guppy(4)

Άλλα είδη: Γαρίδες(8)

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:

Πέτρες:2

Ξύλα:2

Άλλα διακοσμητικά :2 πέτρινα για κρυψώνες

Υπόστρωμα:Deponit mix dennerle

Βυθός:Χαλίκι ψιλό

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 λάμπες day light & warm light με ανακλαστήρες

Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Eheim 2213 & εσωτερικό φίλτρο juwel

Θέρμανση/ Ψύξη: θερμαντήρας juwel/όχι

Λίπανση: S7,E15,V30 DENNERLE & έξτρα σίδηρος όποτε χρειάζεται

Παροχή CO2: ναί

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:ocean nutricion,sera & v max βιταμίνη

Παράμετροι

pH: 6,4

Γενική σκληρότητα (GH): <6

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3

Αμμωνία (ΝΗ3):0,003

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Φωσφορικά (PΟ4):0,1

Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: μια ή δύο το μήνα ανάλογα με τις μετρήσεις το 1/3

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: νερό απο Α.Ο / ηλεκτρολύτες για το νερο της Α.Ο

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: πλύσιμο φίλτρων με νερό ενυδρείου,αλλαγή test co2,πλύσιμο στήλης co2

Φωτογραφίες:

Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τα ψαρια που εχεις διαλεξει, δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους. προσπαθησε να φτιαξεις τη ψαροσυνθεση γιατι ετσι οπως ειναι θα εχεις παρα πολλα προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες.

Τα ψαρακια που εχεις ειναι ασυμβατα μεταξυ τους δηλαδη δεν ταιριαζουν τα νερα τους .

Τα guppy χρειαζονται σκληρα νερα 7,5-8,0 PH ενω οι δισκοι χρειαζονται 6.8 pH και κατω.

Οι δισκοι χρειαζονται απο 180λτ και πανω και πρεπει να ειναι σε ομαδα των 6 ατομων και πανω αναλογα με τα λιτρα που διαθετεις.

Απο τι ειδα η αμμωνια σου δεν εχει μηδενιστει αρα το ενυδρειο ειναι αστρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι σε λειτουργία ενα χρόνο χωρίς να έχω απώλειες σε φυτά ή ψάρια και το έχω ξεκινήσει χωρίς να έχω ιδέα.Ούτε το υπέροχο αυτό forum δεν ήξερα.Περιμένω απαντήσεις για περισσότερες λεπτομέρεις σε φυτά και ψάρια.Επίσης ξεκινάω για θαλασσινό,και σκέφτομαι να το δωσω το γλυκό.Πειτε μου την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι σε λειτουργία ενα χρόνο χωρίς να έχω απώλειες σε φυτά ή ψάρια και το έχω ξεκινήσει χωρίς να έχω ιδέα.Ούτε το υπέροχο αυτό forum δεν ήξερα.Περιμένω απαντήσεις για περισσότερες λεπτομέρεις σε φυτά και ψάρια.Επίσης ξεκινάω για θαλασσινό,και σκέφτομαι να το δωσω το γλυκό.Πειτε μου την γνώμη σας.

απλά πριν ξεκινήσεις το θαλασσινό φρόντισε να ρίξεις ένα (και δύο και τρεία και τέσσερα :P ) πολύ καλά διαβάσματα στις αντίστοιχες κατηγορίες του φόρουμ για να αποφύγεις όσο γίνεται λάθος κινήσεις :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες.

Τα ψαρακια που εχεις ειναι ασυμβατα μεταξυ τους δηλαδη δεν ταιριαζουν τα νερα τους .

Τα guppy χρειαζονται σκληρα νερα 7,5-8,0 PH ενω οι δισκοι χρειαζονται 6.8 pH και κατω.

Οι δισκοι χρειαζονται απο 180λτ και πανω και πρεπει να ειναι σε ομαδα των 6 ατομων και πανω αναλογα με τα λιτρα που διαθετεις.

Απο τι ειδα η αμμωνια σου δεν εχει μηδενιστει αρα το ενυδρειο ειναι αστρωτο.

άστρωτος δε παίζει να είναι απλά κάτι δεν πάει καλά με τη μέτρηση... τέτοιο νούμερο δε βγάζει ούτε φωτόμετρο :P

Link to comment
Share on other sites

άστρωτος δε παίζει να είναι απλά κάτι δεν πάει καλά με τη μέτρηση... τέτοιο νούμερο δε βγάζει ούτε φωτόμετρο :P

Θα πάρω μετρήσεις και θα επανέλθω με νέα νούμερα.Μάλλον έχω γράψει λάθος στην παρουσίαση,αλλιώς όπως τα λες θα είχαν ψωφήσει όλα.Πρότεινέ μου κάποια αξιόπιστα test,διαφορετικά παω νερο σε κατάστημα που υπάρχει πολύ κοντα μου να είμαι και σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ της ΑΡΙ θεωρούνται αξιόπιστα από πολλούς, Tropic Marin και Salifert..

Πάντως με τόση μικρή ποσότητα αμμωνίας δεν θα είχαν πάθει τίποτα τα ψάρια σου, τουλάχιστον άμεσα, μακροπρόθεσμα κάτι θα πάθαιναν.

Βάλε μας και καμία φωτό ολόκληρη να το δούμε όλο, όμορφο φαίνεται :P

Πάντως τη σύνθεσή σου καλό θα ήταν να την άλλαζες όπως σου είπαν και παραπάνω. Το ότι ζουν ένα χρόνο όλα μαζί δεν λέει και τίποτα, μόλις μεγαλώσει ο δίσκος δεν θα χωράει να κολυμπήσει μέσα σε τόσο μικρό ενυδρείο, είναι και κοπαδόψαρο.

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

Δωσε περισσότερες φώτο στον λαό!

Ποιο ειναι αυτό το φανταστικό τεστ που μετράει 0.003 ?

Link to comment
Share on other sites

Δωσε περισσότερες φώτο στον λαό!

Ποιο ειναι αυτό το φανταστικό τεστ που μετράει 0.003 ?

Αν μπορεις να βοηθησεις καπου καντο .... :P

Χωρις να ειρωνευεσαι .

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να βοηθησεις καπου καντο .... :rasp:

Χωρις να ειρωνευεσαι .

Δεν νομίζω ότι υπήρχε ειρωνεία στην ερώτηση του tsagos ας μην αρπαζόμαστε χωρίς λόγο.

Πάντως την ίδια απορία έχω κι εγώ κι ας μην είναι φανταστικό :P

Πώς ακριβώς μέτρησες αυτή το νούμερο ?

Από και και πέρα υπάρχει θέμα με τα ψάρια το είπαν και οι άλλοι φίλοι.

Δεν έβαλες και καμιά φωτογραφία ακόμη οπότε δεν βλέπουμε και κάτι.

Για το διοξείδιο τι έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Δωσε περισσότερες φώτο στον λαό!

Ποιο ειναι αυτό το φανταστικό τεστ που μετράει 0.003 ?

test sera Μετράς NH4 & PH και σου δινει πραγματικές τιμες NH3 τουλάχιστον ετσι λέει π.χ NH4 0,5 mg/l & PH 7 ο πίνακας δίνει NH3 0,003.Τέλος περί μετρήσεων.Επίσης PH έχω 6,4 με NH4 0,5mg/l σήμερα.

Πείτε μου για ψαροσύνθεση και αν θα αντέξει ο δίσκος σε 110λ ενυδρείο και αν ναι με τι ψάρια.Φωτογραφίες θα βάλω,έρχονται απλά πείτε μου πως θα βγουν καλές εχω ένα θέμα με το φλάς.

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε τα φώτα του χώρου και βγάλε φωτό χωρίς να βάλεις φλας :P

Τα τεστ που λες είναι υγρά ή στικς?

Ο δίσκος θέλει κοπάδι, μόνος του δεν πάει, και για κοπάδι θέλεις και μεγαλύτερο ενυδρείο, πιστεύω πως οι διαθέσιμες επιλογές που έχεις είναι να τον δώσεις ή να παρεις μεγαλύτερο ενυδρείο αν θες να τον κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπήρχε ειρωνεία στην ερώτηση του tsagos ας μην αρπαζόμαστε χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

post-42188-1302195002_thumb.jpg

Κλείσε τα φώτα του χώρου και βγάλε φωτό χωρίς να βάλεις φλας :thumbup:

Τα τεστ που λες είναι υγρά ή στικς?

Ο δίσκος θέλει κοπάδι, μόνος του δεν πάει, και για κοπάδι θέλεις και μεγαλύτερο ενυδρείο, πιστεύω πως οι διαθέσιμες επιλογές που έχεις είναι να τον δώσεις ή να παρεις μεγαλύτερο ενυδρείο αν θες να τον κρατήσεις.

Καλησπέρα,μετά απο ενα ταξιδάκι επέστρεψα.Τα τεστ είναι υγρά.Στέλνω φωτογραφίες περιμένω εντυπώσεις.Μάλλον μια φωτογραφία πες μου πως μπορώ να ανεβάσω περισσότερες.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ το ενυδρείο σου φίλε μου :thumbup:

Πιστεύω θα έδειχνε ακόμα πιο ωραίο με ένα σκούρο φόντο από πίσω αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα, ανάλογα τα γούστα.

Φωτό θα ανεβάσεις όπως ανέβασες κι αυτή, ότι έκανες για να ανεβάσεις αυτή θα κάνεις και για τις υπόλοιπες :P

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη φωτό σίγουρα το αδικούσε

Η πρόσφατη δείχνει ότι είναι πολύ όμορφο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ομορφο ενυδρειο.αλλα η ψαροσυνθεση τελειως λαθος.δωσε τον δισκο γιατι δεν ειναι μοναχικο ψαρι παει σε κοπαδι και κρατα μονο τους καρδιναλιους και ροδοστομους αυξησε τον αριθμο τους σε 15-16 το καθενα και θα δεις συμπεριφορες κοπαδιων.μπορεις να κρατησεις και τις γαριδες.μπορεις να βαλεις τυρφη στο φιλτρο σου και να εχεις τον αμαζονιο στο σπιτι σου.γιατι τωρα φιλε μου με την συνθεση που εχεις ταλαιπωρεις τα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...