Jump to content

Καφέ και πράσινη άλγη στα τζάμια


Recommended Posts

Στα τζάμια του ενυδρείου, βλέπω σε άλλα σημεία πράσινη και σε άλλα σημεία καφέ άλγη.

Γιατι συμβαινει αυτό?

Γενικά, τι σημάδι μας δείνουν αυτές οι άλγες?

Και αυτο που μου κάνει εντύπωση, ειναι οτι κάθε 10 ημέρες, οι κυκλοφορητές γεμιζουν καφε άλγη, που μακραινει σαν τρίχες ας πούμε.

Το απόγευμα θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες, γιατι τωρα είμαι στην δουλειά.

Μήπως όλα αυτα ειναι θεμα φωτισμού?

Παίζω με 3χ150ΜΗ BLV στα 10000Κ.

Απο μετρήσεις ψιλο καλα είμαι απλα έχω λίγα φωσφορικά (0,15), τα οποία με την χρήση του ριάκτορα υλικών, αρχίζουν και πέφτουν σιγά σιγά.

Μήπως οι λάμπες αυτες είναι για πέταμα και μου δημιουργουν προβλήματα?

Ή μήπως είναι αλλου το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω κάποιες ενδεικτικές φωτογραφίες και θα ήθελα την βοήθεια σας, μήπως βγάλουμε καμία άκρη.

Το μόνο σίγουρο, είναι οτι κάτι δεν πάει καλά.

Μία γενική, για να έχουμε μια συνολική εικόνα...

post-7589-1301928699_thumb.jpg

Και άλλη μια...

post-7589-1301928731_thumb.jpg

Εδώ βλέπετε αυτο που έλεγα και πιο πάνω, ότι δηλαδή καθαρίζω τους καυκλοφορητές και κάθε 10 περίπου μέρες, γίνονται έτσι.

post-7589-1301928752_thumb.jpg

Άλλη μια γενική..

post-7589-1301928806_thumb.jpg

post-7589-1301928827_thumb.jpg

Σε αυτές τις δυο φωτογραφίες, μπορείτε να μου πείτε τι παθαίνει αυτο το τεράστιο σαρκόφυτο και σηκώνεται έτσι? Φυσικά και δεν είναι συνέχεια έτσι, αλλα καμια φορά το πετυχαίνω έτσι. Όταν είναι οκ, οι άκρες του, σχεδόν ακουμπάνε στον αραγωνίτη

post-7589-1301928907_thumb.jpg

post-7589-1301928933_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Aν βοηθάει σε τίποτα, οι ΜΗ λάμπες που έχω, είναι αυτές και τρέχουν περίπου 8 μήνες.

Απο θέμα χρόνου, δεν νομίζω οτι έχω πρόβλημα, γιατι 7-8 μήνες δεν είναι τίποτα αλλά και απο την άλλη, ποτέ δεν είδα και καμια άσπρη μέρα, ώστε να πω οτι έπεσε η απόδοση των μετάλλων και έφτασα εδώ.

Ισα ισα που οταν τις έβαλα, έκανα το λάθος και τις άλλαξα και τις τρείς μαζί και έγινε το reef μου σαν φυτεμένο με java moss, απο την άλγη.

Πριν μερικούς μήνες ξεμπέρδεψα με τα πολλά πολλά της άλγης.

Link to comment
Share on other sites

Πως τα βλέπετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επαναφέρω το θέμα, γιατι ακόμα με βασανίζει.

Αυτηη την στιγμή, είμαι με Po4 0,15 ppm μετρημένα με φωτόμετρο και μολις γυρίσω σπίτι, θα κάνω αλλαγή στον αντιφώσφορο.

Το θέμα είναι, οτι μήπως δεν έχω 0,15ppm και έχω παραπάνω και τα φωσφορικά τα καταναλώνει η άλγη και δεν μπορώ να τα μετρήσω?

Link to comment
Share on other sites

Μαγνήσιο έχω 1300.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και ειχες το προβλημα της αλγης απο την αρχη?

Επισης το νερο που συμπληρωνεις, ειναι σιγουρα καθαρο απο PO4?

Aκομα, στο sump λογικα εχεις καποια macroalgae. Ποια εχεις?

Έγινε επεξεργασία - vroutzounis
Link to comment
Share on other sites

Στο sump έχω chaetto, η οποία σε μέγεθος είναι περίπου σαν δυο γροθιές. Θεωρώ οτι είναι μικρή σε μέγεθος, αναλογικά στα 1000λτ νερό. Φωτίζεται 18 ώρες την ημέρα.

Επίσης να αναφέρω οτι κάθε 15 ημέρες περίπου, προσθέτω 2 αμπούλες BioDigest βακτήρια(κλείνω skimmer και ,Uv και Ozone οταν βάζω βακτήρια για 2 ώρες περίπου).

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτο που με παραξενευει εμενα απο την φωτογραφια που παραθετεις ειναι η παντελης ελειψη κοραλινης.

Επισης το οτι η Chaeto δεν μεγαλωνει ειναι επισης υποπτο. Στο δικο μου Sump, διπλασιαζεται σε εναν μηνα.

Τι φως εχεις στην Chaeto?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μαι λάμπα οικονομίας 10watt Daylight 6000Kelvin και έναν Tunze να σπρώχνει το νερό πάνω της

Link to comment
Share on other sites

Γενικα εχει ενα θεμα ολο το ενυδριο αποτι βλεπω.... σαν να ειναι "νεκρο" το θεμα κορραλινης οντως ειναι εμφανες , εκτος και αν την εχει σκεπασει η αλγη! Βεβαια ο μεγαλος βραχος στην μεση μωβιζει...! Παντως με τοσα μηχανηματα και τοσα χρηματα που σιγουρα εχεις δωσει το αποτελεσμα δεν δικαιολογείτε! Απο φιλτρα τι εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι μπορώ να δω, πρέπει να είναι καθαρά θέμα άλγης που δημιουργείται λόγω μικρής γιά τα λίτρα σου κυκλοφορίας σε σχέση με την τοποθέτηση του βράχου και μακροχρόνιας ταλαιπωρίας λόγω φωσφορικών.

Δεν μπορώ να υποθέσω κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι μπορώ να δω, πρέπει να είναι καθαρά θέμα άλγης που δημιουργείται λόγω μικρής γιά τα λίτρα σου κυκλοφορίας σε σχέση με την τοποθέτηση του βράχου και μακροχρόνιας ταλαιπωρίας λόγω φωσφορικών.

Δεν μπορώ να υποθέσω κάτι διαφορετικό.

Δηλαδή ειναι χαμηλή η ροή μου?

Την έχω χαμηλωμένη, γιατι μου σήκωνε τον αραγωνίτη απο απένατι που έσκαγε η ροή..

Link to comment
Share on other sites

αρχικα να πω οτι θεωρω ελαχιστο το φως στην chaeto.....

τι μεγεθος εχει το διαμερισμα της???

παμε παρακατω τωρα....

τι κυκλοφορητες εχεις και ποσο τους δουλευεις?

απο νιτρικα ποσα μετρας?

απο συνεργειο καθαρισμου τι εχεις?

σαλιγκαρια?

σαλιαρα?

υποθετω οτι την κοραλλινη απο τα τζαμια την εφαγε ο αχινος??????

οσο για το σαρκοφυτο διαβασε εδω... http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1069

αν δεις λεει οτι ''Κατά χρονικά διαστήματα ενδέχεται να παραμείνουν κλειστά και συρρικνωμένα για αρκετές εβδομάδες, αλλά είναι μια φυσική διαδικασία αλλαγής του δέρματος, όπως συμβαίνει σε πολλά μαλακά κοράλλια.''

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

αρχικα να πω οτι θεωρω ελαχιστο το φως στην chaeto.....

τι μεγεθος εχει το διαμερισμα της???

παμε παρακατω τωρα....

τι κυκλοφορητες εχεις και ποσο τους δουλευεις?

απο νιτρικα ποσα μετρας?

απο συνεργειο καθαρισμου τι εχεις?

σαλιγκαρια?

σαλιαρα?

υποθετω οτι την κοραλλινη απο τα τζαμια την εφαγε ο αχινος??????

οσο για το σαρκοφυτο διαβασε εδω... http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1069

αν δεις λεει οτι ''Κατά χρονικά διαστήματα ενδέχεται να παραμείνουν κλειστά και συρρικνωμένα για αρκετές εβδομάδες, αλλά είναι μια φυσική διαδικασία αλλαγής του δέρματος, όπως συμβαίνει σε πολλά μαλακά κοράλλια.''

Δεν νομίζω πάντως ότι το πρόβλημα είναι στην Chaeto.....υπάρχουν πάρα πολλά ενυδρεία χωρίς αυτην και χωρίς αντίστοιχο πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πάντως ότι το πρόβλημα είναι στην Chaeto.....υπάρχουν πάρα πολλά ενυδρεία χωρίς αυτην και χωρίς αντίστοιχο πρόβλημα.

δεν ειπα οτι το προβλημα ειναι η chaeto...απλα ισως η chaeto δεν αναπτυσσεται λογο φωτισμου....χωρις να παιζει ρολο βεβαια στο οτι ειναι ετσι το ενυδρειο.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο λόγος που βλέπεις αυτή την άλγη είναι η ύπαρξη νιτρικών και φωσφορικών αλάτων τα οποία καταλανώνει για να μεγαλώσει. Επομένως έχεις μια αύξηση θρεπτικών συστατικών στο σύστημα σου. Πρέπει να βρεις την πηγή αυτής της αύξησης(μεγάλη ιχθυοφόρτωση, πολύ τάισμα, ελλειπές συνεργείο από ασπονδύλωτα καθαρισμού)

Συμφωνώ με τους άλλους στο θέμα της Chaeto. Συνήθως χρειάζεται την λάμπα με την σπείρα στα 23W. Με την 10ρα δεν αναπτύσσεται σωστά και δεν μπορεί να δεσμεύσει τα θρεπτικά συστατικά από το νερό.

Μαγνήσιο: Ο λόγος που ρωτάει είναι διότι αρκετοί έχουν παρατηρήσει ότι αυξάνοντας το μαγνήσιο λίγο πιο πάνω από 1600 βοηθάει στο να μένουν σταθερές οι παραμέτροι Alk και Calcium. Αυτές οι δύο παραμέτροι όταν μένουν σταθερές στις τιμές τους, βοηθούν να μην είναι έντονη η ανάπτυξη της hair algae.

Επίσης η χρήση Calcium reactor ή η δοσολογία με kalkwasser (ασβεστόνερο) βοηθάει την μείωση της hair algae διότι τα μόρια του ασβεστόνερου τείνουν να δεσμεύουν τα φωσφορικά με αποτέλεσμα να μην μπορεί η άλγη να τα καταναλώσει.

Θα σου πρότεινα να αλλάξεις πρώτα την λάμπα για την chaeto και να βάλεις και ανακλαστήρα για να πηγαίνει περισσότερο φως πάνω της. Αν δεν δεις αλλαγή ούτε αύξηση στο μέγεθός της δοκίμασε πρώτα την δοσολογία με το ασβέσιο και στην συνέχεια την αύξηση του μαγνήσιου. Γενικά προσπάθα να κάνεις μια αλλαγή και να βλέπεις το αποτέλεσμα για να ξέρεις τι είναι αυτό που πραγματικά βοήθησε να λυθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Έχω προσθέσει άλλη μια λάμπα στην chaetto και εδω και μια εβδομάδα που έχει μπεί σε λειτουργία ο Calcium Reactor, είμαι καρφωμένος στο Ca 440 και KH 9,5.

Απο φωσφορικά, είμαι στα 0.07 ppm αλλα έχω μια πορεία προς τα κάτω...

Επίσης προσθέτω κάθε 7-8 ημέρες και μια αμπούλα βακτήρια Prodibio.

Πιστεύω με υπομονή και σωστές τιμές, να αρχίσει να υποχωρεί η τριχοειδής.

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε λιγο και την οσμοση σου... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε λιγο και την οσμοση σου... :)

Στην οσμωση έχω 0.0ppm Po4 στην έξοδο της.

Απο εκει καλα είμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 7 years later...
On 9/5/2011 at 5:34 ΜΜ, το μέλος Lemeshianos έγραψε:

Ο λόγος που βλέπεις αυτή την άλγη είναι η ύπαρξη νιτρικών και φωσφορικών αλάτων τα οποία καταλανώνει για να μεγαλώσει. Επομένως έχεις μια αύξηση θρεπτικών συστατικών στο σύστημα σου. Πρέπει να βρεις την πηγή αυτής της αύξησης(μεγάλη ιχθυοφόρτωση, πολύ τάισμα, ελλειπές συνεργείο από ασπονδύλωτα καθαρισμού)

Συμφωνώ με τους άλλους στο θέμα της Chaeto. Συνήθως χρειάζεται την λάμπα με την σπείρα στα 23W. Με την 10ρα δεν αναπτύσσεται σωστά και δεν μπορεί να δεσμεύσει τα θρεπτικά συστατικά από το νερό.

Μαγνήσιο: Ο λόγος που ρωτάει είναι διότι αρκετοί έχουν παρατηρήσει ότι αυξάνοντας το μαγνήσιο λίγο πιο πάνω από 1600 βοηθάει στο να μένουν σταθερές οι παραμέτροι Alk και Calcium. Αυτές οι δύο παραμέτροι όταν μένουν σταθερές στις τιμές τους, βοηθούν να μην είναι έντονη η ανάπτυξη της hair algae.

Επίσης η χρήση Calcium reactor ή η δοσολογία με kalkwasser (ασβεστόνερο) βοηθάει την μείωση της hair algae διότι τα μόρια του ασβεστόνερου τείνουν να δεσμεύουν τα φωσφορικά με αποτέλεσμα να μην μπορεί η άλγη να τα καταναλώσει.

Θα σου πρότεινα να αλλάξεις πρώτα την λάμπα για την chaeto και να βάλεις και ανακλαστήρα για να πηγαίνει περισσότερο φως πάνω της. Αν δεν δεις αλλαγή ούτε αύξηση στο μέγεθός της δοκίμασε πρώτα την δοσολογία με το ασβέσιο και στην συνέχεια την αύξηση του μαγνήσιου. Γενικά προσπάθα να κάνεις μια αλλαγή και να βλέπεις το αποτέλεσμα για να ξέρεις τι είναι αυτό που πραγματικά βοήθησε να λυθεί το πρόβλημα.

Ξεθάβω αυτό το θέμα (μου αρέσει να ξεθάβω θέματα) η αύξηση του μαγνησίου και των CA και kh δεν είναι και αύξηση των θρεπτικών συστατικών του νερού.? Δηλαδή μια αύξηση σε αυτά δεν μπορεί να επιφέρει άλγη? Δεδομένου ότι έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με πράσινη άλγη στα τζάμια. Το MG 1600 δεν είναι πολύ για να είναι σταθερή η τιμή σε βάθος χρόνου? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...