Jump to content

Ανακλαστήρας;;;;


krispie

Recommended Posts

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι για ανακλαστήρα για λάμπα Τ8 18άρα (60 εκατοστών) που έχω στο 90άλιτρο μου με χαμηλών απαιτήσεων φυτά...

Υπάρχουν διάφοροι τύποι, ποιότητες; και γενικά τι μου προτείνετε;

Δεν έχω υπόψη μου κάτι, γι'αυτό ρωτάω πρώτα εδώ πριν βγω στα μαγαζιά...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι για ανακλαστήρα για λάμπα Τ8 18άρα (60 εκατοστών) που έχω στο 90άλιτρο μου με χαμηλών απαιτήσεων φυτά...

Υπάρχουν διάφοροι τύποι, ποιότητες; και γενικά τι μου προτείνετε;

Δεν έχω υπόψη μου κάτι, γι'αυτό ρωτάω πρώτα εδώ πριν βγω στα μαγαζιά...

Ευχαριστώ

Υπάρχουν ανακλαστήρες από ενυδρειακά καταστήματα (πχ arcadia) οι οποίοι είναι σχετικά ακριβοί φυσικά και υπάρχουν και ανακλαστήρες από καταστήματα ηλεκτρικών ειδών. Είναι κατά κανόνα μεταλλικοί και νομίζω ότι γενικά από μέταλλο είναι καλύτερα. Κάνε μία βόλτα και σε καταστήματα ηλεκτρικών ειδών και σύγκρινε τιμές (που είναι βέβαια χαμηλότερες). Έχω την εντύπωση όμως ότι οι ενυδρειακοί είναι πιο αποδοτικοί (λόγω καλύτερης επίστρωσης με αλουμίνιο) αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει μόνο ενυδρειακούς (arcadia και juwel) καθώς και αυτοκόλλητη αλουμινοταινία στα καπάκια (μαζί με ανακλαστήρα).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Και στα 3 ενυδρεία μου χρησιμοποιώ ανακλαστήρες της Pilux από κατάστημα με ηλεκτρολογικά υλικά. Είναι κομμάτια με μήκος περίπου 1 μέτρο (δεν θυμάμαι ακριβώς) και στοιχίζουν γύρω στα 5€.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει μόνο ενυδρειακούς (arcadia και juwel) καθώς και αυτοκόλλητη αλουμινοταινία στα καπάκια (μαζί με ανακλαστήρα).

Αλουμινοταινία; Από που την αγοράζεις; Έχει αποτελέσματα;

Link to comment
Share on other sites

Παδεια..επειδη ειμαι καινουργιος...τι ακριβως κανει ο ανακλαστηρας :helpsmilie: ???ευχαριστω...και sorry για την χαζη μου ερωτηση :rasp: ...αλλα θελω και εγω να μαθαινω :P

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που προσθετουμε πάνω απο την λάμπα ετσι ώστε να αντανακλά τον φωτισμό πρως τα κάτω.

http://i118.photobucket.com/albums/o86/har...01220092151.jpg

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Αλουμινοταινία; Από που την αγοράζεις; Έχει αποτελέσματα;

Στα praktiker έχει :P

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις σωστή απόδοση πρέπει να χρησιμοποιήσεις ανακλαστήρες για ενυδρειακή χρήση οι οποίοι είναι μελετημένη ως προς το σχήμα και το υλικό.

Αν το ενυδρείο σου είναι χαμηλών απαιτήσεων σε φωτισμό μπορείς να πας και σε άλλες λύσεις με τις οποίες βέβαια τα αποτελέσματα θα είναι πολύ κατώτερα.

Γνώμη μου πάντως για την περίπτωση σου είναι ότι 18W σε 90 λίτρα είναι ελάχιστα για φυτεμένο (Ακόμα και χαμηλών απαιτήσεων) οπότε πρέπει να πας σε σωστή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις σωστή απόδοση πρέπει να χρησιμοποιήσεις ανακλαστήρες για ενυδρειακή χρήση οι οποίοι είναι μελετημένη ως προς το σχήμα και το υλικό.

Αν το ενυδρείο σου είναι χαμηλών απαιτήσεων σε φωτισμό μπορείς να πας και σε άλλες λύσεις με τις οποίες βέβαια τα αποτελέσματα θα είναι πολύ κατώτερα.

Γνώμη μου πάντως για την περίπτωση σου είναι ότι 18W σε 90 λίτρα είναι ελάχιστα για φυτεμένο (Ακόμα και χαμηλών απαιτήσεων) οπότε πρέπει να πας σε σωστή λύση.

Σωστή λύση εννοείς προσθήκη άλλης λάμπας;Για την ώρα δεν υπάρχουν πολλά χρήματα...Τώρα στην πορεία θα δείξει... Προς το παρόν λέω να πάρω έναν ανακλαστήρα JUWEL για να βοηθήσω την κατάσταση...Καλός είναι;Η εταιρεία υποστηρίζει ότι θα αποδώσει πάνω από το διπλάσιο της απόδοσης του φωτισμού...

Link to comment
Share on other sites

Σωστή λύση εννοείς προσθήκη άλλης λάμπας;Για την ώρα δεν υπάρχουν πολλά χρήματα...Τώρα στην πορεία θα δείξει... Προς το παρόν λέω να πάρω έναν ανακλαστήρα JUWEL για να βοηθήσω την κατάσταση...Καλός είναι;Η εταιρεία υποστηρίζει ότι θα αποδώσει πάνω από το διπλάσιο της απόδοσης του φωτισμού...

Τσέκαρε μόνο να ταιριάζει το μήκος που θα πάρεις να είναι για τη λάμπα που έχεις.

Καλός είναι, όλοι οι ενυδρειακοί όπως γράφτηκε και νωρίτερα είναι κατά κανόνα καλύτεροι και λόγω επίστρωσης αλλά και σχήματος :P . Δες και arcadia αν μπορείς και επίσης σύγκρινε τιμές από κατάστημα σε κατάστημα γιατί ΠΑΙΖΟΥΝ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε μόνο να ταιριάζει το μήκος που θα πάρεις να είναι για τη λάμπα που έχεις.

Καλός είναι, όλοι οι ενυδρειακοί όπως γράφτηκε και νωρίτερα είναι κατά κανόνα καλύτεροι και λόγω επίστρωσης αλλά και σχήματος :thumbup: . Δες και arcadia αν μπορείς και επίσης σύγκρινε τιμές από κατάστημα σε κατάστημα γιατί ΠΑΙΖΟΥΝ πολύ !

OK ευχαριστώ, μάλλον για τον juwel θα πάω επειδή υποστηρίζει πάνω από το 100% αύξηση που δεν υποστηρίζει κάποια άλλη εταιρία... Τώρα βέβαια ξέρω ότι αυτά είναι λόγια... Στην πράξη διαφέρουν τα πράγματα... Αλλά λέω να στηριχτώ σε αυτό μιας που δεν έχουν και τραγική διαφορά στην τιμή...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μετά από αρκετό καιρό αφού συνεχώς το ανέβαλα, πήρα έναν JUWEL, τώρα πρέπει να μειώσω την φωτοπερίοδό μου;

Έγινε επεξεργασία - krispie
Link to comment
Share on other sites

Η φωτοπερίοδος δεν έχει σχέση με την ένταση του φωτισμού, όπως τουλάχιστον το σκέφτεσαι εσύ! :D

Δηλαδή αν έχω χαμηλό φωτισμό (λίγα watt) δε θα έχω καλύτερα αποτελέσματα για τα φυτά μου αν αυξήσω την φωτοπερίοδο. Η λύση είναι σωστός σε ένταση φωτισμός για μια λογική χρονική περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Η φωτοπερίοδος δεν έχει σχέση με την ένταση του φωτισμού, όπως τουλάχιστον το σκέφτεσαι εσύ! :D

Δηλαδή αν έχω χαμηλό φωτισμό (λίγα watt) δε θα έχω καλύτερα αποτελέσματα για τα φυτά μου αν αυξήσω την φωτοπερίοδο. Η λύση είναι σωστός σε ένταση φωτισμός για μια λογική χρονική περίοδο.

Το καταλαβαίνω και ξέρω ότι είναι ήδη χαμηλός ο φωτισμός... Απλά επειδή το ενυδρείο τρέχει αρκετό καιρό χωρίς ανακλαστήρα, λέω μήπως να μειώσω λίγο τη φωτοπερίοδο για να δώσω την ευκαιρία στα φυτά να προσαρμοστούν και να μην έχω έξαρση άλγης... Ή δεν θα πετύχω κάτι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...