Jump to content

Επιλογή ράτσας σκύλου


Recommended Posts

Μερικες φωτογραφιες απο τις ρατσες που προτεινα (SAMOYED-GOLDEN RETRIEVER)

untitled.bmp

untitled_2.bmp

untitled1.bmp

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν ειπα για πιτ μπουλ αλλα για μπουλ τεριε υπαρχει τεραστια διαφορα μεταξυ αυτων των 2 ρατσων. Τα πιτ μπουλ ειναι μια χαρα σκυλακια και καθολου επικινδυνα για τα παιδια αλλα οπως λενε το παιδι και το σκυλι ειναι οπως το μαθεις. Για τα μπολυ τεριε δεν θα το λεγα ειναι ζωρικα σκυλια και πολυ δυνατα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα μπολυ τεριε δεν θα το λεγα ειναι ζωρικα σκυλια και πολυ δυνατα.

θα διαφωνησω μαζι για τα μπουλ τεριε...ναι μεν ειναι δυνατα σκυλια ,αλλα και πολυ εξυπνα,πιστα,και πολυ δεμενα με τα αφεντικα τους....δεν ξερω εσυ αν αναφερεσαι σε συγκεκριμενο ζωο που σου εδωσε αυτα τα αρνητικα ερεθισματα,αλλα δεν ειναι ετσι...σχεδον παντα για εναν ''κακο''σκυλο,υπαρχει παντα ενα ''κακο''αφεντικο......

καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα για πιτ μπουλ αλλα για μπουλ τεριε υπαρχει τεραστια διαφορα μεταξυ αυτων των 2 ρατσων. Τα πιτ μπουλ ειναι μια χαρα σκυλακια και καθολου επικινδυνα για τα παιδια αλλα οπως λενε το παιδι και το σκυλι ειναι οπως το μαθεις. Για τα μπολυ τεριε δεν θα το λεγα ειναι ζωρικα σκυλια και πολυ δυνατα.

Tζίνια αυτό ήταν ένα παράδειγμα παραπληροφόρησης που ανέφερα παραπάνω. Τα πιτμπουλ θεωρώ ότι το έχουν μέσα τους να είναι επιθετικά προς άλλα σκυλιά, με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Η διαφωνία μου έγγειται σε αυτό που είπες

Τα μπουλ τεριε δεν κανουν για παιδια ειναι περιεργοι χαρακτηρες και απ τα ποιο δυνατα σκυλια ακομη κι απ τα ροντβαϊλερ οταν κλεισει το στωμα αν δεν το κοψει δεν ξανανοιγει.

Η προσωπική άποψη/εμπειρία από σκυλιά τέτοια που έχω δει είναι εντελώς διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξεθάβω αυτό το thread μετά από τόσο καιρό για να σας πω ότι ο ΡΕΞ ΒΡΕΘΗΚΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τι κι αν έχουν περάσει κοντά στους 8 μήνες, η τύχη μου χαμογέλασε και όπως είχα βγει μια βόλτα με το αυτοκίνητο σε μια γειτονική πόλη είδα μια κυρία η οποία είχε βγάλει βόλτα ένα μαύρο λυκόσκυλο και.............. ήταν ο Ρεξ!!!! :):excl::thumbup::wub::wub::wub::wub::thumbup::thumbup::wacko:

Όσοι έχετε χάσει κάτι αγαπημένο σας και το ξαναβρίσκετε μετά από τόσο καιρό, καταλαβαίνετε πώς αισθάνομαι τώρα.... Να πω κλείνοντας ότι αξίζουν 1000000000000 συγχαρητήρια στην κυρία που τον πρόσεχε αυτό το διάστημα (έχει μαζέψει άλλα 5 σκυλιά από το δρόμο και τα έχει σπίτι της) και ότι της είμαι ευγνώμον....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πάρε και κανα λαχείο τώρα που γυρίζει :thumbup::wub:

Τι να πω παρά μόνο αυτά τα ακούμε και λέμε δε γίνονται, μετά από 8 μήνες!!!! Μπράβο σου και τώρα πρόσεχε τον σα τα μάτια σου :):excl:

Ευτυχώς δε πήρες Ρεξ 3, σωστά??

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμησες..!

Εχοντας χάσει κάποτε για 40 μέρες τον Τσίκο πριν κάμποσα χρόνια (λαμπραντόρ που δεν ζει πλέον), ξέρω καλά το τι νοιώθεις, γιατί το σκυλί τελικά περπάτησε 6 χιλιόμετρα περίπου (διαδρομή που δεν την είχε κάνει με τα πόδια ποτέ του, αλλά μόνο 1 φορά με αυτοκίνητο!) και ξαναγύρισε στο σπίτι! Ενάμιση μήνα μετά!

Απόλαυσε τη χαρά σου και την επιστροφή του, όσο μπορείς περισσότερο! :)

Και εύχομαι να μην σου ξαναλείψει ποτέ! :excl:

Link to comment
Share on other sites

:excl::thumbup::wub::wub:

Εκεί που είχες βρεί την ησυχία σου πάλι τον φορτώθηκες :wub:

χεχεε

Πάντα τέτοια :)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ο σκυλος ειναι ισως το ποιο αγαπημενο μου ζωακι, θυμαμαι να εχω σκυλο απο τοτε που αρχισα να καταλαβαινω και να μιλαω, αυτη τη στιγμη εχω 3, ενα ποιντερ, ενα γκριφον και ενα σαρπευ, ομως..ενα σκυλακι που εχασα πριν 5 χρονια περιπου, μια μικρουλα λαπραντοριτσα..ακομη και τωρα θα εδινα τα παντα για να την ξαναβρω!!Εισαι πολυ τυχερος!!!..Πραγματικα χαιρομαι για σενα!!! :wub::wub::wub::):excl::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:excl::):thumbup: Αυτο θα πει τυχη.Μπραβο στην κυρια που τον φροντιζε
Link to comment
Share on other sites

Μετά την απώλεια του Ρεξάκου μου :thumbup::wub::wub: (αυτός που βλέπετε στην υπογραφή μου) θεωρώ πώς ήρθε η ώρα για το Ρεξάκο 3 και θα ήθελα τη γνώμη σας. Η μέχρι τώρα εμπειρία με μπόξερ και λύκο ήταν θετικότατη, παρόλαυτα λέω να δοκιμάσω κάτι άλλο. Προσωπικά μου αρέσουν τα ροτβάιλερ αλλά ενέχουν ρίσκο λόγο της επιθετικής συμπεριφοράς τους :wub: και καθότι πιτσιρίκια πολλά στη γειτονιά δεν είμαι για τέτοια. Επόμενη επιλογή (μου αρέσει πολύ σα σκυλί) είναι τα λαμπραντόρ, τα θεωρώ πανέμορφα και, από κριτικές που διαβάζω, πανέξυπνα. Έχεις κάποιος φίλος σκύλο αυτής ράτσας να πάρω γνώμες, επίσης όσοι φίλοι έχετε διαφορετική ράτσα τα σχόλια σας. :wub: Αντικειμενικοί παρακαλώ!!! :excl:

Καλέ μου φίλε, κατά σύμπτωση και το δικό μου μπόξερ (τιγρέ) το ονόμαζα Ρεξ. Το είχα σαν παιδί μου μέχρι που ένας θείος μου που του τον άφησα για λίγες μέρες, κατάφερε και τον έχασε σε ένα ταξίδι σε βουνό... Από την έμπειρία μου με τα σκυλάκια, θέλω να σου πω πως τα λαμπραντόρ είναι πανέξυπνα, πιο έξυπνα από τα μπόξερ, υπερδραστήρια μερικές φορές και πολύ προστατευτικά απέναντι στα παιδιά. Από ροτβάιλερ δεν έχω εμπειρία, αλλά από όσα έχω ακούσει από φίλους, δεν είναι ιδιαίτερα επιθετικά από τη φύση τους, κι αν τα προσέξεις στην ανατροφή τους δε θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα, πέρα από την προκατάληψη των ανθρώπων απέναντί τους. Ότι και να επιλέξεις τελικά, σου εύχομαι να είναι υγιές και να σε συντροφεύει για πολλά-πολλά χρόνια! :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια... :lol: Όχι, φίλε Ανδρέα, Ρεξ 3 δεν πήρα και τώρα πια εννοείται ότι τα μάτια 14!!!! Η κακία και η μικροπρέπεια ορισμένω ώθησε στο να χαθεί, δε θα αφήσω με τίποτα να γίνει το ίδιο ξανά! Φίλε Ντίνο και εγώ εύχομαι να μη μου λείψει ποτέ ξανά.... :bowdown: Φίλε vellerefond ήμουν σίγουρος ότι δε θα τον ξαναδώ και ήρθε την καλύτερη στιγμή! Πέτρο μου τα είχαμε συζητήσει από κοντά και ξέρεις τις απόψεις μου. Για την κυρία Χριστίνα εννοείται ότι αξίζουν πολλά μπράβο... Φίλε bvlahos τώρα που βρήκα το Ρεξάκο μου δεν πρόκειται να πάρω άλλο σκύλο. Παραθέτω και μια φωτογραφία μετά τις "διακοπές" του να μου πειτε τη γνώμη σας!

Link to comment
Share on other sites

Black Diamond ! :lol:

Θάθελα όμως να γράψεις λίγα λόγια για τη συμπεριφορά του όταν συναντηθήκατε, αλλά και αργότερα. Εχει ενδιαφέρον...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Έχει το εξής χαρακτηριστικό ο Ρεξ, θέλει να κρατάει στο στόμα του την αλυσίδα όταν τον βγάζω βόλτα... Έτσι λοιπόν, όταν είδα ένα μαύρο βελγικό λυκόσκυλο που έκανε το ίδιο πράμα με το δικό μου παραξενεύτηκα, σταμάτησα το αυτοκίνητο στην άκρη, βγήκα και φώναξα: Ρεξ! Γυρίζει, με κοιτάζει και δίνει μία... (κρίμα στην κυρία Χριστίνα :lol:) και ήρθε κατευθείαν πάνω μου... Πηδούσε γύρω μου και δε με άφηνε να κάνω βήμα κυριολεκτικά... Όταν πήγαμε στο σπίτι της κυρίας, να τον ταΐσει (ήταν κοντά στις 10 το βράδυ) και να τον δει ο σύζυγος της που ήθελε, ο Ρεξ, παρά το ότι είναι ιδιαίτερα φαγανός, δεν ακούμπησε το φαί του και έπεφτε συνέχεια στην πόρτα που μας χώριζε. Στο αυτοκίνητο, τον είχα συνοδηγό, με έγλυφε συνέχεια...Δεν ξέρω αν το έχετε νιώσει ποτέ σας φίλοι μου, αλλά τα σκυλιά πραγματικά έχουν πολλή αγάπη μέσα τους και ξέρουν χίλιους τρόπους να τη δείχνουν.

Αυτές τις πρώτες μέρες περνάω όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο μαζί του, τον βγάζω μακρινούς περιπάτους όπου μπορεί και τρέχει ελεύθερα στα δάση της περιοχής μου και δείχνει πραγματικά χαρούμενος. Η συμπεριφορά του είναι λες και δεν άλλαξε τίποτα μέσα στο διάστημα που έλειψε. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εχουν περάσει από τα χέρια μου τουλάχιστον 7 σκυλιά και κάποιες εμπειρίες που έχω από το επίπεδο των σχέσεων που αναπτύχθηκε μεταξύ μας, είναι κυριολεκτικά ανεπανάληπτες, εντυπωσιακές και υπέροχες...

Να τον χαίρεσαι! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχει το εξής χαρακτηριστικό ο Ρεξ, θέλει να κρατάει στο στόμα του την αλυσίδα όταν τον βγάζω βόλτα... Έτσι λοιπόν, όταν είδα ένα μαύρο βελγικό λυκόσκυλο που έκανε το ίδιο πράμα με το δικό μου παραξενεύτηκα, σταμάτησα το αυτοκίνητο στην άκρη, βγήκα και φώναξα: Ρεξ! Γυρίζει, με κοιτάζει και δίνει μία... (κρίμα στην κυρία Χριστίνα :lol:) και ήρθε κατευθείαν πάνω μου... Πηδούσε γύρω μου και δε με άφηνε να κάνω βήμα κυριολεκτικά... Όταν πήγαμε στο σπίτι της κυρίας, να τον ταΐσει (ήταν κοντά στις 10 το βράδυ) και να τον δει ο σύζυγος της που ήθελε, ο Ρεξ, παρά το ότι είναι ιδιαίτερα φαγανός, δεν ακούμπησε το φαί του και έπεφτε συνέχεια στην πόρτα που μας χώριζε. Στο αυτοκίνητο, τον είχα συνοδηγό, με έγλυφε συνέχεια...Δεν ξέρω αν το έχετε νιώσει ποτέ σας φίλοι μου, αλλά τα σκυλιά πραγματικά έχουν πολλή αγάπη μέσα τους και ξέρουν χίλιους τρόπους να τη δείχνουν.

Αυτές τις πρώτες μέρες περνάω όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο μαζί του, τον βγάζω μακρινούς περιπάτους όπου μπορεί και τρέχει ελεύθερα στα δάση της περιοχής μου και δείχνει πραγματικά χαρούμενος. Η συμπεριφορά του είναι λες και δεν άλλαξε τίποτα μέσα στο διάστημα που έλειψε. :bowdown:

Φίλε Γιώργο, δυστυχώς εγώ δεν είχα την τύχη να ξαναβρώ το δικό μου Ρεξάκο, αλλά οι εκδηλώσεις αγάπης του όσο καιρό είμασταν μαζί, από κουτάβι 20 ημερών που τον μεγάλωνα στο δωμάτιό μου, μέχρι που χάθηκε, ήταν συγκλονιστικές! Μακάρι κι εμείς οι άνθρωποι να είχαμε ΤΟΣΗ αγάπη να δώσουμε σε όσους αγαπάμε και μας αγαπούν. Να είσαι καλά εσυ κι ο Ρεξάκος σου, να τον προσέχεις και να μη σας ξαναχωρίσει τίποτε! Βασίλης :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

megale.gia.kanadeziko.leuko.oute.na.to.skefteis.(egw.exw):

arrwstainoun sixna

einai anipakoua

den kanoun gia fylakes

einai xaza

xreiazontai sixna banio logo tou leukou trixomatoss

alla einai panemorfa

***mod note.

αγαπητη φιλη,αν γινεται γραφε σε παρακαλω με μικρους ελληνικους χαρακτηρες.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Υπακουω,ομορφο και απο τα πιο αστεια σκυλια!!!!

το bull terrier μου,το οποιο με εσωσε μια φορα απο pit bull!

:buttrock:^_^:rasp:

ο steel μου!

post-4281-1217978783_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπεροχος ο steel σου.

Τα bull terrier ειναι απο τις αγαπημενες μου ρατσες, ισως η πιο αγαπημενη.

Δυστυχως ο χωρος και ο τροπος ζωης μου δεν μου επιτρεπουν να αποκτησω σκυλο...

Link to comment
Share on other sites

ναι δυστυχως,θελει χωρο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο Ralf. Όπως βλέπετε είναι boxer. Ήταν επιλογή του αδελφού μου αυτή η ράτσα γιατί είχα στην κατοχή μου ένα καταπληκτικό Rottweiler αλλά μου πέθανε πριν 3 χρόνια από λάθος διάγνωση του γιατρού. Οπότε ήταν σειρά του αδελφού μου να διαλέξει ράτσα σκύλου. O Ralf όσο άσχημος να φαίνεται έχει βγει 3ος σε έκθεση μορφολογίας. Πάντως αν έπαιρνα ξανά σκυλί πάλι Rottweiler θα έπαιρνα.

post-5701-1218049411_thumb.jpg

post-5701-1218049426_thumb.jpg

post-5701-1218049443_thumb.jpg

post-5701-1218049469_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 χρονια ανοιξε το θεμα ........................!!!!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...