Jump to content

προβλημα με ριζες


Recommended Posts

καποια φιτα μου βγαζουν ριζες στην μεση του φυτου,τι να κανω?λιπασμα βαζω 1 φορα την εβδομαδα εχω υποστρωμα μονο,δεν εχω βαλει ακομα ταμπλετες βυθου :P

Link to comment
Share on other sites

Τα κλαδευεις ελαχιστα πιο κατω απο εκει που βγαινουν οι ριζες και τα φυτευεις σε αλλο σημειο μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειδος φυτα ειναι αυτα?

Hygrophila polysperma, Alternanthera reineckii "roseafolia" (Pink)αυτα προς το παρον,το ενυδρειο ειναι 2 μηνων περιπου..

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο σημερα εβαλα και 2 Egeria densa στην ριζα κατω ειχαν ενα δακτυλίδι απο πηλό μαλλον να το αφισω μεσα στο υποστρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πετροβάμβακας και πρέπει να αφαιρεθεί.Για τις ρίζες μη σε ανησυχεί ιδιαίτερα.

Αν κάτι τους λείπει στο υπόστρωμα το αναζητούν από το νερό.Αν το υπόστρωμα δεν είναι νέο εμπλούτισε το με ταμπλέτες.

Link to comment
Share on other sites

Seachem Flourite ειναι το υποστρωμα μου 2 μηνων να βαλω ταμπλετες?μονο της σερα βρίσκω εδω :P σας ευχαριστω ολους σας :rasp:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα τι να κανω τελικα?

Δεν καταλαβα εχεις υποστρωμα και χαλικι εννοεις?η σκετο χαλικι ?

Αν ειναι το πρωτο δε θες ταμπλετες και ειδικα αν το εχεις 2 μηνες!!

αμα εχεις σκετο χαλικι για υποστρωμα βαλε ταμπλετες καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα εχεις υποστρωμα και χαλικι εννοεις?η σκετο χαλικι ?

Αν ειναι το πρωτο δε θες ταμπλετες και ειδικα αν το εχεις 2 μηνες!!

αμα εχεις σκετο χαλικι για υποστρωμα βαλε ταμπλετες καλυτερα

εχω μονο υποστρωμα.να βαζω ποιο συχνα λιπασμα?τωρα βαζω 1 φορα την βδομαδα.απο φως εχω α 4Χ54W 2Χ Τ5 Arcadia Plant Pro 2X sylvania Grolux με ανακλαστηρες στα 500+100σαμπ.μιλαμε παντα για το προβλιμα των ριζων. :P

Link to comment
Share on other sites

εχω μονο υποστρωμα.να βαζω ποιο συχνα λιπασμα?τωρα βαζω 1 φορα την βδομαδα.απο φως εχω α 4Χ54W 2Χ Τ5 Arcadia Plant Pro 2X sylvania Grolux με ανακλαστηρες στα 500+100σαμπ.μιλαμε παντα για το προβλιμα των ριζων. :rasp:

να πω ακομα οτι εχω και co2 με φωτοπεριοδο 8-9 ωρες :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...