Jump to content

Ferplast Dubai 120 Vs Juwel Rio 240


vassthan

Recommended Posts

Πρόκειται να αγοράσω νέο ενυδρείο και έχω καταλήξει στα δύο μοντέλα που αναφέρω στον τίτλο.

Θα ήθελα την γνώμη σας. Υπέρ - κατά.

Έχω ήδη στην κατοχή μου ένα Dubai 80 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Συγκρίνοντας χαρακτηριστικά ανάμεσα σε Dubai 120 και Rio 240 έχω βρει:

Dubai 120: (+) Φίλτρο, (-) Λάμπες με λίγα watt - 2x39w

Rio 240: (+) Λάμπες 2x54w, (+) Εύκολη εύρεση ανταλλακτικών, (-) Μικρό - Άσχημο φίλτρο

Την ποιότητα του Dubai την θεωρώ πολύ καλή. Για το Rio δεν ξέρω και περιμένω τις γνώμες σας.

Επίσης, αν κάποιος/α έχει δει και τα έπιπλα που έχουν τα 2 ενυδρεία, θα ήθελα την γνώμη τους και γι' αυτά (υλικό κατασκευής, ποιότητα, κτλ).

Σας ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - vassthan
Link to comment
Share on other sites

Σε τι τιμές τα βρήκες?

Link to comment
Share on other sites

Ferplast Dubai 120: 400 ευρώ

Juwel Rio 240: 390 ευρώ

Δηλαδή, περίπου ίδιεςτιμές. Συνεπώς πρέπει να βρω αυτό που είναι καλύτερο.....

Link to comment
Share on other sites

Ferplast καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και τζαμια

Juwel καλυτερο φιλτρο (κι ομως λειτουργικα ειναι το καλυτερο εσ φιλτρο), καπακι με ευκολιες για εργασιες (βγαινει πολυ ευκολα, τοποθετουνται πανευκολα ανεμιστηρακια)

Link to comment
Share on other sites

Θα είχα ήδη αγοράσει το Dubai 120, αλλά κόλλησα λίγο στις λάμπες.

Τελευταία κάνω τα πρώτα μου βήματα με φυτά. Δεν ξέρω μήπως οι λάμπες του Dubai (2X39w) είναι "μικρές". Από την άλλη το Rio έχει 2x54w.

Για το φίλτρο του Rio, έχω να πω ότι είναι άσχημο και μάλλον θα υποχρεωθώ σε αγορά εξωτερικού. Από την άλλη το Dubai έχει αρκετά περιποιημένο φίλτρο.

Φίλε delta66,

δεν το ήξερα ότι το φίλτρο του Rio είναι τόσο καλό όσο λες. Έχει όμως μικρότερη ροή από το φίλτρο του Dubai (600lt/h vs 900lt/h).

Περιμένω και τις γνώμες άλλων. Κυρίως με ενδιαφέρει το θέμα του φωτισμού.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, παλιοτερα ειχα ενα rio 125 και τωρα εχω ενα Dubai 100 (190 ltr's). Το Dubai ειναι καλυτερη κατασκευη και το φιλτρο του ειναι κρεμαστο ευκολο στην συντηρηση και δεν ειναι κολημενο (σαν του Rio) οπου ευκολα τοποθετητε στα πλαϊνα ή στην πλατη του ενυδρειου.

Εγω ψηφιζω Dubai.

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε και της Aquael...ειναι πολυ καλη εταιρια και οικονομικη :) ...!!αλλα απο αυτα τα δυο +1 Juwel

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα επίσης ότι η Ferplast δίνει δώρο αυτόματη ταΊστρα!

Κανείς φίλος/η με άποψη για τον φωτισμό;

Link to comment
Share on other sites

Το dubai 120 δεν εχει το ιδιο μηκος νομιζω με το Ριο 240,και γιάυτο εχει και μικροτερες λαμπες.

Έγινε επεξεργασία - Κερασουλα
Link to comment
Share on other sites

Το dubai εχει 2 λαμπες απο 39βατ η μια αλλα περνει ακομα ενα φωτιστικο ιδιο και κουμπωνει στο καπακι του.Και γω σα αυτα τα δυο ειχα καταληξει αλλα τελικα θα παρω το dubai για το εξτρα φωτιστικο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε skamanakos,

αν μπορείς δώσε μου περισσότερες πληροφορίες για το έξτρα φωτιστικό στο Dubai 120.

Δηλαδή,

Πρέπει να κάνεις ιδιοκατασκευή για να το βάλεις ή υπάρχουν έτοιμες υποδοχές;

Επίσης ξέρεις μήπως πόσο κοστίζει το δεύτερο φωτιστικό; Αν θέλεις στείλε μου PM με τα μαγαζί που το εχεις βρει.

Αν καταλαβαίνω καλά από αυτά που γράφεις, πρέπει το έξτρα φωτιστικό να μπει στην θέση του ενός από τα δύο ανοίγματα που έχει το ενυδρείο. Σωστά;

Κερασούλα,

τα δύο ενυδρεία έχουν τις ίδιες διαστάσεις (+/- 1cm)

Link to comment
Share on other sites

ναι.το εξτρα φωτιστικο μπαινη εξτρα με αλλες δυο λαμπες ιδιες οπως αυτες που εχει ειδη.σηκωνεις το ακριανο πλαστικο που χωριζει σε τρια κοματια το βγαζεις και προσθετεις το εξτρα φωτιστικο 2χ39 λαμπες με το κλειδακι οπως εχει αυτο απο την μανα του.στην μεση ειδη υπαρχη το μανισιο φωτιστικο,και εμπρος το πλαστικο που ανοιγης η ταιζεις.

Έγινε επεξεργασία - gemen
Link to comment
Share on other sites

Φίλε gemen σε ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις

Πρέπει τώρα να βρω πόσο κοστίζει ένα δεύτερο φωτιστικό, καθώς και ποιό μαγαζί φέρνει ανταλλακτικά για Ferplast.

Ξέρεις κανείς.....;

Link to comment
Share on other sites

Juwel Rio 240: 390 ευρώ γραφης ποιο πανω.

αυτο το ειδες? http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=453

η με βαση ετοιμο? http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=427

dubai θα σε βρω μια τιμη σε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

δωσε με τηλ να σου πω απο θεσ/νικη οτι θες. στειλε μου μηνημα να τα πουμε.

το dubai στο εχω με πολυ καλυτερη τιμη απο το juel οπως και ακομη πιο τρελη τιμη η βαση του.

Έγινε επεξεργασία - gemen
Link to comment
Share on other sites

το δευτερο φωτιστικο δεν το φερνη ακομη η εταιρια θα περιμενης.μπορεις εαν παρης το dubai να το παρης και αργοτερα. ολα τα υπολοιπα υπαρχουν για το ενυδρειο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

δωσε με τηλ να σου πω απο θεσ/νικη οτι θες. στειλε μου μηνημα να τα πουμε.

το dubai στο εχω με πολυ καλυτερη τιμη απο το juel οπως και ακομη πιο τρελη τιμη η βαση του.

Έχω στείλει PM. Περιμένω πληροφήρηση.

Σ' ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

το πηρα.σου εστειλα απαντηση. εαν θες παρε να τα πουμε και απο κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον καταλήγω στο Dubai 120.

Στο Dubai 80 που αγόρασα πριν 3 μήνες, η ferplast έδινε δώρο την αυτόματη ταϊστρα. Ξέρει κανείς αν η ίδια προσφορά ισχύει ακόμη;

Link to comment
Share on other sites

ναι.το εξτρα φωτιστικο μπαινη εξτρα με αλλες δυο λαμπες ιδιες οπως αυτες που εχει ειδη.σηκωνεις το ακριανο πλαστικο που χωριζει σε τρια κοματια το βγαζεις και προσθετεις το εξτρα φωτιστικο 2χ39 λαμπες με το κλειδακι οπως εχει αυτο απο την μανα του.στην μεση ειδη υπαρχη το μανισιο φωτιστικο,και εμπρος το πλαστικο που ανοιγης η ταιζεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

δωσε με τηλ να σου πω απο θεσ/νικη οτι θες. στειλε μου μηνημα να τα πουμε.

το dubai στο εχω με πολυ καλυτερη τιμη απο το juel οπως και ακομη πιο τρελη τιμη η βαση του.

Μπορούμε να μαθουμε και εμείς την τιμή;

Link to comment
Share on other sites

βεβαιως.σου στελνω μηνημα τωρα.(εδω δεν μπορω να την βαλω γιατι δεν ξερω εαν επιτρεπεται)

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να την βαλεις :)

Επειδη αναφερθηκε η ποιοτητα στα δυο ενυδρεια,θα μου επιτρεψετε να εχω τις ενστασεις μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...