Jump to content

Αξιζει τα λεφτα της?


Recommended Posts

http://www.galaiosphoto.gr/product_info.ph...lvk9ltprsd3b6m7

Μηπος με αυτα τα λεφτα υπαρχει κατι καλητερο.

Περισσοτερα λεφτα δεν παιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη είναι αρκετά απογοητευτική σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού

http://www.trustedreviews.com/digital-came...CoolPix-L110/p5

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη είναι αρκετά απογοητευτική σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού

http://www.trustedreviews.com/digital-came...CoolPix-L110/p5

Καμια ιδεα να προτεινεται στα ιδια λεφτα ομως?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κατηγορία είναι πολύ δύσκολη... πρέπει να πετύχεις άνθρωπο να έψαχνε πρόσφατα και να τις έχει ξετινάξει στο σκάλισμα για να βγάλεις ασφαλές αποτέλεσμα, μιας και όλες έχουν συμβιβασμούς, άλλες εδώ και άλλες εκεί.

Από μια γρήγορη αναζήτηση, θα σού λεγα να ρίξεις μια ματιά στην Canon SX130. Βγαίνει και λίγο φτηνότερη. Αλλά όπως σου είπα, είναι γρήγορη αναζήτηση.

http://www.trustedreviews.com/digital-came...hot-SX130-IS/p1

http://www.skroutz.gr/s/280753/Canon-Power...keyphrase=SX130

Το trusted reviews γενικά δεν γράφει μπαρούφες (συνήθως). Σε γενικές γραμμές μπορείς να το εμπιστευτείς για παραπέρα ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά και πάλι, μην αγοράσεις χωρίς να δοκιμάσεις.

Πάρε μια κάρτα SD και πήγαινε σε ένα μαγαζί και ζήτα να δοκιμάσεις. ΜΗΝ αγοράσεις ακόμα. Δες στο pc σου και μετά αποφάσισε.

Αν πας στο Γαλαίο, ζήτα το Μάκη και πες είσαι γνωστός του Δημήτρη του dimkasta, κάτι θα κάνει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις που μπορω να βρω αλλες φωτογραφικες και πληροφοριες γιαυτες.

Γιατι δεν ξερω σχεδον τιποτα απο φωτογραφικες και φοβαμε μην κανω καμια βλακεια.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά και πάλι, μην αγοράσεις χωρίς να δοκιμάσεις.

Πάρε μια κάρτα SD και πήγαινε σε ένα μαγαζί και ζήτα να δοκιμάσεις. ΜΗΝ αγοράσεις ακόμα. Δες στο pc σου και μετά αποφάσισε.

Αν πας στο Γαλαίο, ζήτα το Μάκη και πες είσαι γνωστός του Δημήτρη του dimkasta, κάτι θα κάνει :thumbup:

Που ειναι αυτο το μαγαζι?

Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδεα να προτεινεται στα ιδια λεφτα ομως?

Όσο για την Nikon

Το καλό τις είναι πως έχει εντυπωσιακά Features για τα λεφτά τις ,και είναι εύκολη στην χρήση.

Το κακό τις όπως ανάφερε και ο φίλος ,έχει Πρόβλημα στο low-light επειδή έχει long shutter lag.

Επίσης to 720p HD movie recording,

εμένα με "εξιτάρει" γιαυτό με τα λεφτά τις θα ήταν a must Buy .αφού είναι καλή τιμή..

Επίσης το Intelligent Scene Selector είναι καλο εργαλείο για την πιο σωστή Αναλογία Focus στην Σκηνή που φωτογραφίζεις.

επίσης δεν μιλάω ποτέ από copy paste από το internet.

μιλάω εκ πείρας.

είμαι στον χορό τον Ηλεκτρονικό συσκευών εδώ και 12 χρονια σε επαγγελματικό επίπεδο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την Nikon

Το καλό τις είναι πως έχει εντυπωσιακά Features για τα λεφτά τις ,και είναι εύκολη στην χρήση.

Το κακό τις όπως ανάφερε και ο φίλος ,έχει Πρόβλημα στο low-light επειδή έχει long shutter lag.

Επίσης to 720p HD movie recording,

εμένα με "εξιτάρει" γιαυτό με τα λεφτά τις θα ήταν a must Buy .αφού είναι καλή τιμή..

Επίσης το Intelligent Scene Selector είναι καλο εργαλείο για την πιο σωστή Αναλογία Focus στην Σκηνή που φωτογραφίζεις.

επίσης δεν μιλάω ποτέ από copy paste από το internet.

μιλάω εκ πείρας.

είμαι στον χορό τον Ηλεκτρονικό συσκευών εδώ και 12 χρονια σε επαγγελματικό επίπεδο. :thumbup:

Αν και απο αυτα που ειπες δεν καταλαβα σχεδον τιποτα,Εμενα με ενδιαφερει να βγαζει σχετικα καλες φωτογραφιες τα ενυδρεια μου.Ολα τα ενυδρεια μου εχουνε φωτισμο.Οποτε ποτε δεν θα εχουμε σχετικα χαμηλο φωτισμο.Ξερω οτι για τα λεφτα που διαθετω δεν θα παρω κατι αξιολογο απλα τουλαχιστον να βγαζει καλουτσικες φωτογραφιες.

Επισης θελω να μην φολωνει στο zoom(πολλα ζηταω εε>??)Αυτα ειναι τα κυριοτερα χαρακτηριστικα που ζηταω.

Link to comment
Share on other sites

Αν και απο αυτα που ειπες δεν καταλαβα σχεδον τιποτα,Εμενα με ενδιαφερει να βγαζει σχετικα καλες φωτογραφιες τα ενυδρεια μου.Ολα τα ενυδρεια μου εχουνε φωτισμο.Οποτε ποτε δεν θα εχουμε σχετικα χαμηλο φωτισμο.Ξερω οτι για τα λεφτα που διαθετω δεν θα παρω κατι αξιολογο απλα τουλαχιστον να βγαζει καλουτσικες φωτογραφιες.

Επισης θελω να μην φολωνει στο zoom(πολλα ζηταω εε>??)Αυτα ειναι τα κυριοτερα χαρακτηριστικα που ζηταω.

Ένα 70% θα σε "ικανοποιεί" σε αυτά που ζητάς!! το άλλο 30% δεν το περνώ πάνω μου μην μου την ρήξης στο κεφάλι :thumbup::P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ένα 70% θα σε "ικανοποιεί" σε αυτά που ζητάς!! το άλλο 30% δεν το περνώ πάνω μου μην μου την ρήξης στο κεφάλι :thumbup::P:ninja:

χαχα.Θα παω σημερα στην Αθηνα να δω και αλλα μοντελα να δοκιμασω και θα δουμε.

Θα δοκιμασω και τις 2 που εχουμε μιλισει ως τωρα να δω πια με καληπτει.

Link to comment
Share on other sites

Αν και απο αυτα που ειπες δεν καταλαβα σχεδον τιποτα,Εμενα με ενδιαφερει να βγαζει σχετικα καλες φωτογραφιες τα ενυδρεια μου.

Αυτή σου η φράση είναι το κλειδί. Το 99% των features που πασάρουν οι μηχανές είναι κόλπα marketing που έχουν μικρή οπτική αξία, και αρκετές φορές μπορεί να δημιουργούν και πρόβλημα (πχ τα πολλά mPixel)

Ψάξε δείγματα στο internet και πήγαινε να δοκιμάσεις ο ίδιος τις μηχανές.

Το ενυδρείο έχει πολύ λιγότερο φως απ' όσο νομίζεις... Για να βγει καλή φωτογραφία συνήθως θέλεις ένα f/5,6 για να έχεις αρκετό βάθος πεδίου και ISO ~1600 για να γράψει αρκετό φώς και αρκετά γρήγορα ώστε να μην κουνηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε δείγματα στο internet και πήγαινε να δοκιμάσεις ο ίδιος τις μηχανές.

Best Move

:ninja: Αν σε αφήσουν φυσικά να την δοκιμάσεις!! Γιατί της έχουν σαν της Ρωσιδες :thumbup: Μονο να της κοιτάς! :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτή σου η φράση είναι το κλειδί. Το 99% των features που πασάρουν οι μηχανές είναι κόλπα marketing που έχουν μικρή οπτική αξία, και αρκετές φορές μπορεί να δημιουργούν και πρόβλημα (πχ τα πολλά mPixel)

Ψάξε δείγματα στο internet και πήγαινε να δοκιμάσεις ο ίδιος τις μηχανές.

Το ενυδρείο έχει πολύ λιγότερο φως απ' όσο νομίζεις... Για να βγει καλή φωτογραφία συνήθως θέλεις ένα f/5,6 για να έχεις αρκετό βάθος πεδίου και ISO ~1600 για να γράψει αρκετό φώς και αρκετά γρήγορα ώστε να μην κουνηθεί...

Που θα βρω δειγματα??

Εσεις βασει αυτα που ειπα οτι ψαχνω εχετε καμια μες στο μυαλο σας?

Εκτις βεβαια απο αυτες τις 2 που μιλαμε τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έλεγα Γαλαίος. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Στη σελίδα του υπάρχει η διεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έλεγα Γαλαίος. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Στη σελίδα του υπάρχει η διεύθυνση.

Θα παω σημερα θα μιλισω με τον Μακη που μου ειπες.

Για να δοκιμασω τις καμερες τη memory πρεπει να κραταω για να δω αν εχω κιολλας.

Link to comment
Share on other sites

οι περισσότερες περνούν SD ,άλλοτε SD με adaptor εισόδου για "microSD" , Και όλες οι SONY περνούν Τις PRODuo

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγα στο μαγαζι και οι δυο φωτογραφικες εχουν 199 ευρο.

Τα σχολεια που μου ειπαν ειναι οτι ουσιαστικα μιλαμε για 2 ιδιες φωτογραφικες διαφορετικης εταιριας.

Εκλεισα περισοτερο προς την Canon.

Αλλα εχω και μια ερωτηση που δεν ρωτησα.

Macro εχει η canon?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...