Jump to content

Εναν καλο Ph Controller -προταση


Recommended Posts

Καλησπερα και καλη ανασταση σε ολους

επειδη νομιζω οπως γραφω πσαν επικεφαλιδα το να πρεπει να ανεβει απο το 7 στο 7.2 to ph δεν εινια λογικο (και ειναι η ελαχστη αυξομειωση που περνει ο controller μου american θα ηθελα απο τους ποιο ψαγμενουσ μια πολυ καλη προταση για αντικατασταση

Εκτος αν το 0,2 στο να ανοιξει το διοξειδιο ειναι λογικο και υποφερτο απο τα ψαρακια

Περιμενω την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

up

Μην ξεχνατε απο προτασεις ρωταω βασει πειρας .. γιατι το μου χουν πει .. με εφερε και μενα με την απορια αν εχω κανει μ.... αγορα η οχι

Έγινε επεξεργασία - blue
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε Blue.

Συνηθως το ΡΗ ενος φυτεμενου ενυδρειου ειναι ψιλοανεβασμενο στο τελος της ημερας μια που τα φυτα αποροφουν το διοξειδιο και ετσι ανεβαινει λιγο το ΡΗ, ενω τις πρωινες ωρες εχει παλι ψιλοκατεβει το ΡΗ γιατι το βραδυ τα φυτα μας αποβαλλουν διοξειδιο. Αυτη η αυξομειωση ειναι φυσιολογικη και σε λογικα πλαισια. :)

Τωρα εαν το ολο φαινομενο συμβαινει αναποδα στις ωρες που ανεφερα στο ευρος της ημερας λογικα τα φυτα σου δεν προλαβαινουν να αποροφυσουν το διοξειδιο που χορηγης την ημερα και το βραδυ αν και αυτα παραγουν διοξειδιο η παραγωγη του ειναι λιγοτερη απο αυτη της ημερας και λογο του οτι κλεινεις και την μπουκαλα σε συνδιασμο με την αναταραξη εχεις λιγοτερο διοξειδιο απο οτι την ημερα, οποτε σου ανεβαινει το ΡΗ τις πρωινες ωρες και σου κατεβαινει μεχρι το βραδυ.

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα. :)

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα rik δεν με μπερδεψες δεν εχω τετοιο προβλημε εχω κανει μια καλη ρυθμιση ωστε οταν ανοιγει η βαλβιδα (να κλεινει με τα φωτα μαζι )απλα το να ανοιξει μεχρι να κλεισει το ευρος του ειναι 0,2 (εχω δωσει 7,1 ανοιγει στο 7,2 και κλεινει στο 7 ) αυτο δεν ξερω αν ειναι καλο (νομιζα οτι ενα τετοιο μηχανημα οταν λεσ 7,1 θα ανοιγει στο 7,12 και θα κλεινει στο 7,08

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα rik δεν με μπερδεψες δεν εχω τετοιο προβλημε εχω κανει μια καλη ρυθμιση ωστε οταν ανοιγει η βαλβιδα (να κλεινει με τα φωτα μαζι )απλα το να ανοιξει μεχρι να κλεισει το ευρος του ειναι 0,2 (εχω δωσει 7,1 ανοιγει στο 7,2 και κλεινει στο 7 ) αυτο δεν ξερω αν ειναι καλο (νομιζα οτι ενα τετοιο μηχανημα οταν λεσ 7,1 θα ανοιγει στο 7,12 και θα κλεινει στο 7,08

Φιλε Blue καταλαβαινω το προβλημα σου αλλα καλυτερα να σε βοηθησει καποιος με εμπειρια στο ολο θεμα μια που δεν εχω ασχοληθει με μπουκαλες. Παντως μπορεις να δοκιμασεις να το ρυθμισης στο 7 και να κλεινει στο 6,9 ετσι ωστε λογικα θα σου ανοιγει στο ,7,1.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα rik δεν με μπερδεψες δεν εχω τετοιο προβλημε εχω κανει μια καλη ρυθμιση ωστε οταν ανοιγει η βαλβιδα (να κλεινει με τα φωτα μαζι )απλα το να ανοιξει μεχρι να κλεισει το ευρος του ειναι 0,2 (εχω δωσει 7,1 ανοιγει στο 7,2 και κλεινει στο 7 ) αυτο δεν ξερω αν ειναι καλο (νομιζα οτι ενα τετοιο μηχανημα οταν λεσ 7,1 θα ανοιγει στο 7,12 και θα κλεινει στο 7,08

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Σχεδόν όλοι οι controllers έχουν ένα delay για να μην ανοιγοκλείνει η βαλβίδα συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Blue καταλαβαινω το προβλημα σου αλλα καλυτερα να σε βοηθησει καποιος με εμπειρια στο ολο θεμα μια που δεν εχω ασχοληθει με μπουκαλες. Παντως μπορεις να δοκιμασεις να το ρυθμισης στο 7 και να κλεινει στο 6,9 ετσι ωστε λογικα θα σου ανοιγει στο ,7,1.

το ιδιο θα γινοταν (εννος το σκαμπανεβασμα )

Ευχαριστω Dimitrig αν ειναι λογικο ειμαι οκ . Και εσενα rik για το χρονο που αφιερωσες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...