Jump to content

Χημικη Δηλητηριαση


Recommended Posts

Εδω και μια εβδομαδα αντιμετωπησα ενα προβλημα στο φιλτρο οπου σε καποια σημεια ειχε ραγισει στον καδο απο την κορυφη για 1 1,5cm και αρχιζε να δακρυζει εβγαλα λοιπον το φιλτρο και αρχισα να το κολλαω με σιλικονη οπου εβαζα σταματουσε και αρχιζε αλλου να μην φλυαρω φοβουμενος μην χασω την αποικια του φιλτρου αφου αναγκαζομουν να το απενεργοποιω εκανα κατι πολυ χειροτερο, αρχισα να βαζω σιλικονη στα σημεια που δακρυζε την ωρα που δουλευε, τελικα σταματησα τις διαρροες αλλα φοβαμαι μηπως ηρθε σε επαφη η σιλικονη με το νερο (την εβαζα με το χερι οχι πιστολι) Αν εχει παει χημικο μεσα τι μπορω να κανω (ανθρακας απολυμανση παντου?) και πως θα σιγουρευτω οτι οντως εγινε ζημια δυστυχως μετρησεις δεν εχω τπτ δεν εχω πολλα ψαρια αλλα δεν θελω να βασανιστουν 200 λιτρα με λιγα φυτα

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησες ενυδρειακη σιλικόνη;

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποίησες καθαρή σιλικόνη χωρίς πρόσθετα δεν θα έχεις πρόβλημα δηλητηρίασης .

Το κάδο καλύτερα να τον αλλάξεις , δεν είναι εύκολο να πετύχεις ασφαλή κόλληση .

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον ναι σιλικονη για ενυδρεια 100% αδιαβροχη UV ανθεκτικη γραφει αλλα οι οδηγιες λενε οτι πρεπει να στεγνωσει για 24 ωρες ενω σε μενα στεγνωσε με το φιλτρο να τρεχει και για καποιες ωρες μυριζε ολο το σαλονι ειδα και τον pleco να κανει καποιες νευρωτικες κινησεις σαν σπασμους παντως κατα τα αλλα τα ψαρια δειχνουν οκ σιγουρα παω να παρω καινουργιο φιλτρο αυριο, να βαλω προληπτικα ανθρακα?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε αν και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα .

Όσο για τον pleco κάτι άλλο μπορεί να συμβαίνει .

Link to comment
Share on other sites

Ποια χρησιμοποίησες; Αναγράφει συστατικά-πρόσθετα πάνω μήπως; Η δικιά μου λέει απο την στιγμή που έγινε το κόλλημα να γεμίσει και να αδειάσει το ενυδρείο 3-4 φορές.

Πάντως δεν υπάρχει σοβαρή ανησυχία, μην αγχώνεσαι :P

Link to comment
Share on other sites

οκ μακαρι μακαρι γιατι διαβαζω γενικα οτι και μερικες σταγονες azax πχ να πεσουν μεσα μπορει να ερθει το τελος με την σιλικονη παντως την ωρα που εβαζα με επιασε το κεφαλι μου πολυ δυνατη τελος παντων μαλλον πρεπει να περιμενω αλλωστε φανταζομαι οτι αμα δηλητηριαστουν δεν πρεπει λογικα να υπαρχει φαρμακο θα επρεπε να ειμαι πιο υπευθυνος

Link to comment
Share on other sites

συστατικα οχι δεν γραφει θα ψαξω στο site τους

Link to comment
Share on other sites

Αλλο πράγμα το Αζαχ !!!

Αν τώρα είχαν βγει διάφορα στο ενυδρείο από τη σιλικόνη που χρησιμοποίησες πριν μια εβδομάδα , θα έτρεχες απο τη πρώτη στιγμή , τα ψαράκια ξέρουν και στο δείχνουν όταν δηλητηριαστούν , αν και τις περισσότερες φορές είναι αργά .

Link to comment
Share on other sites

Η bison είναι οκ :P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις μου εφυγε ενα βαρος τον φουκαρα τον πλεκο τον εχω 12 χρονια κριμα να παει ετσι ειναι τρομερη φατσα

Link to comment
Share on other sites

ναι χωρις κανενα απολυτως προσθετο φαρμακο διορθωτικο κτλ αθανατα ψαρια βεβαια ητανε μονος του σε ενα ενυδρειο 200 lt περιμενα να πεθανει για να ξεστησω το ενυδρειο αλλα αυτος εθαψε και τον σκυλο μου τωρα τελευταια αποκτησε παρεα και ειπα και εγω να ξανα ασχοληθω

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είδος είναι;Μέγεθος;Ανέβασε μια φωτογραφία αν μπορείς. :P

Link to comment
Share on other sites

Οι gibbiceps έχουν πιο ξεκάθαρες βούλες.Ας μη χαλάμε το θέμα βέβαια,μπορείς να ανοίξεις ένα θέμα αναγνώρισης στα ψάρια βυθού.Να τον χαίρεσαι τον παππού! :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...