Jump to content

Ξεκίνημα αφρικάνικου


nmavra

Recommended Posts

Γειά σας και πάλι, μετά από προτροπη του kixlidatos και περισσότερο διάβασμα, κατέληξα οτι θα βάλω mbunas, 2 χαρεμάκια. Μ'αρέσουν αρκετά ήδη, οποτε δεν θα έχω πρόβλημα σ'αυτό.

Πολύ καλή απόφαση!

Λοιπόν σας δείχνω φωτογραφίες από το ενυδρείο έτσι όπως το έχω τώρα χωρίς νερό ακόμα. Είναι γωνιακό αλλά τελικά στο γραφείο η γωνία καβατζώθηκε από ένα γραφείο, οπότε αναγκαστικά θα μπει με πλάτη σε τοίχο..

http://img194.imageshack.us/i/p4193161.jpg/

http://img849.imageshack.us/i/p4193156.jpg/

Βλέπετε κάτι λάθος στο setup που να χρειάζεται οπωσδήποτε αλλαγή? Προσπάθησα να φτιάξω όσες περισσότερες κρυψωνες γίνεται και ταυτόχρονα να έχω φουλ σταθερότητα. Πιστεύω είναι σταθερό και ας μην του φαίνεται, και από κρυψώνες έχει αρκετές για μικρά ψαράκια, καθώς μεγαλώνουν ίσως χρειαστεί λίγο αλλαγή.

Όλα καλά!!Απλά μπορείς να προσθέσεις κάποιες πέτρες ακόμα ωστε να σηκωθεί η πίσω γωνία ψηλότερα και να δείχνει όλο σαν κατακρίμνηση και ποιο φυσικό!

Πέρα από τις mbunas, τί μπορώ να βάλω για να τρώει την άλγη?

Όταν θα πιάσεις άλγες θα τα ξαναπούμε..........χαλαρά :)

Επίσης κάτι άλλο, πρέπει να έχει καεί ο μηχανισμός της λάμπας, οι λαμπες λειτουργούν σε δοκιμαστικό μηχάνημα (κάπου σε κάποιον με λάμπες το είδα), και συγχρόνως αν βάλω καινούριες λάμπες δεν ανάβουν. Με δεδομένο ότι για αρχή τουλάχιστον ΔΕΝ θα βάλω φυτά, μπορω να μείνω για λίγο διάστημα χωρίς φωτισμό και με δεδομένο ότι λόγω καλοκαιριού το φως για τα ψαράκια είναι αρκετό? Πέρα από θέμα εικαστικό δηλαδή, το ρωτάω από θέμα λειτουργικότητας.

Ελπίζω να δοκιμάζεις τις ίδιες λάμπες σε watt.Αν δεν ανάβουν ουτε οι λάμπες που είχε επάνω αλλα ουτε και οι καινούργιες (των ιδίων watt παντα) τοτε προφανώς εχει καει το φωτιστικό σου.Προσοχή αν παίρνει δυο λάμπες το φωτιστικό, να δοκιμάζεις αν λειτουργεί και με τις δυο κουμπωμένες επάνω γιατι με μια λάμπα ίσως δεν λειτουργει.

Για οτι χρειαστείς μην διστάσεις!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πολυ καλα τα πας εγω θα σου προτεινα να κανεις αργα βηματα (οπως το πας δηλαδη)

Κατι ακομη σε πολυ γενικες γραμμες ειναι για την τοποθετηση των βραχων μια προσωπικη μου αποψη ειναι τα βαλεις σε ψηλους ογκους που θα σου δωσουν και μεγαλλυτερο βαθος και περισσοτερες κρυψωνες (κατα την γνωμη μου τωρα ειναι πολυ επιπεδο ) παντα τα σχολια ειναι καλοπροερετα!!

Ναι έχεις δίκιο για τις πέτρες, όταν τις είχα πάρει μου φαινόντουσαν πολλές.. φαντάσου ότι πήρα περισσότερες απ'ότι πίστευα οτι θα χρειαστω ωστε να έχω (και καλα) τα κατάλληλα μεγέθη για να το στήσω όπως ακριβώς θέλω.. Τώρα δυστυχώς πρέπει να βρω άλλες πέτρες παρόμοιες...

Βασικά θα χρειαζόμουν μεγαλύτερες.. γιατί με τις μικρές ο όγκος διαχέεται προς τα εμπρός του ενυδρείου. Με τις μεγαλύτερες κάνεις στήβες πιο άνετα, γιατί είναι πιο σταθερές. Οι μικρές, και ΕΙΔΙΚΑ οι στρογγυλεμένες είναι τρελό παίδεμα.. αλλά μ'αρέσουν... :)

Απαντήστε μου και στα υπόλοιπα αν είναι ώστε να έχω μια καλύτερη εικόνα! Για την άλγη τί ψάρι να βάλω? Μου είπαν ότι ο pleco δεν κάνει για malawi...

Επίσης άλλη ερώτηση, η άμμος/αραγωνίτης ήρθε από Malawi ενυδρείο και είναι ακόμα υγρή. Είναι τίγκα στα σαλιγκαράκια, αυτά με το μακρόστενο κέλυφος. Αν βάλω και μπόλι πάλι από Malawi, πόσο γρήγορα πιστεύετε ότι θα είναι στρωμένο το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

@ Prince:

2ος σερί που μου λες για πέτρες, οκ θα ψάξω να δω τί μπορώ να βρω.. είναι μικρές όμως αυτές που έχω βάλει πάνω πάνω και φοβάμαι αν μεγαλώσω τον όγκο μην τυχών αρχίσουν και πέφτουν όταν μεγαλώσουν λίγο τα ψαράκια.

Οι λάμπες παίζανε κανονικά πριν 1 βδομάδα που το άνοιξα να τεστάρω, το πήρα από γνωστό το ενυδρείο. Σήμερα που το έβαλα στην πρίζα να δω πώς φαίνεται στημένο, δεν άναβαν.. Το πήγα λοιπόν στον Καυκά με τα ηλεκτρολογικά και έβαλε λάμπες ίδιο W, αλλά όχι ενυδρείου, τις απλές, γιατί δεν είχαν ενυδρείου. Τώρα αυτό αν έχει καεί πόσο λέτε να μου πάει.. τις Anubias είναι, κινεζιά, τί περίμενα....? Το Ρet City τα φέρνει αυτά.. αλλά είναι και γιατροί αυτοί.. μην πάθω κανένα σοκ..

Link to comment
Share on other sites

Με τις πετρες δεν ειναι δυσκολο θα δεις πως σιγα σιγα σιγα θα βρεις τον τροπο να δωσεις τα σχηματα που θες (Δεν ξερω αν εχεις χρησιμοποιησει ενυδρειακη σηλικονη) Κατα τα αλλα δεν εχω αρκετη πειρα με τα συγκεκριμενου τυπου ενυδρεια πιστευω καποια παιδια απο το φορουμ θα σε διαφωτισουν σιγουρα, ακου ολους και θα αποκτησεις σιγα σιγα μια δικη σου αποψη μεσα και απο την εμπειρια.... καλη αρχη !!!

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Επίσης άλλη ερώτηση, η άμμος/αραγωνίτης ήρθε από Malawi ενυδρείο και είναι ακόμα υγρή. Είναι τίγκα στα σαλιγκαράκια, αυτά με το μακρόστενο κέλυφος. Αν βάλω και μπόλι πάλι από Malawi, πόσο γρήγορα πιστεύετε ότι θα είναι στρωμένο το ενυδρείο?

Καλη σου μερα,δεν καταλαβα καλα,εβαλες αμμο η αραγωνιτη,γιατι ειναι υγρη και εχει σαλιγγαρια :)

Με τις πετρες δεν ειναι δυσκολο θα δεις πως σιγα σιγα σιγα θα βρεις τον τροπο να δωσεις τα σχηματα που θες (Δεν ξερω αν εχεις χρησιμοποιησει ενυδρειακη σηλικονη) Κατα τα αλλα δεν εχω αρκετη πειρα με τα συγκεκριμενου τυπου ενυδρεια πιστευω καποια παιδια απο το φορουμ θα σε διαφωτισουν σιγουρα, ακου ολους και θα αποκτησεις σιγα σιγα μια δικη σου αποψη μεσα και απο την εμπειρια.... καλη αρχη !!!

Οχι σιλικονι και μονιμες κατασκευες,γιατι τα ψαρια μεγαλωνουν,και τα γουστα αλλαζουν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλε μου..

Για την αλγη θα βάλεις σαλιγκαρακια zebra nerite snails που κάνουν απίστευτη δουλειά!(αλλα αυτο θα πρέπει να είναι το τελευταίο που θα σε ανησυχεί σε αυτή τη φάση που είσαι[του στησιματος δηλαδή])

Για το στρωσιμο τώρα,αν χρησιμοποιήσεις αρκετό μπολι,έτοιμα βακτηρια και καταφέρεις να πάρεις κ λίγο νερό απτο στρωμενο ενυδρειο εγω πιστεύω σε μια βδομάδα το πολυ είσαι έτοιμος για τα πρώτα ψαράκια..

Κανε δοκιμές κ αλλαγές με το setup σου μέχρι να βρεις κάτι που να σου αρέσει κ πάνω απολα να βολέψει τα ψαράκια σου που θα είναι γύρω στα 10εκ και όχι 2-3εκ.. :)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα αραγωνίτη, ήταν από στημένο ενυδρείο έτοιμο που λειτουργούσε μέχρι προχτές οπότε έχω και αρκετούς λαθρεπιβάτες! Τώρα τί είναι αυτοί και από που προήλθαν δεν ξέρω, κάποια στιγμή θα βγάλω φωτογραφία να μου πείτε το είδος! Πάντως είναι πολύ μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα αραγωνίτη, ήταν από στημένο ενυδρείο έτοιμο που λειτουργούσε μέχρι προχτές οπότε έχω και αρκετούς λαθρεπιβάτες! Τώρα τί είναι αυτοί και από που προήλθαν δεν ξέρω, κάποια στιγμή θα βγάλω φωτογραφία να μου πείτε το είδος! Πάντως είναι πολύ μικρά.

Ειναι πολυ χρησιμα,βοηθανε την αναδευση της αμμου.Εγω τα εβαλα επι τουτου γιατι μου αρεσουν και δινει μια φυσικοτητα.Εκτος αν δεν σου αρεσουν.Οσο για τον αραγωνιτη που εβαλες απο αλλο ενυδρειο και ειναι σε στασιμη φαση το ενυδρειο σου,νομιζω θα δημιουργηθουν προβληματα,γιατι ολη η βιολογια θα νεκρωσει,επισης και τα σαλιγγαρια.Αλλα ας περιμενουμε να μας πουν οι καταλυλοτεροι :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ χρησιμα,βοηθανε την αναδευση της αμμου.Εγω τα εβαλα επι τουτου γιατι μου αρεσουν και δινει μια φυσικοτητα.Εκτος αν δεν σου αρεσουν.Οσο για τον αραγωνιτη που εβαλες απο αλλο ενυδρειο και ειναι σε στασιμη φαση το ενυδρειο σου,νομιζω θα δημιουργηθουν προβληματα,γιατι ολη η βιολογια θα νεκρωσει,επισης και τα σαλιγγαρια.Αλλα ας περιμενουμε να μας πουν οι καταλυλοτεροι :)

τελικά το ενυδρείο πήρε μπρος 3 μέρες μετά που πήρα τον αραγωνίτη, οπότε λογικά δεν έχει προλάβει να νεκρώσει, τα σαλιγκαράκια πάντως ήταν μια χαρά όλα (και μιλάμε για πάρα πολλά). Τώρα λείπω για το Πασχα, ελπίζω όταν γυρίσω, δηλαδή 4-5 μέρες μετά την έναρξη του στησίματος να είναι όλα καλά και να μη δω τιμές στο Θεό.. Θα δείξει! Πάντως τα σαλιγγαράκια μια χαρά είναι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...