Jump to content

πιράνχα περίεργη συμπεριφορά και δεν τρώνε


Mixalhs92

Recommended Posts

Καλησπέρα μετά από αρκετό καιρό ξανά γράφω στο forum.Τα piranha τελικά δεν πωλήθηκαν παρότι μου είπαν ότι θα τα πάρουν και είχα ξεστήσει το ενυδρείο.

:) στο θέμα μας τώρα.σήμερα το πρωί ενώ ήταν κλειστό το φως άκουσα θορύβους από τα δόντια τους και άμεσος άνοιξα το φως να δω τι συμβαίνει.τα ψαρια τρομάξανε.ένα είχε επιτεθεί στην θηλυκιά και τις έκοψε ένα μεγάλο μέρος από την μέση και πίσω και τελικά πέθανε.

τα ψαρια φοβισμένα χτυπιόντουσαν σαν τρελα.μετά αφού ήταν ακίνητα και σχεδόν δεν κουνιόντουσαν καθόλου διαπίστωσα ότι τα δεξιά η αριστερά τους ματια έχουν πιάσει άσπρο από έχω και υποθέτω ότι θα τραυματίστηκαν από το κοπάνημα.

πριν λίγο επιχείρησα να τους πετάξω ένα μπούτι κοτόπουλο και δεν τρώνε καθόλου σαν να μην το βλέπουν.

τι μπορεί να συμβαίνει και γιατί επιτέθηκε το πιο μεγάλο στην θηλυκιά (πιο μικροκαμωμένη)?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου..σε ποσα λιτρα τα εχεις και ποσα ειναι τα ψαρια?μεγεθος?

τετοια συμπεριφορα εχω ακουσει μονο μια φορα..απο το φορουμ μας..ηταν εγκυος μια θυλικια και την κατασπαραξαν...μηπως ηταν εγκυος η θυλικια σου??

Link to comment
Share on other sites

τα ματια τους υπάρχει περίπτωση να τραυματίστηκαν από τα τσάμια όπως πήγαιναν πέρα δώθε?δεν γνωρίζω αν ήταν έγκυος δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

τα ματια τους υπάρχει περίπτωση να τραυματίστηκαν από τα τσάμια όπως πήγαιναν πέρα δώθε?δεν γνωρίζω αν ήταν έγκυος δυστυχώς

φιλε μου απο οτι γνωριζω υπαρχει μια ασθενια στα πιρανια που τα συμπτωματα φαινονται στα ματια..!!!δεν νομιζω να τραυματιστικα απο τα τζαμια.ισως να εχεις καποια ασθενια στο ενυδρειο σου...αν μπορεις βαλε μια φωτο απο τα ψαρια...να την δουνε και οι πιο εμπειροι και να σου πουνε με σιγουρια...

Link to comment
Share on other sites

post-10007-1303062009_thumb.jpg το συγκεκριμένο έχει και αυτές τις άσπρες γραμμές στο κεφάλι του :)

post-10007-1303062108_thumb.jpg

θυμήθηκα ότι μου είχαν ξεράσει και το φάει κάποιες φορες δεν ταΐζω συχνά πάντως κάθε 2 η 3 μέρες και κοτόπουλο που k που

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια πιθανο να εχουν καταρακτη στα ματια.

καλο ειναι να ξεκινησεις μια θεραπεια με melafix-pimafix σε χαλαρους ρυθμους κ να κανεις καποια τεστ αμωνιας.

δεν ειναι αμεσα κακο αλλα δημιουργηται απο κακη διατροφη κ κακες συνθηκες νερου συνηθως.

τα πιρανχα εμφανιζουν συχνα τη συγκεκριμενη ασθενεια λογω της διατροφης τους.

ο καταρακτης δημιουργηται απο προβλημα στα νεφρα.

δοκιμασε κ καποια βιταμινη μετα απο λιγες μερες.

το ψαρι στο οποιο επιτεθηκαν ετρωγε κανονικα?

σε αντιθετη περιπτωση μπορει να ηταν πολυ αδυναμο κ να του επιτεθηκαν.

εχεις φωτο απο την πληγη?

ακομα κ μετα απο ενα δαγκωμα το πιρανχα θα μπορουσε να ζησει απο τη στιγμη που το τραυμα δεν ηταν σε ζωτικα σημεια αλλα στη ραχη αρα μπορει να ηταν ηδη ψοφιο οταν το δαγκωσαν.

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια πιθανο να εχουν καταρακτη στα ματια.

καλο ειναι να ξεκινησεις μια θεραπεια με melafix-pimafix σε χαλαρους ρυθμους κ να κανεις καποια τεστ αμωνιας.

δεν ειναι αμεσα κακο αλλα δημιουργηται απο κακη διατροφη κ κακες συνθηκες νερου συνηθως.

τα πιρανχα εμφανιζουν συχνα τη συγκεκριμενη ασθενεια λογω της διατροφης τους.

ο καταρακτης δημιουργηται απο προβλημα στα νεφρα.

δοκιμασε κ καποια βιταμινη μετα απο λιγες μερες.

το ψαρι στο οποιο επιτεθηκαν ετρωγε κανονικα?

σε αντιθετη περιπτωση μπορει να ηταν πολυ αδυναμο κ να του επιτεθηκαν.

εχεις φωτο απο την πληγη?

ακομα κ μετα απο ενα δαγκωμα το πιρανχα θα μπορουσε να ζησει απο τη στιγμη που το τραυμα δεν ηταν σε ζωτικα σημεια αλλα στη ραχη αρα μπορει να ηταν ηδη ψοφιο οταν το δαγκωσαν.

αντωνη απο αυτο μπορει να πεθανουν κιολας?

και το αλλο ερωτημα ειναι ..τα ψαρια ειναι απο μωρα μαζι και σηζουν τοσο καιρο(αρα ειναι σαν αδερφια)...ακομα υπαρχει η περιπτωση κανιβαλισμου?

Link to comment
Share on other sites

αντωνη απο αυτο μπορει να πεθανουν κιολας?

και το αλλο ερωτημα ειναι ..τα ψαρια ειναι απο μωρα μαζι και σηζουν τοσο καιρο(αρα ειναι σαν αδερφια)...ακομα υπαρχει η περιπτωση κανιβαλισμου?

αν το ψαρι τυφλωθει ειναι αδυναμο κ οπως ειναι γνωστο σε αυτα τα ψαρια μονο οι δυνατοι επιβιωνουν.

Link to comment
Share on other sites

έτρωγε αλλα όχι και πολύ συνήθως τα αλλα τρώγαν πιο πολύ και αυτό έμενε τελευταίο να τσιμπάει από εδώ και από εκεί.

αυτό το κομμάτι περίπου έλειπε από το ψάρι.ήταν με το πρόσωπο προς τα κάτω και σπαρταρούσε.αφού σε μια στιγμή κουνιόταν ελάχιστα και το μάτι του είχε γυρίσει (είχε γίνει άσπρο από μέσα)το έβγαλα από το νερόpost-10007-1303079307_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα οικονομικά μου τώρα δεν είναι σε θέση για να αγοράσω φάρμακα εκτος αν είναι φτηνά .άμα αργήσω λίγο να πάρω τα φάρμακα θα υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

τα οικονομικά μου τώρα δεν είναι σε θέση για να αγοράσω φάρμακα εκτος αν είναι φτηνά .άμα αργήσω λίγο να πάρω τα φάρμακα θα υπάρχει πρόβλημα?

ειναι ρισκο..αν τυφλωθουνε μετα.......!!!δεν υπαρχει επιστροφη. εσυ αποφασιζεις

Link to comment
Share on other sites

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=874 μαλλον αυτο σου κανει...
Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να αποφευγουμε τη χρηση φαρμακων στα πιρανχα.

αυτα που σου προτεινα ειναι δοκιμασμενα με πολυ καλα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

κάνω μικρές αλλαγές νερού κάθε μέρα.to άσπρο από τα ματια έχει υποχωρήσει σχεδόν τελείως. 2 από τα piranha δεν είναι k πολύ ορεξάτα και κάθονται χαμηλά.συνεχίζουν να μην τρώνε ακόμα.

επειδή βλέπω βελτίωση όμως στην συμπεριφορά τον τριών και το άσπρο υποχωρεί από τα ματια ολονών θα δω και σήμερα πως θα πάνε και αν δω ότι κάτι πάει λάθος δεν ξέρω τι να κάνω διότι αφού υποχωρεί από τα ματια τους το άσπρο τι μπορεί να φταίει τώρα.

το νερό είναι σε normal συνθήκες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

κάνω μικρές αλλαγές νερού κάθε μέρα.to άσπρο από τα ματια έχει υποχωρήσει σχεδόν τελείως. 2 από τα piranha δεν είναι k πολύ ορεξάτα και κάθονται χαμηλά.συνεχίζουν να μην τρώνε ακόμα.

επειδή βλέπω βελτίωση όμως στην συμπεριφορά τον τριών και το άσπρο υποχωρεί από τα ματια ολονών θα δω και σήμερα πως θα πάνε και αν δω ότι κάτι πάει λάθος δεν ξέρω τι να κάνω διότι αφού υποχωρεί από τα ματια τους το άσπρο τι μπορεί να φταίει τώρα.

το νερό είναι σε normal συνθήκες

Γεια σου φίλε θα σου πρότεινα να παρεις τα φάρμακα που σου προτεινε ο Αντώνης το κόστος στα μικρά μπουκάλια και για τα δυο ειναι απο 14 εως 20 ευρω και θα δεις σίγουρο αποτέλεσμα το είχα και εγω το προβλημα και σε μια εβδομαδα εγιναν καλα....ειναι κριμα να τυφλωθουν!

τα φάρμακα ειναι 100% φυτικά και ειναι απο την ΑΡΙ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...