Jump to content

Canon Sx 130 Is


Recommended Posts

Πως πρεπει να ριθυσω την φωτογραφικη μου για να βγαλω καμια καλη φωτογραφια του ενυδρειου μου?

Link to comment
Share on other sites

πας στην θεση manual (Μ)

βαλε διαφραγμα (f) απο 5,6 μεχρι 8 (δες εσυ το βαθος πεδιου και κρινε)

ταχυτητα κλειστρου 60/1 , και iso 200 με 400... αυτο εξαρτατε απο το φως του ενυδρειου σου...

βαλε την φωτογραφικη μηχανη να κοιταει καθετα στο ενυδρειο και με πολυ στεθερο χερι τραβας....

ααααα ενοητε οτι τραβαμε χωρις φλας.....

Link to comment
Share on other sites

πας στην θεση manual (Μ)

βαλε διαφραγμα (f) απο 5,6 μεχρι 8 (δες εσυ το βαθος πεδιου και κρινε)

ταχυτητα κλειστρου 60/1 , και iso 200 με 400... αυτο εξαρτατε απο το φως του ενυδρειου σου...

βαλε την φωτογραφικη μηχανη να κοιταει καθετα στο ενυδρειο και με πολυ στεθερο χερι τραβας....

ααααα ενοητε οτι τραβαμε χωρις φλας.....

Σε ευχαριστω.αμα θελω να τραβιξω καποιο ψαρι η καποια γαριδα βαζω τις ιδιες ρυθμισεις..?

Link to comment
Share on other sites

Με την βοηθεια που μου εδωσες και την χρηση τριποδου ειχαμε τα συγκεκριμενα αποτελεσματα.!

post-21549-1303484288_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκ πρώτης όψεως είσαι σχετικά καλά.

Μικρές παρατηρήσεις.

Κατ αρχήν απενεργοποιείς την ημερομηνία... Αν θές να θυμάσαι πότε την τράβηξες, βλέπεις τα EXIF.

Προσπάθησε να γεμίζεις το κάδρο σου με το θέμα σου. Δεξιά και αριστερά έχεις νεκρό χώρο, σπαταλώντας ανάλυση του αισθητήρα και μικραίνοντας το θέμα σου.

Το ISO 800 που έβαλες έχει αρχίσει και μουτζουρώνει τη λεπτομέρεια εξαιτίας του σκοτεινού κάδρου. Ή κάνε τη φωτογραφία σου λίγο πιο φωτεινή (ανοίγοντας διάφραγμα ή αυξάνοντας το χρόνο έκθεσης) για να μη χρειαστεί να επέμβει η μηχανή με τους αλγορίθμους της, ή βάλτο στο ISO 400 και μείωσε χρόνο έκθεσης ή κλείσε διάφραγμα αν σου αρέσει η σκοτεινή ατμόσφαιρα και θέλεις να την κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εκ πρώτης όψεως είσαι σχετικά καλά.

Μικρές παρατηρήσεις.

Κατ αρχήν απενεργοποιείς την ημερομηνία... Αν θές να θυμάσαι πότε την τράβηξες, βλέπεις τα EXIF.

Προσπάθησε να γεμίζεις το κάδρο σου με το θέμα σου. Δεξιά και αριστερά έχεις νεκρό χώρο, σπαταλώντας ανάλυση του αισθητήρα και μικραίνοντας το θέμα σου.

Το ISO 800 που έβαλες έχει αρχίσει και μουτζουρώνει τη λεπτομέρεια εξαιτίας του σκοτεινού κάδρου. Ή κάνε τη φωτογραφία σου λίγο πιο φωτεινή (ανοίγοντας διάφραγμα ή αυξάνοντας το χρόνο έκθεσης) για να μη χρειαστεί να επέμβει η μηχανή με τους αλγορίθμους της, ή βάλτο στο ISO 400 και μείωσε χρόνο έκθεσης ή κλείσε διάφραγμα αν σου αρέσει η σκοτεινή ατμόσφαιρα και θέλεις να την κρατήσεις.

Εκανα οτι ακριβος ειπε ο φιλος με iso 400 αλλα η εικονα ηταν αρκετα σκοτεινη γιαυτο και ανεβασα το iso.

Link to comment
Share on other sites

Επισεις εχω βαλει και λυνχια φωτισμου για ληψη με λευκο φως φθορισμου.Οταν λες να γεμισω το καδρο ενοεις η φωτο να πιανει το ενυδρειο και μονο.?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα οτι ακριβος ειπε ο φιλος με iso 400 αλλα η εικονα ηταν αρκετα σκοτεινη γιαυτο και ανεβασα το iso.

ΟΚ γι αυτό σου είπα βάλε 1/30 ταχύτητα. Έτσι κι αλλιώς δεν έχεις κινούμενα αντικείμενα και έχεις και τρίποδο.

Επισεις εχω βαλει και λυνχια φωτισμου για ληψη με λευκο φως φθορισμου.Οταν λες να γεμισω το καδρο ενοεις η φωτο να πιανει το ενυδρειο και μονο.?

Το white balance, οκ λειτουργεί μάλλον καλά έτσι στο φθορισμού. Τα χρώματά σου είναι φυσικά.

Για το κάδρο ναι. Θα λεγα γύρνα κάθετα τη μηχανή και πάρε μόνο το ενυδρείο με το φωτισμό του και λίγο μαύρο ίσα ίσα πάνω κάτω

Link to comment
Share on other sites

Οπως ακριβος μου τα ειπες.Τα χρωματα και η φωτηνοτητα μου αρεσαν.

Αλλα ειχαμε ενα προβλημα.

Αντανακλαση του τζαμιου στην καμερα.

post-21549-1303487753_thumb.jpg

post-21549-1303488109_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς της κάμερας στο τζάμι :)

Μπορείς να δοκιμάσεις να τραβήξεις από λίγο πιο διαγώνια αν δεν έχεις πολύ παραμόρφωση εξαιτίας του κουρμπαριστού τζαμιού. Ή να πας λίγο πιο πίσω τη μηχανή και να κάνεις λίγο zoom (οπτικά μόνο πάντα και όχι ψηφιακά)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω.αμα θελω να τραβιξω καποιο ψαρι η καποια γαριδα βαζω τις ιδιες ρυθμισεις..?

σωστα οσα σου ειπαν η φιλοι πιο πανω....

να θες να μην εχεις αντανακλαση μπορεις να βαλεις ενα φιλτρο uv το οποιο κανει πολυ καλει δουλεια στις αντανακλασεις...

αν θες ποιο φωτογραφιες μπορεις να τραβιξεις και με ποιο χαμηλο διαφραγμα 4,5. παντος απο θεμα ταχυτητας γνωμη μην φυγης κατω απο 40/1...

για μακρο πας σε ενα εικονιδιο σας λουλουδακι και τραβας.....παντα καθετα.

μπορεις να χρεισιμοποιησεις φισικα και καποιο diffuser για να μην εχεις τρελες αντανακλασεις...

δες εδω για DIY

http://www.fredmiranda.com/forum/topic/846847/

http://orionmystery.blogspot.com/2010/07/d...t-diffuser.html

το δευτερο το εχω κανει και εγω και δες τα αποτελεσματα και ενυδρεια και και μη

_MG_9735.jpg

_MG_5303.jpg

Link to comment
Share on other sites

To diffuser θα βοηθήσει αν θέλεις να τραβάς με φλάς για να μαλακώσει τις σκιές.

Αντανακλάσεις κόβει το πολωτικό φίλτρο και όχι το UV.

Link to comment
Share on other sites

σωστα οσα σου ειπαν η φιλοι πιο πανω....

να θες να μην εχεις αντανακλαση μπορεις να βαλεις ενα φιλτρο uv το οποιο κανει πολυ καλει δουλεια στις αντανακλασεις...

αν θες ποιο φωτογραφιες μπορεις να τραβιξεις και με ποιο χαμηλο διαφραγμα 4,5. παντος απο θεμα ταχυτητας γνωμη μην φυγης κατω απο 40/1...

για μακρο πας σε ενα εικονιδιο σας λουλουδακι και τραβας.....παντα καθετα.

μπορεις να χρεισιμοποιησεις φισικα και καποιο diffuser για να μην εχεις τρελες αντανακλασεις...

δες εδω για DIY

http://www.fredmiranda.com/forum/topic/846847/

http://orionmystery.blogspot.com/2010/07/d...t-diffuser.html

το δευτερο το εχω κανει και εγω και δες τα αποτελεσματα και ενυδρεια και και μη

_MG_9735.jpg

_MG_5303.jpg

Οταν χρησιμοποιεις macro δουλευεις και το φλας?

Τi ειναι ο diffiuser?

Link to comment
Share on other sites

Εγω τραβαω χωρις φλας.

Αυτη η πατεντα βλεπω την δουλευουν πανω στο φλας.

Η αυτη την πατεντα την κανουν μονο για macro φωτογραφιες.

Σορρυ αλλα καινουργιος βλεπετε.!!

Link to comment
Share on other sites

To diffuser θα βοηθήσει αν θέλεις να τραβάς με φλάς για να μαλακώσει τις σκιές.

Αντανακλάσεις κόβει το πολωτικό φίλτρο και όχι το UV.

σωστα!!!! οτι θελω γραφω αλλα σκεφτομαι και αλλα γραφω...οτι να νε!!! :thumbup::)

Οταν χρησιμοποιεις macro δουλευεις και το φλας?

Τi ειναι ο diffiuser?

ειναι ο διαχυτης....να μην εχεις σκληρους φωτισμους και σκληρες σκιες....

look

Link to comment
Share on other sites

Εγω τραβαω χωρις φλας.

Αυτη η πατεντα βλεπω την δουλευουν πανω στο φλας.

Η αυτη την πατεντα την κανουν μονο για macro φωτογραφιες.

Σορρυ αλλα καινουργιος βλεπετε.!!

και για μακρο και για κανονικη φωτογραφια....

Link to comment
Share on other sites

σωστα!!!! οτι θελω γραφω αλλα σκεφτομαι και αλλα γραφω...οτι να νε!!! :thumbup::)

ειναι ο διαχυτης....να μην εχεις σκληρους φωτισμους και σκληρες σκιες....

look

αυτο απο οτι βλεπω το βαζουν στο φλας.Εγω δεν τραβαω με φλας.!

Link to comment
Share on other sites

αυτο απο οτι βλεπω το βαζουν στο φλας.Εγω δεν τραβαω με φλας.!

κακος.. τραβα ενα αντικειμενο χωρις βλας και μετα βαλε μια χαρτοπετσετα στο φλας και ξανατραβατο....και πες μου την διαφορα!! :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι λιγο καλητερα η αληθεια να λεγετε.!

Η πρωτη ειναι με φλας και χαρτοπετσετα η δευτερη χωρις φλας.

Ναι ναι το ξερω τα τζαμια μου θελουν καθαρισμα.!!! :):thumbup:

post-21549-1303507954_thumb.jpg

post-21549-1303508055_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι λιγο καλητερα η αληθεια να λεγετε.!

Η πρωτη ειναι με φλας και χαρτοπετσετα η δευτερη χωρις φλας.

Ναι ναι το ξερω τα τζαμια μου θελουν καθαρισμα.!!! :):thumbup:

θελει λιγο δουλιτσα να μαθεις να παιζεις με διαφραγματα και ταχυτητες αλλα μετα τα θα ειναι ολα οκ :thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

αμα αφησεις μονο ενα φιλλο η δυο στην χαρτοπετσετα θα ειναι καλητερα!!!

Link to comment
Share on other sites

θελει λιγο δουλιτσα να μαθεις να παιζεις με διαφραγματα και ταχυτητες αλλα μετα τα θα ειναι ολα οκ :):thumbup:

Ε ενταξει δεν την ξερω καθολου την καμερα ακομα βασικα δεν ξερω τιποτα απο καμερα.

Εχθες την αγορασα και δεν ξερω και πολλα απο φωτογραφιες ταχητητες και διφραγματα.Ελπιζω καποια στιγμη να τα μαθω.

Παντος αν εχεις χρονο και ορεξη καποια στιγμη να μου πεις καποια πραγματακια περι ταχητητασ και διαγραγματος.

Θα σου ειμουν υποχρεως.!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετα απο μια προσπαθεια εκτος ενυδρειο απο ενα ζουζουνι που μου εκανε την χαρη να κατσει να το φωτογραφισω.

Πως σας φενετε?

Link to comment
Share on other sites

Και ακομα μια φωτογραφια.!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...