Jump to content

ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΕΡΟ


Method_MAN

Recommended Posts

Καλησπερα για ακομα μια φορα ξερω γινομαι κουραστικος αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω....

καθαρισα το ενυδρειο απο πανω μεχρι κατω εγινε κρυσταλλο το ενυδρειο καθαρισα φιλτρα ολα τα παντα σαν κενουριο

το αφησα να δουλεψει 2 μερες και δεν ειχα κανενα προβλημα... εβαλα τα ψαρια που ειχα 2 σκαλιαρι και δυο γλυφτρες και ολα μια χαρα

μου φερανε τα Tinfoil Barbus που αναγκαστηκα τα εβαλα μεσα και απο τοτε μου ξεκινησε το προβλημα το νερο πρασινισε απο την μια ημερα στην αλλη λετε να φταιει αυτο? εχω βαλει του κοσμου τα φαρμακα και δεν βλεπω φως καθολου

τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς είναι (μονοκυταρική) αιωρούμενη.

Τι φωτισμό έχεις (μήπως είναι υπερβολικός) ? Πόση φωτοπερίοδο (μήπως είναι πολλή ώρα) ?

Κάθε πότε αλλάζεις νερό ? Μήπως το βλέπει ο ήλιος ? Μήπως ταΐζεις συχνά και μένει τροφή αφάγωτη ?

Μέτρησες νιτρικά ή και αμμωνία ? Μήπως έχεις υπόστρωμα και φύτεψες τίποτα τελευταία προκαλώντας αναταραχή ? Δεν νομίζω ότι φταίει το ψάρι.

Κλασική προσέγγιση είναι καταπολέμηση με συσκότιση αφού κάνεις αλλαγή νερού ή και με προσθήκη κερατόφυλου. Θα μπορούσα μα πω και με προσθήκη φίλτρου UV αλλά μάλλον πάει μακριά η βαλίτσα.

Τίποτα από τα παραπάνω δεν μπορεί να είναι σίγουρο αν δεν έχουμε φωτογραφία :):thumbup:

Διάβασε και αυτό οπωσδήποτε.

Το θέμα μεταφέρεται στη σωστή κατηγορία

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου και σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια...

δεν εχω οργανο για μετρηση γιατι ειμαι αρχαριος και πρεπει να παρω οπως και διποτε....

δεν το βλεπει ο ηλιος δεν τα ταιζω συχνα μια στανταρ ωρα παντα και μια φορα την ημερα και παντα η ιδια τροφη οχι δεν εχω φυτεψει κατι κενουριο ολα ηταν ιδια φωτισμος ειναι μια λαμπα φθοριου philips εικονα προσπαθησα να βγαλω αλλα δεν φενετε ι πρασινιλα φενετε κανονικα θα σου δειξω ομως πως ειναι το ενυδρειο μου

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου και σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια...

δεν εχω οργανο για μετρηση γιατι ειμαι αρχαριος και πρεπει να παρω οπως και διποτε....

δεν το βλεπει ο ηλιος δεν τα ταιζω συχνα μια στανταρ ωρα παντα και μια φορα την ημερα και παντα η ιδια τροφη οχι δεν εχω φυτεψει κατι κενουριο ολα ηταν ιδια φωτισμος ειναι μια λαμπα φθοριου philips εικονα προσπαθησα να βγαλω αλλα δεν φενετε ι πρασινιλα φενετε κανονικα θα σου δειξω ομως πως ειναι το ενυδρειο μου

post-42424-1302891133_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι (ηλεκτρονικά) όργανα για μέτρηση, χρειάζεσαι υγρά τεστ.

Βλέπω πολλά πλαστικά και εντελώς λάθος βυθό. Δείχνει κάπως η πρασινίλα.

Έτσι όπως είναι στημένο δυστυχώς θα έχεις συχνά τέτοια προβλήματα.

Μήπως να το σκεφτόσουνα για ένα σωστό στήσιμο από την αρχή τώρα που είναι νωρίς ?

Δηλαδή να φύγει όλο αυτό το πολύχρωμο μωσαϊκό από από το βυθό, να μπει ψιλόκοκκο χαλικάκι, να φυτευτούν 5-6 εύκολα φυτά και γρήγορης ανάπτυξης και να κάνεις μια νέα αρχή.

Αλλιώς θα πρότεινα μία μεγάλη αλλαγή νερού και συσκότιση για ένα πενθήμερο.

Φοβάμαι όμως ότι δεν θα γλυτώσεις εύκολα από τα προβληματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι (ηλεκτρονικά) όργανα για μέτρηση, χρειάζεσαι υγρά τεστ.

Βλέπω πολλά πλαστικά και εντελώς λάθος βυθό. Δείχνει κάπως η πρασινίλα.

Έτσι όπως είναι στημένο δυστυχώς θα έχεις συχνά τέτοια προβλήματα.

Μήπως να το σκεφτόσουνα για ένα σωστό στήσιμο από την αρχή τώρα που είναι νωρίς ?

Δηλαδή να φύγει όλο αυτό το πολύχρωμο μωσαϊκό από από το βυθό, να μπει ψιλόκοκκο χαλικάκι, να φυτευτούν 5-6 εύκολα φυτά και γρήγορης ανάπτυξης και να κάνεις μια νέα αρχή.

Αλλιώς θα πρότεινα μία μεγάλη αλλαγή νερού και συσκότιση για ένα πενθήμερο.

Φοβάμαι όμως ότι δεν θα γλυτώσεις εύκολα από τα προβληματάκια.

το ξερω οτι ειναι λαθος αλλα βλεπεις δεν ηξερα καθολου και ρωταγα σε λαθος μαγαζια

τωρα αναγκαστηκα θα αλλαξω ολο το ενυδρειο με ζωντανα και αλλαγη βυθου μετα το καλοκαιρι γιατι πηγαινω για δουλεια σε νησι και πρεπει να το αφησω ετσι τωρα... και φυσικα θα ρωτησω εδω πως να το στησω

λες απο σημερα να ταισω λιγο τα ψαρια και να κλεισω το φως?

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι ειναι λαθος αλλα βλεπεις δεν ηξερα καθολου και ρωταγα σε λαθος μαγαζια

τωρα αναγκαστηκα θα αλλαξω ολο το ενυδρειο με ζωντανα και αλλαγη βυθου μετα το καλοκαιρι γιατι πηγαινω για δουλεια σε νησι και πρεπει να το αφησω ετσι τωρα... και φυσικα θα ρωτησω εδω πως να το στησω

λες απο σημερα να ταισω λιγο τα ψαρια και να κλεισω το φως?

ξεχασα να πω οτι μεγαλη αλλαγη νερου εγινε εχθες

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξες λάμπα πρόσφατα;Αν όχι πόσο καιρό την έχεις;Πόσα Kelvin γράφει;

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξες λάμπα πρόσφατα;Αν όχι πόσο καιρό την έχεις;Πόσα Kelvin γράφει;

η λαμπα ειναι new την αλλαξα πριν εναν μηνα η λαμπα ειναι η εξης...

Philips 30w/830 την πηρα απο pet shop και αυτην μου δωσανε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...