Jump to content

ΝΗ4 ΝΗ3 Test Sera


Recommended Posts

ΝΗ4 ΝΗ3 Sera υγρο τεστ

ενω ηταν σφραγισμενο το μπουκαλακι το ανακινησα πριν το ανοιξω και εσταζε υγρο απο καπου το ανοιγω και εκει που βιδωνει το καπακι ειχε αλατα αν εχει χαλασει μαλλον θα δειχνει μετρησεις ακυρες ετσι λοιπον μετρησα νερο βρυσης και εδειξε κατι αναμεσα στο κιτρινο κουτακι και το δευτερο το πρασινο δηλ 0,3 το ιδιο ακριβως που εδειξε και απο το ενυδρειο μου η ερωτηση μου ειναι σε μετρηση απο νερο βρυσης το χρωμα ειναι τελειως κιτρινο οπως δειχνει η εικονα η εχει και λιγο πρασινο σορρυ αν ειναι ακυρο θεμα αλλα δεν ειναι και φθηνο!

Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι του ήταν ξεβιδωμένο πριν το ανοίξεις εσύ?

Αν ήταν ή αν έχει καμιά τρύπα πουθενά και στάζει να το πας πίσω να στο αλλάξει.

Κοίταξες ημ. λήξης?

Αυτό με τα "άλατα" στο καπάκι το έχω παρατηρήσει κι εγώ σε τεστ αμμωνίας της σερα αλλά δεν ήταν ανοιχτό το καπάκι, ούτε έσταζε από πουθενά. Επίσης το έχω παρατηρήσει και σε τεστ αμμωνίας της ΑΡΙ ενώ το μπουκαλάκι ήταν σφραγισμένο. Μπορεί να φταίει αυτή η ουσία που έχει μέσα γιατί έτσι κι αλλιώς είναι διαβρωτική, έχει και σηματάκι στο πίσω μέρος του φιαλιδίου. Προσοχή μη σου πέσει στα χέρια..

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

το καπακι ηταν σφραγισμενο αλλα την ιδια στιγμη που το κουνησα η ετικετα γεμισε υγρο πριν το ανοιξω, εχεις κανει τεστ σε νερο βρυσης πρεπει να δειχνει κιτρινο? γιατι εμενα μου εδειξε ψιλοπρασινο

ημ ληξης το 2015

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει στο νερό της βρύσης μου και δεν έχω μετρήσει ποτέ αμμωνία και επίσης δεν ξέρω και αν πρέπει να μετράμε αμμωνία στο πόσιμο νερό.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως στάζει από το καπάκι από τι στιγμή που είναι σφραγισμένο..

Link to comment
Share on other sites

ο σκοπος ειναι οτι αν δειξει κατι απο την βρυση μαλλον εχει χαλασει το θεμα ειναι οτι δεν ειχα ποτε sera και δεν ξερω αν το μηδεν ειναι το απολυτο κιτρινο που δειχνει ο πινακας γιατι εμενα μου βγαινει λιγο πρασινο, μπορει να σταζει απο το πωμα μαλιστα εκτος απο σφραγισμενο ανοιξα με καρφιτσα τρυπουλα για να βγει η σταγονα ομως πριν τα κανω αυτα το ανακινησα και εσταζε

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς πάρε από ένα φίλο σου κάποιο άλλο τεστ αμμωνίας να τεστάρεις το νερό του ενυδρείου και της βρύσης σου ή πήγαινε λίγο νερό σε ένα πετσοπ να σου κάνουν ένα τεστ να συγκρίνεις.

Link to comment
Share on other sites

γινεται και ετσι αν ομως καποιος εχει sera ας μου πει θα με διευκολυνει

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα το τεστ αμμωνειας της σερα σε νερο βρυσης δειχνει αναμεσα σε κιτρινο κ ανοιχτο πρασινο.κ το μπουκαλακι με τον αριθμο 3 πιανει σνεχεια αλατα.σε γενικες γραμμες δεν ξερω ποσο αξιοπιστα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν δεν κανω λαθος και τα δυο τεστ σαν τελευταιο χρωμα το κιτρινο δεν εχουν;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν δεν κανω λαθος και τα δυο τεστ σαν τελευταιο χρωμα το κιτρινο δεν εχουν;

Nαι, το κίτρινο ειναι 0 mg/l :)

Link to comment
Share on other sites

γινεται και ετσι αν ομως καποιος εχει sera ας μου πει θα με διευκολυνει

ευχαριστω

Αν θες έχω εγώ ΝΗ3/4 της σερα.

Link to comment
Share on other sites

sorry η netone κλεινει σε ενα μηνα και κανει διακοπες τελευταιο χρωμα ναι το κιτρινο αλλα εμενα δειχνει αναμεσα μετρωντας βρυση που σημαινει 0,3 mg/l με βαση την κλιμακα εκτος και αν δεν πρεπει να περιμενουμε τετοια ακριβεια τι να πω δεν ξερω τι παιζει με παραξενευει που δειχνει τις ιδιες ακριβως μετρησεις στο ενυδρειο

να σαι καλα apture μην σε βαζω σε κοπο θα το παω πισω και θα κανω εκει μετρησεις ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παντως και λιγο να δειχνει εκτος ειναι για πεταμα γιατι και 0,3 θεωρειται αμμωνια και πρεπει να παρεις καποια μετρα πχ να μειωσεις το ταισμα και αφου συμβαινει και σε αλλους δεν πρεπει να ειναι τυχαιο αρα ακομη και διαρροη να μην εχει πρεπει να το παρει πισω και να το στειλει στην sera εμεις τι φταιμε>?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το πας πίσω εκεί που το πήρες και να πεις ότι το μπουκάλι είχε διαρροή πριν το ανοίξεις. Επίσης κάνε και τεστ με κάποιο άλλο να δεις τι σου βγάζει.

Γενικά πάντως τα τεστ της σερα έχει ακουστεί πως δεν είναι και τόσο αξιόπιστα σε σχέση με άλλα όπως salifert, API, tropic marin, αν και τα χρησημοποιώ πολύ καιρό χωρίς να έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο θα κανω και θα του παω νερο να το μετρησει ενταξει αλλωστε το παλικαρι δεν μου φανηκε αρνητικος αλλα για να συμβαινει και στον glacious80 μαλλον ειναι η σειρα off εγινε ευχαριστω για το ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...