Jump to content

Ζητώ λάμπα ανάπτυξης φυτών


panagiota_90

Recommended Posts

Παιδιά θέλω επειγόντως τη μωβ τη λάμπα για την ανάπτυξη των φυτών μου. Είναι περίπου 60cm. Το θέμα είναι πως έχω μπερδευτεί λίγο με τις διαστάσεις τις λάμπας. Πως πάνε τα εκατοστά ??? Έτσι όπως τη βλέπω και τη μετράω(με μέτρο) είναι μεταξύ 55-60.

(Το σωστότερο θα ήταν να τη βγάλω και να τη μετρήσω, αλλά είναι λίγο δύσκολο να τη βγάλω και αν δεν τη βρω ή ο,τιδηποτε να τη ξαναβάλω και να την βγάλω ξανά)

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει ή αν έχει κάποια σε προσιτή τιμή να μου πουλήσει...θα περιμένω απαντήσεις!!!!

Ευχαριστωωωωω

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τι γράφει επάνω, σε μία από τις 2 γωνίες θα πρέπει να γράφει τουλάχιστον τα watt, ίσως και το αν είναι Τ5 ή Τ8. Και τι μάρκα είναι το ενυδρείο σου.

Έγινε επεξεργασία - bokostas
Link to comment
Share on other sites

πανε με μιλιμετρ

βγαλτηνε και πηγενε σε ενα μαγαζι με ηλεκτρολογικο υλικο και παρε μια grolux sylvania

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω επειγόντως τη μωβ τη λάμπα για την ανάπτυξη των φυτών μου. Είναι περίπου 60cm. Το θέμα είναι πως έχω μπερδευτεί λίγο με τις διαστάσεις τις λάμπας. Πως πάνε τα εκατοστά ??? Έτσι όπως τη βλέπω και τη μετράω(με μέτρο) είναι μεταξύ 55-60.

(Το σωστότερο θα ήταν να τη βγάλω και να τη μετρήσω, αλλά είναι λίγο δύσκολο να τη βγάλω και αν δεν τη βρω ή ο,τιδηποτε να τη ξαναβάλω και να την βγάλω ξανά)

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει ή αν έχει κάποια σε προσιτή τιμή να μου πουλήσει...θα περιμένω απαντήσεις!!!!

Ευχαριστωωωωω

Εχω βρεί Τ8, 60εκ-18W osram fluora σε αποθήκη στο Αιγάλεω 7 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Αν θες στείλε μου πμ να σου πω το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα μεταφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αλλαγή του θέματος.

Παιδιά έχω πλήρη άγνοια με τον φωτισμό. Οι λάμπες οι λευκές είναι και αυτές Τ5 η Τ8??? Έχω 2 λευκές στο ενυδρείο μου και απλά θέλω να αντικαταστήσω τη μια με μια ανάπτυξης φυτών. Είναι ακριβές αυτές?? Μπορώ να τις βρω σε οποιοδήποτε ηλεκτρολογικό μαγαζί???

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά μπορείς να δείς αν ειναι τ5 ή τ8 απο τη διατομή της λάμπας.26mm εχουν οι τ8, 16mm έχουν οι τ5

οι gro lux που σου ανεφεραν ειναι αρκετα φνηνές λάμπες σε σχέση με τις ενυδρειακές(γύρω στα 5 ευρώ)

μπορεις να τις δείς εδώ

οπτικά έχουν ροζ χρώμα αλλα μέσα στο ενυδρείο δε φαίνεται άσχημα(γνώμη μου)

τέλος αν μπορείς βάλε τ5 γιατι ειναι πιο αποδοτικές,οπως θα δεις και στο site(βλέπε watt)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια. Να ρωτήσω κάτι ακόμα, οι ενυδρειακες σε τι κόστος βρισκόνται δηλαδή?? Γιατί εγώ φαντάζομαι να είναι γύρω στα 20ε , αν μιλάμε για κάτι οικονομικότερο δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτομαι περισσότερο, πάω σε ένα μαγαζί με ενυδρεία και προμηθεύομαι μια μωβ-ροζ λάμπα!!!

Το χω καταλάβει σωστά??

Link to comment
Share on other sites

ναι οι ενυδρειακές μπορει να εχουν αυτή τη τιμη π.χ arcadia

για τη συγκεκριμενη που μιλήσαμε(είναι ροζ) έχει μεγαλη διαφορα.20 σε σχεση με 5(μεσα σε ακρες μιλαμε τις τιμες)

δε ξερω στη περιοχη σου που θα μπορέσεις να τις βρεις(δε τις πουλάνε ολα τα ενυδρειομάγαζα.κάνε μια αναζήτηση

Link to comment
Share on other sites

οπότε καταλήγουμε σα να λέμε σε grolux αν υπάρχει εδώ στη περιοχή!!!!Σας ευχαριστώ παιδιά όλους θα το ψάξω και ελπίζω να βρω κάτι φτηνό και καλό!!! Θα σας ενημερώσω!!!

(Αν ξέρει κανείς μαγαζί στους αγίους αναργύρους με τέτοια είδη, μου στέλνει να με ενημερώσει)

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό το μαγαζί εχει.

αποτι βλεπω στο χαρτη,αφου δε ξερω απο αθηνα,δεν ειναι πολυ μακρια.

καλου κακου παρε ενα τηλ πρωτα αρκει να ξερεις αν θα βαλεις τ5 ή τ8 και ποσα watt-μεγεθος ειναι η λαμπα.

(θα τα δεις στο προηγουμενο site που σου εδωσα)

Link to comment
Share on other sites

οπότε καταλήγουμε σα να λέμε σε grolux αν υπάρχει εδώ στη περιοχή!!!!Σας ευχαριστώ παιδιά όλους θα το ψάξω και ελπίζω να βρω κάτι φτηνό και καλό!!! Θα σας ενημερώσω!!!

(Αν ξέρει κανείς μαγαζί στους αγίους αναργύρους με τέτοια είδη, μου στέλνει να με ενημερώσει)

Ψάξε και για osram fluora και philips aquarelle αν δεν βρεις grolux..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πουθενά δεν βρίσκω λάμπα....θα πάω στο μαγαζί στο περιστέρι που είπε ο φίλος νωρίτερα, και αν δεν βρω και εκεί....bye bye ροζε λάμπα..!!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα στο μαγαζί τηλέφωνο και δεν είχε ετοιμοπαράδοτη, και θα μου την έκανε παραγγελία και την Παρασκευή θα την έχω....60εκ 18W ...και ροζέ!!!!Μόνο που ξέχασα να του πω Τ8 η Τ5... μου είπε ότι είναι συγκεκριμένες για ενυδρείο αυτές (oi grolux που μου είπατε δηλαδή) και είναι στα 5ε!!!Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και για την εύρεση του μαγαζιού....θα σας ενημερώσω όταν τη βάλω για το αισθητικό αποτέλεσμα, αφού όπως πληροφορήθηκα τα φυτά μου(βαλισνέριες) δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα φωτισμού..οπότε η λάμπα θα δώσει απλά πιο όμορφο χρώμα στο ενυδρείο και πιο έντονο στα ψαράκια μου!!!

Ευχαριστω όλους παιδιά.... :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...