Jump to content

Υποψήφιος για Fo


corleone3

Recommended Posts

Γειά σε όλη την παρέα. Εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα fish only ενυδρείο. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα και πήρα κάποιες χρήσιμες απαντήσεις σε προηγούμενο θέμα που άνοιξα και σας ευχαριστώ γι΄αυτό. Έχω κάποια ακόμα ερωτήματα και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός. Κατ' αρχάς θέλω να φτιάξω ένα diy ενυδρείο μεταξύ 200 και 300 λίτρων με sump. Για βιολογία λέω να στηριχτώ σε νεκρό και λίγο ζωντανό βράχο. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1) Τι είδους υπερχείληση θα προτείνατε για τον μικρότερο δυνατό θόρυβο; Έχω δεί υπερχείληση με τρεις σωλήνες στα πλάγια του ενυδρείου, αλλά αισθητικά δεν μ' 'αρεσε. Μπορούν να γίνουν τρύπες στην πλάτη του ενυδρείου και να τοποθετηθούν σωλήνες ώστε να μην φαίνονται από μπροστα; Θα είναι αποτελεσματικός αυτός ο τρόπος;

2) Για να κατέβει το νερό στο sump είναι απαραίτητη αντλία ή όχι;

3) Τι εξοπλισμό θα προτείνατε για ένα ενυδρείο 270 lt (Μ120*Π45*Υ58) (με τον μικροτερο δυνατό θόρυβο κατά προτίμηση); π.χ. αντλίες, φωτισμός κ.λπ.

4) Υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιηθεί ένα skimmer όπως αυτό (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=495), ώστε να μην γίνει sump; Δηλαδή, το νερό να μεταφέρεται μέσω σωλήνα στο skimmer και από εκεί με την αντλιά του skimmer να επιστρέφει μέσω ενός άλλου σωλήνα στο ενυδρείο; Αν το προηγούμενο συνδυαστεί με ένα εξωτερικό φίλτρο με άνθρακα και αντιφώσφορο θα είχε σωστά αποτελέσματα;

Μπορεί οι ερωτήσεις μου να σας φανούν αστείες, αλλά θα ήθελα τη βοήθεια σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Απαντήσεις με κόκκινο inline

Γειά σε όλη την παρέα. Εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα fish only ενυδρείο. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα και πήρα κάποιες χρήσιμες απαντήσεις σε προηγούμενο θέμα που άνοιξα και σας ευχαριστώ γι΄αυτό. Έχω κάποια ακόμα ερωτήματα και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός. Κατ' αρχάς θέλω να φτιάξω ένα diy ενυδρείο μεταξύ 200 και 300 λίτρων με sump. Για βιολογία λέω να στηριχτώ σε νεκρό και λίγο ζωντανό βράχο. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1) Τι είδους υπερχείληση θα προτείνατε για τον μικρότερο δυνατό θόρυβο; Έχω δεί υπερχείληση με τρεις σωλήνες στα πλάγια του ενυδρείου, αλλά αισθητικά δεν μ' 'αρεσε. Μπορούν να γίνουν τρύπες στην πλάτη του ενυδρείου και να τοποθετηθούν σωλήνες ώστε να μην φαίνονται από μπροστα; Θα είναι αποτελεσματικός αυτός ο τρόπος;

Όπου θες εσύ τις βάζεις. Για να μην έχεις θόρυβο υπάρχουν διάφορα κολπάκια, το πιο απλό απ τα οποία είναι μια βάνα στη σωλήνα καθόδου ώστε να γεμίσει ο σωλήνας με νερό και να μην ακούγεται τίποτα.

2) Για να κατέβει το νερό στο sump είναι απαραίτητη αντλία ή όχι;

Όχι αλλά είναι απαραίτητη για να ανέβει

3) Τι εξοπλισμό θα προτείνατε για ένα ενυδρείο 270 lt (Μ120*Π45*Υ58) (με τον μικροτερο δυνατό θόρυβο κατά προτίμηση); π.χ. αντλίες, φωτισμός κ.λπ.

Από αντλίες, οι corallia είναι εντελώς αθόρυβες

4) Υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιηθεί ένα skimmer όπως αυτό (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=495), ώστε να μην γίνει sump; Δηλαδή, το νερό να μεταφέρεται μέσω σωλήνα στο skimmer και από εκεί με την αντλιά του skimmer να επιστρέφει μέσω ενός άλλου σωλήνα στο ενυδρείο; Αν το προηγούμενο συνδυαστεί με ένα εξωτερικό φίλτρο με άνθρακα και αντιφώσφορο θα είχε σωστά αποτελέσματα;

Σε αυτή την περίπτωση, κάτι σαν το MCE 600 της Deltec θα σου λύσει όλα τα προβλήματα, και έχει και χώρο για υλικά χημικού φιλτραρίσματος

Μπορεί οι ερωτήσεις μου να σας φανούν αστείες, αλλά θα ήθελα τη βοήθεια σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω κάτι που κακώς δεν έκανα στην αρχή. Δεν θα ήθελα κρεμαστό skimmer. Θα ήθελα κάποιο που θα μπεί κάτω από το ενυδρείο, στη βάση και απο έκεί με την αντλία του θα μεταφέρει το νερό ξανά πίσω στο ενυδρείο. Γίνεται αυτό; Βασικά προσανατολίζομαι πιο πολυ για sump, αλλά σκέφτομαι και αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον θα βάλεις sump κάτω από το ενυδρείο,εκεί

μέσα θα μπεί και το skimmer.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στην περίπτωση που δεν γίνει sump. Είναι δυνατή η τοποθέτηση ενός skimmer κάτω από το ενυδρείο (στη βάση), όπου με έναν σωλήνα το νερό θα μεταφέρεται σε αυτό και στη συνέχεια με έναν άλλο σωλήνα το νερό θα επιστρέφει στο ενυδρείο; Είναι εφικτό αυτό με την αντλία μόνο του skimmer ή θέλει και πρόσθετη; Δηλαδή μπορεί ένα ενυδρείο χωρίς sump να λειτουργήσει με ένα τέτοιο skimmer στη βάση και φυσικά με ένα εξωτερικό φίλτρο για άνθρακα και αντιφώσφορο;Η διατύπωση της προηγούμενης ερώτησης μου δεν ήταν σωστή και συγνώμη αν σας μπέρδεψα.

Link to comment
Share on other sites

Για να φτάσει το νερό μέσο ενός σωλήνα στην αντλία του

skimmer και κατόπιν στο σώμα του skimmer γίνετε.

Αλλά από εκεί, για να επιστρέψει το νερό στο ενυδρείο, σκέψου

ότι θα πρέπει να υπάρχει μία αντλία η οποία να τραβάει

ακριβώς την ποσότητα νερού που βγαίνει από την έξοδο

του skimmer.Αν τραβάει λιγότερο ή περισσότερο δεν θα

δουλεύει σωστά, ή το skimmer ή η αντλία.

Κατά την δική μου άποψη δεν γίνετε.Αν κάποιος έχει καμιά

πατέντα να σου πει.........

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν θα μπορείς να ισορροπήσεις τη στάθμη του νερού στο σκίμμερ. Και να το καταφέρεις, σε περίπτωση διακοπής του ρεύματος θα πλημμυρίσεις. Χοντρικα, η στάθμη του skimmer πρέπει να είναι ίσα ή πάνω από τη στάθμη του νερού στο δοχείο που τραβάει.

Αυτός είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που υπάρχουν και τα sump.

Αλλιώς θα τα πετούσαμε όλα στο ντουλάπι και δεν θα είχαμε πρόβλημα

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Επομένως θα κάνω sump οπωσδήποτε. Και κάποιες ερωτήσεις ακόμα: τι θα προτείνατε για skimmer (με το μικρότερο δυνατό θόρυβο), φωτισμό. Για θερμοστάτη θα λάβω υπόψη μόνο το κυρίως ενυδρείο ή και τα λίτρα του sump;

Link to comment
Share on other sites

Από φωτισμό,επειδή πας για FO,δεν χρειάζετε κάτι

περισσότερο από μιά μπλέ και μια λευκή.Με μισό

ή και λιγότερο watt ανά λίτρο είσαι εντάξει.Γιά τον

θερμοστάτη πρέπει να υπολογίσεις και τα λίτρα του sump.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Επανέρχομαι μετά από καιρό και θα ήθελα τις χρήσιμες συμβουλές σας. Τελικά, αποφάσισα οι διαστάσεις του ενυδρείου να είναι 120Χ45Χ55 ή 120Χ45Χ50 (297 ή 270 λίτρα). Το ενυδρείο θα έχει καπάκι, δεν θα έχει sump και για σκίμμερ λέω το Deltec mce600, το οποίο από ότι έχω διαβάσει έχει πολύ μικρή κατανάλωση και διαθέτει χώρο για άνθρακα και αντιφώσφορο. Για βιολογία θα χρησιμοποιηθεί ζωντανός βράχος.

1) Μπορεί να λειτουργήσει σωστά το ενυδρείο με αυτά τα δεδομένα, δηλάδή χωρίς τη χρήση άλλου εξοπλισμού (π.χ. εξωτερικού φίλτρου);

2) Ο φωτισμός με 2 λάμπες Τ5 39 Watt είναι αρκετός; Με αυτό το φωτισμό μπορούν να αναπτυχθούν κάποια κοράλια σε fish only;

3) Αν στο μέλλον θελήσω να πάω σε reef, μια ακόμα λάμπα αρκεί ή θα χρειαστεί παραπάνω; Σημειώνω ότι δεν θα επεκταθώ σε δύσκολα κοράλια.

4) Για led φωτισμό ποια η άποψη σας.Είναι αρκετός για fish only ή reef και είναι πράγματι οικονομικός;

Και μια τελευταίa και σημαντική ερώτηση: διάβασα ότι sump μπορεί να γίνει και πλάγια, στην μια πλευρά του ενυδρείου. Αν χωρίσω ένα μέρος μήκους 10 εκατοστών για ένα τέτοιο sump, μπορώ να τοποθετήσω εκεί άνθρακα και αντιφώσφορο; Επίσης, το deltec mce600 μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέσα σε αυτό το sump ή πρέπει να διαλέξω μετά άλλο σκίμμερ; Αν το deltec μπορεί να χρησιμοποιηθεί με αυτό το τρόπο, χρειάζεται και επιπλέον αντλία στο sump ή αρκεί μόνο η κυκλοφορία του νερού από το σκίμμερ;

Συγνώμη αν κούρασα, αλλά θα ήθελα τις γνώσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από καιρό και θα ήθελα τις χρήσιμες συμβουλές σας. Τελικά, αποφάσισα οι διαστάσεις του ενυδρείου να είναι 120Χ45Χ55 ή 120Χ45Χ50 (297 ή 270 λίτρα). Το ενυδρείο θα έχει καπάκι, δεν θα έχει sump και για σκίμμερ λέω το Deltec mce600, το οποίο από ότι έχω διαβάσει έχει πολύ μικρή κατανάλωση και διαθέτει χώρο για άνθρακα και αντιφώσφορο. Για βιολογία θα χρησιμοποιηθεί ζωντανός βράχος.

1) Μπορεί να λειτουργήσει σωστά το ενυδρείο με αυτά τα δεδομένα, δηλάδή χωρίς τη χρήση άλλου εξοπλισμού (π.χ. εξωτερικού φίλτρου);

Ναι δεν χρειάζεται εξωτερικό φίλτρο

2) Ο φωτισμός με 2 λάμπες Τ5 39 Watt είναι αρκετός; Με αυτό το φωτισμό μπορούν να αναπτυχθούν κάποια κοράλια σε fish only;

Ο φωτισμός που λες είναι ικανοποιητικός για τα ψάρια αλλά για κοράλλια δεν επαρκεί.

3) Αν στο μέλλον θελήσω να πάω σε reef, μια ακόμα λάμπα αρκεί ή θα χρειαστεί παραπάνω; Σημειώνω ότι δεν θα επεκταθώ σε δύσκολα κοράλια.

Θα χρειαστείς τουλάχιστον ακόμη δύο και Θα είσαι κάτω από το όριο και πάλι... υπάρχει ένας "κανόνας".. watt και λίτρο.

4) Για led φωτισμό ποια η άποψη σας.Είναι αρκετός για fish only ή reef και είναι πράγματι οικονομικός;

Υπάρχουν διάφορα έτοιμα συστήματα (ακριβά ακόμη) και καλύπτουν όλες τις ανάγκες.

Και μια τελευταίa και σημαντική ερώτηση: διάβασα ότι sump μπορεί να γίνει και πλάγια, στην μια πλευρά του ενυδρείου. Αν χωρίσω ένα μέρος μήκους 10 εκατοστών για ένα τέτοιο sump, μπορώ να τοποθετήσω εκεί άνθρακα και αντιφώσφορο; Επίσης, το deltec mce600 μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέσα σε αυτό το sump ή πρέπει να διαλέξω μετά άλλο σκίμμερ; Αν το deltec μπορεί να χρησιμοποιηθεί με αυτό το τρόπο, χρειάζεται και επιπλέον αντλία στο sump ή αρκεί μόνο η κυκλοφορία του νερού από το σκίμμερ;

Ναι μπορείς να το κάνεις και δεν θα χρειαστεί επιπλέον αντλία, αρκεί να σχεδιαστεί σωστά ώστε να υπάρχει δίοδος του νερού, καθώς και το ύψος που θα διαχωριστεί ώστε να φεύγει ελεύθερα το νερό από το skimmer

Συγνώμη αν κούρασα, αλλά θα ήθελα τις γνώσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο θα είναι φτιαχτό; Αν ναι χάρισε λίγο βάθος, τουλάχιστον 60 εκ. Θα μπορέσεις να στήσεις ωραιότερα το βράχο. Θα έχεις και καλύτερη κυκλοφορία που είναι βασικό μιας και θα στηριχτεί η βιολογία σου μόνο στο βράχο όπως γράφεις.

Για άνθρακα και αντιφώσφορο εγώ θα σου πρότεινα να τα έχεις σε κάνιστρο. Αυτή τη λύση με το σκίμμερ προσωπικά δεν την εμπιστεύομαι. Σε περιορίζει στη ποσότητα πρώτα από όλα και μπορεί και να εμποδίσει τη σωστή λειτουργία του. γιαυτό καλύτερα άστο.

Στο 1,20 μήκος μπαίνουνε 54 watt T5 λάμπες κι όχι 39. Με 2Χ54 είσαι πολύ καλά για FO με 4Χ54 πας για Reef. Τα Led άστα γιατί είναι ακριβά και δεν έχουν τελειοποιηθεί κατά τη γνώμη μου.

Το Deltec είναι ένα πολύ καλό κι αξιόπιστο κρεμαστό σκίμμερ. Γνώμη μου είναι να το κρεμάσεις σε κάποιο πλάι που να μπορείς να ελέγχεις τη λειτουργία του.

Το sump εφόσον αποφάσισες να μην κάνεις ξέχασε το. Μπορείς και χωρίς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

To MCE 600 είναι ιδανικό για να βάλει μέσα τα υλικά και σε αυτά τα λίτρα η ποσότητα δεν είναι μεγάλη ώστε να δημιουργήσει πρόβλημα και μ αυτόν τον τρόπο δεν σου είναι απαραίτητο το εξωτερικό φίλτρο... (κόστος φίλτρου + κατανάλωση)

Κατά τη γνώμη μου καλύτερα το φωτιστικό να είναι κοντύτερο στο μήκος απ ότι το ενυδρείο για να δημιουργήσει στα πλαϊνά σκοτεινότερα σημεία, ώστε αργότερα αν βάλει κοράλλια κάποια δεν θέλουν έντονο φωτισμό. Στο δικό μου στα 120, το φωτίζω με 39αρες λάμπες

Link to comment
Share on other sites

Οι σκοτεινές περιοχές μπορούν να δημιουργηθούν πολύ φυσικά με το κατάλληλο στήσιμο του βράχου.

Η Juwel στο Rio300 που το μήκος είναι στο 1,21 εξωτερικά χρησιμοποιεί φωτιστηκό με 54άρες λάμπες και είναι όσο και το μήκος.

Τον άνθρακα και τον αντιφώσφορο τα είχα κάποια στιγμή μέσα στο mce600 ,που έχω στη κατοχή μου εδώ και τέσσερα χρόνια, επιρεαζόμενος απο αυτά που διάβαζα στα φόρουμ ότι γίνεται, αλλά δεν νομίζω ότι είναι και το καλύτερο. Άλλωστε ένα 2217 πρέπει να υπάρχει και το βρίσκεις σε καλή τιμή στα μεταχειρισμένα, για παν ενδεχόμενο.

Τα συνολικά λίτρα του ενυδρείου, αν το κάνει 50-60 εκ σε πλάτος που του προτείνω, και φαντάζομαι ότι συμφωνείς σε αυτο, τότε θα ξεπεράσουν τα 300 μικτά και δεν είναι λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο θα είναι φτιαχτό, αλλά αν μεγαλώσω και άλλο το πλάτος θα ξεφύγω πολύ σε λίτρα και δεν το θέλω. Ήδη τα 300 λίτρα περίπου είναι υπέρβαση για εμένα. Εκτός εαν μειώσω το μήκος του ενυδρείου. Θέλω να δώσω μεγάλη βάση στην οικονομία ενέργειας και γι΄ αυτό θέλω το Deltec mce600, το οποίο λένε ότι έχει πολύ μικρή κατανάλωση και εφόσον το πάρω δεν θα χρειαστώ εξωτερικό φίλτρο. Επίσης, θέλω όσο το δυνατό ο θόρυβος να είναι μικρότερος (από σκίμμερ, κυκλοφορητές κ.τ.λ).

Ακόμα, για αισθητικούς λόγους θέλω να κρύψω το deltec μέσα στο sump που σκέφτομαι να κάνω στα πλάγια (θυμίζω 10 εκ. μήκος). Aiolos, παραπάνω ανέφερες οτι μπορεί να γίνει, αλλά θέλει σωστό σχεδιασμό. Μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες; Εγώ σκέφτομαι το σκίμμερ να κρέμεται στο χώρισμα ενυδρείου-sump.

Επίσης, έχετε να προτείνετε αθόρυβους και χαμηλής (όσο γίνεται) κατανάλωσης κυκλοφορητες; Πόσους θα χριεαστώ. Το ενυδρείο θα στηθεί βήμα-βήμα και χωρίς βιασύνη, λόγω των δύσκολων οικονομικών συνθηκών. Όσο γίνεται θέλω ο εξοπλισμός να είναι καλής ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι θα έκανα εγώ... μπορεί να υπάρχουν και άλλοι τρόποι...

Εφ όσων το skimmer τοποθετηθεί στο ενσωματωμένο sump, το ύψος του διαχωριστικού τζαμιού θα καθορίσει και το επίπεδο της στάθμης στο ενυδρείο.

Θα εφαρμοστεί και ένα χτένι εκεί απ όπου θα εισέρχεται το νερό στο sump το οποίο πρέπει να έχει φάρδος μεγαλύτερο από 10 εκατοστά για να τοποθετηθεί μέσα σ αυτό όλο το skimmer μαζί με τον σωλήνα εισαγωγής.

Ο σωλήνας εξαγωγής τώρα θα βρίσκεται ακριβώς πάνω απ αυτό το διαχωριστικό ώστε να επιστρέφει το νερό στο ενυδρείο και ταυτόχρονα θα δημιουργεί και την όποια ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ο σωλήνας εισαγωγής όμως στο Deltec είναι στο ίδιο ύψος με τον μικρό σωλήνα εξαγωγής. Πως θα μπορούσε να γίνει αυτό; Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς.

Εγώ σκέφτηκα το εξής και δεν ξέρω αν είναι σωστό. Το διαχωριστικό τζάμι θα έχει το ίδιο ύψος με τα υπόλοιπα του ενυδρείου. Το σκίμμερ θα κρεμαστεί εκεί. Με πλαστικές γωνίες (αν υπάρχουν), ο σωλήνας εισαγωγής θα τοποθετηθεί μέσα στο σαμπ. Ο σωλήνας εξαγωγής θα είναι κανονικά μέσα στο ενυδρείο. Δεν ξέρω, μπορεί να είναι χαζή η ιδέα μου.

Αλλιώς, άλλες λύσεις που σκέφτομαι είναι οι εξής: 1) να πάω σε άλλο κατάλληλο σκίμμερ και να εγκαταλέιψω το κόλλημα μου με το deltec ή 2) ο χώρος που προορίζεται για σαμπ να χρησιμοποιηθεί μόνο για το κρέμασμα και το κρύψιμο του deltec, δηλαδή να είναι κενό χωρίς νερό.

Συγνώμη αν κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Για να χωρέσει το Deltec στο χώρο που σκέφτεσαι να φτιάξεις θέλεις τουλάχιστον 21 εκατοστά. Εγώ δε καταλαβαίνω βέβαια πως θα κρυφτεί το σκίμερ με τη συγκεκρινη κατασκευή. Τέλος πάντων, περί ορέξεως...

Το μόνο που έχω να πω στο corleone3 πέρα από το τυπικό "καλή επιτυχία" είναι ότι όταν υλοποιηθεί το όλο project και έρθει σε επαφή με τα πραγματικά προβλήματα της λειτουργίας ενός θαλασσινού ενυδρείου (άλγες, ανεπιθύμητοι οργανισμοί, τσακωμοί ψαριών, διατήρηση των σωστών παραμέτρους νερού κλπ) θα του φαίνονται το λιγότερο αστείοι οι προβληματισμοί που έχει τώρα όπως να μη φαίνεται το σκίμμερ ή μη τυχόν και ξεφύγει στα λίτρα ή πόση καταλάλωση και πόσο θόρυβο κάνουν οι κυκλοφοριτές κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά, θα ήθελα να κάνω κάποιες ακόμα ερωτήσεις. Αν γίνει σαμπ πλάγια, ποιες είναι ιδανικές διαστάσεις; Σημειώνω ότι οι διαστάσεις του ενυδρείου μαζί με το σαμπ στα πλάγια θα είναι 120Χ50Χ50. Επίσης, ποιο σκιμμερ θα προτείνατε για να μπει μέσα στο σαμπ (πέρα από το deltec mce 600);π.χ το tunze 9010 είναι εντάξει; 'Εχετε να προτείνετε κάποιο άλλο;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...