Jump to content

πολυ άλγη


panos_mlonas

Recommended Posts

παιδια καλησπερα εχω ενα ενυδρειο 18λιτρα καθαρα.. δεν εχω κανενα φυτο μεσα και εχω 2 guppy. τρεχει εδω και 3 μηνες χωρις κανενα προβλημα.. αλλαζω νερο μια φορα καθε 8 μερες. το 40%.

παρολα αυτα στο τζαμι εχει πιασει πολυυυυ μουχλα (αυτο το πρασινο-καφετι)

υποθετω εχω νιτρικα πολυ αυξημνα αλλα δεν εχω μετρητη να τα μετρησω. να παω να παρω γλυφτη? θα κανει δουλεια? να παω να παρω το σφουγγαρακι να καθαρισω το τζαμι?

τι να κανω?? δεν ειναι ωραιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις "γλειφτη" θα εχεις πιο πολυ αλγη γιατι θα εχεις πιο πολλα νιτρικα (πογω επιπλεον ρυπων απο το γλειφτη) που ειναι η αιτια πιθανως της αλγης. (για να μην πω θα εχεις και αμμωνια και νιτρωδη που ειναι ακρως τοξικα)

Αλλαγες πιο συχνα κανε.

Καθε 3 μερες 30%

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καθάρισέ την μ' ένα απλό, αλλά αχρησιμοποίητο σφουγγαράκι κουζίνας, απ' αυτά που πλένουμε τα πιάτα.

Δοκίμασε με την κίτρινη πλευρά κι αν δεν καθαρίσει, γύρνα το από την πράσινη και πίεσε δυνατά.

Άλλη λύση είναι μια τηλεκάρτα ή πιστωτική, για να ξύσεις την άλγη. Τέλος υπάρχει και η ειδική ξύστρα της Τέτρα.

Link to comment
Share on other sites

την καφε αλγη την τρωει ο οτοκυκλος τωρα για τα λιτρα σου ισχυει αυτο που ειπε ο φιλοσ delta66

για κοιτα για καποιο σαλιγκαρακι(zebra naritte) αμα κανει τπτ επισης θα μπορουσες να βαλεις κερατοφυλλο καποιον θα βρεις να σου δωσει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...