Jump to content

νεος στις φωτογραφησεις (fujifilm Finepix S2950 )


Recommended Posts

καλησπερα παιδες ειδα στο χαζοκουτι αυτη την προσφορα των μουλτιραμα Fujifilm FinePix S2950 - Digital Camera - 14 Mpixels για 139 ευρω και σκεφτηκα να την αγορασω.δηλωνω ασχετος με τις φωτογραφικες μηχανεσ και τα συναφη.αν μπορει καποιος ας μου πει τι ειδος η πιο πανω φ.μηχανη, ειναι slr-dslr?

τωρα εχω ενα ματσο ερωτησεισ :thumbup:

1)αυτη η συγκεκριμενη φ.μηχανη εχει διαφγραμα ετσι δεν ειναι?αν ναι ξερω οτι μεταβαλεται αναλογα με τα f stops τα οποια τα ρυθμιζεις εσυ ή η καμερα απο μονη της εχει ενα στανταρ τυπο ?

2)το βαθος πεδιου ειναι η απόσταση μπροστά και πίσω από το σημείο που εστιάζουμε αλλα γιατι πρεπει να με νοιαζουν τα μετρα που ειναι απο πισψ μου,ειναι σαν μια περιφερια κινησεις ?χρειαζεται να τα υπολογιζω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες ειδα στο χαζοκουτι αυτη την προσφορα των μουλτιραμα Fujifilm FinePix S2950 - Digital Camera - 14 Mpixels για 139 ευρω και σκεφτηκα να την αγορασω.δηλωνω ασχετος με τις φωτογραφικες μηχανεσ και τα συναφη.αν μπορει καποιος ας μου πει τι ειδος η πιο πανω φ.μηχανη, ειναι slr-dslr?

τωρα εχω ενα ματσο ερωτησεισ :)

1)αυτη η συγκεκριμενη φ.μηχανη εχει διαφγραμα ετσι δεν ειναι?αν ναι ξερω οτι μεταβαλεται αναλογα με τα f stops τα οποια τα ρυθμιζεις εσυ ή η καμερα απο μονη της εχει ενα στανταρ τυπο ?

2)το βαθος πεδιου ειναι η απόσταση μπροστά και πίσω από το σημείο που εστιάζουμε αλλα γιατι πρεπει να με νοιαζουν τα μετρα που ειναι απο πισψ μου,ειναι σαν μια περιφερια κινησεις ?χρειαζεται να τα υπολογιζω?

λοιπον φιλε μου η fujifilm ειναι μια εταιρια που βγαζει και γ@μω τους σενσορες...εχει καταπληκτικα χρωματα...γραφεια φανταστηκα.... η μηχανη αυτη ειναι full manual. οποτε κανεις παπαδες!!!!!!

τωρα στο δευτερο ερωτημα σου... το βαθος πεδιο ειναι το σειμειο που εχουμε καθαρο σε μια φωτο...οσο μεγαλητερο διαφραγμα τοσο μεγαλητερο βαθος πεδιου....καθε φακος εχει το δικο του βαθος σε καθε διαφραγμα...

πχ εγω εχω εναν φακο μακρο 100mm...

δες μερικες μακρο φωτο εδω απο το ενυδρειο και δες και αυτες απο αλλα ζωντανα για να καταλαβεις

πολυ μικρο βαθος πεδιου ε???

_MG_5254.jpg

_MG_5458.jpg

_MG_5298.jpg

_MG_5510.jpg

ελπιζω να σε βοηθισα!!!!

Link to comment
Share on other sites

στειχεια απο την μηχανη δες εδω

http://www.dpreview.com/news/1101/11010507fujifilms2950.asp

Link to comment
Share on other sites

τα σπαει μπορω να πω...νομιζα πως δεν μπορουσα να αλλαξω το διαφραγμα το ισο και την ταχυτητα φωτογραφισης.ειναι αρκετα προσιτη η τιμη τησ.ωστοσο ενδιαφερομαι και για την νικον δ3000 και πιστευω πωσ ειναι μακραν καλυτερη αλλα πολυ λιγα τα διαθεσιμα κομματια.εσας ποια ειναι η γνωμη σας ?

Link to comment
Share on other sites

Στην d3000 θα παίξει καθοριστικό ρόλο τι φακό θα επιλέξεις. Αν πχ θέλεις απλά τον 18-55 τότε όχι δεν είναι απαραίτητα καλύτερη...

Link to comment
Share on other sites

H δύναμη των SLR είναι οι ποιοτικοί εναλλασσόμενοι φακοί. Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξής τους.

Αν θέλεις απλά κάτι τελείως φτηνό και μέτριο έως κακό σε φακό, τότε θα κάνεις καλύτερη δουλειά με μια καλή compact και με μέγεθος που δεν θα σε πειράζει να την κουβαλάς παντού και πάντα.

Πρόσεξε την παγίδα της SLR σαν gadget. Αν θέλεις απλά κάτι που να κάνεις και λίγο το εφφέ σου οκ. Αλλά έχε στο νού σου ότι ποιότητα, φτήνια, ευκολία και SLR δεν πάνε μαζί...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε μου η fujifilm ειναι μια εταιρια που βγαζει και γ@μω τους σενσορες...εχει καταπληκτικα χρωματα...γραφεια φανταστηκα.... η μηχανη αυτη ειναι full manual. οποτε κανεις παπαδες!!!!!!ΣΩΣΤΑ

τωρα στο δευτερο ερωτημα σου... το βαθος πεδιο ειναι το σειμειο που εχουμε καθαρο σε μια φωτο...οσο μεγαλητερο διαφραγμα τοσο μεγαλητερο βαθος πεδιου....καθε φακος εχει το δικο του βαθος σε καθε διαφραγμα...[πχ εγω εχω εναν φακο μακρο 100mm...

δες μερικες μακρο φωτο εδω απο το ενυδρειο και δες και αυτες απο αλλα ζωντανα για να καταλαβεις

βαθος πεδιου ειναι η αποσταση μεταξυ του πιο κοντινου και του πιο μακρυνου σημειου που ειναι εστιασμενα (καθαρα) σε μια εικονα. Οσο πιο τηλεφακος τοσο πιο μικρο το βαθος πεδιου σε ιδιο αριθμο διαφραγματος και αντιστροφα οσο πιο ευρυγωνιος τοσο πιο μεγαλο το βαθος πεδιου.πολυ μικρο βαθος πεδιου ε???

ελπιζω να σε βοηθισα!!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι νομιζω πως ειμαι αποφασισμενος για slr.ωστοσο αυτη η fujifilm ηταν η αρχικη μου επιλογη πριν μαθω ελαχιστα πραγματα για της dslr.την νικον και την fujifilm της συγκρινα και βγαζει καλυτερη την fujifilm αλλα για λογου style πιο φτηνη κτλ.σιγουρα ή η πρωτη μου φωτογραφικη ή η δευτερη θα ειναι dslr.το θεμα ειναι να αρχισω με fujifilm και αν δω οτι μου αρεσει το σπορ, παω στην d3000 η d3100 αν δεν βρω την αλλη ή κατευθειαν σε αυτες?

Υ.Γ. τι εννοειται με το κανει παπαδες?

Link to comment
Share on other sites

εχω μπερδευτει λιγο οσον αναφορα το βαθος πεδιου.οι εικονεσ που εβαλε πιο πανω ο φιλος εχουν τραβιχτει π.χ. με f5.6 καπου εκει ,τις ιδιες φωτο αν τις τραβουσαμε με f/32 θα φαινονταν πιο μακρυα τα αντικειμενα.συνεπως οσο πιο μεγαλο ειναι το f :f2,f3.1,f5.6 τοσο πιο μεγαλο ειναι το ανοιγμα του φακου αρα εχουμε μικρο βαθος πεδιου ετσι δεν ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε ότι είναι f/1,4 f/16 κλπ

Οπότε όσο πιο μεγάλος ο παρανομαστής, τόσο μικρότερη η τιμή, άρα και το άνοιγμα

Για τις φωτό του φίλου, αν τις τραβούσες με F/32 θα άλλαζε απλά το διάστημα της φωτογραφίας που είναι εστιασμένο, και όχι η απόσταση του θ΄πεματος από το φόντο

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε ότι είναι f/1,4 f/16 κλπ

Οπότε όσο πιο μεγάλος ο παρανομαστής, τόσο μικρότερη η τιμή, άρα και το άνοιγμα

Για τις φωτό του φίλου, αν τις τραβούσες με F/32 θα άλλαζε απλά το διάστημα της φωτογραφίας που είναι εστιασμένο, και όχι η απόσταση του θ΄πεματος από το φόντο

πολυ σωστα..

τωρα αμα τραβουσα με φ32 δεν θα ειχα καμια ποιοτητα στην φωτο μου.....

π.χ φ1.8 το διαφραγμα ειναι τελειος ανοιχτο , εχουμε πολυ μικρο βαθος πεδιου

π.χ φ32 το διαφραγμα ειναι σχεδον κλειστο , εχουμε πολυ μεγαλο βαθος πεδιου (αλλα πολυ χαλια φωτογραφια)

εδω μπορεις να δεις πως θα εγραφε ο φακος μου σε καθε διαφραγμα

Link to comment
Share on other sites

οχι νομιζω πως ειμαι αποφασισμενος για slr.ωστοσο αυτη η fujifilm ηταν η αρχικη μου επιλογη πριν μαθω ελαχιστα πραγματα για της dslr.την νικον και την fujifilm της συγκρινα και βγαζει καλυτερη την fujifilm αλλα για λογου style πιο φτηνη κτλ.σιγουρα ή η πρωτη μου φωτογραφικη ή η δευτερη θα ειναι dslr.το θεμα ειναι να αρχισω με fujifilm και αν δω οτι μου αρεσει το σπορ, παω στην d3000 η d3100 αν δεν βρω την αλλη ή κατευθειαν σε αυτες?

Υ.Γ. τι εννοειται με το κανει παπαδες?

καταλαβα πως μεταβαλεται το β.π μια διαφωτηση στην πιο πανω αναφορα αν γινεται ?

Link to comment
Share on other sites

οταν μια μηχανη ειναι full manual μπορεις να κανεις παραπολα πραγματα γιατι παιζεις με ταχυτητες, διαφραγματα,ισο... οποτε κανεις οτι θελεις!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...