Jump to content

ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΜΟΥ


blue

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίεςκοινωνικο φυτεμενο

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):120χ45χ65

Συνολικά Λίτρα:280 καθαρα

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά:Διαφορα

Ψάρια:Διαφορα

Άλλα είδη:Γαριδες , Σαλιγκαρια (Μπλεχτηκε η Γυναικα σε ολα)

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:

Πέτρες:

Ξύλα:1ριζα

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:JBL

Βυθός:Χαλικι 4-6 mm

Φωτισμός 2x38 watt . 2X54 watt

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):

Διάρκεια φωτισμού:11 Ωρεw οι 38watt . 5 ωρες και ανεβαινουν οι 54 watt

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: 2 Fluval 405

Θέρμανση/ Ψύξη:jbl 300 watt

Λίπανση:σειρα flourisch

Παροχή CO2:2Κg μπουκαλα 40 φυσαλιδες το λεπτο

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:

Παράμετροι

pH: 7,2 με controller

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες: 020no.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

021au.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

022lh.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μας καμιά φωτό ολόκληρη γιατί έτσι δεν βλέπουμε και πολλά,

επίσης κλείσε τα φώτα του χώρου και μην βάλεις φλας και φωτογράφισέ το, θα βγει πολύ πιο καλή η φωτό :)

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Φυτά:Διαφορα

Ψάρια:Διαφορα

Άλλα είδη:Γαριδες , Σαλιγκαρια (Μπλεχτηκε η Γυναικα σε ολα)

:):thumbup::thumbup::hysterical::rasp:

Link to comment
Share on other sites

μολις ερθει ενας φιλοσ με φωτογραφικη και αφου αντικατασταθει η αριστερη γωνια (γιατι καποια πεινουσαν οπως εγραψα σε αλλο θεμα και τα κλαδεψαν ολα ) θα βγαλω

Link to comment
Share on other sites

Να και ολοκληρο με τελικη διαμορφωση

img0962oi.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us img0960l.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Ωραίο φίλε μου. Τα φυτά είναι όλα αληθινά; Νομίζω ότι αν φουντώσουν τα φυτά θα δείξει ακόμα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο!

Συμφωνω με IoSpy για τα φυτά :)

Επίσης, αν έβαζες ένα σκούρο φόντο πίσω θα έδειχνε ακόμα πιο ωραίο κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ολα αληθινα παιδια μην ρωτατε τι και πως (ονομα και ταιριασμα εννοω ). αυτα παθαινεισ αμα αφηνεισ γυναικα σε μαγαζι μεσα και περιμενεισ στο αμαξι . τα φυτα ειναι μερον ως μηνα ξερω θελειθ υπομονη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και ενα update

016tx.th.jpg]τι 7ο μωρο [/url] οσο παει και αναπτυσεται 012cp.th.jpg]χτες [/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ενα update βγηκε το ενα 405 για να κερδισω (και καλα χωρο ) και μπηκε ενα G6 (ποτε θα με σκοτωσει αυτη η γυναικα ειναι ηρωας χα χα χα ) το 405 που εμεινε θα αλλαχτουν αυτη τη βδομαδα οι σωληνες για να μπει ενα ψυγειο (ακομα δεν το εχει παρει γραμμη τη της ετοιμαζω ) 2 φορα σε 15 μερεσ χτυπησα 28 με ανοιχτα καπακια και απο βδομαδα ερχετε το δευτερο over tank φωτιστικο να γινουν επιτελουν 4χ54 . αυτα προς το παρον οταν μπουν ολα νεεςσ φωτο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φιλε με το συμπαθειο, νομίζω το παρακανεις με την φιλτρανση! δεν χρειαζονται 2 405 και σιγουρα δεν χρειαζεται G6.... Επισης, δεν χρειαζεται και ψυκτικο. Τα συγκεκριμενα ψαρια, (απ'οτι βλέπω γκαπυ και πλατυ) δεν έχουν τοσο πρόβλημα. Με μερικά ανεμηστιρακια να την κρατανε σταθερα στους 27-28 θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε με το συμπαθειο, νομίζω το παρακανεις με την φιλτρανση! δεν χρειαζονται 2 405 και σιγουρα δεν χρειαζεται G6.... Επισης, δεν χρειαζεται και ψυκτικο. Τα συγκεκριμενα ψαρια, (απ'οτι βλέπω γκαπυ και πλατυ) δεν έχουν τοσο πρόβλημα. Με μερικά ανεμηστιρακια να την κρατανε σταθερα στους 27-28 θα είσαι οκ.

Ακριβώς..λιγο υπερβολές!

Link to comment
Share on other sites

ισως να εχετε δικιο παιδια αλλα εγω εδω και 3 μερες εχω ξεπερασει τουσ 28 ο λογοσ απλωσ ολη μερα εκτος λογω δουλειας και το σπιτι το βαραει ο ηλιος οσο για το G6 to στις 5 μερες η ροη φτανει στο 50 τοις εκατο το fluval αστε το καλυτερα και αυτο λογω φυτων .

ΥΓ περσι με τους καυσωνες ειχα περιχαρησ το βραδυ μεσασ στο σπιτι 32-33 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο! :bowdown:

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω για ένα σκουρόχρωμο φόντο (πχ. μαύρο χαρτόνι) και για το ότι 2 Fluval 405 για 280 λίτρα είναι υπερβολή!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο! :bowdown:

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω για ένα σκουρόχρωμο φόντο (πχ. μαύρο χαρτόνι) και για το ότι 2 Fluval 405 για 280 λίτρα είναι υπερβολή!!

Εδω λεει οτι το 405 γεματο γυριζει 379 λιτρα αληθεια η ψεματα δεν ξερω παντως πανω απο 500 δεν γυριζει εδω

εξαλλου με γνωστους που μιλησα ολοι λεγανε 2 φιλτρα σαν ασφαλεια αυτο εκανα

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να παρεις δυο 305 ή ενα 305 και ενα 205. Πολλα λεφτα εριξες χωρις λόγο... :bowdown:

---------

Ρε φιλε.... Πως μπερδεύτικες ετσι! Τα 379 δεν είναι λίτρα, αλλα γαλόνια! 1300 εχουν ονομαστικη. Πες 800 γεματο με υλικα. Συμπερασμα, εχεις ενα πλυντηριακι!

Πουλα τίποτα τώρα που είναι καινουργια εκτός και αν σκοπευεις για αρκετα μεγαλύτερες καταστασεις.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να παρεις δυο 305 ή ενα 305 και ενα 205. Πολλα λεφτα εριξες χωρις λόγο... :happybday:

---------

Ρε φιλε.... Πως μπερδεύτικες ετσι! Τα 379 δεν είναι λίτρα, αλλα γαλόνια! 1300 εχουν ονομαστικη. Πες 800 γεματο με υλικα. Συμπερασμα, εχεις ενα πλυντηριακι!

Πουλα τίποτα τώρα που είναι καινουργια εκτός και αν σκοπευεις για αρκετα μεγαλύτερες καταστασεις.

Το AqAdvisor λέει σωστά για λίτρα όχι για γαλόνια. Απλά το 379 είναι ότι αρκεί για 379 λίτρα ενυδρείο.

Γύρισε τις εξόδους πάνω στα τζάμια για να μειώσεις ροή όσο μπορείς.

Εγω πιστεύω να τα αφήσεις με μειωμένη ροή. Καλό κάνουν. :thumbup::hysterical:

Καλύτερα δώσε λεφτά για κανένα μεγάλο ενυδρείο (άνω των 500-600 λίτρων) να το ευχαριστηθείς κι' όλας και μην αγοράζεις ψυκτικά κτλ.

Έχεις τον εξοπλισμό. Αν πουλήσεις και το 280λ που έχεις μείον την αγορά ψυκτικού είσαι μία η άλλη. :bowdown:

Με 2-3 ανεμιστηράκια θα κρατάς θερμοκρασία άνετα στους 27-28 βαθμούς. Άλλωστε και οι δικές μας κατασκευές πάνω στο ενυδρείο μας είναι μέρος του χόμπυ.

Εγώ πέρσι το καλοκαίρι με το σαλόνι να το βλέπει μόνιμα ο ήλιος, είχα ενυδρείο 500λ, 2 ανεμιστηράκια και θερμοκρασία 27 το πρωί που έφτανε 28,3 μάξιμουμ το βράδυ με τα φώτα).

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν με παιρνει ο χωρος για μεγαλυτερο οσο για την ροη πιστεψε με δεν ειναι μεγαλη δεν ενοχλει ισα ισα που παιζουν . Το ψυγειο το πηρα για καλυτερα και δεν το μετανοιωσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...