Jump to content

Ph.. για μονομαχο


Geo100

Recommended Posts

Έχω αρχίσει και στήνω ένα ενυδρείο για μονομάχο και το νερό της βρύσης μου έχει ph 7.6 περιπου (συνέπως και το ενυδρείο όπως το μέτρησα)... είναι κατάλληλο για το μονομάχο? Αν όχι πως θα μπορούσα να το ρίξω? το ενυδρείο ειναι φυτεμένο με φίλτρο... η θερμοκρασία μετρήσεων ήταν 19 βαθμοί

Βάζω και μια φωτογραφία να μου πείτε την γνώμη σας... στον βράχο θα βάλω moss και θα το αφήσω να μεγαλώσει πριν βάλω το ψάρι γιατι νομίζω είναι κάπως αιχμηρός σε κάποια σημεία...

post-8118-1303206270_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και στήνω ένα ενυδρείο για μονομάχο και το νερό της βρύσης μου έχει ph 7.6 περιπου (συνέπως και το ενυδρείο όπως το μέτρησα)... είναι κατάλληλο για το μονομάχο? Αν όχι πως θα μπορούσα να το ρίξω? το ενυδρείο ειναι φυτεμένο με φίλτρο... η θερμοκρασία μετρήσεων ήταν 19 βαθμοί

Βάζω και μια φωτογραφία να μου πείτε την γνώμη σας... στον βράχο θα βάλω moss και θα το αφήσω να μεγαλώσει πριν βάλω το ψάρι γιατι νομίζω είναι κάπως αιχμηρός σε κάποια σημεία...

Το ph μπορεις να το ριξεις με διοξειδιο του ανθρακα ( απλα πρεπει να το κανεις ετσι ωστε να σταθεροποιηθει) Με τυρφη και με Α/Ο.. Η Α/Ο ειναι ο καλυτερος τροπος για να εχεις σταθερες συνθηκες αλλα ειναι και η πιο ακρυβη λυση που δεν θα την συνηστουσα για ενα μονομαχοενυδρειο... ολοι οι τροποι ριχνουν τις σκληροτητες με αποτελεσμα να πεφτει και το ph.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

Συντήρηση στο ενυδρείο

Μεγάλο ρόλο παίζει η σταθερότητα των συνθηκών και η αποφυγή των απότομων αλλαγών τους.

PH: 6-7.5 (Ιδανικά: 6.5-7.0)

KH: -

GH: 4-12°dGH (Ιδανικά: 5-8°dGH)

Θερμοκρασία: 22-28°C (Ιδανικά: 25-26°C)

Λίτρα: Προτεινόμενα 10-15 λίτρα

Εγω θα σου προτεινα να εκανες ενα diy CO2. που θα εκανε καλο στα φυτα σου και θα εφτανες το ph που θελεις... αλλα προσοχη στις φυσαλιδες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να εκανες ενα diy CO2. που θα εκανε καλο στα φυτα σου και θα εφτανες το ph που θελεις... αλλα προσοχη στις φυσαλιδες.

όταν λες προσοχή στις φυσαλίδες τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

όταν λες προσοχή στις φυσαλίδες τι εννοεις?

εαν εχεις πολλες φυσαλιδες το δευτερολεπτο θα πεσει πολυ το ph... και μπορει να εχεις προβλημα...παντως το diy CO2 δεν βγαζει πολλες φυσαλιδες... με εναν ρυθμιστη θα εισαι οκ..

εαν το φτιαξεις ακολουθησε κατα γραμμα τις οδηγιες μην εχεις κανενα ατυχημα και κλαις τον μονομαχο σου... Ελπιζω να μην σε ανχωνω απλα εαν πεσει μαγια στο ενυδρειο θα τα καταστρεξει ολα.

Έγινε επεξεργασία - Satum
Link to comment
Share on other sites

αα ευχαριστώ ... :)

ένα έτοιμο μικρό συστηματάκι Co2 πόσο θα μου κοστίσει περίπου .... ?

το πολυ 8 ευρω για 2-3 μηνες περιπου...

1 ευρω κανει η 3η μαγια

0.5 ευρω 1.5 λιτρο νερο

1 ευρω ζαχαρη 1 κιλο

60 λεπτα ενα μετρο σωληνακι

3 ευρω βαλβιδα αντεπιστροφης

2 ευρω ρυθμιστης φυσαλιδων.

1 ευρω αεροπετρα.

το μειγμα εγω το αλλαζα καθε 2 βδομαδες...

βαλβιδα αντεπιστροφης δεν χρειαζεται να παρεις αλλα σε προφιλασει απο ατυχηματα...

σωληνακι μπορει να εχεις

οπως και αεροπετρα..

ζαχαρη και μαγια λογικα θα υπαρχει

παντως ειναι φθηνος τροπος και αποτελεσματικος

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37191

Έγινε επεξεργασία - Satum
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...