Jump to content

ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΓΑΤΟΨΑΡΑ


kostas_g78

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω ενα θεμα με τα γατόψαρα. Πέφτουν το ενα μετα το άλλο σαν τους αμερικάνους στο βιετνάμ!

τα βάζω και μετα απο 1 μήνα πεθαίνουν.

το ενυδρείο είναι 240lt και φιλοξενεί:

4 δίσκους

11 νεον

12 αρλεκίνους

2 algae eaters siamase

1 πλακόστομο

και προσπαθώ να κρατήσω 7 γατόψαρα, εκ των οποίων τώρα ζεί μονο 1

θερμοκρασία έπαιζε 28 και με τα φώτα κατα την διάρκεια της ημέρας πήγαινε 29-30

επειδή κάπου διάβασα οτι τα γατόψαρα δέν αντέχουν τις υψηλές θερμοκρασίες την κατέβασα στα 26 - 27 και κατα την διάρκεια της ημέρας ανεβαίνει 27,5 - 28,5.

NO2 = 0

NH3/4 = 0

NO3 = 10

PH = 6,8

Το ενυδρείο είναι αρκετά φυτεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειδος γατοψαρα προσπαθεις να κρατησεις ??

Αν δεν ξερεις το ειδος βαλε μια φωτογραφια. :)

Κλασικά bronze - δεν θυμάμαι επίσημη ονομασία

Link to comment
Share on other sites

Κλασικά bronze - δεν θυμάμαι επίσημη ονομασία

επίσης ξεχασα να ανεφέρω φίλτρανση:

ενα eheim 1000lt γεματο βιολογία

&

άλλο ενα eheim 440lt επίσης γεμάτο βιολογία

& ένα εσωτερικό το οποίο δουλεύει με βιόσφαιρες, ζεολίτη και υαλοβάμβακα

Link to comment
Share on other sites

ναι! ακριβώς! :)

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1032

δες λιγο το προφιλ τους...

Τι σκληροτητες εχεις???

κανονικα δεν ταιριαζουν με δισκους....

Τα εχω και εγω αυτα σε θερμοκρασια 28.5 αλλα εμενα ειναι 2 χρονων και το εχουν συνηθησει.

Επισης τα ζοριζεις και με το PH που εχεις... Ποσα εχεις μεσα??

Τι αλλαγες κανεις??? Ριχνεις κανενα ζουμι μεσα στο ενυδρειο?

Εαν αυτη ειναι φωτο απο το ενυδρειο τοτε για εμενα εχεις λαθος βυθο...

Έγινε επεξεργασία - Satum
Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι τα μονα κορυντορας που αντεχουν σε θερμοκρασιες δισκων ειναι τα στερμπαι και αλλο ενα που δε θυμαμαι. βαλε στερμπαι και θα εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι τα μονα κορυντορας που αντεχουν σε θερμοκρασιες δισκων ειναι τα στερμπαι και αλλο ενα που δε θυμαμαι. βαλε στερμπαι και θα εισαι οκ

φιλαρακι τα μονα κορυντορας που αντεχουν σε θερμοκρασιες δισκων ειναι τα στερμπαι και αλλο ενα που δε θυμαμαι. βαλε στερμπαι και θα εισαι οκ

Η φωτογραφία δεν ειναι δικιά μου.

Αλλαγές κάνω κάθε 15 το 1/4 απο α/ο με προσθήκη discus trace

KH 2

GH 3

Θα δοκιμάσω τα στερμπαι να δω τι θα γίνει ... Ειναι και πιο ωραια.. :)

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία δεν ειναι δικιά μου.

Αλλαγές κάνω κάθε 15 το 1/4 απο α/ο με προσθήκη discus trace

KH 2

GH 3

Θα δοκιμάσω τα στερμπαι να δω τι θα γίνει ... Ειναι και πιο ωραια.. :)

ρε συ εχει πολυ χαμηλες σκληροτητες για τα cory... επισης πρεπει να κανεις πιο συχνες αλλαγες για τους δισκους... γιατι οι δισκοι θελουν καθαρο νερο...

Και μια παρατηρηση.... ο πλακοστομος γινεται θυριο...

Έγινε επεξεργασία - Satum
Link to comment
Share on other sites

ρε συ εχει πολυ χαμηλες σκληροτητες για τα cory... επισης πρεπει να κανεις πιο συχνες αλλαγες για τους δισκους... γιατι οι δισκοι θελουν καθαρο νερο...

Και μια παρατηρηση.... ο πλακοστομος γινεται θυριο...

Το KH ειναι φυσιολογικό στα 2 αφου ειναι αλλαγη α/ο.

Στο GH το ξέρω ότι έχω πρόβλημα αλλά δεν ξέρω πως να το ανάβασω. Δε θέλω να βάλω βελτιωτικα.

Το θέμα αλλαγής ειναι καθαρά θέμα ρουτίνας. Στην αρχή αλλαζα νερό κάθε βδομάδα και σιγά σιγά άρχισα να το αρεωνω και καταληξα στις 15. Επιπλέον έχω και τα φυτά που δεν θέλουν τοσο συχνές αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Το KH ειναι φυσιολογικό στα 2 αφου ειναι αλλαγη α/ο.

Στο GH το ξέρω ότι έχω πρόβλημα αλλά δεν ξέρω πως να το ανάβασω. Δε θέλω να βάλω βελτιωτικα.

Το θέμα αλλαγής ειναι καθαρά θέμα ρουτίνας. Στην αρχή αλλαζα νερό κάθε βδομάδα και σιγά σιγά άρχισα να το αρεωνω και καταληξα στις 15. Επιπλέον έχω και τα φυτά που δεν θέλουν τοσο συχνές αλλαγες.

Για τα γατοψαρα δεν ειναι καθολου φυσιολογικες οι σκληροτητες....Εαν ειναι ευχαριστημενοι οι δισκοι σου με τις αλλαγες νερου που κανεις εμενα δεν μου πεφτει λογος.. :) Αλλαξε ειδος σε γατοψαρα και θα εισαι οκ... καλη συνεχεια..αληθεια τι φυτα εχεις μεσα??? γιατι σε μερικα το οριο σε θερμοκρασια ειναι στους 28...

Link to comment
Share on other sites

Για τα γατοψαρα δεν ειναι καθολου φυσιολογικες οι σκληροτητες....Εαν ειναι ευχαριστημενοι οι δισκοι σου με τις αλλαγες νερου που κανεις εμενα δεν μου πεφτει λογος.. :) Αλλαξε ειδος σε γατοψαρα και θα εισαι οκ... καλη συνεχεια..αληθεια τι φυτα εχεις μεσα??? γιατι σε μερικα το οριο σε θερμοκρασια ειναι στους 28...

Θα ανάβασω φωτό σε λιγάκι

Link to comment
Share on other sites

Έχουνε αναφερθεί τα παρακάτω θέματα:

- Θερμοκρασία

- Βυθός

- Σκληρότητες

Κανένα από τα τρία δεν είναι ικανό να εξουδετερώσει ένα κοπάδι Corydoras και πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για τα Aeneus.

Η θερμοκρασία είναι όντως υψηλή για τα συγκεκριμένα ήδη, αλλά όχι και απαγορευτική από τη στιγμή που δεν μιλάμε για άνω των 30 βαθμών.

Ο βυθός ιδανικά πρέπει να είναι λεπτόκοκκη άμμος. Αλλά και στρογγυλεμένο χαλίκι να είναι, μπορεί να ταλαιπωρεί τα ψαράκια κάπως, αλλά δεν μπορεί να τα σκοτώσει.

Οι σκληρότητες είναι ΟΚ. Το ΚΗ μας είναι αδιάφορο, ενώ το GH είναι μεν οριακό, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι απαγορευτικό. Αυτό που μας νοιάζει είναι ο ΡΗ και αυτό στο 6.8 είναι μια χαρά.

Ερωτήσεις:

1) Πόσο καιρό έχεις τα ψάρια και μετά από πόσο καιρό παρατήρησες ότι άρχισαν να χάνονται?

2) Βλέπεις κάτι στην εμφάνισή τους που είναι ανησυχητικόμ πχ σημάδια, αποχρωματισμός κλπ?

3) Τι βυθό έχεις και πόσο διάστημα υπάρχει αυτός ο βυθός? Το ρωτάω αυτό γιατί μπορεί για παράδειγμα να έκανες αλλαγή βυθού...

Σε καμία περίπτωση μη βάλεις τώρα άλλα ψάρια μέσα. Πρέπει να βρούμε γιατί και από που έχασες τα συγκεκριμένα και μετά να μπεις σε διαδικασία αγοράς άλλων ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα δεν ειναι σωστο να υπαρχουν οριακα επιπεδα ποσο μαλλον οταν ειναι νεα ψαρια και μικρα...

Κατι ασχετο... καραντινα εχεις? Το λεω γιατι εαν εφαρμοσες καμια θεραπεια στους δισκους στο κυριο ενυδρειο μπορει να επηρεασε τα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - Satum
Link to comment
Share on other sites

Για εμενα δεν ειναι σωστο να υπαρχουν οριακα επιπεδα ποσο μαλλον οταν ειναι νεα ψαρια και μικρα...

Δεν μιλάμε τώρα για το σωστό, αλλά για τους λόγους που πεθαίνουν. Δεν πρόκειται να ξαναπροτείνω να βάλει ο φίλος μας πάλι Aeneus ακριβώς για το λόγο του ότι έχει οριακές τιμές. Αλλά δε σημαίνει ότι αυτός είναι και ο λόγος που τα ψάρια πεθαίνουν το ένα πίσω από το άλλο....
Link to comment
Share on other sites

Έχουνε αναφερθεί τα παρακάτω θέματα:

- Θερμοκρασία

- Βυθός

- Σκληρότητες

Κανένα από τα τρία δεν είναι ικανό να εξουδετερώσει ένα κοπάδι Corydoras και πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για τα Aeneus.

Η θερμοκρασία είναι όντως υψηλή για τα συγκεκριμένα ήδη, αλλά όχι και απαγορευτική από τη στιγμή που δεν μιλάμε για άνω των 30 βαθμών.

Ο βυθός ιδανικά πρέπει να είναι λεπτόκοκκη άμμος. Αλλά και στρογγυλεμένο χαλίκι να είναι, μπορεί να ταλαιπωρεί τα ψαράκια κάπως, αλλά δεν μπορεί να τα σκοτώσει.

Οι σκληρότητες είναι ΟΚ. Το ΚΗ μας είναι αδιάφορο, ενώ το GH είναι μεν οριακό, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι απαγορευτικό. Αυτό που μας νοιάζει είναι ο ΡΗ και αυτό στο 6.8 είναι μια χαρά.

Ερωτήσεις:

1) Πόσο καιρό έχεις τα ψάρια και μετά από πόσο καιρό παρατήρησες ότι άρχισαν να χάνονται?

2) Βλέπεις κάτι στην εμφάνισή τους που είναι ανησυχητικόμ πχ σημάδια, αποχρωματισμός κλπ?

3) Τι βυθό έχεις και πόσο διάστημα υπάρχει αυτός ο βυθός? Το ρωτάω αυτό γιατί μπορεί για παράδειγμα να έκανες αλλαγή βυθού...

Σε καμία περίπτωση μη βάλεις τώρα άλλα ψάρια μέσα. Πρέπει να βρούμε γιατί και από που έχασες τα συγκεκριμένα και μετά να μπεις σε διαδικασία αγοράς άλλων ψαριών.

+1 :) Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Έχουνε αναφερθεί τα παρακάτω θέματα:

- Θερμοκρασία

- Βυθός

- Σκληρότητες

Κανένα από τα τρία δεν είναι ικανό να εξουδετερώσει ένα κοπάδι Corydoras και πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για τα Aeneus.

Η θερμοκρασία είναι όντως υψηλή για τα συγκεκριμένα ήδη, αλλά όχι και απαγορευτική από τη στιγμή που δεν μιλάμε για άνω των 30 βαθμών.

Ο βυθός ιδανικά πρέπει να είναι λεπτόκοκκη άμμος. Αλλά και στρογγυλεμένο χαλίκι να είναι, μπορεί να ταλαιπωρεί τα ψαράκια κάπως, αλλά δεν μπορεί να τα σκοτώσει.

Οι σκληρότητες είναι ΟΚ. Το ΚΗ μας είναι αδιάφορο, ενώ το GH είναι μεν οριακό, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι απαγορευτικό. Αυτό που μας νοιάζει είναι ο ΡΗ και αυτό στο 6.8 είναι μια χαρά.

Συμφωνώ και επαυξάνω. :):thumbup:

Όταν έστεισα το δισκοενυδρείο μου πρωτοέβαλα μέσα 5 aeneus και 4 julie μαζί με μερικά τέτρα. Το ίδιο βράδυ (η θερμοκρασία ήταν ακόμα 25-26 και το ΡΗ 7.2) γέμισαν τα τζάμια. Σε 2 μέρες τα περισσότερα είχαν φαγωθεί (δεν μπορούσα να δώ βέβαια μέσα στα φυτά ή στο πίσω τζάμι) και μπήκαν και οι πρώτοι δίσκοι. Μετά απο μερικές μέρες είδα μερικά μωρά μέσα στα φύλλα.

Τώρα τα κόρυ μου από 9 είναι περίπου 30+-. Γεννήθηκαν λοιπόν και έχουν μεγαλώσει πολύ για την ηλικία τους σε θερμοκρασία 28.5-30 με χαμηλές σκληρότητες και είναι ζωηρά. Να σημειώσω ότι η εν λόγω θηλυκιά ξαναγέννησε άλλες 2 φορές (δεν χρειάστηκε χαμηλή θερμοκρασία) χωρίς επιτυχία λόγω του ότι τώρα οι δίσκοι είναι 10.

Οπότε πιστεύω ότι τα κόρυ αυτά έχουν υψηλές αντοχές.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο πραγμα να πεθαινει ενα ψαρι λογω υψηλοτερης θερμοκρασιας, αλλο να επιβιωνει και να αναπαραγεται και αλλο να διαβιωνει και να αναπαραγεται.

Link to comment
Share on other sites

Έχουνε αναφερθεί τα παρακάτω θέματα:

- Θερμοκρασία

- Βυθός

- Σκληρότητες

Κανένα από τα τρία δεν είναι ικανό να εξουδετερώσει ένα κοπάδι Corydoras και πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για τα Aeneus.

Η θερμοκρασία είναι όντως υψηλή για τα συγκεκριμένα ήδη, αλλά όχι και απαγορευτική από τη στιγμή που δεν μιλάμε για άνω των 30 βαθμών.

Ο βυθός ιδανικά πρέπει να είναι λεπτόκοκκη άμμος. Αλλά και στρογγυλεμένο χαλίκι να είναι, μπορεί να ταλαιπωρεί τα ψαράκια κάπως, αλλά δεν μπορεί να τα σκοτώσει.

Οι σκληρότητες είναι ΟΚ. Το ΚΗ μας είναι αδιάφορο, ενώ το GH είναι μεν οριακό, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι απαγορευτικό. Αυτό που μας νοιάζει είναι ο ΡΗ και αυτό στο 6.8 είναι μια χαρά.

Ερωτήσεις:

1) Πόσο καιρό έχεις τα ψάρια και μετά από πόσο καιρό παρατήρησες ότι άρχισαν να χάνονται?

2) Βλέπεις κάτι στην εμφάνισή τους που είναι ανησυχητικόμ πχ σημάδια, αποχρωματισμός κλπ?

3) Τι βυθό έχεις και πόσο διάστημα υπάρχει αυτός ο βυθός? Το ρωτάω αυτό γιατί μπορεί για παράδειγμα να έκανες αλλαγή βυθού...

Σε καμία περίπτωση μη βάλεις τώρα άλλα ψάρια μέσα. Πρέπει να βρούμε γιατί και από που έχασες τα συγκεκριμένα και μετά να μπεις σε διαδικασία αγοράς άλλων ψαριών.

Τα γατοψαρακια τα εισαγω στο ενυδρειο και μετα απο 20 - 30 μερες αρχιζουν και φευγουν...χωρις σημαδια.

. Ο βυθος ειναι χαλικι και η αληθεια ειναι οτι το ενυδρειο ειναι νεο αλλα με παλια νερα (στο παλιο ανοιξαν οι ενωσεις οποτε το αλλαξα μεσα σε μια μερα). Ο βυθος στο παλιο ηταν λευκη χαλαζιακη αμμος αλλα την αλλαξα γιατι ουτε φυτα πιανανε και βρωμοκοπουσε κιολλας σαν αποχετευση (εκανα την βλακεια και συφωνιζα την αμμο - δεν ηξερα).

Τελος παντων, το βασικο ειναι οτι το ενυδρειο τρεχει εδω και περιπου 4 μηνες με τον νεο βυθο και ολα δειχνουν καλα εκτος απο τα ψαρια του βυθου. Βαζω και 2 φωτο - οχι ιδιαιετερα καλες αφου ειναι απο κινητο.

post-35551-1303376581_thumb.jpg

post-35551-1303376609_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που αναφέρεις, δεν μπορώ να συμπεράνω κάτι συγκεκριμένο για τον λόγο που χάνεις τα ψαράκια σου.

Μπορώ να κάνω δύο υποθέσεις...

1) Τα ψάρια σου, από εκεί που τα πήρες, δεν ήταν "καλής ποιότητας", και με αυτό εννοώ απλά ταλαιπωρημένα, τα οποία να ήθελαν ειδική μεταχείριση για να μπορέσουν να δυναμώσουν και να επιβιώσουν μέσα στο ενυδρείο σου.

2) Διατροφή... Βλέπω χαλίκι, αλλά όχι ιδιαίτερα ψιλόκοκκο. Πιθανόν να μιλάμε για κοκκομετρία περί του 1 εκατοστού. Αυτό δημιουργεί πρόβλημα στα Cory όσον αφορά τη διατροφή τους. Αν δεν τάιζες αρκετά, ώστε να πέφτει επαρκή τροφή στον βυθό, πιθανόν να άρχισες να τα χάνεις από ελλειπή διαιτολόγιο. Μη ξεχνάτε πως τα Cory είναι από τα γατόψαρα που τρέφονται αποκλειστικά και μόνο από τον βυθό σε αντίθεση με τα υπόλοιπα γατόψαρα. Αν η κοκκομετρία είναι όντως μεγάλη, η τροφή που έπεφτε λίγη και αυτή χανόταν ανάμεσα στο χαλίκι, τα ψάρια θα λιμοκτονούσαν.

Τα παραπάνω είναι απλές υποθέσεις. Φυσικά μπορεί να υπήρχαν και άλλοι παράγοντες ή ακόμα και συνδυασμός παραγόντων για το αποτέλεσμα που έχεις.

Αν θες τη γνώμη μου, με το χαλίκι που έχεις, μη ξαναβάλεις Corydoras κανενός είδους. Παίξε με πλεκοειδή γατόψαρα, τα οποία μεν είναι λιγότερο παιχνιδιάρικα από τα Cory, αλλά είναι ποιο εντυπωσιακά (προσωπική γνώμη πάντα).

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που αναφέρεις, δεν μπορώ να συμπεράνω κάτι συγκεκριμένο για τον λόγο που χάνεις τα ψαράκια σου.

Μπορώ να κάνω δύο υποθέσεις...

1) Τα ψάρια σου, από εκεί που τα πήρες, δεν ήταν "καλής ποιότητας", και με αυτό εννοώ απλά ταλαιπωρημένα, τα οποία να ήθελαν ειδική μεταχείριση για να μπορέσουν να δυναμώσουν και να επιβιώσουν μέσα στο ενυδρείο σου.

2) Διατροφή... Βλέπω χαλίκι, αλλά όχι ιδιαίτερα ψιλόκοκκο. Πιθανόν να μιλάμε για κοκκομετρία περί του 1 εκατοστού. Αυτό δημιουργεί πρόβλημα στα Cory όσον αφορά τη διατροφή τους. Αν δεν τάιζες αρκετά, ώστε να πέφτει επαρκή τροφή στον βυθό, πιθανόν να άρχισες να τα χάνεις από ελλειπή διαιτολόγιο. Μη ξεχνάτε πως τα Cory είναι από τα γατόψαρα που τρέφονται αποκλειστικά και μόνο από τον βυθό σε αντίθεση με τα υπόλοιπα γατόψαρα. Αν η κοκκομετρία είναι όντως μεγάλη, η τροφή που έπεφτε λίγη και αυτή χανόταν ανάμεσα στο χαλίκι, τα ψάρια θα λιμοκτονούσαν.

Τα παραπάνω είναι απλές υποθέσεις. Φυσικά μπορεί να υπήρχαν και άλλοι παράγοντες ή ακόμα και συνδυασμός παραγόντων για το αποτέλεσμα που έχεις.

Αν θες τη γνώμη μου, με το χαλίκι που έχεις, μη ξαναβάλεις Corydoras κανενός είδους. Παίξε με πλεκοειδή γατόψαρα, τα οποία μεν είναι λιγότερο παιχνιδιάρικα από τα Cory, αλλά είναι ποιο εντυπωσιακά (προσωπική γνώμη πάντα).

και τα 2 αυτα μου ειχαν περασει απο το μυαλο. το 1ο (θεμα ποιοτητας ψαριου) το εχω αποκλεισει γιατι εχω αλλο 1 ενυδρειο 190lt και τα εχω παρει ολα μαζι και επιβιωνουν.

Οσον αφορα τη λιμοκτονια μου ειχε περασει απο το μυαλο και η αληθεια ειναι γιατι με το που πεφτει τροφη κανουν ντου τα πιτσιρικια και οι δισκοι...για αυτο το λογο τωρα εχω ξεκινισει και πεταω και μια ταμπλετα βυθου...οταν λες πλεκοειδη γατοψαρα? καποιο link?

thanks για το χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Αλλο πραγμα να πεθαινει ενα ψαρι λογω υψηλοτερης θερμοκρασιας, αλλο να επιβιωνει και να αναπαραγεται και αλλο να διαβιωνει και να αναπαραγεται.

:):thumbup:

Συμφωνώ με τα λεγόμενά σου.

Με το προηγούμενο post που έκανα θέλω μόνο να πω ότι είναι αδύνατο θερμοκρασίες 28-29 βαθμούς και χαμηλές σκληρότητες να σκωτώνουν τα aeneus αφού μπορούν να μεγαλώνουν απο γόνοι που δεν είναι ανθεκτικοί.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους παραπάνω φίλους και εγώ και το μόνο που βλέπω να οφείλεται για τις απώλειες είναι κάποιος μύκητας βακτήριο που να βρίσκεται στο βυθό και να επηρεάζει μόνο τα cory. Σκούπα βυθού χρησιμοποιείς; Αν όχι να το κάνει για να παίρνεις τα υπολλείματα τροφής και να καθαρίζει ο βυθό ώστε να μην αναπτύσονται μυκητες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους παραπάνω φίλους και εγώ και το μόνο που βλέπω να οφείλεται για τις απώλειες είναι κάποιος μύκητας βακτήριο που να βρίσκεται στο βυθό και να επηρεάζει μόνο τα cory. Σκούπα βυθού χρησιμοποιείς; Αν όχι να το κάνει για να παίρνεις τα υπολλείματα τροφής και να καθαρίζει ο βυθό ώστε να μην αναπτύσονται μυκητες.

Παντα βαζω σκουπα - σε καθε αλλαγη!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...