Jump to content

180 Λίτρα Juwel Vision


almuros

Recommended Posts

Πολύ καλή δουλειά.

Μπράβο. :thumbup::hysterical::happybday:

Έχεις φτιάξει ένα φοβερό ενυδρείο :bowdown:

Βάλε μερικά κάρντιναλ ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

ειναι 14 μεσα :bowdown: ...μην τα βλεπεις λιγα!!! το σκευτομουν και εγω να βαλω περισσοτερα ..αλλα λογω του οτι φοβαμαι μην φανε τα αβγα των ramirezi λεω να κρατησω τον αριθμο τους ...ισως αργοτερα αν μπουν τα ramirezi σε δικο τους ενυδρειο να γινει αποκλειστικα με cardinal μεσα...

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφη η ζούγκλα σου! Συγχαρητήρια :bowdown:

Με τα tetra μέσα, ακόμα και αν γλιτώσουν τα αυγά, πολύ δύσκολα θα γλιτώσουν τα μωρα... Άντα, καλή τύχη με τα ramirezi...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το ενυδρείο σου και οι ramirezi είναι τρέλα :bowdown:

ευχαριστω να σαι καλα :thumbup:

καμια ιδεα κανεις για το φυλο του ramirezi στην φοτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο προφίλ του ψαριού γράφει :

... Τα θηλυκά είναι μικρότερα σε μέγεθος, με περισσότερο ροζ χρωματισμό στη κοιλιακή περιοχή τους (σε αναπαραγωγική περίοδο) και έχουν λιγότερο ανεπτυγμένο το ραχιαίο πτερύγιο.

Δε ξέρω τι από αυτά ισχύει για τα δικά σου longfin ramirezi.

Το πλέον ασφαλές χαρακτηριστικό γνωρίσμα είναι το γεννητικό τους όργανο, χοντρό και κατακόρυφο στα κοριτσάκια, λεπτό και με κλίση προς τα πίσω στα αγοράκια.

Δες και κάποιες φωτογραφίες από τα Microgeophagus Antispinosus που είχα κάποτε, για να καταλάβεις τι εννοώ. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Στο προφίλ του ψαριού γράφει :

... Τα θηλυκά είναι μικρότερα σε μέγεθος, με περισσότερο ροζ χρωματισμό στη κοιλιακή περιοχή τους (σε αναπαραγωγική περίοδο) και έχουν λιγότερο ανεπτυγμένο το ραχιαίο πτερύγιο.

Δε ξέρω τι από αυτά ισχύει για τα δικά σου longfin ramirezi.

Το πλέον ασφαλές χαρακτηριστικό γνωρίσμα είναι το γεννητικό τους όργανο, χοντρό και κατακόρυφο στα κοριτσάκια, λεπτό και με κλίση προς τα πίσω στα αγοράκια.

Δες και κάποιες φωτογραφίες από τα Microgeophagus Antispinosus που είχα κάποτε, για να καταλάβεις τι εννοώ. :bowdown:

Ευχαριστω για τα σχολια ...να σαι καλα ....οσο για τα ψαρακια ειδα το λινκ ...μαλλον για θυλικο το βλεπω ...θα δειξει ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπερα μιας και το ενυδρειο σε λιγες εβδομαδες θα ξεστηθει λεω να ανεβασω μια φωτογραφια με το πως ειναι τωρα

post-39398-0-31637300-1326213972_thumb.jpg

λεω να δημιουργησω ενα περιβαλλον πιο φυσικο ωστε να προσφερω τις ιδανικες συνθηκες στα ραμιρεζι μου για αναπαραγωγη ...εχω ενα γενικο πλανο στο μυαλο μου με ριζες κυριως και καθως ειναι ψαρια που τρεφονται κυριως κοντα στον πυθμενα να υπαρχει μπολικος χωρος χωρις πολλα φυτα ωστε να τσιμπολογανε ελευθερα ...

Λεω να μεινουν εκτος απο τα ραμιρεζι και τα κορυντορακια μιας και πιστευω πως δεν θα δημιουργησουν προβλημα τα αυγα των ραμιρεζι ...

Αυτα..... φωτο προσεχως...... οτι προτασεις δεκτες!!!

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο,εισαι μερακλης.Πολυ ομορφο.Για το ramirezi δε θα πω τιποτα.Τα λεει μονο του η εικονα.Απο τα πιο ομορφα ψαρια που εχω δει.Θελω και εγω να προσθεσω ενα ζευγαρι αλλα επειδη ειναι λιγο ευαισθητο περιμενω να "στρωσει" η καινουρια μου συνθεση.

Και εγω καρδιναλιους εχω μεσα.Χτυπανε τα μικρα ramirezi;Δε το ξερα.Αυτο ειναι ενα θεμα......

Και παλι μπραβο για το αποτελεσμα,περιενουμε φωτο απο το καινουριο σου setup. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα λογια ... οι δικιοι μου καρδιναλιοι κατα πασα πιθανοτητα τρωνε τα αβγα των ραμιρεζι ...αυτο πιστευω τουλαχιστον αφου εξαφανιζονται...βεβαια για τιποτα δεν μπορει να εισαι σιγουρος!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα λογια ... οι δικιοι μου καρδιναλιοι κατα πασα πιθανοτητα τρωνε τα αβγα των ραμιρεζι ...αυτο πιστευω τουλαχιστον αφου εξαφανιζονται...βεβαια για τιποτα δεν μπορει να εισαι σιγουρος!!!

Με βαζεις σε πολλες σκεψεις.Δε τα χα για τοσο "επιθετικα".Χτυπανε και γαριδακια αραγε;Δε τα χω δει ποτε να κινουνται χαμηλα.

Παντως τα ramirezi αξιζουν ενα ενυδρειο μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οι red chery να δημιουργουν προβλημα παντως εγω θα τις δοσω ετσι κι αλλιως , μονο τα corry θα αφησω που εχω παρατηρησει οτι ειναι αρκετα ντροπαλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημερα , γραφω και παλι σε αυτο το θεμα μετα απο καιρο για να ακουσω μερικες προτασεις απο καποιους πιο εμπειρους ....

Λοιπον το ενυδρειο βρισκεται σε μια φαση οπου λογω μικρης ενασχολησης (μιας και δεν βρισκομαι σπιτι πολυ συχνα :hot: )εχει μειωθει αρκετα η φυτομαζα και πλυθισμος του ...καποια ψαρια χαριστηκαν καποια λογω ηλικιας πεθαναν . Τον τελευταιο καιρο λοιπον το ph βρισκεται στο 7,2 και η σκληροτητα ειναι ανεβασμενη απο το 6 που ηταν παλαιοτερα λογω του οτι δεν γινεται πια επεξεργασια με τυρφη καθως δεν υπαρχουν οι παλιοι απαιτητικοι κατοικοι ...

Υπαρχουν λοιπον απο ζωντανα 2 ροδοστομοι πεντε κορυντορακια και δυο πλεκο απο τον παλιο πλυθισμο που ειχε γινει και η παρουσιαση καποτε .

Ηθελα λοιπον να μπει στο ενυδρειο καποιο ψαρακι , βασικα μια ομαδα, που να μπορει να μεινει με ανεση στο περιβαλλον του ενυδρειου και στον περιορισμενο χρονο ενασχολησης μ με το ενυδρειο και τις ρουτινες του...

Τι προτεινετε ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

1. Θα πρέπει να επιλέξεις είδη... που ΔΕΝ απαιτούν την επεξεργασία του νερού... αφού και η έλλειψη χρόνου παράλληλα... μπορεί να σημαίνει... απώλειες.

2. Οι ροδόστομοι... και επεξεργασία νερού θέλουν και αύξηση του αριθμού της ομάδας (προσωπικά θεωρώ... ελάχιστο 15-20 άτομα).

3. Για τα κόρυ (είσαι σίγουρος για το είδος τους; ).. το ίδιο... ελάχιστος αριθμός 8-10.-

Link to comment
Share on other sites

Δεκτες οι παρατηρησεις γι αυτο και το ενυδρειο εκλεισε και ξεκινησε απο την αρχη για να γινει σωστα...ειναι ενα ενυδρειο π ετρεξε εξι χρονια και τα λαθη του αρχαριου παντα με ακολουθουσαν ,οποτε τωρα θα γινει σωστα...πιστευω :thumbsu:

εχω ανοιξει νεο θεμα οποτε μπορειτε να σχολιαζετε και εδω :angel: !! http://www.aquazone.gr/forums/topic/97947-c-anc-aaiio-aeioidheeio/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μιας και αλλαξε το aquascape και θα μπουν οι νεες φωτο με το νεο ...ειπα να κανω ενα flashback με την εξεληξη του ενυδρειου σε αυτα τα 6 μιση χρονια ..

Απο τα λαθη στο στησιμο στην αρχη, τα τραγικα λαθη φιλοξενιας δισκων μετα , μεχρι τις διορθωσεις αργοτερα και την σωστοτερη σε εισαγωγικα συνεχεια

post-39398-0-46642000-1418391704_thumb.jpg καλοκαιρι 2009 εχοντας παρει το πρωτο ενυδρειο πανω απο 100 λιτρα ..μεσα υπηρχαν κυριως γκαπι και ορισμενα ζωντανα φυτα ...μην ξεχασω και το απαισιο διακοσμητικο καραβι...

post-39398-0-11898700-1418391827_thumb.jpg επειτα τον οκτωβριο του 2009 εκανα το τραγικο λαθος να βαλω δισκους μετα απο προτροπες καποιων ...τα ψαρια ευτυχως δωθηκαν μετα απο 3 μηνες γιατι δεν την παλευαν στα λιτρα αυτα

post-39398-0-97407100-1418391993_thumb.jpg μετα απο ενασχοληση με το φορουμ και αφου ανοιξα τα ματια μου τα αλλαξα σχεδον ολα την ανοιξη του 2010

post-39398-0-62594200-1418392051_thumb.jpg χειμωνας του 2010

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

post-39398-0-78373300-1418392266_thumb.jpg εδω στα τελη του 11 αρχες του 12 εχοντας μια ζουγκλα πια με ραμιρεζι και σε σωστες συνθηκες νερου...

post-39398-0-33837700-1418392325_thumb.jpg και με το νεο aquascape το 2014

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια η εξελιξη του

:thumbsu:

Πολυ ωραιο στα τελη του 11 με αρχες του 12

αλλα και τωρα πολυ ωραιο

Link to comment
Share on other sites

εχω τεσσερα microgeofagus altispinossa και εναν l 205 .... αν και τον ανσιστρους τον εχω βαλει αγγελια να τον δωσω !

Link to comment
Share on other sites

οχι επειδη ειναι ολα μικρα ακομη δεν εχουν δειξει φυλο...εχω σκοπο να προσθεσω αλλα δυο και να βγει με.τον.καιρο καποιο ζευγαρι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...