Jump to content

Μονομάχος


Geo100

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο με νερό δικτύου και τρέχει για μια εβδομάδα... Θα αγοράσω το ψαράκι σε μια εβδομάδα απο τώρα... Από ότι υποψιάζομαι τους μονομάχους τους κρατάνε σε νερό δικτύου (σαν και το δικό μου ενυδρείο) η μέτρηση μου έδωσε pH 7,6. Να αφήσω τις τιμές ώστε ο μονομάχος να έχει τις ίδιες τιμές με το κατάστημα ή να τις αλλάξω σύμφωνα με αυτές που αναγράφονται στο προφίλ του μονομάχου?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ενυδρείο με νερό δικτύου και τρέχει για μια εβδομάδα... Θα αγοράσω το ψαράκι σε μια εβδομάδα απο τώρα... Από ότι υποψιάζομαι τους μονομάχους τους κρατάνε σε νερό δικτύου (σαν και το δικό μου ενυδρείο) η μέτρηση μου έδωσε pH 7,6. Να αφήσω τις τιμές ώστε ο μονομάχος να έχει τις ίδιες τιμές με το κατάστημα ή να τις αλλάξω σύμφωνα με αυτές που αναγράφονται στο προφίλ του μονομάχου?

ο μονομάχος προτιμά νερό με ουδέτερο ph και λίγη τύρφη..

εγώ το δικό μου τον έχω σε 7,5 ph με τύρφη.... :)

δεν θα πάθει τίποτα σε ph 7,6 αλλά πολύ καλό είναι οι συνθήκες που φιλοξενείτε το betta να ειναι όσο πιο σωστές και φυσικές :thumbup:

άρα καλό θα ήταν σταδιακά να του χαμηλώσεις λίγο το ph βάζοντας σταδιακά την απαραίτητη τύρφη

Γνώμη μου πάντα :hysterical::rasp::band:

το ενυδρείο πως το έστρωσες;;;;;; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν απέχεις πολύ από αυτό που λέμε προτεινόμενο (6,7 - 7,5), αλλά το σημαντικότερο είναι η σταθερότητα, μιας και οι μονομάχοι κρατιόνται σε μικρά ενυδρεία που τα δεδομένα αλλάζουν πολύ γρήγορα. :)

Υπάρχουν καθόλου φυτά?

Link to comment
Share on other sites

ύπαρχουν φυτά camboda green και annubia nana....

που μπορώ να βάλω την τύρφη :) ?

το εστρωσα με βακτήρια του εμπορίου

Link to comment
Share on other sites

Tύρφη μπορείς να βάλεις σε δοχείο προετοιμασίας και να προετοιμάζεις το νερό σου για καλύτερα και πιο ασφαλή αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

ύπαρχουν φυτά camboda green και annubia nana....

που μπορώ να βάλω την τύρφη :thumbup: ?

το εστρωσα με βακτήρια του εμπορίου

NH4-NO2-NO3 που βρίσκονται;;;;;

Βάλε αν θες καμια φώτο να το δούμε :):thumbup:

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

NH4-NO2-NO3 που βρίσκονται;;;;;

Βάλε αν θες καμια φώτο να το δούμε :):thumbup:

φιλικά

δεν έχω κάνει μετρήσεις.... αλλά δεν φιλοξένει μέσα τπτ άλλο εκτός απο 2 ζέμπρα snails και τα φυτά... θα πάρω τεστ να μετρήσω πριν βάλω το ψάρι...

post-8118-1303382312_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι πολύ ωραίο.

Προσωπικά θα προτιμούσα αντι της πέτρας που έχεις 'ενα ξυλαράκι , θα το ευχαριστηθεί περισσότερο. :)

Δεν έχεις μετρήσεις για NH4-NO2-NO3 ;;;; Ειναι απαραίτητες από την πρώτη στιγμή που μπαίνει νερό στο ενυδρείο για την παρακολούθηση της πορείας του.Δεν έχει σημασία που έχεις 2 zebra μέσα και μόνο.Εχει το ενυδρείο αναποδιές :thumbup::hysterical::rasp:

Καλό θα ναι να πάρεις τα τεστ

Γνώμη μου πάντα

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ότι εριξες βακτήρια δεν σημένει πως έστρωσε κιόλας

Ρίχνεις τροφη μέσα για να προχωράει ο κύκλος του αζώτου;

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια εμπορίου λένε πότε πρέπει να βάλεις το ψάρι ... Π.χ. το nitrivec λέει μετά από 24 ώρες. Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια! Όμορφο το ενυδρείο σου...

Link to comment
Share on other sites

Εαν χρησιμοποιείς νιριβέκ, σε παρακαλώ κανε μετρήσεις Νο2!

Εαν ταίζεις με φυλαρακια ή και αμμωνία....

εαν ρίχνεις μόνο νιτριβέκ χωρις να ταίζεις και χωρίς ψαρια δεν με ενδιαφέρει η μετρηση :)

φιλικά παντα

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

δεν ρίχνω τροφή δεν το ήξερα... ρίχνω ενα σκεύασμα που γράφει επάνω Nitre-Out ΙΙ εδώ και μία εβδομάδα κάθε μέρα ένα καπάκι... Σχετικά με την αμμωνία: στον πάτο του ενυδρείου παρατηρώ καμιά φορά κομματάκια απο τα φυτά μου κύριως απο το camboda αυτά όταν σαπίζουν είναι αρκετά να δημιουργήσουν αμμωνία?

Το φίλτρο μου είναι μικρό περιεχόταν στο 30λιτρο ενυδρείο της HAILEA έβγαλα το σφουγγαράκι και έβαλα κάτι πετρούλες βιολογικού υλικού

Έχω ένα θερμοστάτη 25W και θερμοκρασία στους 25-26

Υπόστρωμα για τα φυτά και μία φορά την εβδομάδα ρίχνω υγρό λίπασμα

Χρησιμοποιώ αποχλωριοτικό

pH: 7.6

Μου λείπουν μετρήσεις αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά και σκληρότητας νερού...

Αν και αυτά τα τεστ είναι κάπως ακριβά :) έχετε να προτείνετε κάτι πιο οικονομικό?

Link to comment
Share on other sites

δεν ρίχνω τροφή δεν το ήξερα... ρίχνω ενα σκεύασμα που γράφει επάνω Nitre-Out ΙΙ εδώ και μία εβδομάδα κάθε μέρα ένα καπάκι... Σχετικά με την αμμωνία: στον πάτο του ενυδρείου παρατηρώ καμιά φορά κομματάκια απο τα φυτά μου κύριως απο το camboda αυτά όταν σαπίζουν είναι αρκετά να δημιουργήσουν αμμωνία?

Το φίλτρο μου είναι μικρό περιεχόταν στο 30λιτρο ενυδρείο της HAILEA έβγαλα το σφουγγαράκι και έβαλα κάτι πετρούλες βιολογικού υλικού

Έχω ένα θερμοστάτη 25W και θερμοκρασία στους 25-26

Υπόστρωμα για τα φυτά και μία φορά την εβδομάδα ρίχνω υγρό λίπασμα

Χρησιμοποιώ αποχλωριοτικό

pH: 7.6

Μου λείπουν μετρήσεις αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά και σκληρότητας νερού...

Αν και αυτά τα τεστ είναι κάπως ακριβά :) έχετε να προτείνετε κάτι πιο οικονομικό?

Θα έπρεπε να κάνω μια αλλαγή νερού πριν βάλω το μονομάχο? Το ενυδρείο τρέχει με το ίδιο νερό για 2 εβδομάδες οταν θα πάω να αγοράσω το μονομάχο.... (μόνο με φυτά και σαλιγκάρια)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν ρίχνω τροφή δεν το ήξερα... ρίχνω ενα σκεύασμα που γράφει επάνω Nitre-Out ΙΙ εδώ και μία εβδομάδα κάθε μέρα ένα καπάκι... Σχετικά με την αμμωνία: στον πάτο του ενυδρείου παρατηρώ καμιά φορά κομματάκια απο τα φυτά μου κύριως απο το camboda αυτά όταν σαπίζουν είναι αρκετά να δημιουργήσουν αμμωνία?

Το φίλτρο μου είναι μικρό περιεχόταν στο 30λιτρο ενυδρείο της HAILEA έβγαλα το σφουγγαράκι και έβαλα κάτι πετρούλες βιολογικού υλικού

Έχω ένα θερμοστάτη 25W και θερμοκρασία στους 25-26

Υπόστρωμα για τα φυτά και μία φορά την εβδομάδα ρίχνω υγρό λίπασμα

Χρησιμοποιώ αποχλωριοτικό

pH: 7.6

Μου λείπουν μετρήσεις αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά και σκληρότητας νερού...

Αν και αυτά τα τεστ είναι κάπως ακριβά :thumbup: έχετε να προτείνετε κάτι πιο οικονομικό?

Θα έπρεπε να κάνω μια αλλαγή νερού πριν βάλω το μονομάχο? Το ενυδρείο τρέχει με το ίδιο νερό για 2 εβδομάδες οταν θα πάω να αγοράσω το μονομάχο.... (μόνο με φυτά και σαλιγκάρια)

Δεν χωράνε και τα δύο μαζί;; Το σφουγγαράκι μαζεύει χώματα κλπ και μπορείς να το πλένεις κάπου κάπου (με νερό ενυδρείου)

Πάρε τεστ σε στικ. Είναι πιο φτηνά και θα κάνουν την δουλειά που θες σε πρώτη φάση.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ που αναφέρεις, εκτός του ότι είναι κάπως ακριβά όπως λες κι εσύ είναι και από τα πιο σημαντικά, τα 3 πρώτα, οπότε καλύτερα αυτά να είναι και υγρά. Μπορείς να πάρεις της Sera που από ότι έχω παρατηρήσει είναι από τα φθηνότερα σε σχέση με άλλα (πχ ΑΡΙ)

Μια αλλαγή νερού πρέπει να την κάνεις πριν βάλεις το μονομάχο. Αν και κανονικά την αλλαγή όταν στρώνουμε ένα ενυδρείο την κάνουμε όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου για να μειώσουμε τα νιτρικά έτσι ώστε να είμαστε έτοιμοι, αλλά πρέπει να έχεις τεστ για να καταλάβεις πότε θα είναι σε αυτή τη φάση το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άντε κάνε μια καινούρια παρουσίαση! Η Camboba μου αρέσει πάρα πολύ γιατί "γεμίζει" το μάτι ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...