Jump to content

Δισκοφυτεμένο 350 λίτρων


IoSpy

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου Φυτεμένο με δίσκους

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 120x45x65

Συνολικά Λίτρα:351

Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί

Φυτά: Valisneria gigantean, Anubias barteri, Κερατόφυλλο, Microsorum pterotus, Xmas moss, java moss, Ντοματιές, echinodorus amazonicus, echinodrous red flame

Ψάρια:6 δίσκοι εκτροφής, 6 αρλεκίνοι, 3 sp3, μία μονομάχος, 5 cory sterbai

Άλλα είδη: 5 golden apple snails

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Μαύρο χαρτόνι

Πέτρες: 2 προσωρινές μέχρι να μουλιάσει καλά η ρίζα

Ξύλα:5 red moorwood, 2 ξύλα

Άλλα διακοσμητικά :1 καρύδα

Υπόστρωμα: -

Βυθός: άμμος λευκή carat 6 30 κιλά

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 x39watt (μία λευκή και μία ροζ)

Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Fluval 405 φουλ sera siporax και λίγο τύρφη

Θέρμανση/ Ψύξη: jager 250watt

Λίπανση: seachem flourish

Παροχή CO2: όχι

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:tetradiscus, jbl novo grano mix, tropical spiroulina & D-Allio plus, tetra vital, σκορδόζουμο, κατ. Bloodworms, κατ. χορταρικά

Παράμετροι

pH: 4.9-5.0

Γενική σκληρότητα (GH): 4

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 1

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Φωσφορικά (PΟ4):0.6

Μέση Θερμοκρασία (°C):28

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 80λίτρα κάθε 8-10 μέρες (όλο α/ο + 1,5 λίτρο βρύσης βρασμένο)

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: προετοιμασία σε βαρέλι στους 28 βαθμούς με stresscoat για όλη την ποσότητα νερού αλλαγής, seachem discus trace, seachem flourish, sera blackwater

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: καθαρισμός φίλτρου κάθε 1.5 με 2 μήνες.

Φωτογραφίες:

post-21690-1303248073_thumb.jpgpost-21690-1303248084_thumb.jpgpost-21690-1303248100_thumb.jpgpost-21690-1303248116_thumb.jpgpost-21690-1303248133_thumb.jpgpost-21690-1303248151_thumb.jpgpost-21690-1303248173_thumb.jpgpost-21690-1303248193_thumb.jpg

Βίντεο:

Στο επόμενο post σε λίγο με τις υπόλοιπες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

post-21690-1303249643_thumb.jpg post-21690-1303249672_thumb.jpgpost-21690-1303249690_thumb.jpgpost-21690-1303249719_thumb.jpgpost-21690-1303249743_thumb.jpgpost-21690-1303249772_thumb.jpgpost-21690-1303249799_thumb.jpgpost-21690-1303249838_thumb.jpg Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

post-21690-1303249933_thumb.jpg post-21690-1303249953_thumb.jpgpost-21690-1303249975_thumb.jpgpost-21690-1303250003_thumb.jpgpost-21690-1303250025_thumb.jpg

Το βίντεο επειδή είναι HD θέλει ώρα μέχρι να ανέβει στο youtube...

Link to comment
Share on other sites

Αν και δουλευει μικρο χρονικό διαστημα.... μια χαρα το βλεπω εξελίσσετε!!! :)

Link to comment
Share on other sites

τουμπανο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. :)

Μετά από 3 ώρες ανέβηκε και το βίντεο. Δυστυχώς είναι το πρώτο βίντεο με την νέα μηχανή οπότε τα έκανα λίγο μπάχαλο με το φόκους.

<iframe title="YouTube video player" width="640" height="390" src="http://www.youtube.com/embed/-8XOj8I2oJk" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

<object width="1280" height="750"><param name="movie" value="https://www.youtube.com/watch?v=-8XOj8I2oJk?fs=1&hl=el_GR"></param><param'>https://www.youtube.com/watch?v=-8XOj8I2oJk?fs=1&hl=el_GR"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="https://www.youtube.com/watch?v=-8XOj8I2oJk?fs=1&hl=el_GR" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="1280" height="750"></embed></object>

Edit: Επιδή τα έκανα μαντάρα μπορεί να το φτιάξει κάποιος modarator? Δεν ξέρω γιατί δεν φαίνεται.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Anyway το βίντεο είναι εδώ.

Αν μπορεί κάποιος να το ενσωματώσει στο προηγούμενο post και να μου πει και τι κάνω λάθος... :)

Link to comment
Share on other sites

"μου αρέσει" πολύ το στήσιμο σου!! συγχαρητήρια. by the way Nice Discus !! :)

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό :)

Ωραίο στήσιμο και όμορφα δισκάκια.

Τι διαφορετικές συμπεριφορές διακρίνεις τώρα με το χαμηλό PH, χρώματα, αρρώστιες, όρεξη κ.λ.π?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό :thumbup:

Ωραίο στήσιμο και όμορφα δισκάκια.

Τι διαφορετικές συμπεριφορές διακρίνεις τώρα με το χαμηλό PH, χρώματα, αρρώστιες, όρεξη κ.λ.π?

Να σου πω την αλήθεια βλέπω πιο έντονο το μπλε στους blue diamond αλλά πιστεύω είναι θέμα ηλικίας γιατί τώρα λογικά πρέπει να βγάλουν το χρώμα τους έτσι κι αλλιώς.

Από αρρώστιες παρ' όλο το ph ένα cory έχει βγάλει εδώ και 1 μήνα κάτι σαν μύκητα. Είμαι υπό θεραπεία με pimafix. Γενικότερα δεν είχα κάποιο άλλο θέμα.

Από συμπεριφορά.... τρομάζουν πολύ εύκολα με την παραμικρή κίνηση ή ήχο. Αλλά πάντα έρχονται και με παρακολουθούν ότι κάνω και όπου πάω.

Στο θέμα όρεξης... μόνο εμένα δεν έχουν φάει ακόμα. Τρώνε 4 γεύματα την ημέρα.

Thnx παίδες. :)

Link to comment
Share on other sites

Με τόσο μαλακό νερό και αλλαγές κάθε 8-10 μέρες έχει προσέξει καθόλου διακιμάνσεις στο pH?

Link to comment
Share on other sites

Με τόσο μαλακό νερό και αλλαγές κάθε 8-10 μέρες έχει προσέξει καθόλου διακιμάνσεις στο pH?

Μέχρι πριν 2 αλλαγές νερού ήταν 100% α/ο και η τύρφη στο εσωτερικό φίλτρο μου έριχνε περίπου 0.2 το ph κάθε 10 μέρες. Περίπου.... Πλέον που είναι 95% περίπου (1.5 λίτρο στα 80 είναι βρύσης) είναι σταθερότατο και με την τύρφη να παραμένει στο εσωτερικό φίλτρο. Πριν είχε πέσει μέχρι 4.6 ενώ τώρα σταθερά 4.9 με 5. Βέβαια εξασθενεί και η τύρφη...

Σε 2 εβδομάδες το πολύ υπολογίζω ότι θα βγάλω τελείως την τύρφη από το εσωτερικό φίλτρο και θα γίνει χρήση στο βαρέλι προετοιμασίας νερού όπου πιστεύω θα είναι πιο ασφαλής η πιθανή αστάθεια του ph.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ενυδρειο και οι δισκοι σου.Μου αρεσει πολυ ο Alenquer. :):thumbup::thumbup:

Ο μονομαχος ποσο καιρο ζει στο ενυδρειο??Δεν υπαρχει προβλημα με το ph??

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

BEAUTIFUL WORLD :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ενυδρειο και οι δισκοι σου.Μου αρεσει πολυ ο Alenquer. :):thumbup::thumbup:

Ο μονομαχος ποσο καιρο ζει στο ενυδρειο??Δεν υπαρχει προβλημα με το ph??

To ενυδρείο ξεκίνησε 30 Νοέμβρη το στήσιμό του. Ο μονομάχος ήταν σε μαλακό νερό από το προηγούμενο ενυδρείο που είχε ίδιες σκληρότητες αλλά 7 ph. Κοντά 1 μήνα πιο πριν. Στο νέο ενυδρείο το ph το έχω ρίξει από τις 15 Φλεβάρη κάτω από 6 και πολύ αργά έχω φτάσει εδώ και 20 μέρες περίπου στο ph που είμαι σήμερα. Οπότε μιλάμε για τουλάχιστον 2 μήνες σε αυτά τα ph και πάνω από 5 μήνες σε αυτές τις σκληρότητες.

Οι ημερομηνίες και οι τιμές που αναφέρω είναι ακριβείς μιας και κρατάω καθημερινό ιστορικό. Και μέχρι στιγμής δεν έχω δει να δείχνει κάποιο πρόβλημα. Σταδιακά θέλω να το επαναφέρω και στο 5.5 ph...

Edit: Όντως ο alenquer πολύ όμορφος. Περιμένω να τον δω πως θα εξελιχθεί που λογικά θα εμφανίσει και το μαύρο δαχτυλίδι στα πτερύγιά του.

Και μία ακόμα φωτογραφία του. :hysterical:post-21690-1303335628_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

To ενυδρείο ξεκίνησε 30 Νοέμβρη το στήσιμό του. Ο μονομάχος ήταν σε μαλακό νερό από το προηγούμενο ενυδρείο που είχε ίδιες σκληρότητες αλλά 7 ph. Κοντά 1 μήνα πιο πριν. Στο νέο ενυδρείο το ph το έχω ρίξει από τις 15 Φλεβάρη κάτω από 6 και πολύ αργά έχω φτάσει εδώ και 20 μέρες περίπου στο ph που είμαι σήμερα. Οπότε μιλάμε για τουλάχιστον 2 μήνες σε αυτά τα ph και πάνω από 5 μήνες σε αυτές τις σκληρότητες.

Οι ημερομηνίες και οι τιμές που αναφέρω είναι ακριβείς μιας και κρατάω καθημερινό ιστορικό. Και μέχρι στιγμής δεν έχω δει να δείχνει κάποιο πρόβλημα. Σταδιακά θέλω να το επαναφέρω και στο 5.5 ph...

Edit: Όντως ο alenquer πολύ όμορφος. Περιμένω να τον δω πως θα εξελιχθεί που λογικά θα εμφανίσει και το μαύρο δαχτυλίδι στα πτερύγιά του.

Και μία ακόμα φωτογραφία του. :rasp:post-21690-1303335628_thumb.jpg

:):thumbup::thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

τελειο φιλε συγχαρητηρια!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ακομα.

Τα φυτα σου φαινονται υγιέστατα. Δεν παρουσιαζουν κανενα προβλημα με το ομολογουμένως τοσο χαμηλο ph?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ακομα.

Τα φυτα σου φαινονται υγιέστατα. Δεν παρουσιαζουν κανενα προβλημα με το ομολογουμένως τοσο χαμηλο ph?

Οι ντοματιές, οι βαλισνέριες και οι ανούμπιες πραγματικά δείχνουν απτόητες. Εκεί που είδα λίγο μικρότερη ταχύτητας ανάπτυξης είναι στην moss και στους ehcinodorus amazonicus από το 5.5 ph και κάτω. Αλλά και πάλι πάνε καλά αν σκεφτείς ότι και ο φωτισμός είναι 2x39 watt χωρίς ανακλαστήρες και 320 λίτρα καθαρά.

Αυτό που έχει μείνει τελείως στάσιμο είναι το Microsorum pterotus που έχει πλέον πολύ σκιά από τις ντοματιές και άμεσα πρέπει να κλαδέψω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...