Jump to content

Πολλές ασθένειες φυτών


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Εχω ένα πρόβλημα με τα φυτά μου. Το ιστορικό έχει ως εξής.

Έχω ένα 60 lt ενυδρείο 56 καθαρά.

dsc02664mm.jpg

Μέσα έχω 10 καρδινάλιους και 5 γαρίδες. πλεκο δεν έχω. Το λέω γιατί έχει σημασία

2 λάμπες sera 15watt Τ8 η κάθε μία. Μία για plant (4900 Kelvin) και μια για φως (6000 kelvin) με ανακλαστήρες. Τις έχω αλλάξει πριν 2 εβδομάδες αλλα θα επανέλθω παρακάτω.

7,5 ώρες φωτοπερίοδο.

ΦΥΤΑ παλιά. 2 χρόνια

1 Αnoubia

1 κρυπτοκορίνα

ΦΥΤΑ νέα πριν 2 εβδομάδες

4 hygrophila corymbosa

3 ludwigia mullertii

5-6 vallisneria tortifolia

Νερό ενυδρείου

Αλλαγές κάθε εβδομάδα περίπου 25 %.

Ph = 6,5. Με τύρφη σε βαρέλι προετοιμασίας.

Kh = 2-3

GH = 3-4

PO4 = 0,5

NH3/4 = 0,3 (μπορεί να είναι και 0. Αυτό το τεστ της sera δεν πρέπει να είναι καλο. Βγάζει το ίδιο χρώμα και στο νερό βρύσης)

ΝΟ3 = 5

ΝΟ2 =0

CO2 δεν έχω, γι αυτό πήρα έυκολα φυτά

Λίπασμα δεν βάζω. Όσο είχα τα παλια φυτά (ανουμπια και κρυτποκορίνα) δεν χρειαζότανε. Αλλά πήρα εύκολα για να μην μπλέξω με λιπάσματα.

Αν τελικά λογω των προβληματων των φυτών χρειάζεται co2 και λίπασμα, θα βάλω.

Πριν 2 εβδομάδες αφού είδα ότι το ph είναι σταθερό και έχει μπεί σε μια ρουτίνα, αποφάσισα να βάλω ψάρια και φυτά έτσι ώστε να μειώσω τα πολλά φωσφορικά που έβγαζε 2 χρόνια το ενυδρείο και αναγκαζόμουν να χρησιμοποιώ αντιφώσφορο. Η ιδέα ήταν να βάλω ψάρια για παράγεται ΝΟ3 μέσω του κύκλου αζώτου και να βάλω φυτά για να τρώνε μαζί με τα νιτρικά και τα φωσφορικά. Έβαλα 4 καρδινάλιους και τα φυτά που αναφέρω παραπάνω σαν νέα. Τα φύτεψα και τους έβαλα της dennerle ένα χαπάκι (Ε15 FerActive) το οποίο είναι σίδηρος, σπασμένο σε μικρα κομμάτια κάτω από τις ρίζες και μετά έβαλα V30 complete της dennerle και S7 VitaMix της Dennerle. Τα έβαλα στην αρχή απλά προληπτικά. Μετά από 2-3 μέρες ανακάλυψα ότι δεν είχα αλλάξει τις λάμπες για 2 χρόνια και εμφανίσανε τα φυτά (κρυπτοκορίνα και corymbosa) μικρές τρύπες. Διάβασα τις ασθένειες και είδα ότι είναι από έλειψη φωτισμού. Έτσι αγόρασα και έβαλα και τις 2 παραπάνω λάμπες της sera που γράφω. Το πρόβλημα είναι όπως φαίνεται στις εικόνες, ότι οι τρύπες μεγαλώνουν στο corymbosa και τώρα εμφανίζεται και στο ludwigia.

Συμπτώματα

Κρυπτοκορίνα

dsc02665h.jpg

Η κρυπτοκορίνα έχει καφέ ή σάπια φύλλα. Δεν μπορώ να καταλάβω τί είναι. Εχει φτάσει σε αυτό το στάδιο γιατί πριν 5-6 μήνες είχα άλγη και την καταπολέμησα με πλήρη συσκότιση. Με αποτέλεσμα να αδυνατίσουν όλα τα φύλλα και να γίνουν σαν τσιγαρόχαρτο. Το κλάδεψα και από τότε δεν έχει πάρει τα πάνω της όπως ήταν παλιά. Έβγαζε φύλλά, μεγαλώνανε και μετά αδυνατίζανε. Στις 2 εβδομάδες έχει παρουσιάσει τα παρακάτω όπως φαίνεται στις εικόνες

Μερικά έχουν μικρές τρύποες

dsc02666t.jpg

Έχει καφέ-σάπια φύλλά

dsc02668h.jpg

dsc02669f.jpg

Μερικά είναι αδυνατισμένα στην κορυφή.

dsc02667n.jpg

hygrophila corymbosa

dsc02670.jpg

Στα μεγάλα φύλλα υπάρχουν εμφανείς μεγάλες τρύπες. Αλλά χαμηλά έχει πετάξει ρίζες.

dsc02671c.jpg

dsc02672wp.jpg

ludwigia mullertii

Φαίνεται να αναπτύσεται καλά γιατί ψιλά έχει κόκκινα φύλλα και έχει ρίζες στον κορμό αλλά υπάρχει ένα φύλλο με τρύπες.

dsc02673l.jpg

vallisneria tortifolia

Στην αρχή τα φύλλά είχαν αδυνατίσει και είχαν γίνει σαν τσιγαρόχαρτο. Τώρα φαίνεται να παίρνει λίγο τα πάνω της και έχει αρχίσει να πετάει δρομείς.

Διάβασα τις ασθένειες και μάλλον οι τρύπες είναι από την απότομη αλλαγή του φωτός λόγω της ασθένειας της κρυπτοκορίνας. Για τις κρυπτοκορίνες μάλλον τα συμπτώματα ταιριάζουν ή με την περίσσεια φωσφόρου ή με την έλλειψη σιδήρου ή με την έλλειψη φωτισμού. Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος ειδικα για τις κρυπτοκορίνες, νομίζω το πρόβλημα είναι μεγάλο.

Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σχετικά με τις ασθένειες και πως θα το καταπολεμήσω? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...