Jump to content

νεα στο χομπι


Shallow Nation

Recommended Posts

Γενικές Πληροφορίες

Συνολικά Λίτρα:30

Οργανισμοί

Φυτά:Vallisneria americana,Ceratophyllum demersum,Microsorum pteropus windelou.(θα μπουν σταδιακα και αλλα φυτα)

Ψάρια:1 betta splendens

Άλλα είδη:λαθρεπιβατες σαλιγκαρια

Διακοσμητικά υλικά

Πέτρες:3(οχι ασβεστολιθικές)

Ξύλα:1 άγνωστης μαρκας και ποιότητας

Βυθός:ψυλοκοκκο χαλικι και λίγο μαυρο χαλικι(οχι ασβεστολιθικο)

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1 λαμπα 15w

Διάρκεια φωτισμού:11 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: HQJ-500G

Θέρμανση/ Ψύξη:scuba 50w

Λίπανση:JBL Ferrotabs,SEREA florena.

Διατροφή:novo betta,bloodWorms,betta banquet.

Παράμετροι

pH: 6,9

Γενική σκληρότητα (GH):>8d

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3d

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):18

Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:καθε 7 ημερες.

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: το νερο προετοιμάζετε 3 ημερες πριν + βελτιωτικό νερου

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:καθαρισμα τζαμιων,υλικων φίλτρου οποτε χρειαστει

Φωτογραφίες:

post-42149-1301924612_thumb.jpg

το νανο ενυδρειο λειτουργει 3,5 μηνες.

θελει καποιες αλλαγες ακομα οσο και στη διακόσμηση αλλα και στο φωτισμο.

ολες οι παρατηρήσεις δεκτες :P

Link to comment
Share on other sites

πολη καλη προσπαθεια και με αρκετο μερακι. :helpsmilie::P

μερικες παρατηρησουλες....

χρειαζεται σκουρο φοντο στο πισω μερος για να δωθει η ψευδαισθηση του βαθους.

τα φυτα σου λιγο πιο ''καλαισθητα'' φυτεμενα,πχ οι βαλισνεριες θα μπορουσανε να ειναι μια συσταδα σε μια απο τις πισω γωνιες ετσι ωστε να κρυβουν εξοπλισμο....

θα περιμενω να δω και την συνεχεια με περισσοτερα φυτα.... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!

ναι οι βαλισνεριες ειναι πολυ τζιβιασμενες οσο για το φοντο ειχα αλλα δε μου αρεσε..θα περιμενω να φουντοσουν τα φυτα.

οι μετρήσεις ειναι καλες?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα μας :P

Καταρχήν να πω πως είναι πραγματικά ιδιαίτερα αξιόλογη η πρώτη σου προσπάθεια για μονομαχοενυδρείο. Στην ουσία δεν έχω να κάνω καμία παρατήρηση για την διακόσμηση του χώρου του ψαριού σου. Είναι όλα πολύ καλά και σιγά σιγά θα γίνονται και καλύτερα...

Πάμε τώρα σε άλλου είδους παρατηρήσεις:

1) Μετράς κατά 99% με στικς. Αυτό σημαίνει μη ακρίβεια στις τιμές που σου δείχνουν. Οι αποκλίσεις των στικς μπορούν να είναι μικρές, αλλά και μεγάλες. Οπότε στην ουσία δεν μπορούμε να σου πούμε αν οι τιμές σου είναι ΟΚ για το ψαράκι σου. Ενδεικτικά να σου πω πως αν δεν κάνεις κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία στο νερό σου, τότε το pH 6.9 για Αττική είναι αδύνατο. Συνήθως είναι από 7.5 και πάνω.

2) Γιατί ρίχνεις λιπάσματα? Θα σου πρότεινα να τα κόψεις μαχαίρι. Τα φυτά που έχεις είναι από τα λεγόμενα "εύκολα". Οι απαιτήσεις τους είναι μικρές και θα σε συμβούλευα να μη χάνεις τα χρήματά σου σε λιπάσματα, καθότι μπορεί να σου φέρουν αποτελέσματα που πιθανόν να μη θες (πχ έντονη έξαρση αλγών).

3) Βλέπω πως έχεις τρεις διαφορετικές τροφές. Πολύ καλό αυτό. Η ποικιλία στη διατροφή είναι το παν στην υγεία των ψαριών μας. Αρκεί να μην υπερβάλουμε. Και μ'αυτό εννοώ πως δεν χρειάζεται επί καθημερινής βάσεως να χρησιμοποιείς όλες τις τροφές. Αν δεν το κάνεις καλώς. Αν το κάνεις, θα σε συμβούλευα να ταΐζεις 1-2 φορές την ημέρα από λίγο. πχ 7-10 bloodworms την ημέρα είναι ΟΚ για τον μονομάχο σου.

4) Ο μονομάχος σου δεν χρειάζεται καμία αλλαγή όσον αφορά τον φωτισμό. Οι μονομάχοι γενικώς ζουν σε βαλτώδη και σκοτεινά νερά. Αν βέβαια εσύ θες στην πορεία να το κάνεις φουλ φυτεμένο και με μέτρια ή δύσκολα φυτά, θα πρέπει να βρεις μία λύση. Αν μείνεις σε αυτά τα φυτά και νέα, ανάλογης δυσκολίας, δεν χρειάζεται να κάνεις καμία αλλαγή.

5) Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις αλλαγές νερού κάθε 7 μέρες :rasp: Έχεις 30 λίτρα, έχεις μερικά φυτάκια (τα οποία όπως λες θα γίνουν και περισσότερα), κι έχεις μόνο έναν μονομάχο, που όπως σου είπα η τροφή του είναι ελάχιστη. Αυτό που θα σου δείξει κάθε πότε θα κάνεις αλλαγές νερού είναι τα ΝΟ3 σου. Η ένδειξη που μας λες μου φαίνεται κάπως υπερβολική για να είμαι ειλικρινής, εκτός κι αν ταΐζεις πολύ. Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις μία δοκιμή και να μετρήσεις πάλι (αν γίνεται με υγρό τεστ) μετά από 2 εβδομάδες χωρίς αλλαγή. Αν η ένδειξη είναι κάπου κοντά στο 20-30 είσαι ΟΚ. Αν αρχίσεις να το ξεπερνάς αυτό, τότε κάνε όση αλλαγή νερού χρειάζεται (πάντα νερό με προετοιμασία από θέμα αποχλωρίωσης και θερμοκρασίας) για να πέσεις... Πρέπει να βρεις τη χρυσή τομή. Για παράδειγμα, εγώ έχω μία θηλυκή μονομαχίνα σε 13 λίτρα εδώ και 3 μήνες περίπου... Δεν έχω κάνει ακόμα αλλαγή νερού. Βέβαια κάθε ενυδρείο είναι και διαφορετικό. Γι'αυτό πρέπει να ελέγχεις τις τιμές μέχρι να αποκτήσεις την εμπειρία και να καταλάβεις τι χρειάζεται το δικό σου ενυδρείο!

Αυτά για την ώρα... Ότι θες, εδώ είμαστε :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! καλή αρχή με τον μονομαχάκο σου ! :rasp:

ps : vnv rule :P

Link to comment
Share on other sites

:P ευχαριστω.

ναι με στικ μετραω.

τον ταιζω το πρωι μονο.η 4 μπιλακια η 5 bloodworms και τα μουλιαζω πρωτα.δεν ξερω αν ειναι απαρετητο τοσο.

Εκει που μπερδευομαι ειναι οι νυφαδες ποσες δινω?

οσο για το ph μου εχει βγει και με ποιο χαμηλες τιμες.Δεν ξερω εαν φτεει οτι μετραω με eSHa η η προετοιμασία που κανω(το νερο προετοιμάζετε 3 ημερες πριν + βελτιωτικό νερου).

και οσο για τα λιπασματα βαζω μια ταμπλετα βαθια στο χαλικι που αντιστοιχει Μια σε 25 λιτρα.

και το υγρο της sera 4 σταγονες στη αλλαγη νερου καθε ευδομαδα που κανω.

Προτείνετε να σταματήσω τελείως τη λίπανση η να μειώσω κατι απο αυτα?

να ρωτησω:

1)το BlackWater ευνοεί το ψαρι και τη σκληρότητα-ph του νερου?

2)το ενυδρειο έστρωσε με νιτριβεκ μεσα σε ενα μηνα και δυο ευδομαδες.ειναι καλο να βαζω ανα διαστήματα?

3)επειδή δεν εχω αλλο θερμοστατη για να θερμανω το νερο αλλαγης ζεστενω ενα μερος του στη κουζινα σε συγκεκριμένο κατσαρολακι.συνιστάτε αυτο?

πολλες οι ερωτησεις και αντε να μου απαντήσετε το ξερω αλλα συγχωρεστε με!εχω διαβασει αρκετα και τα εχω κανει αχτουρμα! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ομορφη δουλειά ! μπράβο!

Εαν βρεις βάλε pistia stratiotes, θα την ΛΑΤΡΕΨΕΙ ο μονομάχος!

Link to comment
Share on other sites

1)το BlackWater ευνοεί το ψαρι και τη σκληρότητα-ph του νερου? Ναι !

2)το ενυδρειο έστρωσε με νιτριβεκ μεσα σε ενα μηνα και δυο ευδομαδες.ειναι καλο να βαζω ανα διαστήματα? Μην πετάξεις και άλλα λεφτα! σταματα την χρήση του

3)επειδή δεν εχω αλλο θερμοστατη για να θερμανω το νερο αλλαγης ζεστενω ενα μερος του στη κουζινα σε συγκεκριμένο κατσαρολακι.συνιστάτε αυτο? Αφού κάνεις προετημασία τοσες μέρες το νερό θα είναι σε θερμοκρασία δοματίου, δλδ κοντα στους 20, οπότε για μια αλλαγή 20-30% δεν χρειάζεσε ούτε θερμοστάτη ουτε βράσιμο, που θα πας πολυ πιο πάνω σε θερμοκρασία και θα κάνεις μεγάλη μεταβολή της θερμοκρασίας προς τα πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου :P

Τη java fern δέσε την πάνω στο ξύλο, θα σου χαλάσει έτσι που την έχεις φυτεμένη.

Το blackwater ευνοεί το ψάρι, αλλά δεν επηρεάζει τις τιμές του νερού.

Nitrivec πιστεύω πως δεν είναι απαραίτητο να βάζεις.

Με τα φυτά που έχεις προς το παρόν δεν είναι απαραίτητη η λίπανση.

Link to comment
Share on other sites

σοστα ναι tsago το νερο εχει ήδη παρει θερμοκρασια.

Alpha το φυτο ειναι Microsorum pteropus windelou.

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις :P

Link to comment
Share on other sites

σοστα ναι tsago το νερο εχει ήδη παρει θερμοκρασια.

Alpha το φυτο ειναι Microsorum pteropus windelou.

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις :P

Ναι Microsorum είναι απλά το λέμε και java fern, κοινή ονομασία.. Δεν θέλει φύτεμα πάντως όπως σου είπα και παραπάνω αλλά δέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Microsorum είναι απλά το λέμε και java fern, κοινή ονομασία.. Δεν θέλει φύτεμα πάντως όπως σου είπα και παραπάνω αλλά δέσιμο.

αα ενταξει τοτε.δεν το ήξερα.

θα πραξω σύμφωνα στα λογια της εμπειρίας σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...