Jump to content

Περι κοκκινων/μωβ φυλλωμάτων


retard20

Recommended Posts

Κοιτα να δεις και ετσι με τις λαμπες που εχεις καλα εισαι και προς θεου δεν θελω να εκβιασω καταστασεις!

Αυτο που εχεις να κερδισεις σε μια λαμπα με ποιο πολλα Κελβιν ειναι τα λουμεν και η ποιο φωτινη αποχρωση σε σχεση με το τωρα που το ενυδρειο σου εχει ενα ποιο ροζ χρωμα. Επισης θελω να πιστευω πως και τα ζωντανα σου θα επωφεληθουν απο αυτη την ποιο ζωντανη ατμοσφαιρα που θα δημιουργηθει.

Η 15 W λαμπα εχει μηκος περιπου 45 cm, το λεω γιατι σε Τ8 υπαρχουν και σε 14 W οι οποιες ειναι μικροτερες σε μηκος. Επισης καλο ειναι να βαλεις και ανακλαστηρες μια που θα σου διπλασιασουν την φωτινοτητα.

Εαν την ψαξεις λιγο θα δεις ενυδρεια που ειναι φυτεμενα και εχουν ολες τις λαμπες στα 6500Κ και αλλα που εχουν ολες 3 band και αλλα που εχουν ενα mix. Δεν εχω εμπειρια στο βαθμο να σου πω ποια ειναι η καλυτερη λυση αλλα προσωπικα χρησημοποιω παραπλησια παραλλαγη της προτεινομενης προτασεις μου.

Προσωπικα για την juwel θα την εβαζα στο φουλ κατευθειαν και θα παρατηρουσα την πρωτη εβδομαδα εαν ειχα καποιο προβλημα, πραγμα που δεν πιστευω να αντιμετωπισεις. Απο την αλλη εαν αισθανεσαι εσυ ποιο σιγουρος να προσπαθησεις σταδιακα ανεβασε τοτε την φωτοπεριοδο μια ωρα καθημερινα.

Οσο για τις δοσολογιες περαν το excell θα σου πρωτεινα να βαλεις την μεσαια δοση μια που η φυτομαζα σου δεν ειναι υπερβολικη αλλα ειδικα τον σιδηρο μην τον βαζεις την ιδια ημερα με καποιο αλλο λιπασμα. :P

Δεν ειπα οτι προσπαθεις να εκβιασεις κατι απλα ρωταω για να ξερω και εγω τι γινεται :thumbup:

δηλαδη για την 15ρα τι θα πρότεινες να αλλαχτει με τι?

σιγουρα θα τα παω στις 10 ωρες το πως θα το δω... και λογικα 11 με την 15watt προς το παρον μιση και μιση οπως το ειχα φοβαμαι κιολας διοτι και τα λιτρα δεν ειναι και πολλα οπως εχεις δει μιλαμε για 48-50 λιτρα καθαρα(επισης σκεφτομαι να ανοιγει για 3 ωρες ενδιαμεσα μαζι με τις αλλες για αρχη τι λες?)!!και θα εχω και μεγαλο προβλημα εξατμισης με 3 λαμπες !!

τα λιπασματα τα ριχνω ολα διαφορετικες μερες εκτος του excel οπως λες διοτι και το γενικο περιεχει τα παντα!!και δοση πχ στο σιδηρο και στο Potassium 2 φορες την εβδομαδα οπως αναγραφει την μιση η 2ml δυο φορες την εβδομαδα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ειπα οτι προσπαθεις να εκβιασεις κατι απλα ρωταω για να ξερω και εγω τι γινεται :thumbup:

δηλαδη για την 15ρα τι θα πρότεινες να αλλαχτει με τι?

σιγουρα θα τα παω στις 10 ωρες το πως θα το δω... και λογικα 11 με την 15watt προς το παρον μιση και μιση οπως το ειχα φοβαμαι κιολας διοτι και τα λιτρα δεν ειναι και πολλα οπως εχεις δει μιλαμε για 48-50 λιτρα καθαρα(επισης σκεφτομαι να ανοιγει για 3 ωρες ενδιαμεσα μαζι με τις αλλες για αρχη τι λες?)!!και θα εχω και μεγαλο προβλημα εξατμισης με 3 λαμπες !!

τα λιπασματα τα ριχνω ολα διαφορετικες μερες εκτος του excel οπως λες διοτι και το γενικο περιεχει τα παντα!!και δοση πχ στο σιδηρο και στο Potassium 2 φορες την εβδομαδα οπως αναγραφει την μιση η 2ml δυο φορες την εβδομαδα!!!

Ηπια μετατροπη 6000Κ

http://www.sera.de/gr/produkte/aquarientec...illiant-t8.html

και μετα ανεβαινοντας κελβιν την

http://www.aquaristikshop.com/e_Produktinf...-Freshwater.htm

http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-p...-solar-natur-t8

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω για την βοηθεια και τις απαντησεις σου

καποια στιγμη θα το κανω ανεβαινω προς το παρον με τα υπαρχον να δουμε τι θα γινει..!!

και καποια στιγμη θα ανεβασω σταδιακα και την 15watt να δω τι θα γινει με συνδυασμό με τις αλλες

για κανα 2ωρο αν ολα πανε καλα ακολουθω αυτο που μου πες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το είδες διάβασε και εδώ κάποιες προτάσεις που κάνει η ομάδα του φυτεμένου και στο τέλος αναφέρουμε όλες της γνωστές μάρκες και τα κέλβιν τους.

Ίσος σε βοηθήσει και αυτό λίγο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=515483

Συνοψίζοντας λίγο αναλυτικά.

Όταν λέμε ένα φυτό θέλει έντονο φωτισμό εννοούμε έντονο σε λουμεν όχι σε ώρες.

Όταν έχουμε έντονο φωτισμό τα φυτά μεγαλώνουν με ποιο έντονους ρυθμούς και καταναλώνουν ποιο πολλά θρεπτικά στοιχεία. Δυστυχώς υπάρχουν φυτά που θέλουν έντονο φωτισμό.

Αν σε όλο το ενυδρείο μας έχουμε φυτά που θέλουν μέτριο φωτισμό και βάλουμε ένα μόνο φυτό και αυτό σε μικρή ποσότητα που θέλει έντονο φως τότε θα καταρρεύσει.

Αν αυξήσουμε τον φωτισμό τότε θα πάρει τα πάνω του αλλά τα άλλα φυτά δεν θα μεταβάλουν και πολύ την ανάπτυξη τους. Οπότε καταλαβαίνεις ότι για να βρούμε την ισορροπία στα θρεπτικά συστατικά είναι ποιο δύσκολο όχι όμως ακατόρθωτο.

Είναι ποιο εύκολο να έχουμε φουλ φυτά με υψηλές αποτίσεις σε φως παρά ένα δυο φυτά με υψηλές αποτίσεις και τα υπόλοιπα με χαμηλές.

Φωτοπερίοδος

Άποψη πρώτη.

Στις 8 ώρες (ανάλογα με το είδος του φυτού) τα φυτά έχουν ολοκληρώσει τον ημερήσιο κύκλο τους. Έτσι ισχυρίζονται κάποιοι που δεν γνωρίζω αν ισχύει ή όχι. Επιστημονικά τουλάχιστον δεν το έχω διαβάσει πουθενά ώστε να τεκμηριωθεί αυτή η άποψη, φυσικά και δεν μπορώ να την αποκλείσω.

Προσωπικά ποτέ δεν φώτιζα το ενυδρείο μου μόνο 8 ώρες απλά το αναφέρω για να το έχουμε υπόψη.

Έτσι λοιπόν η παραπάνω ώρες λειτουργίας (βάση αυτής της θεωρίας) είναι καθαρά μια προσωπική απόλαυση να βλέπουμε το ενυδρείο μας ποιο πολλές ώρες.

Μια άλλη άποψη (που εμένα με φαίνεται ποιο λογική) είναι η παρακάτω.

Ένας καλός μέσος όρος λειτουργίας είναι να φωτίζουμε το ενυδρείο μας μεταξύ 10-12 ώρες. Παραπάνω θέλει προσοχή και δεν προσφέρει τίποτα.

Να εξηγήσω και από πού βγήκε το 10-12 ώρες

Τα περισσότερα φυτά που φιλοξενούμε στο ενυδρείο μας προέρχονται από της περιοχές του ισημερινού (ακριβός, λίγο βόρια, λίγο νότια) αυτό σημαίνει τα εξής:

Στον ισημερινό ο ήλιος ανατέλλει γρήγορα και κατακόρυφα στις 6 το πρωί και δύει εξίσου γρήγορα στις 6 το απόγευμα. Η ημέρα κρατά εκεί 12 ώρες οι οποίες 11 ώρες είναι έντονες.

Λίγο νοτιότερα ή λίγο βορειότερα του ισημερινού η φωτοπεριοδος αυξομειώνεται ανάλογα με της εποχές και παίρνει μια ώρα παραπάνω και μια λιγότερο δηλαδή η φωτοπεριοδος κυμαίνετε μεταξύ 11 και 13 ώρες με καθαρές ώρες αιχμής 10 με 12.

Για τους παραπάνω λόγους συνηθίζουμε να φωτίζουμε το ενυδρείο μας μεταξύ 10 και 12 ώρες.

Έτσι καλύπτουμε της ανάγκες των φυτών του ισημερινού και των φυτών βορειότερα και νοτιότερα αυτού.

Στις περιοχές αυτές βρέχει σχεδόν κάθε μέρα για λίγο και μετά ανοίγει ο καιρός.

Για αυτό κάποιοι το μεσημέρι κλείνουν τα φώτα τελείως ή μέρος αυτών για κανένα δίωρο θέλοντας να μιμηθούν τον συννεφιασμένο καιρό.

Κάποιοι (όπως εγώ) δεν το κάνουν γιατί σε καμιά περίπτωση δεν μπορούμε να έχουμε με τεχνικές λάμπες το φώς του ήλιου ώστε να έχουμε την πολυτέλεια να σβήσουμε και για λίγο τα φώτα στο ενυδρείο. Μερικές φορές εκεί ο συννεφιασμένος καιρός έχει τα ίδια και παραπάνω λουξ από ότι όταν έχουμε αναμμένες της λάμπες στο ενυδρείο μας.

Αποφάσισε και πράξε τώρα τα ανάλογα. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το είδες διάβασε και εδώ κάποιες προτάσεις που κάνει η ομάδα του φυτεμένου και στο τέλος αναφέρουμε όλες της γνωστές μάρκες και τα κέλβιν τους.

Ίσος σε βοηθήσει και αυτό λίγο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=515483

Καταρχάς καλησπέρα στην παρέα!

Φίλε Χρήστο μου γενάτε μια απορία η οποία θα ήθελα να συζητήσουμε λιγάκι για να μην ανοίξω άλλο θέμα, έτσι και αλλιώς είναι σχετικό με το ποστ.

Ξέρουμε πως γενικός τα πράσινα φυτά αντανακλούν το πράσινο φάσμα και απορροφούν περισσότερο στο κόκκινο και μπλε. Δεν θυμάμαι αν το έχω διαβάσει κάπου αλλά για όσο αφορά τα κοκκινωπά φυτά ισχύει κάτι ανάλογο; δηλαδή αντανακλούν το κόκκινο και απορροφούν καλύτερα το μπλε; Άρα λάμπες του τύπου blue sky ενδείκνυνται για ενυδρεία με κοκκινωπά φυτά;

Επίσης μια άλλη απορία που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου μιλώντας πάντα για φυτεμένο, είναι το ότι η Walstad κάνει χρήση cool light σε συνδυασμό με ασθενή ηλιακό φως, επίσης κάποιες επώνυμες εταιρίες θεωρούν καλύτερα τον συνδυασμό μιας λάμπας cool light των ~ 4000κ συν μια των ~9000κ και όχι μιας 3band που θεωρούνται ειδικές για φυτεμένο, συν κάποια άλλη λάμπα;

Ποια η άποψη σου για τις cool light μια που δεν είναι ούτε στο κόκκινο αλλά ούτε στο μπλε;

Στο άρθρο «O φωτισμός του φυτεμένου ενυδρείου» δεν κάνετε κάποια αναφορά στις 3Band ποια η άποψη σου;

Αν και ξέρω ότι είσαι οπαδός της JBL, μήπως έχεις κάποια εμπειρία από τις dennerle;

Στα εκανα τσουρεκια, πλησιαζει το πασχα βλεπεις! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

αμα τα εκανες εσυ τσουρεκια εγω τι εχω κανει δηλαδη ? :thumbup:

Το κανω Up για διαβαστει γιατι ενδιαφερει...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πως γενικός τα πράσινα φυτά αντανακλούν το πράσινο φάσμα και απορροφούν περισσότερο στο κόκκινο και μπλε. Δεν θυμάμαι αν το έχω διαβάσει κάπου αλλά για όσο αφορά τα κοκκινωπά φυτά ισχύει κάτι ανάλογο; δηλαδή αντανακλούν το κόκκινο και απορροφούν καλύτερα το μπλε; Άρα λάμπες του τύπου blue sky ενδείκνυνται για ενυδρεία με κοκκινωπά φυτά;

Ποιο είναι το απαιτούμενο.....

Να είναι ιδανικό το φάσμα για τα φυτά?

Να είναι ιδανικό το φάσμα στο ανθρώπινο μάτι?

Κάπου υπάρχει ένας συμβιβασμός

Ότι είναι ευχάριστο για τα φυτά δεν είναι και ευχάριστο για το ανθρώπινο μάτι γιατί ξεφεύγει από την πραγματικότητα.

Το φάσμα της φωτοσύνθεσης αν προσομοιωθεί με ακρίβεια απο μια λάμπα δεν θα μας αρέσει.

Οπότε η όλη προσπάθεια γίνεται να πετύχουν και τα δύο.

Φυσικά σε αυτήν την προσπάθεια δεν είναι λίγες οι φορές που αντί για καλό κάνουν κακό.

Το κακό ειναι η άλγη. Και όχι μόνον ένα είδος αλλά εκατοντάδες είδη.

Μακάρι να ήταν η φωτοσύνθεση έτσι απλή με μπλε πράσινο κόκκινο.

Έχει όμως και σιέλ, λαχανί, ρόζ, δηλαδή μερικά εκατομμύρια χρώματα (αποχρώσεις).

Ιδού το φάσμα της φωτοσύνθεσης

photosynthesis.jpg

ΥΓ.

Ακόμη και τα φυτά δεν ειναι μονον πράσινα και κόκκινα

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το απαιτούμενο.....

Ασφαλως φιλε Lasal μιλαω χοντρικα για τα χρωματα του φασματος αλλα δεν μου απαντας σε καποιο απο τα ερωτηματα μου! Στο διαγραμα που εβαλες φενεται ξεκαθαρα πως οι περιοχες τις οποιες εχουμε μεγιστες ειναι στο μπλε και στο κοκκινο, τωρα οτι υπαρχουν σε αυτες τις περιοχες και ταλασση δεν ειναι αυτο το ζητουμενο του προβληματος!

Περιεγραψε την αποψη σου γιατι πιστευω πως λογο του οτι εχεται καποιες χιλιαδες ωρες που ασχοληστε με το αθλημα και με διαφορους συνδιασμους λαμπων, ολο και καποιες εντυπωσεις χρησιμες μπορειτε να μας δωσεται. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

@ Rik

Όλα τα φυτά απορροφούν το ίδιο φώς.

Το κόκκινο χρώμα οφείλετε στης διαφορές χρωστικές ουσίες που κάποια φυτά έχουν περισσότερο από κάποια αλλά και η δημιουργία των χρωστικών αυτών ουσιών εξαρτάτε από την ένταση του φωτός.

Όπως αναφέρει ο Lasal και το γράφω στο άρθρο τα φυτά χρησιμοποιούν όλο το φάσμα του φωτός το οποίο με μια τεχνική την οποία την περιγράφω το μετατρέπουν στα ιδανικά για αυτά nm.

Όσο για της dennerle της έχω υψηλή σε εκτίμηση αλλά δεν είμαι και τόσο φανατικός οπαδός της JBL αυτήν την στιγμή έχω στο ενυδρείο μου 4 λάμπες και όλες είναι η ARCADIA T5 Plant Pro.

Αλλάζω λάμπες και παρατηρώ της διαφορές μεταξύ των διαφόρων εταιριών δοκίμασα και της Triton λάμπες.

Σίγουρα έβγαλα κάποια αποτελέσματα τα οποία ικανοποιούν εμένα προσωπικά στον συνδυασμό ανάπτυξη και οπτικό αποτέλεσμα.

Ο κάθε ένας έχει τα δικά του φαβορί στης λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω τι λετε και με μπερδευεται :thumbup:

εγω αυξησα τις ωρες σε 10 και απο μιση ωρα την 15watt ανοιγμα-κλεισιμο

τωρα το μονο που μενει ειναι μια απαντηση αν σε 50 λιτρα την βαλω να λειτουργει με τις αλλες 2χ24

αν ναι ποσο και τις 10 ωρες η να ξεκινησω με κανα 2ωρο ενδυαμεσα η καθολου?

το φοβαμαι λιγο αυτο γι αυτο ξανα ρωταω!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ενταση του φωτος μεταφραζεται και σε κελβιν, δηλαδη ανεβαινοντας σε Κ (προς το μπλε) εχουμε και μια αυξηση των λουμεν, αρα και της εντασης του φωτος. Βεβαια παντα υπαρχει ο κυνδηνος που λεγεται αλγη και που προτειμαει και αυτή να παιζει σε υψιλα κελβιν!

Οσο αφορα ακομα και τις λαμπες τυπου 3 Band υπαρχουν άλλες που παιζουν στα 6500κ, άλλες στα 7500κ και άλλες στα 8500κ όπως και οι gro lux πχ και παει λεγοντας. Εάν οι gro lux είναι πετυχημενες λαμπες στην κατηγορια τους, πιστευω πως ο βασικος λογος είναι ότι είναι αρκετα κελβιν και αρα και η ενταση των κορυφων της και των λουμεν που παραγουν είναι αξιολογα σε σχεση με άλλες παρομοιες λαμπες παντα μιλωντας.

Από την μικρη μου εμπειρια εως τωρα μπορω να σας πω πως από την στιγμη που εβαλα την 10.000κ απανω τα φυτα δυναμωσαν, κοκκινισαν οι κορυφες τους και αναπτυσωνται στο φουλ, αλλα την χρησημοποιω μονο τεσσερις ωρες γιατι αλλιως την επομενη μερα βλεπω στο μπροστινο τζαμι να είναι γεματο τριχουλες και οι κρυπτοκωρινες επισης γεμιζουν.

Επισης μια άλλη παρατηρηση μου είναι ότι στην αρχη ειχα μια 6500κ συν μια fluora και αρχισε η εμφανηση της τριχοειδης. Με το που εβαζα επανω και την 4000κ ισοροπουσε το συστημα, μολις την εβγαζα παλι τα ιδια.

Οι παρατηρεις μου είναι καθαρα εμπειρικες και θα ηθελα να ακουγα αναλογες παρατηρησεις από ολους οσο αφορα το set up .

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω τι λετε και με μπερδευεται :thumbup:

εγω αυξησα τις ωρες σε 10 και απο μιση ωρα την 15watt ανοιγμα-κλεισιμο

τωρα το μονο που μενει ειναι μια απαντηση αν σε 50 λιτρα την βαλω να λειτουργει με τις αλλες 2χ24

αν ναι ποσο και τις 10 ωρες η να ξεκινησω με κανα 2ωρο ενδυαμεσα η καθολου?

το φοβαμαι λιγο αυτο γι αυτο ξανα ρωταω!!!

Φιλε μου δεν εχεις να κανεις τιποτα αλλο απο το να δοκιμασεις, το ενυδρειο σου τις επομενες μερες θα σου απαντηση. Αν δεις οτι αρχιζουν να εμφανιζοντε τριχουλες επανω στα φυτα και στις επιφανειες μειωνεις το φως. Βεβαια σε ολα αυτα θα πρεπει να βρεις μια ισοροποια και στα θρεπτικα σου ταυτοχρονα γιατι αν εχεις υπερβολικη λιπανση ή φωσφορικα και παλι θα εχεις προβλημα. Παρε και ενα τεστ φωσφορικων!

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις την παρακατω λαμπα;

http://www.naturallighting.com/web/shop.php?crn=565

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!!με ποσες ωρες λες να ξεκινησω 2-3?

Επειδη σε βλεπω δυστακτικο θα σου προτεινα να αρχισεις με 3 ωρες και σιγα σιγα ανεβαινεις καθε μερα μια ωρα.

Μην αναβεις και σβηνεις συνεχεια την λαμπα αλλα αστη συνεχεια για ενα διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σε βλεπω δυστακτικο θα σου προτεινα να αρχισεις με 3 ωρες και σιγα σιγα ανεβαινεις καθε μερα μια ωρα.

Μην αναβεις και σβηνεις συνεχεια την λαμπα αλλα αστη συνεχεια για ενα διαστημα.

Ειμαι δυστακτικος πολυ :thumbup: αλλα το ξεπερασα τωρα ειμαι στο 10ωρο και 3 ωρες και οι 3 λαμπες μαζι

επισης ακουσα πως καλο ειναι καπου ενδυαμεσα να κλεινεις τα παντα δε θυμαμαι που ωστε να ξεκουραζονται και λιγο τα φυτα ισχυει? και αν ναι για ποση ωρα? η να κλεινω τις 2χ24 και να αφηνω και 1 ωρα ενδιαμεσα την 15watt η λαθος και να το αφησω ως εχει ? :P

Link to comment
Share on other sites

4 ωρες ψεματα :thumbup: και για να μην ανοιγω καινουριο θεμα

τι θα αλλαζατε στο στησιμο του ενυδρειου μου καμια γνωμη?

και καπου εχω σημειώσει Limnophila aquatica με κοκκινο βελακι λετε να χαλασει εκει?εβαλα ενα κομμάτι για να καλυψω τον εξοπλισμο και ειναι λογικα το πιο σκοτεινο σημειο του ενυδρειου!

13042011131.jpg

http://img856.imageshack.us/img856/756/13042011132.jpg

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις και από μόνος σου πως η θέση που θέλεις να το βάλεις μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα, κίτρινα φύλλα, ειδικά αυτά κοντά στην βάση του φυτού συν μια καχεκτική ανάπτυξη. Σε ανοιχτά ενυδρεία με καλό φωτισμό και θρεπτικά, πολλές φορές το φυτό φτάνει και πάνω από την επιφάνεια, σχηματίζοντας μικρά μπλε λουλούδια. Υπάρχουν φυτά με χαμηλές απαιτήσεις φωτισμού που μπορείς να βάλεις εκεί.

Όσο για τις ωριαίες διακοπές μερικοί υποστηρίζουν πως το κάνουν για να διακόψουν την φωτοσύνθεση των άλγεων μια που τα φυτά θεωρητικά ξαναρχίζουν ποιο γρήγορα πάλι στο να φωτοσυνθετουν όταν ανοίξουν πάλι τα φώτα. Προσωπικά δεν έχω δει κάποια ιδιαίτερα ωφέλει. Εγώ θα σου πρότεινα εάν όντως θες να δώσεις μια μέρα ανάπαυλας στα φυτά σου να διακόψεις τον φωτισμό για μια ημέρα την εβδομάδα και συγκεκριμένα την ημέρα που κάνεις αλλαγή του νερού σου, προσομοιάζοντας πάντα θεωρητικά μια βροχερή ημέρα. Αυτή την ημέρα θα σου πρότεινα να μην χορηγήσεις λιπάσματα και άνθρακα μια που το φρέσκο νερό πάντα έχει ένα καινούργιο φορτίο διοξειδίου και ιχνοστοιχείων και εκτός αυτού αφού δεν θα έχουμε φωτισμό δεν υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος να χορηγήσουμε και τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις και από μόνος σου πως η θέση που θέλεις να το βάλεις μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα, κίτρινα φύλλα, ειδικά αυτά κοντά στην βάση του φυτού συν μια καχεκτική ανάπτυξη. Σε ανοιχτά ενυδρεία με καλό φωτισμό και θρεπτικά, πολλές φορές το φυτό φτάνει και πάνω από την επιφάνεια, σχηματίζοντας μικρά μπλε λουλούδια. Υπάρχουν φυτά με χαμηλές απαιτήσεις φωτισμού που μπορείς να βάλεις εκεί.

Όσο για τις ωριαίες διακοπές μερικοί υποστηρίζουν πως το κάνουν για να διακόψουν την φωτοσύνθεση των άλγεων μια που τα φυτά θεωρητικά ξαναρχίζουν ποιο γρήγορα πάλι στο να φωτοσυνθετουν όταν ανοίξουν πάλι τα φώτα. Προσωπικά δεν έχω δει κάποια ιδιαίτερα ωφέλει. Εγώ θα σου πρότεινα εάν όντως θες να δώσεις μια μέρα ανάπαυλας στα φυτά σου να διακόψεις τον φωτισμό για μια ημέρα την εβδομάδα και συγκεκριμένα την ημέρα που κάνεις αλλαγή του νερού σου, προσομοιάζοντας πάντα θεωρητικά μια βροχερή ημέρα. Αυτή την ημέρα θα σου πρότεινα να μην χορηγήσεις λιπάσματα και άνθρακα μια που το φρέσκο νερό πάντα έχει ένα καινούργιο φορτίο διοξειδίου και ιχνοστοιχείων και εκτός αυτού αφού δεν θα έχουμε φωτισμό δεν υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος να χορηγήσουμε και τα παραπάνω

Σου εχω πει οτι σ αγαπαω? :ninja::thumbup:

κατι θα κανουμε ισως το κανω και αυτο καμια μερα χεχε!!

για προτεινε μου κανα φυτο εκει περα εκτος anubia αν δεις και πισω απο το μοπανι το βαραει καλα το φως αλλα κατω κατω και εκει θα συναντισω προβλημα!!!αρα να το παω πισω με τα αλλα η να δοκιμασω υπαρχει περιπτωση και να αντεξει? και προτεινε κανα φυτακι αντε οπως το βλεπεις τι να βαλω? :P και επισης γνωριζουμε τι ειναι το αλλο φυτο στην αλλη γωνια που εχω?

Σορρυ που ζαλιζω αλλα δημιουργούνται απορίες

Link to comment
Share on other sites

Εκεί πισω βάλε egeria densa αν σου αρέσει, ωραίο και εύκολο φυτό ή καμιά βαλισνέρια.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί πισω βάλε egeria densa αν σου αρέσει, ωραίο και εύκολο φυτό ή καμιά βαλισνέρια.

Thnx για την απαντηση καλο φαινεται προτεινεται οτι ειναι και θα παρω μια αποφαση

εβαλα vallisneria απλα εχω θεμα το excel μαλλον την λιωνει... :thumbup:

αλλες επιλογες?

αρα να το βαλω τωρα πισω μαζι με την αλλη στοιβα :P

Link to comment
Share on other sites

To άλλο φυτό στην άλλη γωνία είναι Hemianthus micranthemoides. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Kοίταξε και το παρακάτω λινκ της tropica που έχει πολλά εύκολα φυτά μήπως και βρεις κάποιο που να σου αρέσει

http://www.tropica.com/plants/difficulty/easy.aspx

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

Java Fern (Microsorium pteropus)

Anubias

Sagittaria

Hygro Corombosa

Hygrophilia corymbosa

Alternanthera reineckii (V. rosaefolia)

Hygrophila difformis

Aponogeton crispus

Aponogeton Natans (Aponogeton natans)

Rigidifolius (Aponogeton rigidifolius)

Cryptocοrynes

Moss

Τα παραπανω είναι μερικα φυτα τα οποια δεν είναι και τοσο απαιτητικα σε φως.

Οσο για τον φωτισμο να ξερεις πως οι λαμπες φθοριου εχουν την μεγαλυτερη ενταση προς το κεντρο τους και εκει εχεις και τα μεγιστα λουμεν!

Και εγω σε αγαπαω!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...