Jump to content

Με Τι Μπορεί Να Επιβιωσει Αρσενικός Μονομαχος


wizzalani

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ ΜΕ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΚΑΙ ΥΠΟ ΠΟΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ ΜΕ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΚΑΙ ΥΠΟ ΠΟΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Αν εννοείς στα 20 λίτρα που αναφέρεις στο προφίλ σου, αν είσαι τυχερός μόνο καμιά γαριδούλα. Και λέω αν είσαι τυχερός γιατί μπορεί ο μονομάχος να έχει άλλη γνώμη και να μην αφήσει καμία. Πρίν το επιχειρήσεις όμως άφησε το ενυδρείο να τρέξει κανά τρίμηνο για να στρωθεί και ο βυθός και δημιούργησε κρυψώνες με φυτά καθώς και κάποιο φυτό όπως java moss, riccia κλπ ώστε να προστατευθούν τα μωρά σε περίπτωση γέννας.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΛΕΣ...ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΦΥΤΟ ΠΡΩΤΟΝ ΓΙΑ Ν ΜΗΝ ΜΑΡΑ8ΕΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ

Link to comment
Share on other sites

γτ φοβασαι να μην μαραθει?εχεις φωτισμο?

αν ειναι παρε μια ανουμπια δεστη πανω σε ενα ξυλαρακι και θα εισαι μια χαρα

ειναι πολυ ευκολο φυτο κ χωρις πολλες απαιτησεις :)

τωρα σε 20 λιτρα δεν νομιζω να εχεις επιλογες οσον αφορα συγκατοικους....

και γω εχω ενα μονομαχο σε 20 λιτρα εδω και ενα χρονο...μεσα εχω μονο ενα applesnail.

Link to comment
Share on other sites

γτ φοβασαι να μην μαραθει?εχεις φωτισμο?

αν ειναι παρε μια ανουμπια δεστη πανω σε ενα ξυλαρακι και θα εισαι μια χαρα

ειναι πολυ ευκολο φυτο κ χωρις πολλες απαιτησεις :)

τωρα σε 20 λιτρα δεν νομιζω να εχεις επιλογες οσον αφορα συγκατοικους....

και γω εχω ενα μονομαχο σε 20 λιτρα εδω και ενα χρονο...μεσα εχω μονο ενα applesnail.

ναι εχω φωτισμο... καταλαβα ξυλαρακι παιρνω ανετα..το φυτο να το ζητησω ανουμπια ?? σαλιγκαρια δεν κανει να εχεις πολλα ??

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω φωτισμο... καταλαβα ξυλαρακι παιρνω ανετα..το φυτο να το ζητησω ανουμπια ?? σαλιγκαρια δεν κανει να εχεις πολλα ??

Ξυλο θα ζητησεις ενυδρειακο και οχι οποιοδηποτε που βρησκουμε.

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω φωτισμο... καταλαβα ξυλαρακι παιρνω ανετα..το φυτο να το ζητησω ανουμπια ?? σαλιγκαρια δεν κανει να εχεις πολλα ??

Για τα λίτρα σου ένα apple snail ή ένα zebra snail είναι μια χαρά. Δες στο προφίλ των φυτών εδώ και βρες τι σου αρέσει. Υπάρχουν φυτά που δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φωτισμό και λιπάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα λίτρα σου ένα apple snail ή ένα zebra snail είναι μια χαρά. Δες στο προφίλ των φυτών εδώ και βρες τι σου αρέσει. Υπάρχουν φυτά που δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φωτισμό και λιπάσματα.

ααα ευχαριστω πολυ..και κατι ακομα...για το στρωσιμο του ενυδρειου θα χρειαστει να μην εχω ψαρια για 2 βδομαδεσ μεχρι να φτιαξει ο βυθος και τα φυτα ??

Link to comment
Share on other sites

Ξυλο θα ζητησεις ενυδρειακο και οχι οποιοδηποτε που βρησκουμε.

ναι το ξερω για το ξυλο εχω βρει ηδη

Link to comment
Share on other sites

για να στρωσει το ενυδρειο θελει παραπανω απο 2 βδομαδες εκτος αν παρεις ετοιμο μπολι κ ζωντανα βακτηρια...τα φυτα τα βαζεις οποτε θελεις νομιζω ....αλλα περιμενε κ τους εμπειροτερους γτ και γω αρχαριος ειμαι

Link to comment
Share on other sites

φυτά καλό είναι να βάλεις γιατί απορροφούν τα νιτρικά....και άρα κάνουν το νερό πιο ευχάριστο για τα ψάρια :hysterical:

Για την anubia υπάρχουν πολλά είδη καλό είναι άμα βρεις να πάρεις την nana ή ακόμα πιο καλά την petite που δεν μεγαλώνουν τόσο :rasp: .Άμα μας πεις πόσα watt έχεις όπως και πόσα εκατοστά χαλίκι ή άμμο έχεις θα μπορέσουμε να σου προτείνουμε και άλλα απλά φυτά που το πολύ πολύ να χρειαστεί να ρίχνεις μια στις τόσες λίπασμα :band: Επίσης πες μας λίγα πράγματα για το φίλτρο σου..... :) .Όσο για συγκατοίκους όπως σου είπαν και πιο πάνω θα πρέπει να περιμένεις κανένα μήνα μέχρι να στρώσει και ο βυθός.Όταν γίνει αυτό θα μπορούσες να βάλεις από γαρίδες την amano που γίνεται μεγάλη (θα σου πρότεινα να την πάρεις και μεγάλη για να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες να έχεις απώλειες).Επίσης θα μπορούσες να βάλεις red cherry εφόσον το επιτρέπει ο χαρακτήρας του ψαριού και εφόσον έχεις πολλές κρυψώνες και πυκνή φύτευση :thumbup: .Από σαλιγκάρια θα μπορούσες να βάλεις και apple snail και neritina απλά να ξέρεις ότι τα apple μεγαλώνουν πάρα πολύ και θα πρέπει να το δώσεις κάποια στιγμή ή να του βρεις ένα νέο σπίτι ενώ τα neritina δεν μεγαλώνουν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

.Από σαλιγκάρια θα μπορούσες να βάλεις και apple snail και neritina απλά να ξέρεις ότι τα apple μεγαλώνουν πάρα πολύ και θα πρέπει να το δώσεις κάποια στιγμή ή να του βρεις ένα νέο σπίτι ενώ τα neritina δεν μεγαλώνουν :thumbup:

Όχι μονο μεγαλώνουν αλλα αν τους κάτσει το ενυδρείο θα του γεμίσουν τα τζαμια πάνω από την επιφάνεια ροζ αυγουλάκια!!!!

Θα τα Εκατοστίσει :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...