Jump to content

Επιλογη λαμπας Τ5 ηΤ8


panosvts

Recommended Posts

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα καπακι για το ενυδρειο μιας και εχει μονο υποδοχη για μια λαμπα το υπαρχον καπακι ωστε να προσθεσω μια η και περισσοτερες.Το ενυδρειο ειναι φυτεμενο και τωρα δουλειει με μια Τ8 30 watt.Θα ηθελα να μου πειτε γνωμες για το ποσες λαμπεσ θα βαλω (Τ8ηΤ5).Το ενυδρειο ειναι 100χ35χ40.Να τονισω οτι εχω ενα ζευγαρι apistogramma cacatuoides και απο οτι εχω διαβασει δεν τα πανε καλα με τον εντονο φωτισμο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σου.Τ5 να βαλεις ειναι καλυτερες απο τις τ8.Τωρα εαν βαλεις 0.5βατ ανα λιτρο εισαι καλα για ευκολα και μετρια φυτα αν θελεις να βαλεις δυσκολα φυτα πρεπει να πας σε 1βατ ανα λιτρο.Υποψη οτι τα δυσκολα εκτος απο τον καλο φωτισμο θελουν μπουκαλα co2 και υποστρωμα.Καλη συνεχεια

Καλυτερα για μενα να πασ σε 0.5βατ ανα λιτρο και να βαλεις φυτα ωστε να μπορουν δημιουργηθουν σκιερα μερη στο ενυδρειο σου. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - skamanakos
Link to comment
Share on other sites

T5 στις διαστάσεις που ταιριάζουν ή led εαν δεν ασχοληθείς με φυτά

Link to comment
Share on other sites

Μπουκαλα co2 περιμενω να μου ερθει μια 3κιλα.Απλα δεν ξερω κατα ποσο θα επηρεασει ο εντονοσ φωτισμος τα apisto

Link to comment
Share on other sites

Μπουκαλα co2 περιμενω να μου ερθει μια 3κιλα.Απλα δεν ξερω κατα ποσο θα επηρεασει ο εντονοσ φωτισμος τα apisto

δεν νομιζω πως θα τα επηρεασει....δεν ειναι ολα δισκοι .....σε αυτον τον πλανητη.. :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Οποτε με ποσες λαμπες θα ειμαι κομπλε και τυπο λαμπας.Σιγουρα δεν θα τα επηρεασει τα apisto γιατι η θηλυκια μολις μου γεννησε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

T5 στις διαστάσεις που ταιριάζουν ή led εαν δεν ασχοληθείς με φυτά

Συγνωμη που επεμβενω...αλλα απο απορεια... οταν εχεις ενυδρειο με Led Λαμπακια...δεν γινετε να το φυτεψεις??ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...