Jump to content

ΦΩΛΙΑ ΓΙΑ ΧΕΛΩΝΑ


Recommended Posts

Καλημέρα ! Έχω μια χελώνα 12 ετών με διαστάσεις κέλυφους 16Χ15 και ήθελα να μου προτείνετε πώς μπορώ να της φτιάξω φωλιά γιατί δεν χωράει πλέον σε μεγάλες λεκάνες ειδικές για χελώνες και κυκλοφορεί σε όλο το σπίτι. Την αγόρασα όταν ήταν 3Χ3 εκ και δεν θα ήθελα να την αφήσω σε κάποια λίμνη. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

MARO καλησπέρα,μιλάμε για υδρόβια χελώνα?

μάλλον αναφέρετε σε αυτές τις αμφίβιες τις πρασινωπές.. είχα κι εγώ κάποτε αλλα τις άφησα σε λίμνη πριν μεγαλώσουν πολύ.... Ίσως αν έφτιαχνες μια κατασκευή μόνος σου (άν έχεις χώρο στο σπίτι) άλλα αν πιστεύεις ότι η χελώνα περιορίζεται πολύ και δεν νιώθει άνετα δν θα ήταν καλύτερα να την αφήσεις...? 12 χρόνια ειναι πολλά αλλά ίσως νιώσει καλύτερα σε μια μεγάλη λίμνη :/

it's up to you! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! Έχω μια χελώνα 12 ετών με διαστάσεις κέλυφους 16Χ15 και ήθελα να μου προτείνετε πώς μπορώ να της φτιάξω φωλιά γιατί δεν χωράει πλέον σε μεγάλες λεκάνες ειδικές για χελώνες και κυκλοφορεί σε όλο το σπίτι. Την αγόρασα όταν ήταν 3Χ3 εκ και δεν θα ήθελα να την αφήσω σε κάποια λίμνη. Ευχαριστώ

Καμμιά ιδέα κανείς ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

MARO καλησπέρα,μιλάμε για υδρόβια χελώνα?

Όταν την αγόρασα ήταν μόνο σε νερό. Από πέρσυ το καλοκαίρι άρχησε να κυκλοφορεί στο σπίτι, και εδώ και 3 μήνες έχει πέσει σε χειμερία νάρκη και βρίσκεται πίσω απ το νυπτήρα. Την έβαλα σε νερό αλλά βγήκε και πήγε πάλι στη θέση της .... Πιστεύω οτι ήρθε ο καιρός να την αφήσω κάπου μιας και απέκτησα μια σκυλίτσα 5 μηνών και ένα σιαμέζο γάτο 8 μηνών. Το πώς συμβιώνουν τα δυό τους είναι μεγάλη ιστορία .. έχω χωρίσει το σπίτι σε δυό πτέρυγες .. όσο για τη χελώνα παίζουν και τα δύο μαζί της αλλά αν μεγαλώσουν και ξυπνήσει και αυτή δεν ξέρω πώς θα συμβιώσουν! Πού μπορώ να την αφήσω? Μένω Π.Άρεως :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - MARO
Link to comment
Share on other sites

Στην Αυστραλία εαν αφήσεις χελώνα RES υπάρχει πρόστιμο εως και 100.000 αυστραλιανα δολάρια.

Είναι πιο ανθεκτιες απο αλλα είδη με αποτελεσμα να ζουν σε βαρος των αλλών χελωνων.

Αυτο συμβαινει και στη χώρα μας για αυτο και οι Ελληνικες χελώνες μειώνονται με γρηγορους ρυθμούς.

Σκέψου το πρωτού την αφήσεις στη φύση.

Δυστυχώς το Αττικο πάρκο είναι πλήρες.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αυστραλία εαν αφήσεις χελώνα RES υπάρχει πρόστιμο εως και 100.000 αυστραλιανα δολάρια.

Είναι πιο ανθεκτιες απο αλλα είδη με αποτελεσμα να ζουν σε βαρος των αλλών χελωνων.

Αυτο συμβαινει και στη χώρα μας για αυτο και οι Ελληνικες χελώνες μειώνονται με γρηγορους ρυθμούς.

Σκέψου το πρωτού την αφήσεις στη φύση.

Δυστυχώς το Αττικο πάρκο είναι πλήρες.

Στην Αυστραλία ευτυχώς δε ζούμε και δεν πρόκειται να την αφήσω οπουδήποτε, εκτός αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μέρος εκτός από το Αττικό πάρκο. Για να την κρατήσω σπίτι, ποιά λύση συγκεκριμένα μου προτείνετε για φωλιά? Κατασκευή και πώς ?? Κάποιο ενυδρείο , με τί κόστος και από που να το προμηθευτώ?

Θάθελα κάποια συγκεκριμένη απάντηση .... Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Στην Αυστραλία ευτυχώς δε ζούμε και δεν πρόκειται να την αφήσω οπουδήποτε, εκτός αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μέρος εκτός από το Αττικό πάρκο. Για να την κρατήσω σπίτι, ποιά λύση συγκεκριμένα μου προτείνετε για φωλιά? Κατασκευή και πώς ?? Κάποιο ενυδρείο , με τί κόστος και από που να το προμηθευτώ?

Θάθελα κάποια συγκεκριμένη απάντηση .... Ευχαριστώ και πάλι

νομίζω στον εθνικό κήπο στο σύνταγμα έχει στις λιμνούλες πολλές τέτοιες χελώνες αν και δεν είμαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...